Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aby som aj ja pridal tej svojej trošky do uhorkovej sezóny (áno a to doslovne dnes sme doma zavárali uhorky)
Napíšem pár slov k mandrive z cookeru (taká beta až RC) vývojová vetva. Pozor nasleduje užívateľský pohľad. 
Stále používam na normálnom rodinnom desktope mandrivu 2008.1 (fakt rock stable).
Ale vzhľadom na to, že som si kúpil nový hardver a urobil som si tým radosť chcel som si nahodiť mandrivu 2009.1. Nastali problémy, ale našťastie sa to vyriešilo kernelom 2.6.31
.
Takže priebežne aktualizujem od 2008.1 (okrem kernela samozrejme). V aktuálnej inštalácii je KDE 4.3 RC3 a plno multimedialneho softu. Hry na testovanej inštalácii zatiaľ nemám, aby sa neaktualizovalo veľmi dlho. Podrobný zoznam aplikácii dostupných pre mandrivu z oficialnych zrojov si môžte prezrieť na ftp adresáre main contrib a non-free + mám ešte plf.
Aktuálne mám nainštalované: kernel 2.6.31 rc4.1 stále mám ext3, Kde4.3 RC3, nouveau z 24.7. (bohužiaľ v terajšej inštalácii má nesprávne DRM), Gnash 0.8.5, ooo 3.1.0, nvidia 185.18.31 (teraz používam tento driver), kaffeine 1.0 pre a plno iného softu.
Hardvér: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ tdp 35wat, doska asus s MCP55, 2GB ram, gr karta GeForce 7300 GT (t.j. bez akcelerácie HD videa), 3xHDD SSD32GB + Samsung F1 1TB + Samsung dáky starší a LCD 20" 1600:1200.
Hodnotenie: Pozitíva - systém sa postupne zrýchľuje a zrýchľuje. Fakt až to vidno. Aj oproti pôvodnej 2008.1, ktorá už bola na tom Intelackom SSD
. A to platí ako rýchlosťou bootu okolo 4sekund! do KDM od potvrdenia výberu v grub, tak aj o KDE a rôznych aplikácií ako ooo(bez prednačítania do pamäte štart do 3sekund), firefox 3.0.12, kontrolne centrum madrivy a iných. Gnash ide perfektne (skúšané na youtube).
Pulse audio sa konečne prestalo trhať pri začatí prehrávania skladieb cez amarok( iný prehrávač som neskúšal).
HD video 1080p ide dajako lepšie, neviem možno aktualizované ffmpeg, nový kernel, nvidia ovládač alebo mplayer oproti 2008.1. Skúšal som na HD ripe Paprika 1824 x 992 s DolbiDigital ac3 zvukom a spustenými kwin efektami. Predtým sa na rovnakom stroji bez efektov, to video nedalo vôbec pozerať. Teraz mplayer proces žerie smiešnych 24% dokopy z obidvoch jadier! ps. nenastavil som zahadzovanie obrázkov takže tým to nie je.
Na to že systém je beta je radosť v ňom pracovať (rýchli štart a aplikácie po štarte hneď pripravené k práci) a zabávať sa.Negatíva: vlastne ani niesu okrem pár nedorobených KDE4 aplikácií ako kaffeine a kbluetooth4. Nie vždy sa správne deteguje DVD z filmom, ale to asi je problém KDE4. A potom aj amarok by mohol pokročiť aspoň na úroveň 1.4
Tomuto hovorím wow.
Samozrejme je možné, že to robí ten SSD disk ale aj optimalizácia nových verzií softvéru od jadra po užívateľské aplikácie.
Tiskni
Sdílej:
A k tomu bótu je fakt rýchli. Ale ajtak asi som bol neobjektívny a príliš nadšený takže spustil som stopky a bolo to cca 12sekund (ale fakt to je rýchle).
Na to že systém je beta je radosť v ňom pracovať
Len pre poriadok - nie je to Alfa 2?