Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
No rozhodol som sa, že si kúpim min. 1TB externý disk na zálohy. Výber padol na Wester Digital 1TB 2,5" disk MY PASPORT Esencial SE (aká to radosť taký malý a toľko miesta). Z mne nejakého neznámeho dôvodu som sa rozhodol ho kúpiť bez preverenia, či vôbec ide v linuxe ako mass storage. (Aká to dôverčivosť a naivnosť). No nebolo to také zlé
Aby som aj ja pridal tej svojej trošky do uhorkovej sezóny (áno a to doslovne dnes sme doma zavárali uhorky)
Napíšem pár slov k mandrive z cookeru (taká beta až RC) vývojová vetva. Pozor nasleduje užívateľský pohľad.
Po skončení stavebnej školy má človek plno softu takého, ktorý nepotrebuje ale aj taký ktorý sa mu 100 percentne hodí(všetok kradnutý s crackamy a pre windows). Keďže na školu som chodil cca pred 4 až 5 rokmi(kto si to už pamätá) tak linux na pracovnom desktope len začínal a iné Unixy končili (sun a spol?) Na škole mali všetci windovsy prv 95, 98, NT a ku koncu XP
Pokračovanie z časti 1
No nič začal som tým, že som podpísal zmluvu s podmienkou, že bude treba ADSL router a nie adsl usb modem s mojou naivnou predstavou, že s routrom pod linuxom nebude žiadny problém. O tom že pôjde výhradne pripojenie na linuxu samozrejme vedeli už dopredu.
Keď som si preň prišiel tak mi dával do ruky usb modem takže ma skoro porazilo. Bohužiaľ mi nevedeli dať router, takže som zobral na vyskúšanie ten USB modem. Po zistení, že preň nie je skoro žiadna podpora som ho z radosťou vrátil. Bohužiaľ už len potom začali tie ozajstné problémy.
Tento blog píšem hlavne preto aby ľudia neboli prekvapený aké je to u nás s pripojením do netu a aby sa aj trochu poučili s možných problémov.
Začalo sa to tým, že som si zohnal anime na premietaní anime v Českom Tešíne. Samozrejme koho to chytilo vie ako to dopadne. A mňa to práve že chytilo, takže heslo dňa bolo aspoň jedno 30min anime denne a o Elf … už ani nehovorím. Takže som sa začal rozhliadať po pripojení do netu. A updaty na moj linux MDV2006 tiež neboli na škodu. Prípadne niektoré programy potrebovali na kompiláciu devel súbory a nie vždy som v internetovej kaviarni všetko posťahoval čo bolo treba. No nič na plat.