Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Po skončení stavebnej školy má človek plno softu takého, ktorý nepotrebuje ale aj taký ktorý sa mu 100 percentne hodí(všetok kradnutý s crackamy a pre windows). Keďže na školu som chodil cca pred 4 až 5 rokmi(kto si to už pamätá) tak linux na pracovnom desktope len začínal a iné Unixy končili (sun a spol?) Na škole mali všetci windovsy prv 95, 98, NT a ku koncu XP
Malo to jednu dosť vážnu chybu všetky CAD-y boli na windows (TM) t.z. operačný systém. Nehovorím o tých drahých/komplexných(catia, proenginer?), lebo to sa našej katedre o nich ani len nesnívalo. Ale o tých klasickejších a menej drahých vhodných na projektovanie v malej a strednej firme ako je Autocad, Archicad, Microstation a iné.
Ide my o ten posledný zo spomenutých. Na škole som mal craknunutú Microstation SE s 3D nadstavbou pre projekciu v pozemných stavbách. Po úplnom prechode na Linux mi ostal na jednoduché kreslenie qcad( ktorý nestačí). Po dlhšom čase som skúšal Microstation vo wine v0.9.60 a na moje prekvapenie je plne funkčný (predtým nebol) a nevypisuje skoro žiadne chyby v konzole(presnejšie raz hej inokedy je všetko ok).
A teráz otázka: oplatí sa my poslať mail na bentley systems či mi zoficialnila licenciu, keby som začal v projekcii podnikať a čo myslíte koľko by si zapýtali (dávnejšie čo som počul tak ten CAD stál cca 250tisíc.SK).
ps. Microstation verzia 95 a určite aj staršie boli aj pre UNIX, ale jaksi od neho upustili.
Tiskni
Sdílej:
zoficialnila licenciuPrepáčte, ale za prvé licenci máte, nebo nemáte. Žádná oficiální nebo neoficiální licence není. Za druhé se divím, že se svojí kriminalitou chlubíte. A za třetí se nepřestávám divit, že škola takové chování trpí a že nemá vlastní systém licencí pro studenty.
Dělal jsem strojárnu a neznám od tam nikoho, kdo by neměl "kradenej" soft. Bez "kradenýho" softu bych nedostudoval a nemohl bych pracovat na legálním. Je to chyba studentů, nebo školy a softwearových firem?