abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1989 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Ako som sa pripojoval k netu. časť 1

    16.8.2007 11:11 | Přečteno: 1463× | sieť | poslední úprava: 16.8.2007 15:57

    Tento blog píšem hlavne preto aby ľudia neboli prekvapený aké je to u nás s pripojením do netu a aby sa aj trochu poučili s možných problémov.

    Začalo sa to tým, že som si zohnal anime na premietaní anime v Českom Tešíne. Samozrejme koho to chytilo vie ako to dopadne. A mňa to práve že chytilo, takže heslo dňa bolo aspoň jedno 30min anime denne a o Elf … už ani nehovorím. Takže som sa začal rozhliadať po pripojení do netu. A updaty na moj linux MDV2006 tiež neboli na škodu. Prípadne niektoré programy potrebovali na kompiláciu devel súbory a nie vždy som v internetovej kaviarni všetko posťahoval čo bolo treba. No nič na plat.

    ps. Sťahovať a zdielať väčšinu anime u nás je úplne legálne (okrem samozrejme ako princezna mononoke a podobných u nás licencovaných filmov) a o linuxu už nie sú vôbec pochybnosti, takže moje používanie inetu je úplne legálne (no skoro :-) )

    Tak som začal aktívne vyhľadávať vo svojom okolí nejakých provaiderov. prichádzali do úvahy 2 až 3 možnosti. (tretiu vysvetlím pozdejšie )

    1.možnosť bola že si zaplatím adsl čo sa my zdalo dosť drahé pri uvážení o pridanej hodnote plus boli tam rôzne viazanosti

    2.ďalšou možnosťou bolo pripojenie do netu cez Wifi ktorú tam kde bývam má hádam každý čo má dieru v zadku :-) (s prepáčením)

    Našiel som jedného provajdera (tzv. jednochlapová firma) z priamou viditeľnosťou na jeho vykrývač s 3Mb/s linkou a neobmedzenými dátami. Bratranec mi dal svoju wifinu s anténou a začalo sa trápenie.

    Zo začiatku stačilo na pripojenie aj tá malá anténka, ktorá bola na routriku, len ten routrik bolo treba mať von oknom a to nebolo moc dobré. (elektrika a voda sa nemajú moc v láske)

    Tak som použil malú 4dB anténku a stou to všetko šlo perfektne. Potom prišla na rad plechovka :-) a s tou to išlo ešte lepšie. Dokonca aj torrenty len som ich musel obmedzovať pretože mi veľmi zahlcovali linku a aj obyčajné http šlo mizerne. Jediný problém bolo s klesajúcim a stúpajúcim rýchlosťou prímom dát a to aj na klasickom ftp. Signál linky nebolo možné zistiť keďže som nemal heslo k routru.

    Ale zaražalo ma pár vecí – spojenie nebolo šifrované ani wpa ani wep. Vysvetľoval to tým že to má ináč zabezpečené, ale ja som predsa žiaden šifrované vpn nenastavoval ani nič podobné, takže som bol z toho dosť rozladení, keď som si pomyslel ako ľahko sa dá nabúrať do linky a odpočúvať. Neschopnosť dodržať akú koľvek dohodu, ako napríklad sľúbil, že príde nainštalovať anténu na fasádu a podobne. Začal som zisťovať že pripojenie je čím ďalej mizernejšie.

    Po pripojení som mal download aj 170kB/s s malou anténkou. Po čase som mal max 100kB/s. A asi po 3 mesiacoch som bol rád keď to šlo 2kB/s. alebo vôbec. Po dvoch týždňoch dohadovania s provajderom som si kúpil 19dB anténu silu signálu mi ukazoval router 69. Neviem v čom to bolo ani som to nezistil ale hovoril mi môj známy, že stačí aj 30 na to aby to šlo stým routrikom veľmi dobre. A žiadna zmena. Viackrát som to reklamoval a nič. Takže keď som na vchodových dverách našiel reklamu na ADSL so zdieľaním linky 1:1 s viazanosťou 24mes. a rychlosťou 1,5Mb/s s max downloadom 1GB/mes. ale s neobmedzenými sobotami a nedeľami. Tak som šiel do toho.

    Pokračovanie v časti 2

           

    Hodnocení: 33 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Dent avatar 16.8.2007 11:50 Dent | skóre: 21 | blog: Standovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    1GB/měsíc ? To je snad špatný vtip? I přes ty neomezené soboty a neděle, 1 GB se dá proserfovat při normálním používání internetu během pár dnů (rádio, email, upload/download fotek...). Nyní mám 10GB/měsíc od O2 a je to pokaždé jen tak tak, občas i poslední týden v měsíci jedu na 64/64 :)
    David Watzke avatar 16.8.2007 22:14 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    10GB/měsíc? To je snad špatný vtip. Teď jsem měl přes 400GB/měsíc od Karnevalu a pořád to jelo 12 Mbps :-D
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Dent avatar 17.8.2007 01:01 Dent | skóre: 21 | blog: Standovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Ano, to je hodně špatný vtip, ale 1GB je ještě horší vtip ;)
    17.8.2007 08:03 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Našťastie som vedšinou doma soboty a nedele a rodina velmy nechodí zatial na net max www takže torrenty dam stahovat len soboty a nedele a je to ok.
    David Watzke avatar 17.8.2007 09:03 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Rozjeď si web interface a máš klid - můžeš torrenty přidávat odkud chceš a kdy chceš :-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    16.8.2007 11:55 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Nechtěl byste ty 2 odstavce z druhého zápisku přesunout sem a druhý zápisek smazat, dokud tam není diskuze? Myslím, že není potřeba kvůli každým dvěma odstavcům psát nový příspěvek…
    16.8.2007 12:00 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Ano chcel a mám toho ešte viac, ale stale my vypisuje alebo

    "Váš zápis je příliš dlouhý. Rozdělte jej pomocí značky ***** tak, aby perex měl méně než 150 slov."

    alebo "Značka BREAK není povolena!"
    kyknos avatar 16.8.2007 12:06 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    A proč to teda neuděláš???

    (vskutku intergalaktické prokletí)
    So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
    16.8.2007 12:11 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    za tie ***** si prosim dosadte tu funkciu BREAK (ani sem sa to nedalo zapisat s tými šípkami)
    16.8.2007 12:16 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Značka <break> se píše malými písmeny (a můžete ji vložit přímo tlačítkem nad editačním polem) a v příspěvku může být maximálně jedna.
    16.8.2007 12:19 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Viem, že malím plus to tlačitko ale nevedel som že len jednu tam možem dať.
    Michal Fecko avatar 16.8.2007 12:22 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Zmaz ten druhy dokial tam neni komentar...
    16.8.2007 12:32 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Hm myslím, že rozdelenie na dve časti bude ok. Aj tak som to plánoval.
    Michal Fecko avatar 16.8.2007 12:34 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    No ok... a to stacilo dat <break> :-D
    martin() avatar 16.8.2007 12:46 martin() | skóre: 6 | Prievidza / Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    O aké mesto sa jedná ?
    Hovor múdro, nepriateľ načúva ! -- S. J. Lec --
    16.8.2007 12:48 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Lučenec skoro stred mesta.
    16.8.2007 15:06 bubo. | skóre: 20 | blog: Buboo | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Preboha "my" nominativ prvej osoby mnozneho cisla, "mi" dativ osobneho zamena ja.
    ICQ 217-602-332
    16.8.2007 15:50 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Slovenčina mi nikdy nešla, ale dik za upozornenie.

    Myslím, že jednotky downloadu a pod., ktoré som použil sú ale vporiadku.
    Heron avatar 16.8.2007 18:13 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1

    Potom prišla na rad plechovka :-)

    Už bych ti jednu vrazil :-)

    Ale zaražalo ma pár vecí – spojenie nebolo šifrované ani wpa ani wep.

    Proč by měl? Je to jeho AP a zřejmně chce aby se tam připojil kdokoliv. My "to" taky řešíme jinak. Na AP nechť se připojí kdo chce, net mu stejně nepojede, pokud se bude chtít přípojit, dostane vše potřebné.

    Pokud chceš šifrovat, nikdo ti nebrání.

    16.8.2007 20:53 Attila
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Pekne, potom stačí prísť niekde k tvojej blízkosti a tipnúť si bránu a nejakú ip adresu, ono ma to pripojí a môžem si odfiltrovať tvoj mac z klientov, a potom veselo sa pripojiť :) Fakt dobrý provider resp. admin ...celkom ako v BB na SVK :) ...alebo v NBÚ :)
    Heron avatar 19.8.2007 00:10 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Hmm, to by mě zajímalo, jak dlouho by jsi tipoval GW a IP z těch 2^32 možných :-) (a to buď rád, že některé bazmeky neumí IPv ;-) ).

    MAC by ti nepomohla.
    19.8.2007 13:11 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    DHCP?
    17.8.2007 08:06 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Prečo plechovka je super vec. Je to vlastne "jagy" antena. Predsa nemozeme vsetko kupovat no nie ked sa to da spravit aj doma.
    17.8.2007 22:32 TCW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    A pak se muzeme divit,že je wi-fi k nepoužití :-(
    Heron avatar 19.8.2007 00:11 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    Není to yagi. Pokud si doma vyrobíš skutečnou anténu a ne plechovku, tak nic proti.
    17.8.2007 19:25 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som sa pripojoval k netu. časť 1
    To cislo 30 je "link quality" nebo tez rssi. 69 neni 69 ale -69dB a to je sila prijimaneho signalu. Z ruseni (typicky -99dB) pak odectes silu signalu a vypadne ti link quality, takze 30 a -69dB je vlastne uplne identicka hodnota :-)

    Jinak prvni vec je mit poradnou antenu (19dB minimum) a pak neco testovat. Pokud jses blizko tak trochu stahnout vykon.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.