Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.
Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na
… více »Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.
Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.
Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…
Byla vydána nová verze 5.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.
Byl představen open-source a open-hardware prototyp nízkonákladového raketometu kategorie MANPADS, který byl sestaven z běžně dostupné elektroniky a komponent vytištěných na 3D tiskárně. Raketa využívá skládací stabilizační křidélka a canardovou stabilizaci aktivně řízenou palubním letovým počítačem ESP32, vybaveným inerciální měřicí jednotkou MPU6050 (gyroskop a akcelerometr). Přenosné odpalovací zařízení obsahuje GPS,
… více »Potřebuji na svém počítači popisovat větší množství fotografií IPTC tagy. Jan Saidl (web), kterému tímto ještě jednou děkuji, mi zaslal svůj skript, využívající programu exiv2. Tento skript zpracuje informace, zapsané v xls souboru, a vyplní jimi IPTC tagy jpg obrázků z fotogalerie v daném adresáři.
Přidal jsem získání proměnných údajů z parametrů, možnost zapsání titulku obrázku a ignoraci prázdných řádků v csv souboru, které některé editory s oblibou na konec souboru ukládají. Vylepšil jsem vyhledávání souborů a kompatibilitu s různými typy csv souborů, tím že jsem přidal možnost nastavit podobu separátorů csv souborů. Při zpracovávání csv beru ohled na to že například gnumeric nevkládá jednoslovné položky buněk mezi oddělovače textu, zatímco například openoffice-calc ano.
Pokud jsou data uložena v xls souboru, doporučuji využít programu xls2csv pro převod na csv soubor.
#!/bin/bash
# vychozi hodnoty parametru
src_f=""
dst_d=""
sep_txt="\""
sep_col=","
# zpracovani parametru
while getopts ":hs:d:c:t:" optname
do
case "$optname" in
"h")
echo "csv2iptc"
echo "description: "
echo " fills .jpg photos in specifed dir with tags from specifed file."
echo "usage: "
echo " requied csv column order: "
echo " <name> <author> <title> <description> <keywords>"
echo " options: "
echo " -h displays help"
echo " -s <file> sets path to source csv file"
echo " -d <dir> sets path to destination gallery directory"
echo " -c <str> sets csv-column separator (default ',')"
echo " -t <str> sets csv-text separator (default '\"')"
;;
"s")
src_f="${OPTARG}"
;;
"d")
dst_d="${OPTARG}"
;;
"c")
sep_col="${OPTARG}"
;;
"t")
sep_txt="${OPTARG}"
;;
"?")
echo "Unknown option $OPTARG"
;;
":")
echo "No argument value for option $OPTARG"
;;
*)
echo "Unknown error while processing options"
;;
esac
done
# pruchod pres csv
count=0
exitcount=0
cmd="cmd.txt"
cat "$src_f" | while read line; do
# opakuji-li se prazdne radky, koncime
if [ "$exitcount" -eq "10" ]; then
break
fi
# preskoceni prazdneho radku
if [ "${line//,/}" = "" ]; then
exitcount=$(($exitcount + 1))
continue
else
exitcount=0
fi
# oddeli sloupce
line=${line//"${sep_txt}${sep_col}"/;}
line=${line//"${sep_col}${sep_txt}"/;}
line=${line//"${sep_txt}"}
# ziskani bunek
name=`echo $line | cut -d ";" -f 1`
author=`echo $line | cut -d ";" -f 2`
title=`echo $line | cut -d ";" -f 3`
description=`echo $line | cut -d ";" -f 4`
keywords=`echo $line | cut -d ";" -f 5`
# inkrementace, vypis nazvu aktualni fotky
count=$(($count + 1))
echo -n $count $name
# TED musim najit umisteni souboru $name nekde v $dst_d
filename=`find ${dst_d} \( -name "${name}.[jJ][pP][gG]" \)`
if [ ! -f "${filename}" ]; then
echo " - soubor nenalezen ${filename}"
continue
fi
# TED musim nastavit hodnoty:
echo "set Iptc.Application2.ObjectName String \"$description\"" > $cmd
echo "set Iptc.Application2.Caption String \"$description\"" >> $cmd
echo "set Iptc.Application2.Byline String \"$author\"" >> $cmd
echo "set Iptc.Application2.Headline String \"$title\"" >> $cmd
echo "set Exif.Image.ImageDescription Ascii \"$description\"" >> $cmd
echo "del Iptc.Application2.Keywords" >> $cmd
echo $keywords "," | while read -d "," keyword; do
echo "add Iptc.Application2.Keywords String \"$keyword\"" >> $cmd
done
# zapis tagu
exiv2 -m "$cmd" "$filename"
echo " - done"
done
# odstraneni pomocnych souboru
rm $cmd
Tiskni
Sdílej: