Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas mě práce zavane k nějakému zajímavému místu naší zeměkoule. Zde jsou mé zážitky.
Blížící se volby s sebou přinášejí tak nějak samozřejmě otázku, koho volit. A zda jít vůbec k volbám. Hodně lidí chápe volby jako občanskou povinnost a lidé, kteří k volbám nejdou jsou kritizováni. Zamysleme se, zda to nakonec není to nejracionálnější jednání a zkontrolujme to za pomoci výsledků nedávných německých voleb.
V tomto optimistickém a veselém blogu se seznámíme s příběhem nezaměstnaného rakouského občana, který udělal vše proto, aby nemusel pracovat a mohl pobírat invalidní dávky. Ano, tak daleko to již došlo s přebujelým sociálním státem.
V dnešním pokračování národohospodářského seriálu si vysvětlíme, co je to státní dluh. Také se něco dovíme o bojové skupině uvedomnělých občanů, kteří si říkají 'Bojovníci za rozumný stát'.
V seriálu o sociálním státě dnes probereme rozdíl mezi podnikovým hospodářstvím a národohospodářstvím. Jako vždy nahlédneme trochu k našim německy mluvícím sousedům.
Mnozí již jistě zaznamenali ten světový rozruch, který vyvolali naši slovenští 'spoluobčané'. V internetovém hlasování se vyslovila obrovská většina pro to, aby se nový most pro pěší a cyklisty z Bratislavy do Horního Rakouska jmenoval podle toho amerického herce.
Opět se blíží ten nejvýznamnější den v roce (28.12 - kupodivu, ten den nemá narozeniny V.K.) a při té příležitosti mě dovolte se ohlédnout za uplynulým rokem a vyjádřit se také k tomu, jak vidím budoucnost IT a portálu všeobecně.
V době politického chaosu a honu na čarodějnice (p. ing. Paroubek) se snadno stane, že významná událost z oblasti IT nenajde potřebnou odezvu. Tomu bych rád zabránil a dovoluji si upozornit na nový (řekl bych průlomový) nápad, který jsem na sesterském servru objevil.
12. srpna oslavi 60. narozeniny jeden z nejvetsich geniu svetove hudby. Mnozi si reknou, ze Dylan je prece starsi, Klaus taky, Lennon je po smrti, Mozart a Beethoven (toho jsem psal odjakziva spravne) jakbysmet. O koho se tedy jedna?
Dnes slavime Nanebevzeti Krista. Evangelista Jan pro nas zachoval jeden z jeho nejdulezitejsich vyroku (Joannes 8,7) - 'kdo z vas je bez viny, necht hodi po ni prvni kamen'. Pro nase zamysleni nad timto muzem a jeho slavnym vyrokem se nam nabizi aktualni blogpost pana Vita na rootu.
Tak tu s Majem mame noveho sefredaktora linuxsoftu. Predstavil se na portalovych strankach a komunita ma nyni partnera, s kterym muze koordinovat nove clanky a prispevky na linuxsoftu. Pan redaktor to dela na vedlejsak. Otazka zejmena pro neolibralni puristy je - co na to nezamestnani.
Jako kazdy rok se konaji proslule linuxove dny hned za nasimi dvermi. V Saske Kamenici se schazi opravdovi priznivco linuxu od 14 do 15 brezna. Vim, ze zpravy o tomto dulezitem setkani linuxaku se nachazeji na vsech servrech (root i abc posilaji viceclenou redakcni delegaci, dokonce pry posle redaktora i linuxsoft), pro ty, kteri ctou pouze blogy na abc kratke upozorneni.
Ten opravdovy privrzenec OpenSource se pozna podle toho, ze bez dalsich pomucek najde behem 10 vterin vsechny os projekty
V nedavnem blogu seznamil uzivatel Michal Polak ctenare se svym hrdinskym cinem - instalaci Linuxu - a tim, jake problemy v rodine tato instalace zpusobila. Zejmena jeho otec linux zhurta odmitl. V diskuzi pote reagoval svym obvyklym zpusobem uzivatel 'dad' a uzivatel 'drc' si v odpovedi posteskl, ze uz mu humor neslouzi a pohrozil opatrenim z dob totalitniho systemu.
Uplne dole na strance abicka je rozcestnik. Asi se tam normalne nikdo nediva, ale ten rozcestnik ma podivuhodne vlastnosti - vidi do budoucnosti.
Tak v Nemecku zavedli tu novou povinost pro lekare. Kdyz ma nejaky pacient problemy, ktere mohou mit neco do cineni s piercingem nebo tetovanim nebo kosmetickymi operacemi, tak to musi lekar nahlasit pojistovne. Samozrejme, ze tato data take zajimaji i jine pojistovny nez zdravotni, ale to je jen jedna skupina interesentu, ktera podobna opatreni vita.
na dnesni den pripada cirkevni svatek Boziho Tela, ktery se slavi skoro ve vsech katolickych zemich. V nemecky mluvicich zemich se nazyva Fronleichnam a diky jeho vyslovnosti se protestante posmivaji katolikum i timto vtipnym anglickym prekladem. Protestante totiz hostije neoslavuji, pro ne je telo pane vsudepritomne. Trochu komplikovana konstrukce s tou hostiji jako telo pane, ale tak to s temi cirkevnimi svatky je - maji spise prinutit cloveka k zamysleni - treba nad tim ucetnictvim, ktere zde nekdo nahlasil jako bakalarskou praci.
Mnohym je znama firma McKinsey. Jedna se o poradenskou firmu, ktera zamestnava tisice ruznych poradcu, kteri se vesmes sami povazuji za elitu tohoto sveta. Nyni zanalyzovala tato firma i provoz vypocetnich stredisek a predala svetu powerpoint studii s nazvem "Revolutionizing Data Center Energy Efficiency".
Letos je tomu prvne a patrne naposledy v historii lidstva, kdy oslavime soucasne 1. kveten jako svatek prace a den pracovniho klidu s katolickym svatkem Nanebevzeti Pane (Jezise Krista). Tato, pro zamestnavatele v nemecky mluvicich zemich sice vyjimecna ale potesitelna zalezitost, usetri jeden svatek a je tedy mozno si privlastnit prumerne 8 pracovnich hodin nadhodnoty prace nejakeho zamestnance.
Mnohym je hospodarsky cyklus znam take pod nemeckym pojmem Schweinezyklus, ktery vypovida o vykyvech v produkci na trhu. Zajimavy popis takoveho hospodarskeho cyklu se objevil v nemeckych mediich u prilezitost i kazdorocniho place nemeckych zamestnavatelu nad nedostatkem odborniku na vystave v Hannoveru. V Nemecku totiz pry chybi desetitisice inzenyru. Samozrejme, ze je statisice inzenyru nezamestnanych, ale to jsou ti, kterym je vice nez 40, ti jsou nepouzitelni.
jak se dovidame z dobre informovanych kruhu (diskuze na linuxsoft), prebiraji panove Kysilka a Majer portal linuxsoft.cz. Co muzeme ocekavat a co si prejeme.
Nemecky normovaci institut (vzor pro vsechny standardy v slunecni galaxii a prilehlych vesmirech) odsouhlasil svou pracovni skupinou pomerem 17:4 hlasu, ze M$ OOXML ma byt standard a organizace bude tedy v tomto smyslu take hlasovat u ISO.
prosim pritomne, zejmena matematicke fandy o pomoc. Hledam jednu knizku z mladi, sbirku zvlastnich matematickych uloh
v nedeli je mozno spojit dve velmi dulezite cinosti, ktere jsou opravdovym priznivcum linuxu samozrejmosti, totiz po navsteve linuxvikendu se presunout do Vrsovic.
ti mladsi si to mozna nepamatuji, ale kdyz se zavadel winXP, tak to byla tenkrat nevidana medialni masaz, Vista proti tomu neni nic. Vzpomnel jsem si na to, kdyz jsem videl ten clanek o tech osobnostech, co tipuji ten boj linuxovych distribuci
jeden z nejvetsich geniu lidstva (po Vaclavu Klausovi) slavi dnes narozeniny. V clanku na heise je uveden nasledujici text: e^{i \pi} +1 = 0 \, a ja doufam, ze to nam nevzdelancum mohou pritomni matematici vysvetlit.
Pro nas vsechny z nasi kulturni oblasti je tento den tim nejdulezitejsim v roce. Samozrejme, ze sejmuti naseho dedicneho hrichu se tyka jen vzdalene IT, presto jsem ocekaval, ze i na IT-servrech bude tento den alespon kratce vzpomenut (kde je masozrava palma)
v diskuzi k tem sprostarnam od SUXe ( a nejen zde) byly pouzity od nekterych ucastniku diskuze opet ruzne priklady, ktere mely (jak jinak) patrne neco vysvetlovat ci objasnovat. Na toto tema nekolik poznamek.
kolega dostal mail od rebootu, aby tam psal. Patrne napsali kazdemu, kdo ma jeste 2 ruce. Slecny tam maji ale pekne ...
na ABC se pohybuje hodne akademiku. Mnozi z nich studovali na technickach skolach a nekteri dokonce strojarnu. Tam se v mechanice probira pripad, ze retez na kolo lezi casti na stole a cast ho visi dolu, pricemz je to nastaveno tak, ze retez by bez pridrzovani zacal okamzite padat se stolu k podlaze. Oblibenou ulohou je ukazat, jak za pomoci soustavy parcialnich diferencialnich rovnic lze vypocitat, kdy se prvni clanek retezu dotkne podlahy, pote co byl pusten.