Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Konečně jsem zveřejnil program JaHoCa, na kterém jsem s přestávkami po večerech pracoval zhruba rok a půl. Jedná se vlastně pouze o pár tabulek a formulářů v javě, ale bylo to takové moje piplátko, s kterým jsem si rád hrával, když jsem se vrátil ze školy nebo práce. Program jsem původně začal vytvářet pro mámu, jako náhradu za notýsek, do kterého si píše výdaje, časem mě napadlo JaHoCu trochu rozšířit, takže nakonec mi posloužila také jako semestrální práce z předmětu Java.
Bavilo mě napsat si vlastní, jednoduchý bean handler či databázový grid, naopak pro prvky, do jejichž nejhlubší implementace jsem se nechtěl pouštět (export do pdf, sestavy, grafy) jsem použil dostupné podpůrné knihovny. Původně jsem zamýšlel přidat možnost uchovávat nascanované účtenky a faktury s každou evidovanou operací, což by se hodilo například pro případ reklamací, člověk by pak nemusel skladovat plný šuplík papírů. Na druhou stranu otázka je, kdo by se zabýval scanováním a upravováním obrázku pro každý záznam. No možná tuto možnost ještě časem přidám :).
Jako programovací jazyk jsem zvolil Javu, přecijenom jsem asi moc pohodlný na to abych psal aplikaci podobného typu v C++ :o) ..zejména pak správa knihoven a build konfigurací pro jednotlivé OS je také poměrně časově náročná záležitost. O nezávislých prostředích typu Lazarus jsem neuvažoval, mám s nimi bohužel velmi špatné zkušenosti.
Budu moc rád když se najde někdo, kdo pro tento program najde uplatnění, stejně jako když někdo zašle info o nedostatcích, chybách či případných možných vylepšeních.
Tiskni
Sdílej:
V případě použití HSQLDB budou veškeré informace uživatele uloženy:
...
přímo v hlavním adresáři aplikace, v případě ostatních operačních systému, včetně Windows.
Ja jsem jeste jsem videl biblicky znejici "Staniz se".Dobré by bylo také "Děj se vůle tvá"
Nehezky mi to připomíná situaci, kdy nám (někdy v roce 1994) věhlasný herec Václav Vydra zkazil historickou akci. Přestože měl hlavní roli (krále Václava IV.), přijel půl hodiny po začátku, text role si jednou přečetl a zahodil. Následně mu v nejdůležitější pasáži vypadl asi několikaminutový kus řeči, takže chvíli tupě zíral a nervózně pohyboval rukama, a pak řekl jen: "Budiž!"A reklamovali jste to? "Perfektně zahráno, Mistře, až na jeden detail: my jsme chtěli Václava IV., ne Vladislava II.!" Nicméně, pokud se motal, tak by to mohl uhrát i na toho Václava.
A reklamovali jste to?Vydra u nás tímto skončil (propadl hned při své první účasti). Od následujícího roku (1995) máme mnohem spolehlivějšího herce.
"Perfektně zahráno, Mistře, až na jeden detail: my jsme chtěli Václava IV., ne Vladislava II.!" Nicméně, pokud se motal, tak by to mohl uhrát i na toho Václava.Jenže on se nemotal. On to zjevně bral svou roli jako prkotinu, která je pod jeho úroveň. Proto se neobtěžoval přijet včas, proto se neráčil pořádně učit text. Ale když přišlo to "okno", zjevně ho to zaskočilo. A co se týká Vladislava II. Jagellonského (a.k.a "Král dobře"), ten se vyskytl v jiné naší akci. Ale nehrál ho Václav Vydra
Ahoj,
nalezl jsem tento program, pri hledani javovske aplikace pro semestralni praci v Jave, teprve ted jsem nalezl tuto diskusi.
Mam s programem jiste dilema, nekolikrat se mi stalo, ze jsem se snazil pri pohledu na kolacovy graf snazil doladit a nalezl jsem maly bug v upravach komodit, pokud ji neprejmenujete rika, ze uz existuje a to v pripade editace polozky...... divne
PS : reknete mi nekdo co mam nastavit, aby to na mne mluvilo cesky.
muj email: seton@centrum.cz
Tonda