Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mám tady jeden počítač s touhle základní deskou. Zkoušel jsem na tom rozchodit Wake-on-LAN, ale nefunguje to skoro vůbec. Zkusil jsem tedy upgrade BIOSu.
Párkrát mi to sice pomocí ether-wake nastartovalo, ale bylo to spíš náhodou. Tedy aspoň já jsem neobjevil žádnou souvislost při nastavování. I na Internetu jsem objevil množství příspěvků s těmito problémy. Bohužel žádné řešení. Posléze jsem zjistil ještě další problém. Když už to zareagovalo na magicpacket, tak při žádosti o IP adresu, to došlo na DHCP server, ten IP i poslal, ale PC si ji nějak nedokázalo převzít a nastavit. Takže i když se mi nějakým zázrakem podaří PC na dálku vzbudit, stejně se na něj po sítí nepřihlásím . Pokud se PC pustil klasicky tlačítkem, tak to převezme IP adresu bez problémů.
Řekl jsem si, že tedy zkusím upgrade BIOSu. Do teď jsem měl verzi 1603 a poslední stabilní je 2302. Na fóru Źivě.cz jsem našel dotaz člověka, který tam zkusil nacpat ještě novější betu a skončil s nefunkčním počítačem. To jsem ještě netušil, že skončím skoro stejně.
Přímo v BIOSu je flashovací utilita, takže není třeba vyrábět nějakou DOSovou bootovací disketu. Na disku mám malý FAT oddíl pro tyto účely. Upgradoval jsem z něj zřejmě i minule - byl tam image BIOSu současné revize 1603 . Flashovaní proběhlo v pohodě a ukončilo se rebootem. Tedy jen první půlkou, protože už nic nenabootovalo. Větrák i disk se točil, ale monitor byl černý.
Deska má možnost v případě poškození BIOSU natáhnout si image z CD, floppy nebo USB. Říkají tomu "ASUS CrashFree BIOS 3 Utility". Floppy tam nemám, tak jsem zkusil CD. Po té co jsem neúspěšně zkusil nějaké skříňové zásoby, rezignoval jsem a vymontoval CDROM s mého stolního PC, které prokazatelně to CD načetlo. Jenže ani tenhle pokus se nezdařil a PC byl jak brouk na zádech. Nebyl úplně mrtvý, ale nefungoval. Když jsem se díval do manuálu, mají tam malý screenshot na kterém je: BIOS ROM checksum error, Detecting IDE ATAPI device... Z toho usuzuju, že je to k něčemu pouze v případě, že sám rozpozná chybu a rozsvítí monitor. Jenže já měl úplnou tmu.
Byl jsem už dost nas^H^H^H zoufalý. BIOS EPROM není v patici, jak bývalo dřív, ale připájený přímo na desku. Takže to nejde vytáhnout a nechat si naflashovat externě. V jednom příspěvku někdo psal, že zkoušel i vymazat CMOS pamět, ale nepomohlo mu to. Vzhledem k tomu, že je tam uložen jen aktuální čas a konfigurace, ale ne samotný BIOS jsem tomu moc nedával. Ale zkusil jsem to a světe div se, podařilo se!
Takže nakonec to dopadlo ještě jakžtakž dobře.
UPDATE 2.9.2010Zkoušel jsem tam dát externí síťovku a budit přes ní. Zajímavé že 3C905C-TX-M ani 3C900B-TPO psaly, že WOL neumí. Přitom jsem přesvědčen že jo. Ta první má dokonce propojovací kablík do základní desky, aby mohla být napájená i při "vypnutém" - tedy soft-off počítači a mohla na WOL reagovat. Zkoušel jsem i parametr modulu enable_wol.
Zabrala až karta Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (takhle ji vypisuje lspci). Ta volbu WOL v ethtool má, jde zapnout a dokonce na to i reaguje
Jenže jsem se radoval předčasně. Dal jsem si sice zapnutí wol do spouštěcích scriptů. Ale pokud počítač odpojím od elektriky, už to přes ether-wake nenahodím. Dokonce stačí i vypnout počítač během startu - třeba vlézt do BIOSu a vypnout.
V BIOSu je i volba, jak se má PC chovat po výpadku elektřiny. Umí jen dvě možnosti: vždy zapnout, vždy zůstat vypnutý. Jsem zvyklý třeba na volbu pamatovat si předchozí stav.
Může se stát, že počítač je ve stavu soft-off. Na chvilku vypadne elektrika. Pak to budu chtít pomocí ether-wake vzbudit a už si neškrtnu. Nezbývá mi než v BIOSu nastavit po výpadku elektřiny: vždy zapnout. A asi si tam přidám ať mi to pošle SMS, abych věděl, že se to spustilo.
Takovejch štráchů jen kvůli tomu, že to chci mít dočasně než to dám na UPS a pustím do 24h provozu dostupný na požádání...
Tiskni
Sdílej:
Asus EZ Flash ?