Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
Občas mě práce zavane k nějakému zajímavému místu naší zeměkoule. Zde jsou mé zážitky.
JS se mě v té nepěkné diskuzi ptal, zda znám někoho ze SUSe. Odpověď zní ano. Ale proč jenom SUSe. Já jsem měl to štěstí dřívějšího narození a proto jsem mohl potkat ty opravdové vývojáře Linuxu.
Blížící se volby s sebou přinášejí tak nějak samozřejmě otázku, koho volit. A zda jít vůbec k volbám. Hodně lidí chápe volby jako občanskou povinnost a lidé, kteří k volbám nejdou jsou kritizováni. Zamysleme se, zda to nakonec není to nejracionálnější jednání a zkontrolujme to za pomoci výsledků nedávných německých voleb.
V tomto optimistickém a veselém blogu se seznámíme s příběhem nezaměstnaného rakouského občana, který udělal vše proto, aby nemusel pracovat a mohl pobírat invalidní dávky. Ano, tak daleko to již došlo s přebujelým sociálním státem.
V dnešním pokračování národohospodářského seriálu si vysvětlíme, co je to státní dluh. Také se něco dovíme o bojové skupině uvedomnělých občanů, kteří si říkají 'Bojovníci za rozumný stát'.
V seriálu o sociálním státě dnes probereme rozdíl mezi podnikovým hospodářstvím a národohospodářstvím. Jako vždy nahlédneme trochu k našim německy mluvícím sousedům.
Mnozí již jistě zaznamenali ten světový rozruch, který vyvolali naši slovenští 'spoluobčané'. V internetovém hlasování se vyslovila obrovská většina pro to, aby se nový most pro pěší a cyklisty z Bratislavy do Horního Rakouska jmenoval podle toho amerického herce.
Opět se blíží ten nejvýznamnější den v roce (28.12 - kupodivu, ten den nemá narozeniny V.K.) a při té příležitosti mě dovolte se ohlédnout za uplynulým rokem a vyjádřit se také k tomu, jak vidím budoucnost IT a portálu všeobecně.
V době politického chaosu a honu na čarodějnice (p. ing. Paroubek) se snadno stane, že významná událost z oblasti IT nenajde potřebnou odezvu. Tomu bych rád zabránil a dovoluji si upozornit na nový (řekl bych průlomový) nápad, který jsem na sesterském servru objevil.
12. srpna oslavi 60. narozeniny jeden z nejvetsich geniu svetove hudby. Mnozi si reknou, ze Dylan je prece starsi, Klaus taky, Lennon je po smrti, Mozart a Beethoven (toho jsem psal odjakziva spravne) jakbysmet. O koho se tedy jedna?
Dnes slavime Nanebevzeti Krista. Evangelista Jan pro nas zachoval jeden z jeho nejdulezitejsich vyroku (Joannes 8,7) - 'kdo z vas je bez viny, necht hodi po ni prvni kamen'. Pro nase zamysleni nad timto muzem a jeho slavnym vyrokem se nam nabizi aktualni blogpost pana Vita na rootu.
Tak tu s Majem mame noveho sefredaktora linuxsoftu. Predstavil se na portalovych strankach a komunita ma nyni partnera, s kterym muze koordinovat nove clanky a prispevky na linuxsoftu. Pan redaktor to dela na vedlejsak. Otazka zejmena pro neolibralni puristy je - co na to nezamestnani.
dbsvet konci. Mozna je to april. Ale ten rozhovor s panem Kocanem moc vesely neni. Asi to april nebude (viz www.dbsvet.cz>
Jako kazdy rok se konaji proslule linuxove dny hned za nasimi dvermi. V Saske Kamenici se schazi opravdovi priznivco linuxu od 14 do 15 brezna. Vim, ze zpravy o tomto dulezitem setkani linuxaku se nachazeji na vsech servrech (root i abc posilaji viceclenou redakcni delegaci, dokonce pry posle redaktora i linuxsoft), pro ty, kteri ctou pouze blogy na abc kratke upozorneni.
Tak nam pan Kysilka otevrel tu moznost, na Linuxsoftu psat blogy. Je to take spojeno s registraci jako tady, ale jeden hacek to ma.
Ten opravdovy privrzenec OpenSource se pozna podle toho, ze bez dalsich pomucek najde behem 10 vterin vsechny os projekty
Rekneme to hned v prvni vete, zakladatel MySQL uz nechce akceptovat to 'klausovske - zhasneme a pak uvidime co jsme vrhli na trh'. Skutecny softwarovy inzenyr nemuze marketingovou zlovuli akceptovat do nekonecna.
V posledni dobe muzeme pozorovat aktivni reklamu pro software WinStrom. Pekny PR clanek na abc je prikladem. Jen nekolik diskuznich prispevku (vlastne 2) pod tim clankem prezentovaly soucasnou problematiku open source v cele sve siri.
Rada vedecky cinnych kolegu jiz o tom slysela, totiz o konferenci "International Conference on Computer Science and Software Engineering 2008" v polovine prosince v Cine. 'Jakysi' Dr. Herbert Schlangemann ze svedske university v Ulmea zaslal poradatelum svuj prispevek - "Towards the Simulation of E-Commerce". Prispevek nebyl ocenen natolik, aby se dostal do prednaskoveho poradu ale skoncil alespon v poster-sessions. Navic byl Dr. Schlangemann poveren moderovanim thredu "Distributed and Parallel Computing & Embedded Programming". Reklo by se, bezna vec pri organizaci vedeckych konferenci.
V nedavnem blogu seznamil uzivatel Michal Polak ctenare se svym hrdinskym cinem - instalaci Linuxu - a tim, jake problemy v rodine tato instalace zpusobila. Zejmena jeho otec linux zhurta odmitl. V diskuzi pote reagoval svym obvyklym zpusobem uzivatel 'dad' a uzivatel 'drc' si v odpovedi posteskl, ze uz mu humor neslouzi a pohrozil opatrenim z dob totalitniho systemu.
Dnes slavi narozeniny jeden z nejvetsich visionaru nasi doby (normalne bych nyni napsal, o koho se nejedna, ale uprimne receno - je to jeste nutne?), autor c-shellu a vi-editoru, spoluzakladatel firmy SUN - Bill Joy. Je priznacne, ze datumy pozitivnich udalosti lidstva jsou (mluvou ceskeho parlamentu) vypárovany s udalostmi tragickymi.
Uplne dole na strance abicka je rozcestnik. Asi se tam normalne nikdo nediva, ale ten rozcestnik ma podivuhodne vlastnosti - vidi do budoucnosti.
pred vyhlasenim rozsudku vyuzil Hans Reiser prilezitosti posledniho slova a omluvil se spolecnosti za svuj cin. Chce pracovat ve vezeni jako programator, aby umoznil svym detem tricu slusny zivot. Jeho rec je mozno zhlednout na text odkazu (to mi poradil p. Dolezal)
Pan Kratky v diskuzi k tomu samooslavnemu clanku napsal, ze v te kauze prave o to slo, aby bylo mozno koupit notebook (pocitac) bez operacniho systemu. S tim je mozno souhlasit, otazka je, zdali si vetsina uvedomuje, co se vlastne za takovym pozadavkem skryva.
Tento nadherny reklamni slogan nemecke firmy UsedSoft a jejich soudni potycka z firmou Oracle si zaslouzi byt blogovany. Firma UsedSoft se zivi nakupem starych softwarovych licenci a jejich prodejem. V pripade 'Oracle' nyni dostali pres prsty. To je dobra zprava, zejmena pro OpenSource.
Tak v Nemecku zavedli tu novou povinost pro lekare. Kdyz ma nejaky pacient problemy, ktere mohou mit neco do cineni s piercingem nebo tetovanim nebo kosmetickymi operacemi, tak to musi lekar nahlasit pojistovne. Samozrejme, ze tato data take zajimaji i jine pojistovny nez zdravotni, ale to je jen jedna skupina interesentu, ktera podobna opatreni vita.
na dnesni den pripada cirkevni svatek Boziho Tela, ktery se slavi skoro ve vsech katolickych zemich. V nemecky mluvicich zemich se nazyva Fronleichnam a diky jeho vyslovnosti se protestante posmivaji katolikum i timto vtipnym anglickym prekladem. Protestante totiz hostije neoslavuji, pro ne je telo pane vsudepritomne. Trochu komplikovana konstrukce s tou hostiji jako telo pane, ale tak to s temi cirkevnimi svatky je - maji spise prinutit cloveka k zamysleni - treba nad tim ucetnictvim, ktere zde nekdo nahlasil jako bakalarskou praci.
7. kvetna by se dozil 100 let znamy nemecky podnikatel Max Grudig. Mnozi starsi kolegove si jiste vzpominaji na dobu, kdy byly magnetofony Grundig svetova spicka a chodili se na ne divat do Tuzexu. Sam Grundig byl TEN podnikatel Nemecka, nekdo takovy jako podnikatel Kozeny v CR v 90 letech. Na rozdil od znamych pana profesora , kteri se angazovali hlavne ve stavebnictvi (tunely apod.) byl Grundig ciny v elektrotechnice.
Mnohym je znama firma McKinsey. Jedna se o poradenskou firmu, ktera zamestnava tisice ruznych poradcu, kteri se vesmes sami povazuji za elitu tohoto sveta. Nyni zanalyzovala tato firma i provoz vypocetnich stredisek a predala svetu powerpoint studii s nazvem "Revolutionizing Data Center Energy Efficiency".
Letos je tomu prvne a patrne naposledy v historii lidstva, kdy oslavime soucasne 1. kveten jako svatek prace a den pracovniho klidu s katolickym svatkem Nanebevzeti Pane (Jezise Krista). Tato, pro zamestnavatele v nemecky mluvicich zemich sice vyjimecna ale potesitelna zalezitost, usetri jeden svatek a je tedy mozno si privlastnit prumerne 8 pracovnich hodin nadhodnoty prace nejakeho zamestnance.
Mnohym je hospodarsky cyklus znam take pod nemeckym pojmem Schweinezyklus, ktery vypovida o vykyvech v produkci na trhu. Zajimavy popis takoveho hospodarskeho cyklu se objevil v nemeckych mediich u prilezitost i kazdorocniho place nemeckych zamestnavatelu nad nedostatkem odborniku na vystave v Hannoveru. V Nemecku totiz pry chybi desetitisice inzenyru. Samozrejme, ze je statisice inzenyru nezamestnanych, ale to jsou ti, kterym je vice nez 40, ti jsou nepouzitelni.
Dne 5.3.2008 nas opustil ve veku 85 let Prof. Joseph Weizenbaum. (jeden z tech co maji titul Prof. opravnene). Nastesti se o tom v ceskych mediich moc nepsalo, proc nastesti, to se dovi zvidavy ctenar dale.
tak MAXDB uz nebude od verze 7.7 GPL. To je vse pravne v poradku, ale neprijemny pocit zustava.
Pro fanatiky dobra zprava. 18.2 - 21.2 se nachazi kousek za hranicemi zase jednou na prednaskove ceste nas Nejvyssi (nejedna se tentokrat o V.K). A taky jedna otazka, co se delo na postgres-day?
vcera vypadl proud v celem vnitrnim Karlsruhe (to je v Nemecku) a tim bylo postizeno take servrove centrum firmy 1&1, kde je provozovano 25 tisic servru. K tomu nekolik udaju a take nekolik otazek na znalce.
tak nam hosi z MySQL predhodili dalsi engine - tentokrat pro MyISAM, aby nedochazelo k poruseni tabulek, kdyz ta povestna uklizecka vytahne kabel ze servru
Stali navstevovatele to jiz zaregistrovali, penguin.cz ma hardwarove problemy. Hrdost provozovatelu asi ovsem nedovoli aby pozadali komunitu o pomoc. Proto tento zapis, doufam jejich jmenem.
tak uz je mu 20. Nenavideny a zaroven nejlepsi jazyk sveta. Sklanime se vsichni pred geniem Larryho a prejeme do dalsi dvacitky jeste mnoho modulu na CPANu