Aplikace pro ověřování věku uživatelů on-line platforem je technicky hotová a brzy bude k dispozici pro občany EU, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Půjde podle ní o bezplatné a snadno použitelné řešení, které pomůže chránit děti před škodlivým a nelegálním obsahem. Aplikace bude podle ní fungovat na jakémkoli zařízení a bude zcela anonymní.
V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.
IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.
Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.
Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.
Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).
Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.
No, on ekonomický cyklus figuruje i v ekonomickém modelu, který naivně důvěřuje tržnímu principu na sto procent. Říkám naivně, ale není to zas tak pravda, mnohem naivnější je si myslet, že se zase ukázalo, že "tržní ekonomika je odsouzena k zániku" atp. Ve skutečnosti tržní ekonomice vděčíme za to, že si žijeme takhle krásně, nikoliv jako dejme tomu začátkem 19 století nebo někde ve slumu v Kalkatě. Nezapomeňte že i když probíhá největší ekonomická kalamita od třicátých let, v podstatě se nám nic vážného nestalo, jen máme k dispozici o něco míň peněz. Ztráta zaměstnání sice an člověka těžce dolehne, není však dnes existenciálním ohrožením. Zato před dvěma a více stoletími se pojem krize vztahoval na události, kdy vám šlo o krk, kdy široké vrstvy obyvatel neměly co jíst, nebo morové epidemi vybíjely obyvatelstvo po desítkách procent. V dnešní době si naproti tomu nějaký hladomor vůbec ani neumíme představit, a kvičíme, že je všechno v tahu...
Ale zpátky: ekonomický cyklus expanze-recese patří k hospodářství, a patřil by i kdyby neviditelná pazoura trhu nakrásně fungovala ideálně a bez chyb, jako v představách pana hradního meterologa. m"žete si to ověřit v učebnicích. Jedna z těch rad pro období krize by rozhodně měla být "nepropadejte panice". Nechovejme se jako histeričtí blázni, sakra. Tuším že na Islandu někdo řekl, že jde jen o momentální zpomalení, které je drobnou skvrnkou na bezprecedentní prosperitě, kterou si (na západě) užíváme. Jaká to pronikavá pravda... Problém je, že člověk rychle zhýčká, takže mu přijde, že prosperita je danou věcí na kterou má nárok; a propad životní úrovně zase nějaká nehorázná věc, za kterou musí někdo konkrétní být odpovědný, zavřený a tak dále. Přitom by se spíš mělo říct, že na světě to tak už chodí.
máš pravdu kazí :) ...ta anketa je taková sobecká zpětná vazba pro mě a to ze dvou důvodů ...jednak mě zajímá jestli mám příště podobné kydy publikovat, nebo je raději strkat do šuplíku (viz poslední bod ankety) ..a za druhé i když to bortí celkový dojem z příběhů, je pro mě zajímavé sledovat kdo jaký příběh/osobu vidí jako výstižnější nebo dokonce potenciálně nebezpečnější, pro to co sleduje ve svém okolí, protože ne každý z nás má stejný názor
tolik zbytecneho textu .. pritom staci napsat
pane profesore dekujeme
A to nemyslim nijak negativne.
si uměl vybírat ty správné informaceTohle se mi "líbí"
Výborné. Máte talent. Přiběhy jsou skoro jako zrcadlo dnešního světa.
Ale diky za dobre pobaveni. +1 dude.
rad bych upozornil, ze Franta dnes:
Frantovi dluzime vsichni desetitisice mesicne.
hele polívku bys za mne zaplatil
musim priznat, ze jste me trochu zklamal, vim ze nepobirate zadny horentni plat, ale ze jste takova drzgresle, ze chudak si dovoli radeji rici jen o polevku a ne o hlavni jidlo, to me zaskocilo
Opravdu byl ten pád tak strmý? Opravdu pouhých 14 dní?
Frantovi dluzime vsichni desetitisice mesicne.Hmm, a za co???
to je skutecne sila a ja Vas pane kolego obdivuji. Jenom jsem nerozumnel te kleci?
dekuji za objasneni, ja to nekritizuji, jenom nejsem v te problematice zbehly a nebyl jsem si jist, na co narazite. Jen na okraj, vi se to pred porodem, ze to s ditetem takhle bude vypadat?
Tiskni
Sdílej: