Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Velmi mnoho bloggerů se věnuje ve svých zápiscích současné finanční a hospodářské krizi, jež se týká každého z nás, minimálně tak že o ní můžeme pravidelně slyšet z médií. Nebudu se v tomto zápisku rozepisovat o tom, jaké vidím příčiny avýchodiska, o tom píše mnoho zkušenějších a povolanějších.
Konečně jsem zveřejnil program JaHoCa, na kterém jsem s přestávkami po večerech pracoval zhruba rok a půl. Jedná se vlastně pouze o pár tabulek a formulářů v javě, ale bylo to takové moje piplátko, s kterým jsem si rád hrával, když jsem se vrátil ze školy nebo práce. Program jsem původně začal vytvářet pro mámu, jako náhradu za notýsek, do kterého si píše výdaje, časem mě napadlo JaHoCu trochu rozšířit, takže nakonec mi posloužila také jako semestrální práce z předmětu Java.
Potřebuji na svém počítači popisovat větší množství fotografií IPTC tagy. Jan Saidl (web), kterému tímto ještě jednou děkuji, mi zaslal svůj skript, využívající programu exiv2. Tento skript zpracuje informace, zapsané v xls souboru, a vyplní jimi IPTC tagy jpg obrázků z fotogalerie v daném adresáři.
Ti, kteří si také občas rádi zahrají linuxový port heroes3 od Loki, vědí že síťová hra přes TCP/IP padá pokud není v adresáři s nastavením: ~/.loki/heroes3
vytvořen: soubor userprofile.txt
s textem: ipaddress=<prislusna ip adresa>
.