Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Nemůžu si pomoct, možná je to můj blok - ale je ještě někomu ten týpek co vede teď linuxsoft taky tak nesympatický?
Piste urcite pro abicko. Je to Vase vlajkova lod a mel byt jste ji ctit. Taktez (drobny duvod) nema smysl spolupracovat, kdyz mi dva se zrovna neschodneme.
Myslím, že ten blok se jmenuje: „Uvozuji komentáře k položkám číslovaného seznamu s ‚add‘, i když mi to už vysvětlili.“
(A tady na mne zase budou oškliví, nicméně, svět už je takový, chjo.)
bez udani duvodu te nesympatie nema ovsem takova poznamka zadnou cenu. My se nedovime, na jake charakterove vady mame u kritiovane osoby davat pozor a kritizovana osoba nema sanci neco zlepsit. Hadejte , kdo je me nesympaticky.
a co ti vlastně na Něm vadí?
Píše jako kdyby všemu rozumněl, podivný sloh, vždycky přijde a je to něco ve stylu: "nemit ted cas.delam projekt.tak jen kratce,zkusenosti z Javy,roky zkusenosti; ted chci IDE,zalozim novy portal,bude se to delat jinak,ted nemam moc cas"
:)
Ale já nechci mít odpor, doufal jsem že tady napíšou lidi co ho znají osobně že je úplně v pohodě a super:) Chápu že to není fér takhle psát...
To jsem rad, ze jsem Vam nesympaticky. Vazne. Ta obrazova data u Vaseho desktopu v profilu me vcelku zaskocila.
To je jen recese;) Ale já se toho odporu snažím zbavit, vážně... třeba to jen nějak špatně chápu, to se po netu občas stane... ale vývoj Linuxsoftu mě moc nepřesvědčil:(
To jsem rad, ze jsem Vam nesympaticky. Vazne. Ta obrazova data u Vaseho desktopu v profilu me vcelku zaskocila.MUHEHE ... pro informaci dalším generacím zaznamenávám, že těmi obrazovými daty se míní wallpaper s nějakým polonahým buzíkem
budoucí generace děkuje :D ;D sito jakoby našla a nechává budoucím budoucím generacím link tady toje hele :O :D :D ;D
Otazka ovsem je, pokud ta podminka zni "pokud se mi to nebude libit, smazu to", jestli ji pak opravdu znate.
Otazka ovsem je, pokud ta podminka zni "pokud se mi to nebude libit, smazu to", jestli ji pak opravdu znate.I kdyby to tak bylo, tak je o pořád jedno -- je jen na vlastníkovi, co si na svém serveru nechá nebo ne -- když se mi něco nebude líbit prostě to nevydám... Nijak tím ničí svobodu neomezuji -- pořád si to ten který přispěvatel může vydat jinde, kde jsou volnější pravidla (vlastní blog, nebo třeba tady, kde je možné cokoli atd.). Kdybych se rozhodl, že napíšu nějaký článek a pošlu ho do redakce Mf Dnes, tak taky nemůžu chtít aby ho vydali (máme přeci svobodu a demokracii, tak to koukejte vydat, protože já chci...).
LinuxSoft se mi zdá, nikdo se na mě nezlobte, jako přežívající mrtvola. A je to škoda, neb články co tam v minulosti vyšli, seriály i na nelinuxová témata, měli nespornou kvalitu!S tím plně souhlasím.
> Jsem divný, když si myslím, že si každý na svém vlastním serveru může stanovit jakékoli podmínky?
Jiste muze. A kazdy ho za stanovene podminky muze kritizovat. A pokud se nekomu nelibi neci podminky, tak nejenom ze tam muze nechodit, ale take muze presvedcovat ostatni, aby tam nechodili.
Jiste muze. A kazdy ho za stanovene podminky muze kritizovat. A pokud se nekomu nelibi neci podminky, tak nejenom ze tam muze nechodit, ale take muze presvedcovat ostatni, aby tam nechodili.Samozřejmě, mně nejde o kritiku jako takovou -- mně jde o to, že kvůli podobným věcem často slýchám (čítám) něco o cenzuře, útocích na demokracii a podobně. To podle mě není kritika, ale nepochopení významu demokracie a významu slova cenzura...
Samozřejmě, mně nejde o kritiku jako takovou -- mně jde o to, že kvůli podobným věcem často slýchám (čítám) něco o cenzuře, útocích na demokracii a podobně. To podle mě není kritika, ale nepochopení významu demokracie a významu slova cenzura...A co vy si představujete pod pojmem "demokracie"? Když si někdo nastaví na svých webových stránkách nedemokratické podmínky (např. že si tématiku ani uveřejnění svých osobních blogů nemohou určovat pisatelé sami čili onen démos, který si v otázce uveřejňování blogů vládne sám), tak tam holt panují nedemokratické, autokratické podmínky provozovatele. Spojené s cenzurou (= kontrolou a omezením předávaných informací) nepovolených témat/blogů to taky je.
A co vy si představujete pod pojmem "demokracie"?Forma vlády (státu), ve které je zdrojem veškeré státní moci lid.
Když si někdo nastaví na svých webových stránkách nedemokratické podmínky (např. že si tématiku ani uveřejnění svých osobních blogů nemohou určovat pisatelé sami čili onen démos, který si v otázce uveřejňování blogů vládne sám), tak tam holt panují nedemokratické, autokratické podmínky provozovatele. Spojené s cenzurou (= kontrolou a omezením předávaných informací) nepovolených témat/blogů to taky je.Pokud bych přišel k vám domů vyjedl vám lednici a vykládal jak jste nedemokratický cenzor, když mi to zakazujete, asi byste si myslel, že jsem magor. Je si nutné uvědomit, že internetový portál je SOUKROMÝ majetek provozovatele a ten si tam jako takový může určit vlastní pravidla...
> Je si nutné uvědomit, že internetový portál je SOUKROMÝ majetek provozovatele a ten si tam jako takový může určit vlastní pravidla..
Jak jsem jiz psal - internetovy portal je soukromy majetek provozovatele a tak si tam muze urcit vlastni pravidla vcetne zavedeni cenzury. Pokud ale zavede cenzuru (coz muze), pak se tezko lze divit tomu, ze ostatni lide, kdyz popisuji ta pravidla, je vyhodnocuji jako cenzuru.
souhlasim, podle me drzet si vic blogu nema cenu, pokud chci mit blog, chci mit jeden a presto ze me zajima deni kolem linuxu, chci si tam psat i svoje blbustky, bog na abclinuxu je proto pro me idealni, navic si rad poctu zajimave nazory jinych ...snaha konkurovat abicku a zaroven zvednout odbornou uroven blgou se podle me mine s ucinkem, ale uvidime co cas prinese
Podle mě nemá smysl mít více operačních systémů, Linux je zcela zbytečný, protože Windows zcela postačí.
Stejně tak nemá smysl více distribucí, jedna bohatě postačí.
Stejně tak je zbytečné mít více různých druhů procesorů, x86 bohatě postačí a ostatní bych vystřílel.
Ostatně stejně tak jsou zbytečné dvě pohlaví, asi by se nad tím měli ještě zákonodárci zamyslet.
Tohle měla být reakce na www.abclinuxu.cz/blog/engineering/2009/3/nove-blogy-na-linuxsoftu/diskuse#12
A stejně tak jsem si jist, že vyhubením Windows zanikne i Linux. Neboť Linux bez toho, aby měl nepřítele ve Windows by trpěl totální ztrátou motivace lidí pro vývoj Linuxu.
Stejně tak si totéž myslím o blozích.
A jinak, pokud do toho zahrnete vědu, tak jde lidi i s jedním pohlavím nechat přežít velice dlouho. Pravda, ztratí se u toho nějaká ta romantika, ale to dnešního vědce nesmí zaskočit, ani znejistit.
A stejně tak jsem si jist, že vyhubením Windows zanikne i Linux. Neboť Linux bez toho, aby měl nepřítele ve Windows by trpěl totální ztrátou motivace lidí pro vývoj Linuxu.Pitomost. Pochybuju o tom, že vývojáři Linuxu pracují Windows na zlost.
Na linuxových serverech se o Windows, respektive zejména o tom, jak jsou špatná, píše leckdy i více, než na specializovaných Windows serverech.
Nutnost přechodu na Linux se často zdůvodňuje především porovnáním se “špatnými“ Windows.
Tipnul bych si, že dost velká část lidí používá Linux ne proto, že „chce používat Linux“, ale “aby nepoužívala Windows“, či “aby to netřela Microsoftu“. Tahle motivace je tak zřetelná, že mám celkem nechuť bavit se s mnoha lidmi o Linuxu, protože to zhusta ani nedokáží, pokud přitom nehaní Windows.
Jsem celkem přesvědčen, že výrazná ztráta pozic Windows by znamenala (navzdory zcela jistě oslavným článkům na linux serverech) krátkou dobu nato i významný problém pro pozice Linuxu. A to motivační ztrátu mnoha lidí (pro rejpaly: ne všech lidí v linuxové komunitě, ale velmi velmi značné čísti komunity, ne-li vetšiny lidí).
Jsem celkem přesvědčen, že výrazná ztráta pozic Windows by znamenala (navzdory zcela jistě oslavným článkům na linux serverech) krátkou dobu nato i významný problém pro pozice Linuxu.S dovolením vyloučím možnost, že lidé přestanou používat počítače - když tedy Windows i Linux ztratí uživatele, kdo je získá?
Apple, BSD, …
Vlastně jste mi nedal lepší důkaz, že moje teorie je správná, než Vaší reakci. Linuxoví členové vidí jenom Linux a Windows. Jakoby nic jiného neexistovalo.
Linuxovi fanatici tvori nejhlasitejsi cast uzivatelu komunity linuxu (obzvlast zvenku), ne nejpocetnejsi.
Pokud to ovšem není jinak. Mám podezření, že tvrzení, že „linuxoví fanatici nejsou nejpočetnější část komunity“ je další z urband legend, kterou kdosi vymyslel, ale která není pravdivá.
Ne, já jsem to napsal jako můj osobní názor. Vědom si toho, že to nelze dokázat ani prověřit. Také jsem to začal psát slovy „Já jsem si jist …“, tedy nedělal jsem z toho objektivní názor, ani pravdu.
A mate k tomuto podezreni nejaky duvod nebo jen osobni antipatie?
Zvlastni, ja myslel, ze "urban legend" je presny opak.
Apple, BSD, … Vlastně jste mi nedal lepší důkaz, že moje teorie je správná, než Vaší reakci.Omyl. Jsem si samozřejmě vědom toho, že zrovna ty dva vyjmenované existují. Vtip je v tom, že většina vývojářů nepracuje Windows natruc, ale aby byli lepší než všichni ostatní. Takže pokud ubyde uživatelů Windows a přejdou třeba k Applu, pak a) dobře jim tak, b) Linux bude soutěžit s Applem.
Linuxoví členové vidí jenom Linux a Windows. Jakoby nic jiného neexistovalo.Když už jsme u toho, zrovna BSD má vcelku minimální zastoupení, co se počtu uživatelů týče (a ne, MacOS nepovažuju za BSD)
„Vtip je v tom, že většina vývojářů nepracuje Windows natruc, ale aby byli lepší než všichni ostatní.“
Tak já tedy nevím, jsem vývojář, ale tuhle motivaci nemám. Nehledě na to, že slovo „lepší, než ostatní“ je tak vágní a abstraktní slovo bez kokrétního významu, že nic neznamená.
Moje ambice jsou ryze praktické. Soutěživost mě netankuje, mimo jiné také proto, že když to sebevědomě řeknu vím, že jen naprosté minimum vývojářů je schopno se mi rovnat s mými znalostmi, jak teoretickými, tak praktickými osolenými zkušenostmi dvaceti let tvrdé praxe.
Mám pocit, že většina lidí hlavně chce, aby to co dělají mělo smysl. Ne aby šly druhým po krku v rámci soutěživosti za každou cenu.
„Takže pokud ubyde uživatelů Windows a přejdou třeba k Applu, pak a) dobře jim tak, b) Linux bude soutěžit s Applem.“
Zapomínáte na obrovskou nevýhodu vývojřů pro Linux. A to velmi špatné podmínky pro vývojáře. Žádné konstatní API (kromě linux kernel API), horší vývojové nástroje, horší dokumentace, a nedotažené základní věci v Linuxu. Linux stále nemá vyřešeny základní věci pro vývojáře, jako například: „Jak udělám binární instalaci programu pro každý Linux“, „Jak detekuji, co už má uživatel nainstalováno“, „Jak mohu používat základní věci v Linuxu, abych mohl téměř abstrahovat od rozdílů mezi distribucemi a verzemi“, atd..
Já osobně jsem programoval pro dost operačních systémů počítaje VAXem, starým unixem, sálovými počítači, DOSem, Windows, Linuxem, MAC OS, BeOS. Kdybych to měl zhodnotit, tak nejhorší podmínky jsou při programování pro Linux. Pak hodně dlouho nic a pak bych postavil ten BeoS. Zato programování a vývoj pro WIndows a MAC OS je na naprosto špičkové úrovni.
Většina vývojářů (pokud se nechce realizovat na os kernelu) chce hlavně řešit program, který vyvíjejí. Zatímco Linux chce hlavně, aby se kutilo v něm, tedy věnovala vlastní pozornost spíše systému.
„Když už jsme u toho, zrovna BSD má vcelku minimální zastoupení, co se počtu uživatelů týče (a ne, MacOS nepovažuju za BSD)“
Vzhledem k tomu, že se hypoteticky bavíme o tom, co by se stalo, kdyby WIndows ztratilo pozice, tak nechápu co Vás vede brát současný stav zastoupení. Se vším by se pořádně zahýbalo.
Tak já tedy nevím, jsem vývojář, ale tuhle motivaci nemám.Jenom pro jistotu.
~/install/linux-source/linux-2.6.28$ grep -i "Ponkrac" * ~/install/linux-source/linux-2.6.28$Ne, zjevně nejsi vývojář Linuxu, tudíž se nebavíme o tobě (jeden by řekl, že z kontextu diskuze bude patrné, o kom se bavíme, ale buď to tak není, nebo ze sebe naschvál děláš blbce)
Nehledě na to, že slovo „lepší, než ostatní“ je tak vágní a abstraktní slovo bez kokrétního významu, že nic neznamená.Ne to není. Lepší než ostatní se nechá doložit vcelku exaktními metodami, například porovnáním s těmi ostatními.
Zapomínáte na obrovskou nevýhodu vývojřů pro Linux. A to velmi špatné podmínky pro vývojáře. Žádné konstatní API.No a? Nestabilní API je záležitost pouze vnitřku jádra; pro nikoho, kdo je dost schopný vyvíjet jádro, by neměl být problém přejít na nové API a používat jej (a věci, které již v jádře jsou, jsou při změně API automaticky upravovány, jinak by se tam ta změna nedostala)
(kromě linux kernel API)Pro vývojáře aplikací je toto dostačující. Jaké je API uvnitř jádra, je nemusí zajímat.
horší vývojové nástrojeHorší jak? Tím, že nepodporují věci, které ty požaduješ a bez kterých se spousta lidí obejde?
a nedotažené základní věci v LinuxuTak TOHLE je abstraktní slovo bez konkrétního významu.
Linux stále nemá vyřešeny základní věci pro vývojáře, jako například: „Jak udělám binární instalaci programu pro každý Linux“Tohle vyřešeno je, jenom někteří vývojáři nechápou, že tohle nemusí řešit, protože to stačí přehodit na někoho jiného.
„Jak detekuji, co už má uživatel nainstalováno“Správná otázka je "proč to dělat"
Většina vývojářů (pokud se nechce realizovat na os kernelu) chce hlavně řešit program, který vyvíjejí.V čemž jim nic nebrání; jenom si někteří myslí opak, většinou protože dělají něco špatně.
„Když už jsme u toho, zrovna BSD má vcelku minimální zastoupení, co se počtu uživatelů týče (a ne, MacOS nepovažuju za BSD)“ Vzhledem k tomu, že se hypoteticky bavíme o tom, co by se stalo, kdyby WIndows ztratilo pozice, tak nechápu co Vás vede brát současný stav zastoupení. Se vším by se pořádně zahýbalo.To určitě. A teď jaká je pravděpodobnost, že by lidé od Windows přecházeli zrovna k BSD. To spíš k Applu nebo na Ubuntu.
„Ne, zjevně nejsi vývojář Linuxu, tudíž se nebavíme o tobě (jeden by řekl, že z kontextu diskuze bude patrné, o kom se bavíme“
1) Jména hloupých na všech sloupích – aneb ne všude máte podpis.
2) Operační systém je o maličko (asi tak 10×) víc, než jenom kernel. Se samotným kernelem bez dalších programů si můžete akorát tak vytřít zadek, protože naprosto k ničemu nebude užitečný.
„Ne to není. Lepší než ostatní se nechá doložit vcelku exaktními metodami, například porovnáním s těmi ostatními.“
Fajn, pro mě bude lepší ten vývojář, který má nejmenší hodnotu funkce abs(výška_vývojáře - red_složka_barvy_jeho_trička * sqrt(počtu_dioptrií). Tím naprosto exaktně a se 100% souladem s Vaším tvrzením o lepším vývojáři najdu toho nejlepšího.
„No a? Nestabilní API je záležitost pouze vnitřku jádra; pro nikoho, …“
Možná bych Vám měl, opět podruhé, připomenout, že Linux je o několik řádů více, než jeho kernel. Ba dokonce většina vývojářů neprogramuje kernel.
„Tohle vyřešeno je, jenom někteří vývojáři nechápou, že tohle nemusí řešit, protože to stačí přehodit na někoho jiného.“
Myslím, že Rómovia částečně také takto řeší svoje problémy.
„V čemž jim nic nebrání; jenom si někteří myslí opak, většinou protože dělají něco špatně.“
Ano, já to tedy řeknu. Linux je nejlepší, Linux je dokonalý, Linux je bez chyb. Linux je tak dokonalý, že jakákoli změna v Linuxu je cesta zpět. Nic dokonalejšího být nemůže. Proto kdokoli tvrdí něco jiného je vadný.
1) Jména hloupých na všech sloupích – aneb ne všude máte podpis.Anonymní příspěvky se do jádra většinou nedostanou. Takže pokud jsi nepřispíval pod jiným jménem, beru to tak, že nejsi vývojář Linuxu. A aby to tentokrát bylo jasné: vývojář jádra, tedy ten vývojář, o kterém tvrdím, že je motivován, aby jeho produkt (Linux - jádro) byl lepší než jiné produkty.
Fajn, pro mě bude lepší ten vývojář, který má nejmenší hodnotu funkce abs(výška_vývojáře - red_složka_barvy_jeho_trička * sqrt(počtu_dioptrií). Tím naprosto exaktně a se 100% souladem s Vaším tvrzením o lepším vývojáři najdu toho nejlepšího.Další omyl. Tím jsi našel toho nejlepšího pro tebe, kde "pro tebe" je kritérium, které sis zvolil. Já bych osobně volil jiná kritéria, například počet zároveň obsloužitelných síťových spojení, která něco dělají, efektivitu správy paměti...
Možná bych Vám měl, opět podruhé, připomenout, že Linux je o několik řádů více, než jeho kernel. Ba dokonce většina vývojářů neprogramuje kernel.No jasně. Jenže téhle většiny se změny API netýkají, protože API do uživatelského prostoru je stabilní a to velmi důsledně (což už jsem jednou řekl)
„Tohle vyřešeno je, jenom někteří vývojáři nechápou, že tohle nemusí řešit, protože to stačí přehodit na někoho jiného.“ Myslím, že Rómovia částečně také takto řeší svoje problémy.Takže tady se argumentu nedočkám, ok.
Ano, já to tedy řeknu. Linux je nejlepší, Linux je dokonalý, Linux je bez chyb. Linux je tak dokonalý, že jakákoli změna v Linuxu je cesta zpět. Nic dokonalejšího být nemůže. Proto kdokoli tvrdí něco jiného je vadný.Zajímavý pokus o ironii. Víc bych ocenil, kdybys nějak popsal, čím se vývojářům, kteří chtějí "hlavně řešit program, který vyvíjejí," brání v tom to udělat.
Jak udělám binární instalaci programu pro každý Linux
Já furt nechápu co máte všichni s tou binární kompatibilitou. GNU/Linux(a to se týká jakéhokoliv GNU operačního systému) je jednou otevřená platforma a tak předpokládá, že se v její otevřenosti bude pokračovat. Nikoho nenutí to dodržovat, ale nech si také svoje binární problémy řeší každý sám a posvém. Já nechápu co je na tom tak strašně těžkého pochopit. Na můj vkus řeší binární kompatibilitu až moc. A to téměř stejně jako Windowsová platforma. Rozhraní mezi jádrem a uživatelským prostorem se moc nemění a pokud ano tak většinou z technických důvodů. Ovšem aby se to odstínilo tak mají vývojáři používat knihovnu glibc, jejíž rozhraní už bude pomalu několik desítek let furt neměnné či lépe řečeno zpětně kompatibilní. A Glibc má dokonce ABI, takže aplikace proti jedné verzi zkompilovaná je zpětně kompatibilní se všemi novějšími verzemi glibc binárně(možná je to naopak). Proti ostatním knihovnám se buď musí kompilovat(což je preferovaná volba) a nebo si jejich distribuci musí vyřešit každá aplikace sama, tak jak je tomu kupř. na Windowsové platformě(tahat si je sebou a nebo aplikaci zkompilovat staticky). No a nebo prostě stačí využít jedné z největších výhod, které otevřené operační systémy přinášejí: balíčkovací systém.
Jak detekuji, co už má uživatel nainstalováno
Podívám se na to místo, kde danou věc očekávám a nebo se zeptám balíčkovacího systému? A pokud budete argumentovat, že každá distribuce má svůj balíčkovací systém, tak rovnou odvětím PackageKit.
Jak mohu používat základní věci v Linuxu, abych mohl téměř abstrahovat od rozdílů mezi distribucemi a verzemi
Neříkám, že jde úplně všechno na co si člověk vzpomene, ale GNU/Linux je jen jeden a téměř ve všech případech se to dá cokoliv ohackovat aby to fungovalo téměř všude.
„Nikoho nenutí to dodržovat, ale nech si také svoje binární problémy řeší každý sám a posvém. Já nechápu co je na tom tak strašně těžkého pochopit. Na můj vkus řeší binární kompatibilitu až moc.“
No bať, máte pravdu. Z dalšího textu jsem pochopil, že jste další, co silně zaměňuje operační systém s jeho kernelem. Já se ovšem bavím o operačním systému, takže nemá smysl reagovat.
„Podívám se na to místo, kde danou věc očekávám a nebo se zeptám balíčkovacího systému?“
To není metoda vhodná pro celý Linux.
„Neříkám, že jde úplně všechno na co si člověk vzpomene, ale GNU/Linux je jen jeden a téměř ve všech případech se to dá cokoliv ohackovat aby to fungovalo téměř všude.“
Souhlasím. Problém je v tom ohackovat. Je rozdíl programovat a mířit přímo k cíli (což není případ LInuxu), a nebo hackovat a řešit kryptografii (což je často blízko k Linuxu).
Závěr: Já ale nejsem v opozici k Linuxu. Reagoval jsem proto, že bylo výše tvrzeno, že v případě zmizení WIndows by vývojáři přešli k Linuxu. Jsem si jist, že nikoli, že by mezi vývojáři nastalo tak silné rozčarování, a to jak z právní, tak z API džungle nad Linuxem, že by Linux nebyl první favorit.
> Z dalšího textu jsem pochopil, že jste další, co silně zaměňuje operační systém s jeho kernelem. Já se ovšem bavím o operačním systému, takže nemá smysl reagovat.
> To není metoda vhodná pro celý Linux.
Pokud si uvedomujes, jaky je rozdil mezi operacnim systemem a jeho kernelem, pak by sis take mel uvedomit, ze zadny operacni system 'Linux' neexistuje. Operacni system je treba Debian. Na jadre Linux mohou byt postaveny ruzne operacni systemy a neni zadny duvod, aby byly vice ci mene kompatibilni.
No bať, máte pravdu.Z dalšího textu jsem pochopil, že jste další, co silně zaměňuje operační systém s jeho kernelem. Já se ovšem bavím o operačním systému, takže nemá smysl reagovat.
Myslím si, že je dost jasné o které části se bavím. Ale pokud ne, tak se omlouvám a jen doplním, že se celou dobu bavím o GNU/Linuxu tedy o platformně/operačním systému s výjimkou míst ve kterých se bavím o jádře a ty nazývám buď Linux a nebo prostě jádro. Já osobně mám dokonce neblahý pocit, že příspěvek trekkera výše narážel právě na Vaši (ne)rozlišovací schopnost.
To není metoda vhodná pro celý Linux.
Znáte vhodnější? Já naopak neznám distribuci ve které by tento postup nefungoval.
Souhlasím. Problém je v tom ohackovat. Je rozdíl programovat a mířit přímo k cíli (což není případ LInuxu)
Díky tomu, že je GNU/Linux otevřená platforma, tak místo hackování prostě můžete vytvořit další postup. A díky tomu, že jsou otevřené téměř všechny části ten postup můžete vytvořit od nejspodnějších části až po ty nejvyšší části. A dokonce můžete tento postup začít sdílet aby se s ním již nemuseli trápit ostatní. K hackování Vás nikdo nenutí. Myslím si, že největší problém otevřeného vývoje říká, že můžeš a ne musíš, protože většina si pak domyslí, že ta část kde může i jinak je starost těch ostatních, když už může.
Já ale nejsem v opozici k Linuxu.
Já se zase snažím nebýt v opozici proti čemukoliv.
Reagoval jsem proto, že bylo výše tvrzeno, že v případě zmizení WIndows by vývojáři přešli k Linuxu. Jsem si jist, že nikoli, že by mezi vývojáři nastalo tak silné rozčarování, a to jak z právní, tak z API džungle nad Linuxem, že by Linux nebyl první favorit.
Alespoň na něčem se shodneme.
Jinak pokud by bylo možné, tak bych byl vděčnější za tykání.
Já jsem začal používat Linux v podstatě ze zvědavosti a proto, že se mi myšlenka, na které je postaven líbí - a je mi srdečně jedno, jestli to někdo natře Windows .. Microsoft nevlastním, tak ať má jejich starosti někdo jiný ..
S lidma jako Vy se bavím rád. S Vámi by mě i ten Linux bavil mnohem víc.
Mě se na Linuxu také spousta věci líbí. Ale kamarádit s lidma kolem Linuxu se mi líbí málo, protože neuplyne déle, než 5 minut, abych se nedozvěděl porovnání s Windows, a to i když o něm nikdo nemluvil. Jestli se někdo rozhodne na 100% používat Linux, je to jeho intimní a soukromá věc, a ať tak činí.
A neustále „success stories“ o přechodu na Linux, které čtu všude dokola mi nápadně připomíná stories „jak jsem uvěřil v Pána“, které jsem často slyšel na úplně jiných skupinkách. Proč se ksakru mnoho dění v linuxové komunitě tak nápadně podobá církvi?
Nesouhlasím s mnoha věcmi na Linuxu, jako je GPL, či Qt, ale to neznamená, že se mi Linux nelíbí. Ba dokonce bych si o něm i rád popovídal třeba s někým na pivě, ale kecy o srovnání s Windows ve smyslu fantismus do Linuxu mě moc nezajímá.
Nedávno jsem četl knížku od tvůrce Unixu, autora i název si teď nemůžu vybavit. Byla to skvělá knížka – autor napsal, co si myslí, že udělal Unix dobře a co špatně.
S lidma jako Vy se bavím rád. S Vámi by mě i ten Linux bavil mnohem víc.Probém je v tom, že že si svým konfrontačním přístupem implicitně vybíráte úplně jiné lidi. Ty co se chtějí hádat. Ti co se flamewar vyhýbají samozřejmě málokdy potkáte, pokud uvidí že se chcete hádat.>
Já se nechci hádat. To, že se hádáme pod článkem, který jako konfrontační začal je celkem přirozené.
Jinak já si nikoho nevybírám. V reálném světě jsem jako beránek, a žádný člověk s linuxové komunity ode mě neslyšel z očí do očí jediný nesouhlas. V reálném světě kouknete druhému do očí a víte. V reálném světě dostanete od člověka nechtěně tolik informací, až to hezké není.
Čo je celkom zaujímavé, pretože pokiaľ je mi známe, tak Linux nevznikol ako protiklad Windows...A stejně tak jsem si jist, že vyhubením Windows zanikne i Linux. Neboť Linux bez toho, aby měl nepřítele ve Windows by trpěl totální ztrátou motivace lidí pro vývoj Linuxu.
To je úplně jedno jak vzniknul, důležité je jak se chová teď.
Vidím, že hvězdy jsou univerzální argument
Stačí se podívat jak moc aktivity linuxové komunity je inspirováno Windows. Nic víc jsem nepotřeboval.
A co se týká hvězd, před časem jsem malou, byť velmi slabou předpověď tady na abclinuxu zveřejňoval. Nedovolil jsem si moc, protože toto není server správného zaměření.
A co se týká hvězd, před časem jsem malou, byť velmi slabou předpověď tady na abclinuxu zveřejňoval. Nedovolil jsem si moc, protože toto není server správného zaměření.Jo, mám to na paměti. A zatím to vypadá, že to, co se ve skutečnosti stane, bude potřeba hóódně přiohnout, aby to té slabé předpovědi aspoň trochu odpovídalo.
Zajímavé zamyšlení ... nicméně domnívám se, že Linuxsoft není veřejnoprávní médium, ale soukromý portál. Tam platí, že pokud se neporušuje zákon, může se tam dít cokoliv. Jestli pan Kysilka rozhodne, že bude vést diskuzi určitým směrem, má na to stoprocentní právo. Má nějakou vizi a chce ji uskutečnit.
Jiná věc je, jak se případné novinky ujmou a jakou budou mít sledovanost - a dokonce nemusí být důležité, zda ta sledovanost (návštěvnost) bude za každou cenu vysoká. Ponechme to tedy návštěvníkům a majitel portálu časem své rozhodnutí zhodnotí. Dál bych to neřešil
zdravim,
ano, udelal jsem hrubou chybu. Popisi Vam ji.
Pres rok jsem si myslel, ze lide ohanejici se __jenom__ svobodou a co generuji jeden offtopic prispevek a napad, ze vytrhnou linuxosft nebo cast linuxove vesnice.
Nestalo se. Vetsina tech lidi mela predstavy, ze si budu delat, co chteji a ja, ze tu srandu platim. Tak jsem si zacal povidat s lidmi, co neco dokazali a co neco delaji
a vydelavaji ty hnusne penize nasazovanim linuxovych reseni. Zjistite, ze kolecka co to pohaneji, vypadaji uplne jinak nez si mysli lide v diskusich.
Skutecnost je takova, ze tu hodne mluvi o svobode a lidskych pravech, ale nikdo se me poradne nezeptal o cem chce psat a zda by me to a ctenare zajimalo. Zatim mi jenom 2 lidi napsali
neco zajimaveho.
Vadi Vam, ze rikam, kudy linuxsoft pujde ? Muze Vam to vadit. Ale to je vse. Jsem majitel (ano, jsem taky smejd,hajzl,doplnte dalsi...). Me zajimaji lide, co neco napisi nebo se budou chtit snazit dohodnout, co psat. Poslete/zadajte prispevek do blogu a pak si muzeme povidat.
Nejde mi o to, aby na linuxsoftu bylo co nejvice zapisu v blozich. Bude -li jich do 8-10-ti za mesic o necem, tak to bude uspech. Me skutecne nezajima kazdy prispevek a kazdy navstevnik. Kdybych chtel jenom penize/maximalni navstevnost tak verte tomu, ze povolim vse a jeste zaplatim lidi, co budou vyvolavat flame.
Pochopil jsem, ze redakcni cinnost a jinou cinnost je nutne zaplatit. Veci na dobre slovo a zadarmo jiz nefunguji, Je s tim pak vice problemu.
Blogy a klidne i diskuse budou casem moderovane. K cemu jsou mi flame ? Nebo osobni napadani? Nebo, ze se nekdo potrebuje za kazdou cenu predvest?
Bud se lidi dovedou alespon trochu k veci bavit nebo ne. Skutecne nechci po lidech az prilis. Staci zariznout par lidem pristup a je klid.
Nejsem (prenesene) hypermarket. Nemerim podle nejvice kupujich a nejlevnejsich cen.
\\add politicka temata - mam pocit, ze obcas nic jineho nevychazi. Moji cilovou skupinu spise zajimaji reseni.
\\add konkurence: abclinuxu a root neni moje konkurence. A ani tento rok nebude-nemam na to. Linuxsoft je uplne jiny smer, i presto, ze vypada mrtve (plati toto) nebo se zatim podoba ostatnim portalum.
Jedno z mych hesel je, ze nesouperim. Proc taky souperit s 20 -letymi studenty nebo anonymnimi prispevovateli(jeden z mensich duvodu) ?
\\PS: zaridte si nejaky funkcni email. Uz jsme mohli byt 2 mesice v kontaktu. Ono je lepsi se o linuxosftu bavit na linuxsoftu.
gf
Zdravim, nejlepším způsobem, jak dokázat, že máte pravdu, mi přijde počkat nějakou dobu na výsledek. Kecálky stejně nepřesvědčíte slovy. Držim palce, ať se daří.
Ono ani prilis o dokazovani pravdy nejde. Cim vice budete dokazovat "svoji pravdu", tim vice ztracite cas.
To, ze mam jiny nazor, vyustilo v koupeni portalu. Vysledky hned nejsou videt. Nejvice je to videt v case a financich, ktery pak nemate. A hlavne diskuze nejsou neco, co by zasadne ovlivnovalo chod jakehokoli portalu. Motor a hybna sila je uplne jinde.
Webove projekty maji nejaky zivotni cyklus. Radove v mesicich. Za par mesicu budu hodnotit. Pak budou treba "jedine spravne" blogy na velkych portalech nebo take ne.
Ok, dokazováním pravdy myslím diskusi o smyslu konání nebo samotnou práci.
zdravim autora blogu (Dad-a),
chtelo by to nejakou odpoved a nejaky argument. Budte od Te dobroty a zkuste do zitrejsiho obeda neco napsat.
Nemam nic proti hackerum a geekum, svobodne kulture a tak. Jenomze hlavni otazka je, jak co bude fungovat a kdo to zaplati ?
bye gf
Někdo otázku financí nemusí řešit vůbec, jinému vše zaplatí maminka s tatínkem , v takových případech se argumentuje nesmírně těžko ...
rad bych odpovedel trochu obecneji.
Mozna se divite, ze tu obcas neco utrousim o linuxsoftu (tak trochu se tomu servru snazim delat reklamu) , aniz bychom se nejak znali a aniz by jste o to stal. Delam to, protoze to vsechno ostatni je ...takove jake je. Jak jsem jiz drive psal, linuxovske idnes. (mam nyni na mysli root, abc, snad dbsvet, express , o ostatnich it-servrech ani nemluve). To co se snazite dosahnout povazuji za zajimave a proto tomu trochu fandim.
Samozrejme nemohu napsat, 'lidi chodte na linuxsoft, jsou tam blogy'. Musi se to zpakovat do nejakeho problemu a ten jste promptne dodal ve forme toho moderovani. Doufam, ze mi rozumite, ta message , ze se na linuxsoftu neco deje je transportovana pres tu svobodu (v tomto konkretnim pripade) , tedy nejaky pojem, o kterem si kazdy mysli, ze k nemu ma co rici. Trochu to ted prezenu, kdybych napr. vedel jak vypadate a ze mate treba velkou bradavici, tak by se to dalo navleknout na neco takoveho - to je hodne osobni a to pritahuje lidi jeste vice. Zamotala by se do toho soc. demokracie, Klaus ... vsak moje pripevky znate.
Nyni musim ovsem poznamenat, ze to vse normalne nepisu po nejake velke uvaze - je to spise intuitivni a nad tim vysvetlenim v predchozim odstavci jsem se musel vlastne zase jednou po case zamyslet, proc to vlastne delam.
Takze, doufam ze vase snaha bude korunovana uspechem a ze to tem zoufalcum zde natrete.
Tiskni
Sdílej: