Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Mám tady jeden počítač s touhle základní deskou. Zkoušel jsem na tom rozchodit Wake-on-LAN, ale nefunguje to skoro vůbec. Zkusil jsem tedy upgrade BIOSu.
Párkrát mi to sice pomocí ether-wake nastartovalo, ale bylo to spíš náhodou. Tedy aspoň já jsem neobjevil žádnou souvislost při nastavování. I na Internetu jsem objevil množství příspěvků s těmito problémy. Bohužel žádné řešení. Posléze jsem zjistil ještě další problém. Když už to zareagovalo na magicpacket, tak při žádosti o IP adresu, to došlo na DHCP server, ten IP i poslal, ale PC si ji nějak nedokázalo převzít a nastavit. Takže i když se mi nějakým zázrakem podaří PC na dálku vzbudit, stejně se na něj po sítí nepřihlásím . Pokud se PC pustil klasicky tlačítkem, tak to převezme IP adresu bez problémů.
Řekl jsem si, že tedy zkusím upgrade BIOSu. Do teď jsem měl verzi 1603 a poslední stabilní je 2302. Na fóru Źivě.cz jsem našel dotaz člověka, který tam zkusil nacpat ještě novější betu a skončil s nefunkčním počítačem. To jsem ještě netušil, že skončím skoro stejně.
Přímo v BIOSu je flashovací utilita, takže není třeba vyrábět nějakou DOSovou bootovací disketu. Na disku mám malý FAT oddíl pro tyto účely. Upgradoval jsem z něj zřejmě i minule - byl tam image BIOSu současné revize 1603 . Flashovaní proběhlo v pohodě a ukončilo se rebootem. Tedy jen první půlkou, protože už nic nenabootovalo. Větrák i disk se točil, ale monitor byl černý.
Deska má možnost v případě poškození BIOSU natáhnout si image z CD, floppy nebo USB. Říkají tomu "ASUS CrashFree BIOS 3 Utility". Floppy tam nemám, tak jsem zkusil CD. Po té co jsem neúspěšně zkusil nějaké skříňové zásoby, rezignoval jsem a vymontoval CDROM s mého stolního PC, které prokazatelně to CD načetlo. Jenže ani tenhle pokus se nezdařil a PC byl jak brouk na zádech. Nebyl úplně mrtvý, ale nefungoval. Když jsem se díval do manuálu, mají tam malý screenshot na kterém je: BIOS ROM checksum error, Detecting IDE ATAPI device... Z toho usuzuju, že je to k něčemu pouze v případě, že sám rozpozná chybu a rozsvítí monitor. Jenže já měl úplnou tmu.
Byl jsem už dost nas^H^H^H zoufalý. BIOS EPROM není v patici, jak bývalo dřív, ale připájený přímo na desku. Takže to nejde vytáhnout a nechat si naflashovat externě. V jednom příspěvku někdo psal, že zkoušel i vymazat CMOS pamět, ale nepomohlo mu to. Vzhledem k tomu, že je tam uložen jen aktuální čas a konfigurace, ale ne samotný BIOS jsem tomu moc nedával. Ale zkusil jsem to a světe div se, podařilo se!
Takže nakonec to dopadlo ještě jakžtakž dobře.
UPDATE 2.9.2010Zkoušel jsem tam dát externí síťovku a budit přes ní. Zajímavé že 3C905C-TX-M ani 3C900B-TPO psaly, že WOL neumí. Přitom jsem přesvědčen že jo. Ta první má dokonce propojovací kablík do základní desky, aby mohla být napájená i při "vypnutém" - tedy soft-off počítači a mohla na WOL reagovat. Zkoušel jsem i parametr modulu enable_wol.
Zabrala až karta Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (takhle ji vypisuje lspci). Ta volbu WOL v ethtool má, jde zapnout a dokonce na to i reaguje
Jenže jsem se radoval předčasně. Dal jsem si sice zapnutí wol do spouštěcích scriptů. Ale pokud počítač odpojím od elektriky, už to přes ether-wake nenahodím. Dokonce stačí i vypnout počítač během startu - třeba vlézt do BIOSu a vypnout.
V BIOSu je i volba, jak se má PC chovat po výpadku elektřiny. Umí jen dvě možnosti: vždy zapnout, vždy zůstat vypnutý. Jsem zvyklý třeba na volbu pamatovat si předchozí stav.
Může se stát, že počítač je ve stavu soft-off. Na chvilku vypadne elektrika. Pak to budu chtít pomocí ether-wake vzbudit a už si neškrtnu. Nezbývá mi než v BIOSu nastavit po výpadku elektřiny: vždy zapnout. A asi si tam přidám ať mi to pošle SMS, abych věděl, že se to spustilo.
Takovejch štráchů jen kvůli tomu, že to chci mít dočasně než to dám na UPS a pustím do 24h provozu dostupný na požádání...
Tiskni
Sdílej:
Asus EZ Flash ?