Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
No, tohle narazi na jeden ze zasadnich problemu trhu, a tim jsou asymetricke informace. Kdybyste totiz jako zakaznik vedel, ze ten dotycny kod ukradl, tak byste si nechal prislusnou sluzbu zaplatit od originalniho autora. Tim, ze to nevite, jste v horsi pozici. Vysledek je, ze pak trhu dominuji prave takovi chytraci. Toto ukazal uz George Akerlof ve svem clanku Market for Lemons a pozdeji za nej dostal "Nobelovu" cenu.
Ja osobne bych existenci asymetrickych informaci zcela zakazal zakonem, ale budu patrne (paradoxne od tech nejsilnejsich zastancu trhu tady ) oznacen za komunistu. Jinymi slovy, zakaznik by mel mit pravo na vsechny informace, ktere ma o prislusnem zbozi vyrobce/prodejce.
Jinymi slovy, zakaznik by mel mit pravo na vsechny informace, ktere ma o prislusnem zbozi vyrobce/prodejce.Tak, tak. Škoda, že se toho hned tak nedočkáme... Ale na druhou stranu by byla práce daleko těžší
Jinymi slovy, zakaznik by mel mit pravo na vsechny informace, ktere ma o prislusnem zbozi vyrobce/prodejce.Jinými slovy, něco pracně vyvíjet a pak se o všechno povinně podělit se všemi konkurenty.
Ono to ale vypadá moc krásně, například když vyhrabu 30 let starý magnetofon nebo rádio a mám k němu kompletní schéma, včetně mechanických detailů (!) jako je uchycení struny, pohon pásku a pod... Stejně tak u starého auta, podle té dokumentace co k tomu tenkrát dávali by si člověk mohl postavit vlastní úplně stejné auto
Bohužel časy se mění a dnes se i poměrně pracné reverzní inženýrství trestá. Důvod je prostý, informace cestují po světě mnohem rychleji. Dříve nešlo auto "copypastnout", dnes to jde, a ještě ušetříte (viz čínské kopie ). Asi je to trochu škoda..
Od toho by byly patenty. Navic, vzhledem k tomu, ze by to tak museli delat vsichni, by o zadne omezeni neslo. Vy byste mohl svym konkurentum provest totez.
Take existuji rozumne ekonomicke argumenty, proc jsou patenty a dalsi ochrana pred "freeridery" nesmyslne. Viz napr. tento clanek: http://www.law.stanford.edu/publications/stanford_lawyer/issues/73/Property.html
Obávám se že takovídle lidé co vypadají že umí a potom to stejně zbastlí jsou všude, nejen v IT.
Tiskni
Sdílej: