Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Tiskni
Sdílej:
No, tohle narazi na jeden ze zasadnich problemu trhu, a tim jsou asymetricke informace. Kdybyste totiz jako zakaznik vedel, ze ten dotycny kod ukradl, tak byste si nechal prislusnou sluzbu zaplatit od originalniho autora. Tim, ze to nevite, jste v horsi pozici. Vysledek je, ze pak trhu dominuji prave takovi chytraci. Toto ukazal uz George Akerlof ve svem clanku Market for Lemons a pozdeji za nej dostal "Nobelovu" cenu.
Ja osobne bych existenci asymetrickych informaci zcela zakazal zakonem, ale budu patrne (paradoxne od tech nejsilnejsich zastancu trhu tady ) oznacen za komunistu. Jinymi slovy, zakaznik by mel mit pravo na vsechny informace, ktere ma o prislusnem zbozi vyrobce/prodejce.
Jinymi slovy, zakaznik by mel mit pravo na vsechny informace, ktere ma o prislusnem zbozi vyrobce/prodejce.Tak, tak. Škoda, že se toho hned tak nedočkáme... Ale na druhou stranu by byla práce daleko těžší
Jinymi slovy, zakaznik by mel mit pravo na vsechny informace, ktere ma o prislusnem zbozi vyrobce/prodejce.Jinými slovy, něco pracně vyvíjet a pak se o všechno povinně podělit se všemi konkurenty.
Ono to ale vypadá moc krásně, například když vyhrabu 30 let starý magnetofon nebo rádio a mám k němu kompletní schéma, včetně mechanických detailů (!) jako je uchycení struny, pohon pásku a pod... Stejně tak u starého auta, podle té dokumentace co k tomu tenkrát dávali by si člověk mohl postavit vlastní úplně stejné auto
Bohužel časy se mění a dnes se i poměrně pracné reverzní inženýrství trestá. Důvod je prostý, informace cestují po světě mnohem rychleji. Dříve nešlo auto "copypastnout", dnes to jde, a ještě ušetříte (viz čínské kopie ). Asi je to trochu škoda..
Od toho by byly patenty. Navic, vzhledem k tomu, ze by to tak museli delat vsichni, by o zadne omezeni neslo. Vy byste mohl svym konkurentum provest totez.
Take existuji rozumne ekonomicke argumenty, proc jsou patenty a dalsi ochrana pred "freeridery" nesmyslne. Viz napr. tento clanek: http://www.law.stanford.edu/publications/stanford_lawyer/issues/73/Property.html
Obávám se že takovídle lidé co vypadají že umí a potom to stejně zbastlí jsou všude, nejen v IT.