Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Vzali mouku, mlíčko a vajíčko a míchali to dohromady. "Dort musí být sladký," řekla kočička a nasypala do toho cukr. "A trochu slaný taky," řekl pejsek a dal tam sůl. "A teď tam dáme máslo a zavařeninu," řekla kočička. "Zavařeninu tu ne, tu já nerad," povídal pejsek, "dáme tam místo zavařeniny syreček, ten já tuze rád." Tak tam dali několik syrečků. "Mně se zdá, že je málo mastný," řekla kočička, "musíme tam dát několik špekových kůží." - "A oříšky, abychom nezapomněli," řekl pejsek a nasypal tam kornout oříšků. "0říšky jsou dobré,'' schválila to kočička, "ale měla by tam jistě také přijít okurka," a dala tam okurku. "A kosti," Svolal pejsek, "musíme tam přece dát nějaké kosti!" Tak do toho dortu dali hodně kostí. "A přece nějakou myš, myši já tak tuze ráda!" vzpomněla si kočička a dala do dortu čtyři myši. "Tak, a teď několik buřtů hodně pepřovatých, to je něco pro mne," řekl pejsek a dal tam několik buřtů. "A teď to hlavní!" povídala kočička, "přece šlehanou smetanu tam musíme dát!" Dali tam plný hrnec smetany. "A trochu cibule," řekl pejsek a dal tam cibuli. "A čokoládu," řekla kočička a přidala do toho čokoládu. "A omáčku!" napadlo pejskovi, i dali tam omáčku.
Josef Čapek, 1929
Spis nechapu proc si to lidi berou tak osobne. Ten blog je pekne napsany, je to sranda a snad kazdy programator se v tom najde.
...a za další 2-3 verze to bude moloch zralý na přepsání
Spis me prijde smesne jak tady spousta lidi bere vazne partu nadsencu. Je super co delaji, ale svet to nejspis nezmeni, tak proc se kvuli tomu tak vzrusovat(viz pres 100 komentaru k tomu blogu).
Nejdřív je potřeba posbírat všechny možné požadavky a dát je na jednu hromadukocicka a pejsek nedelali nic jineho ...
To je dobré pro návrh architektury,Dokaz to!
aby se nedělala krátkozraká rozhodnutíjak nejvice dalehozraka mohou ta rozhodnuti byt, aby nebyla prilios dalekozraka?
Dokaz to!Když budeš chtít jet třeba do Vladivostoku, tak bys taky měl vědět, kam že to vlastně jedeš, odkud, co chceš vidět cestou atd. A až podle toho zvolit vhodný dopravní prostředek. A ne že koupíš nové šlapky, do batohu dáš lahev s limonádou, nasedneš na kolo a vyrazíš… a kousek za Prahou zjistíš, že takhle tam asi nedojedeš a vlastně ani nevíš pořádně kam.
jak nejvice dalehozraka mohou ta rozhodnuti byt, aby nebyla prilios dalekozraka?Souhlasím, že tohle se taky nesmí přehánět. Jeden extrém je sednout a hned začít programovat. A druhý extrém je: roky něco analyzovat a nakonec nemít nic a ještě zjistit, že to, co jsme zanalyzovali na začátku, je už teď zastaralé. Když se podívám na Cadus, je to spíš neformální, zatím vzniklo minimum dokumentů (nebo spíš žádné – trocha textu na wiki a dva diagramy se ani za dokument považovat nedají), požadavky nejsou pořádně ani na té hromadě, natož aby je někdo strukturovaně sepsal a začal řešit jejich priority a závislosti.
Nejdřív je potřeba posbírat všechny možné požadavky a dát je na jednu hromadu kocicka a pejsek nedelali nic jineho ...Znáš tu pohádku vůbec? Za domácí úkol si nastuduj rozdíl mezi požadavkem a ingrediencí. Na mě to zatím dělá dojem, že si dávají do kupy požadavky, nikoliv ingredience a pak se rozhodnou, co z toho použijí. Teprve pak se rozhodne, z jakých ingrediencí se to sestaví. Pejsek s kočičkou si nejdřív sepsali požadavky jaký ten dort má být? Sepsali si co jim chutná a přemýšleli co z toho se dá použít do dortu?
Nejdřív je potřeba posbírat všechny možné požadavky a dát je na jednu hromadu – vykolíkovat si území, kam až by ten systém mohl někdy časem sahat. To je dobré pro návrh architektury, aby se nedělala krátkozraká rozhodnutí a neměli jsme příliš jednoúčelový návrh, který nás bude později omezovat*.To muze fungovat u beznych komercnich projektu, u OSS to muze skoncit spatne. Princip ,,Release Early, Release Often'' je u OSS docela zasadni. S vasim pristupem stravite pul roku nebo rok implementaci zakladni vseobjimajici architektury a podobnych veci a porad to nebude nic delat. V konecnem dusledku programatori i uzivatele z toho budou deprimovani a na vsechno se vykaslou...
Za hlavní nedostatek považuji to, že tu (AFAIK) zatím není nikdo, kdo by se tomu chtěl věnovat na plný úvazek (alespoň nějakou dobu).A polozili jste si otazku proc?
S vasim pristupem stravite pul roku nebo rok implementaci zakladni vseobjimajici architektury a podobnych veci a porad to nebude nic delat.Půl roku nebo rok mi nepřijde jako žádná tragédie – spousta softwaru je použitelná až po pár letech. Mnohdy se o něčem člověk doslechne až když to jakž takž funguje, takže mu přijde, že to bylo hned a třeba si neuvědomuje, že na tom celkem dlouho už někdo pracoval. Pokud budou po půl roce postavené dobré základy a jakýsi framework pro ten modulární parametrický CAD, tak to budu považovat za úspěch.
A polozili jste si otazku proc?Na to můžu odpovědět jen sám za sebe. Ještě nějaký ten měsíc budu dodělávat jednu zakázku a pak mám naplánované nějaké své projekty, které jsem dlouho odkládal. Takže není moc volných kapacit. A druhá věc je, že se na to tak úplně necítím – z C++ umím základy, CSG rozumím taky dost povrchně, musel bych si toho hodně dostudovat, šlo by to… ale jistě se tu najdou povolanější lidé do téhle role. Takže jsem se omezil na kibicování tady v diskusi a psaní do wiki – k té architektuře a metodice myslím mám co říct, protože to jsou obecné věci ze SW inženýrství.
Pokud budou po půl roce postavené dobré základy a jakýsi framework pro ten modulární parametrický CAD, tak to budu považovat za úspěch.Otazka, jestli to bude nekoho jeste zajimat a jestli s tim driv vsichni vcetne programatoru neseknou, protoze za sebou neuvidi zadnou praci....
k té architektuře a metodice myslím mám co říct, protože to jsou obecné věci ze SW inženýrstvíUvedomujes si, ze OSS projekty delane dobrovolniky maji sva specifika a rada postupu SW inzerstvi tam fungovat nebude?
Takže jsem se omezil na kibicování tady v diskusi a psaní do wiki – k té architektuře a metodice myslím mám co říct, protože to jsou obecné věci ze SW inženýrství.No právě... To je celý problém softwarového inženýrství: lidem, kteří vesměs vědí, co dělají, mluví do práce někdo, kdo věci pramálo rozumí :)
ta druhá CAD nepotřebuje, ale umí ho udělata nechtela by ta druha skupina o tom treba napsat nejaky blog, jak se takovy CAD dela? Ja CADum vubec nerozumim a predchozi blogy jsem moc peclive necelt, ale pod CADem si predstavuje hlavne hromadu matiky, pak zas hromadu matiky s fyzikou, pak dlouho nic a pak mozna nejaky GUI klikatka k tomu. Pokud chcete delat jen ty GUI klikatka, pak jsem asi nepochopil, co presne chcete delat, ale pokud chcete delat i tu hromady matiky, tak IMHO nejsu asi sam, koho by zajimalo, jak se to dela a programuje (a to i treba blog, ktery me pripadne vyvede z omylu a ukaze, ze udelat takovy CAD neni az tak slozite, jak si myslim).
Za hlavní nedostatek považuji to, že tu (AFAIK) zatím není nikdo, kdo by se tomu chtěl věnovat na plný úvazek (alespoň nějakou dobu).A finance na to zajištění jsou?
Finance v tuhle chvíli moc nepomůžou – i kdybys do toho vrazil dost peněz, nemáš vůbec jisté, že ten najatý člověk odvede dobrou práci.Opravdu se divím, že se nenašel ani jeden fulltime programátor, který nepotřebuje bydlet ani jíst.
bude to tedy sponzorovat vlastní prací (a časem si třeba ty peníze vybere zpět, až to začne vydělávat).Pokud ten dotyčný nemá k dispozici finance, kde bude spát a co bude jíst? Vše ostatní, co jsi napsal je irelevantní, protože jsem reagoval na tvé pozastavení nad tím, že projekt nemá člověka, který by se mu mohl věnovat na plný úvazek.
Opravdu se divím, že se nenašel ani jeden fulltime programátor, který nepotřebuje bydlet ani jíst.Slyšel jsi už o úsporách? (tohle samozřejmě nemůže dělat člověk, který žije z ruky do huby) Vložit do něčeho svojí práci je investice jako každá jiná. Výhodu to má v tom, že nedáváš peníze nikomu cizímu, komu bys musel věřit – stačí, když věříš sám sobě.
tvé pozastavení nad tím…Už jsem to tu psal víckrát – myslím, že bez toho to nemá smysl a pokud to bude někdo dělat po večerech a o víkendech, použitelného svobodného CADu se těžko v nějakém rozumném čase dočkáme. Neříkám, že ten člověk tomu musí věnovat zbytek života, ale pro ten rozjezd to plné nasazení podle mého potřeba je.
Vložit do něčeho svojí práci je investice jako každá jiná.A jsou k ní potřeba finance. Ale alespoň už jsem pochopil tvoji představu. Inzerát by mohl vypadat asi takto: Hledáme šikovného, zajištěného a zkušeného otroka se praxí v programovacím jazyce C++, který má chuť spolupracovat na projektu s bandou lidí, kteří mu budou neustále kecat do práce. Zbývá jen někoho přesvědčit, že vás k tomu potřebuje a že chce dělat právě na vašem projektu. Jinak je dobré si ujasnit představy s ostatními, protože mám obavu, že by se tvá představa nemusela shodovat s představou ostatních lidí v projektu angažovaných.
myslím, že bez toho to nemá smysl a pokud to bude někdo dělat po večerech a o víkendech, použitelného svobodného CADu se těžko v nějakém rozumném čase dočkámeMyšlenky hezké, teď jen sehnat toho otroka. Kdybys o někom takovém věděl a nechtělo se mu zrovna dělat CAD, tak dej vědět, určitě bych pro něj našel využití :). Pokud otroka neseženete, tak je tvá představa zřejmě odsouzena k zániku.
A tvá představa je jaká?Já do toho projektu nefušuju, považuju ze za pouhého provozovatele.
Že někdo přijde vyšťavený z práce, sedne k počítači a po pár večerech napíše ten CAD?Nepřijde ti zbytečné podsouvat druhému něco, co nenapsal?
Na konci věty je otazník, nic ti nepodsouvám, jen mne zajímá, jak to vidí ostatní.Přesto jsi z nějakého důvodu použil typ otázky, který prezentuje nějakou tvoji hotovou představu o tom, jak by to druhý mohl vidět.
Sám jsem napsal dvě varianty, které považuji za rozumné (plný úvazek v počáteční fázi a studentské práce).Ani proti jedné z těchto variant nic nemám. Nicméně představa hledání otroka na plný úvazek mi přijde značně padlá na hlavu bez ohledu na projekt. Pokud bych takového otroka už měl k dispozici, tak by to byla samozřejmě jiná situace.
Možná ti to přijde jako příliš velká oběťPřišlo by mi to reálné v případě, že by někdo přišel a řekl: „Ahoj, nemám potřebu vydělávat a chtěl bych věnovat půl roku projektu otevřeného CADu. Ale potřebuju pomoct s návrhem a věřím, že mi ji v rámci společného projektu dokážete poskytnout.“ Samozřejmě za předpokladu, že bych to tomu člověku alespoň trochu věřil. Naopak mi to nepřijde reálné v tvém případě, kdy v podstatě říkáš: „Ahoj, půjdeme hledat člověka, co nemá potřebu vydělávat, ale chtěl by pracovat na našem CAD projektu a nechat se od nás kibicovat a v případě rozepře si to holt forkne.“ Rád se nechám opravit, pokud jsem tvoji představu interpretoval špatně.
To se ale budeš muset zeptat vedení projektu, ne měJá jsem reagoval jen na tvůj pohled na věc. Jejich pohled je zjevně od začátku odlišný a popravdě souhlasím víc s nimi než s tebou, i když je pravda, že to nic neznamená.
bohužel tu ale většina lidí vede jen plané řeči ve stylu: to nemáte šanci zvládnout, nejsou lidi, nejsou prachy, všechno je na hovno…Většina? Několik konkrétních jedinců, kterými podle mě nemá smysl se vůbec zabývat. Jak už jsem psal někde výše, tenhle blogpost není úplně vhodné místo pro smysluplné diskuze k tomuto projektu.
Ještě je tu možnost, že by to napsali studenti v rámci semestrálek/diplomek/bakalářek [...]Tohle vidím jako zatím nejschůdnější řešení. Studentů pobíhá po FELu, FITu, Matfyzu a podobných školách hromady, rozumných témat je málo... Jen je potřeba počítat s dost mizernou kvalitou kódu a přizpůsobit tomu návrh aplikace i řízení vývoje (velký důraz na automatizované testování).
Hledáme šikovného, zajištěného a zkušeného otroka se praxí v programovacím jazyce C++, který má chuť spolupracovat na projektu s bandou lidí, kteří mu budou neustále kecat do práce.Nepřijde ti zbytečné podsouvat druhému něco, co nenapsal? (#90)
z mé interpretace toho, jak by asi mohlo dopadnout získání neplaceného fulltime vývojáře.To by musel být ale pořádný vůl
Proč by si nezaložil svůj vlastní projekt a nepočkal, až se zájemci o tuto sféru přesunou k tomu jeho projektu…Jak bys definoval rozdíl mezi „jeho projektem“ a „tímto projektem“? Co se týče autorských práv – texty a obrázky ve wiki a komentáře patří jejich autorům, kód patří rovněž tomu, kdo ho napsal.
To by musel být ale pořádný vůlProto jsem měl pocit, že se bude těžko hledat, aby zároveň splňoval i ty ostatní požadavky.
nýbrž on se stane součástí týmuPak ale musí vědět, k čemu mu zbytek týmu je. A měl by mít nějak zajištěno, aby se nemusel stěhovat na jinou doménu či nedej bože přejmenovávat, jak to vidím v mnoha zavedených open source projektech.
Jak bys definoval rozdíl mezi „jeho projektem“ a „tímto projektem“?V jeho projektu by byl on zakladatel, leader, vlastník domény a všech přístupových práv a měl by od začátku možnost nastavit procesy, licence a další věci tak, aby s tím nebyl zbytečně nespokojený. To není jen o autorství.
o dělbě práce při vývoji SW jsi slyšel?Slysel, a je to blbost. Podle me by kazdy na projektu mel aspon z 5-10% vykonavat i vsechny ostatni role, jinak to bude neefektivni a podlehajici zakonu padajiciho h***a. Ono totiz i ten analytik se muze dost poucit z toho, kdyz se pokusi ten program sam pouzivat jako QA tester, napriklad. Nebo kdyz si architekt zkusi sem tam opravit nejakou tu chybu. Navic se to tyka komercniho vyvoje, ne neceho co vznika v tymu dobrovolniku.
Řekl bych, že se nevysmívá nikomu za snahu něco udělat. Jen za to jak to dělají.No vida. To už tak trochu naznačuje nějakou konstruktivní kritiku. Možná se k ní po dalších zhruba 50 ~ 100 satirických komentářích konečně dostaneme...
:-/
Já bych rád pohádku i s obrázky...sa obáva, gtz, že máte ako obyčajne mierny chaos v tých rozprávkových príbehoch, dad vám nesľuboval Snehulku a 7 trpaslíkov![]()
Príbeh sa odohráva niekedy v minulom storočí v krajine tiež známej ako Fínsko.
Což bylo před 22 lety. Jste připraveni na tom CADu 20 let na full time pracovat?
Cíle předurčují výsledky.
Pokud ten projekt (CAD) někdo využije, až to bude hotové, tak jej budou zajímat až ty výsledky; za ty, když budou přesvědčivé, i poděkuje. Přípravami, mezi které se snaží zařadit i ten článek výše, který jsem nečetl, okolnostmi, dobou, která byla potřeba atd. se nejspíš zabývat nebude. Hlavní je, že to pomůže.
Pokud mají k úsilí přispět motivační články, tak by se hodilo, aby byly zaměřeny pozitivně.
Hodně zdaru tvůrcům, spoustu zapojených pracovníků, rozvahu a schopnosti, čas na projekt i na ostatní život přeju.
Cíle předurčují výsledky.Fakt? Pokud byste chtel nejakych vysledku dosahnout, mohu se s vami podelit o celou radu cilu..
To jsou vaše cíle a jestli o ně stojíte, tak jich dosáhnete. Přeju vám to.
Jak jistě víte, v oboru jsem v konkrétní oblasti dosáhl spousty úspěchů, takže nějaké další ambice nemám.
Zkuste se o své nápady podělit třeba s Davidem Kolibáčem. To je jeden z mých oblíbených odborníků, který bude zřejmě více než já schopen poradit, jak na to máte jít, aby z toho něco bylo, pokud byste si nevěděl rady. A v případě že mu teď o Velikonocích zůstaly ještě nějaké síly a čas, možná bude mít chuť a vyslechne vás.
Jak jistě víte, v oboru jsem v konkrétní oblasti dosáhl spousty úspěchů, takže nějaké další ambice nemám.Ano?
I kdyby si natloukli, tak se při tom můžou lecčemu novému naučit a získat osobní zkušenosti, které sarkastické plkání "moudrého" starce nemůže nikdy nahradit
Nic osobního, jen mám trochu averzi k podobným mentorům, kteří káží ostatním co je správné a co špatné, aniž by je o to kdokoli žádal. Přestože je to podáváno "zábavnou" formou. Typické pro lidi nespokojené se svojí životní situací i se sebou samými a kteří si tak kompenzují svoje frustrace. Sorry.
Nevím čím přesně se diskvalifikuji výrazem "znovupoužitelný kód" ? Nešikovný přívlastek a kostrbaté slovo nebo naivní důvěra že by něco takového dokázali ? Nebo jiný důvod ? Kvalitně napsané knihovny s dobře navrženým rozhraním považuji za hodnotnou věc a není neobvyklé je využívat, přestože byly napsány před třeba i 10 lety. Rozhodně lepší než vymýšlet kolo.
Jako útok na věk to rozhodně myšleno nebylo.Zřejmě má s tím svým věkem nějaký problém, když si tvou poznámku takto svévolně překládá.
Typické pro lidi nespokojené se svojí životní situací i se sebou samými a kteří si tak kompenzují svoje frustrace. Sorry.Taky to tak cítím.
Zřejmě má s tím svým věkem nějaký problém, když si tvou poznámku takto svévolně překládá.To je velmi divna poznamka, ktera o vas vypovida jako o cloveku. Nejdriv na nekoho zautocit, a kdyz se pravem ohradi, oznacit ho za zamindrakovaneho.. Pekna racionalizace jakehokoli druhu sovinismu.
sarkastické plkání "moudrého" starce nemůže nikdy nahradit- plkání (pejoratívne hodnotenie = po slovensky bľabotanie=vydávanie neartikulovaných, nezrozumiteľných, bezvýznamných zvukov ) -"moudrého" starce (sarkastický podtón naznačený úvodzovkami - naopak starec bez úvodzoviek:) možno autor poznámky iba nie je tak štylistický zdatný ako dad a tak sa mu nepodarilo správne vyjadriť pravý význam toho, čo mal na mysli a čo sa Vám nejako telepaticky podarilo prečítať správne:)
pavlix na to pak jen upozornil.Dokonce na to upozornil lmb a pavlix to jen mírně rozvinul.
Nejdriv na nekoho zautocitNecítím se být zodpovědný za obsah a formu cizích komentářů (konkrétně máš zřejmě namysli komentář neregistrovaného uživatele lmb). Na druhou stranu mi v tomto případě dada nebylo líto, protože si za to svým bezprecedentním útokem na projekt může sám. A jak už psal David, jestliže se někdo chová jako kdyby sežral všechnu moudrost světa a operuje při tom svými letitými zkušenostmi, tak si o takovouto reakci přímo říká. Ale i tak jsem rád, že ji dostal od někoho jiného, než ode mě.
jestliže se někdo chová jako kdyby sežral všechnu moudrost světa a operuje při tom svými letitými zkušenostmi, tak si o takovouto reakci přímo říká.:) No, ja som si dnes čítala "Knihu prísloví" a je v nej veľa poučného Je pokolenie, ktoré kľaje svojho otca a svojej matke nedobrorečí. Je pokolenie, ktoré je čisté podľa svojho názoru, hoci sa z neho nezmyl jeho hnus. Je pokolenie, ktoré sa (na všetko) díva zvysoka a ktoré zdvíha brvy vozvysok. Je pokolenie so zubmi (ako) paloše a s črenovými zubmi (sťaby) kosáky... a našlo by sa toho viac, čo som vo svojej všežravej múdrosti a pošetilosti:) pokladala za drístanie "múdrych" starcov mne sa zdá, že máš s tým rovnaký problém, i keď vek už na to, aby si prestal mať, máš:) mier
Falošný jazyk nemá rád tých, ktorých rozdrvil, a lichotivé ústa pripravujú pád.
Psa, čo si beží svojou cestou, chytá za uši ten, kto sa mieša do (cudzieho) sporu, ktorý sa ho netýka.:)
Ale tady vidím, že se lidi rovnou urážejí nebo reagují, jako by jim někdo vyhlašoval válku. Zkrátka když se jim nelíbí cizí výrok, tak to berou jako útok a v jejich postech je vidět, že hned zapínají nepřátelský mód.No tak já to beru jako útok na potenciálně užitečný začínající FOSS projekt. Jestli se každý projekt, který se tady pokusí někdo rozjet, setká s podobným výsměchem, tak to teda potěš koště. To tady nikdy nic dobrýho nevznikne... Ono se totiž nejedná jen o CADUS; myslím, že nebudu daleko od pravdy, když budu hádat, že dalších X lidí tady má v hlavě dalších Y potenciálních FOSS projektů, se kterými by třeba rádi vylezli na veřejnost, které by třeba rádi nějak rozleji. Nicméně po tomhle úžasném slohovém cvičení páně dada se asi dvakrát rozmyslí, jestli s tím vůbec jít mezi lidi, a když už, jestli třeba ne někde jinde než na Abc, někde, kde se to setká s adekvátnější reakcí... Nezbývá než doufat, že jsou dotyční otrlí
Jestli se každý projekt, který se tady pokusí někdo rozjet, setká s podobným výsměchem, tak to teda potěš koště. To tady nikdy nic dobrýho nevznikne...Tak trochu se to dalo čekat, ona obecně v internetových diskusích převládá kritika. Proto taky hodně lidí vyleze na svět se svým projektem až když mají něco hotového. Jenže tohle je větší věc a je dobré to nejdřív prodiskutovat ve víc lidech, než začne někdo něco implementovat. Možná bychom si ušetřili dost nervů a zbytečných flamů, kdyby diskuse probíhala v e-mailové konferenci, kam se přihlásí jen zájemci o danou věc. Ale taky je potřeba ty zájemce najít… Osobně nelituji toho, že se tahle diskuse vede veřejně – kritiku je potřeba umět filtrovat a vzít si z ní to konstruktivní
Jestli se každý projekt, který se tady pokusí někdo rozjet, setká s podobným výsměchem, tak to teda potěš koště. To tady nikdy nic dobrýho nevznikne...Ony se s výsměchem setkávají i relativně úspěšné projekty.
Nicméně po tomhle úžasném slohovém cvičení páně dada se asi dvakrát rozmyslí, jestli s tím vůbec jít mezi lidi, a když už, jestli třeba ne někde jinde než na Abc, někde, kde se to setká s adekvátnější reakcí... Nezbývá než doufat, že jsou dotyční otrlíVšechno zlé je k něčemu dobré. Aspoň se obrní včas a nebudou si jemu podobných všímat.
"Jsem starý a zahořklý."To je hlavný "protiargument", kralyk? (Teraz sa zrejme bude hodiť podobný s "trafenou husou", však?:)) K veku asi patrí ten kritickejší postoj - u autora toho "cancu"(veľmi subjektívne, predpojaté hodnotenie) aj voči sebe, jeho schopnosť sebairónie Tebe zatiaľ chýba. To je výhoda veku: nebrať nič, ani seba, príliš vážne. Vieš o čo ľahšie by sa s tým žilo v tom Tvojom?
Citam ta uz dlhsie SKK ale stale viac mam pocit ze si bud pica alebo itil certified. Co je vlastne to iste....lenže ty sa hanbiš verejne priznať k anonymným prezývkam, pod ktorými sa vždy priplichtíš s kýblom plných toho, čo máš v hlave, aby si si uľavil, keď ťa preháňa. Musí ti to tam v tej gebuli poriadne zapáchať!
SKK ale stale viac mam pocit ze si bud picaZe by pica?
kam se poděla schopnost přijímat kritiku?Já v příspěvku moc (smysluplné) kritiky nevidím.
kor když se kolega tak snažil, aby to bylo aspoň vtipné?Nějak se mi nedaří ten výsledek snažení správně docenit.
autorovi třeba smysl dávala, pokud někomu ne, proč nad tím prostě nedokáže pokrčit rameny a jít dál, anebo když ho to fakt bere, tak si vyžádat lepší vysvětlení, a místo toho musí dělat de facto to samé, co kritizuje na tomto postu, tzn. naprosto nekonstruktivně ten post shazovat? ostatně, z diskuse výše, kolik smyslu myslíš že vidím v tvých výplodech typu "sháníme otroka"? - tak nějak tuším, co se snažíš Frantovi sdělit, leč nejmíň polovina toho textu je (dle náhledu prezentovaném v tomto threadu) zbytečnější než tento blog, protože narozdíl od něj asi ani nikoho nepobavila ...kam se poděla schopnost přijímat kritiku?Já v příspěvku moc (smysluplné) kritiky nevidím.
nejsme na TV H@vna, aby se tomu povinně musel smát každýkor když se kolega tak snažil, aby to bylo aspoň vtipné?Nějak se mi nedaří ten výsledek snažení správně docenit.
Proč někdo věnuje >3 hodiny a napíše stránku textu jen proto, aby se vysmál cizí snaze? "Proč, Sardelli, proč to všechno?"Protože je to zábava.
Nejdrive se sebere mnozstvi podkladu a pozadavku a na zaklade toho se udela nejaka architektura.Zde to musim trochu rozvest. Mnozi si vzpominaji na muj blog ohledne prof. Weizenbauma. V nem popisuji jak Weizenbaum vysvetluje ten rozdil mezi daty a informacemi. Rika, ze telefoni seznam NY jsou data. Necht existuje hypoteza, ze jmena koncici na -ion jsou armenska, tak pak muzeme na zaklade tech dat a te hypotezy ziskat informaci o tom, kde armenci v NY bydli. Nyni se tedy v tom projetu seberou nejaka data. Odhledneme nyni od toho, ze maji proti tomu telefonimu seznamu mnohem problematictejsi kvalitu. Ale jak jiz vime, ta data pro nas nepredstavuji nejake informace, k tomu potrebujeme nejakou hypotezu, (treba architekturu toho budouciho CADu). Ta data samotna lezi jenom na halde a my muzeme provadet nejvyse nejake statistiky, napr. 75% dotazanych mini, ze parametricky system je potreba. A 10% pozaduje, aby bylo mozno kreslit kruhove oblouky v prostoru. Co z toho je relevantni, uskutecnitelne se ale dovime , az na ta data aplikujeme nejakou tu hypotezu. Ten problem nyni je, ze pan Kucera tu hypotezu nejdrive nema, chce ji totiz na zaklade tech dat vlastne vytvorit. To je ten rozpor, proc je takovy postup nesmyslny a samozrejme v realnem svete takhle nikdo nepostupuje. A proto jsem presvedcen, ze ten projekt musi zkrachovat, ne proto ze jsem zavistivy, stray, zapskly a buhvi jak zly.
Možná by to chtělo nejdřív vyrovnat se sám se sebou, než začít trousit rady a moudra, o která (možná) nikdo nestojí
Možná by to chtělo nejdřív vyrovnat se sám se sebou+1
než začít trousit rady a moudra, o která (možná) nikdo nestojíTady jsem trochu opatrnější, protože o moje „moudra“ tady taky kolikrát někteří nestojí ;).
Ale jak jiz vime, ta data pro nas nepredstavuji nejake informace, k tomu potrebujeme nejakou hypotezu, (treba architekturu toho budouciho CADu). … Ten problem nyni je, ze pan Kucera tu hypotezu nejdrive nema, chce ji totiz na zaklade tech dat vlastne vytvorit.Architektura není hypotézou, na základě které bys vybíral požadavky z hromady. Architektura má být odvozená od požadavků a má sloužit k jejich uspokojení.
Co z toho je relevantni, uskutecnitelne se ale dovime , az na ta data aplikujeme nejakou tu hypotezu. … a samozrejme v realnem svete takhle nikdo nepostupujeTuhle úlohu nejlépe řeší trh – nabídka a poptávka. Požadavky přicházejí od (platících) zákazníků, ti mají nějaký odhad, co jim implementovaný požadavek přinese. Dodavatel má zase nějaké kapacity a odhad, kolik bude který požadavek stát. A podle toho se nakonec dohodnou. U nás je situace složitější v tom, že zatím žádný platící zákazník není (časem bude a pak bude existovat i jakási burza požadavků). Ale ani tahle situace není na trhu neznámá – tým Cadusu je v podobné roli jako firma, která píše svůj software „na sklad“ a doufá, že ho později (až bude hotový) někomu prodá – musí proto vycházet ze svého odhadu a průzkumu trhu.
kde pise, ze jeho predstava by byla vzit to nejlepsi z CATIA a Pro/E ... tak si vzdycky predstavim Ferrari a FiatPunto a jak se z toho dela nejake nove auto.Nie ide o to zoberať si to najlepšie z Ferrari a Lamborghini. Zobrať si za vzor to najlepšie čo je na trhu, nemá níč spoločné s tým tvojím prirovnaním o pejskovi a kočičke. Buď si tak blbý že ti to nedochádza, alebo len provokuješ?
Ne, moje zkusenost s nim takova neni - vetsinou ma velice dobry duvod, kdyz neco takoveho rika.Někdy by mě zajímalo, proč si všichni myslí, že když někdo trololuje tak k tomu nemá žádný důvd a jen se bezdůvodně baví nebo dokonce, že nemá pravdu.
Někdy by mě zajímalo, proč si všichni myslí, že když někdo trololuje tak k tomu nemá žádný důvd a jen se bezdůvodně baví nebo dokonce, že nemá pravdu.:P
nemecke precizni mysleniNěkdy by mě zajímalo, kde a kdy tenhle mýtus vlastně vznikl.
Může tam být obojí s tím, že si bude moct vybrat jestli chce rychlost nebo přesnost.anglicky se tomu rika "all-in-one-device" a nebo nemecky "eierlegende Wollmilchsau". Vic se k tomu fakt neda rict.
podle me nejsou u software tak vyrazne jako u fyzickych veci.Rozumim kam miris a pamatuji si na tuto debatu pred mnoha lety. Tvrdilo se, ze software je imaterielni a proto je mozno do jednoho produktu nacpat "vsechno". Na zacatku 90. let se to dokonce zkouselo. SAP je takovy moloch, kde je mozno snad vsechno nejak nastavit. A v tu chvili nam priroda ukaze ty hranice - v roli toho SAP konzultanta, ktereho si firma pod 500 zamestnancu nemuze dovolit. Toho konzultanta, ktery pak kolem toho systemu rok beha a snazi se ho nastavit. To SAP by jako software fungovalo mozna jeste na i486, pocet vazeb je ten problem.
Ale nakonec se tyto veci nejak resiTo jiste. Ty jsi nadhodil to reseni prekladat to CAD s vykomentovanym "USE_TOLERANCE" a pan Kucera nahore mel ten napad udelat vsechny tolerance=0. Tvuj napad je lepsi, protoze tim vyridis vsechny druhy "Engineering tolerances" najednou, pan Kucera by musel specifikovat vsechny zvlast (napr. soubeznost = 100% apod). Ale co kdyz chi nektere prece jen pouzit - tak pak je to Kucerovo lepsi, ne? A uz jsme v tom gulasi, protoze ty tolerance se musi z toho modelu prenaset do toho podsystemu, ktery vytvari tu vykresovou dokumentaci a kdyz nekdo v te vykresove dokumentaci z vyrobnich duvodu nejakou toleranci zmeni , tak to ma vliv na ten 3d model, protoze jenom v nem se da vyzkouset , jestli ty zmenene tolerance nezpusobi nejake kolize. A zde je videt, ze neplati ta naivni predstva pana Zimy, ze GUI nema s jadrem nic spolecneho. Protoze u tech toleranci musi vsechny ty podsystemy vedet, ze je mozno je potlacit a jak na to reagovat. Dalsi konsekvence to ma v tom, ze to nabourava tan koncept pana Kufnera a Kucery o tech nezavislych modulech, ktere by mely vedet co nejmene o tom jadre. (to je prave jedna z tech vyhod toho linuxoveho monolitu
Modularita ale neznamená, že spolu jednotlivé části nekomunikují nebo že komunikují málo. Modularita znamená, že je na první pohled vidět, co je s čím provázané, jaké jsou závislosti – a není to jeden velký špagetový kód, kde všechno souvisí se vším… nebo taky nesouvisí, ale není to vidět a mnohde tam jsou historické kusy kódu, o kterých nikdo neví, jestli jsou ještě potřeba a co se rozbije, když je dáme pryč.
Na zacatku 90. let se to dokonce zkouselo. SAP je takovy moloch, kde je mozno snad vsechno nejak nastavit.Tady je otazka, zda je skutecne problem v univerzalite, nebo spis v tom, ze podnikove procesy jsou netrivialni a heterogenni zalezitost a realnou alternativou k obludnemu molochu je jen exponencialni mnozstvi specializovanych systemu, takze misto SAP konzultanta nastavujicho software by bylo treba zaplatit konzultanta na vyber vhodneho specializovaneho systemu a pri kazde vyraznejsi zmene podnikovych procesu by namisto rekonfigurace bylo treba migrovat na jiny.
kdyz ja si Vlado skutecne myslim, ze vzit to nejlepsi z CATIA a Pro/E je chyba. A ja jsem se rozhodl tomu projektu pomoci tim, ze na to upozornim. Nezlob se prosim.No vida, konečně... To máme komentář #134, případně #106, pokud počítám ten první ve vlákně... Moje věštba se vyplnila
Tiskni
Sdílej: