Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Blížící se volby s sebou přinášejí tak nějak samozřejmě otázku, koho volit. A zda jít vůbec k volbám. Hodně lidí chápe volby jako občanskou povinnost a lidé, kteří k volbám nejdou jsou kritizováni. Zamysleme se, zda to nakonec není to nejracionálnější jednání a zkontrolujme to za pomoci výsledků nedávných německých voleb.
Nejdříve je třeba objasnit pojem volba, volby. V Čechách dlouho nebylo možno volit "svobodně", dnes je to prý možné. A proto by si měli lidé vážit této možnosti a k volbám jít. Co ale lidé vlastně od voleb očekávají?
Můžeme to zjistit i zde na blogu a i v jiných zdrojích. Jeden chce, aby se na nějakém místě zachránila roztodivná zvířátka a druhý by tam rád postavil dálnici. Někdo by rád nastavěl v Čechách atomové elektrárny a jiný zase větrníky. Někdo by daně zvýšil a někdo zase snížil, mnozí by podporovali mladé rodiny a jiní důchodce. A každý takový občan si najde nějaký subjekt, který mu slibuje , že ta jeho přání budou později ve vedení státu vyslyšena. A většina si myslí, že to je účel těch voleb.
Co takový běžný občan činí. Dnes , v době internetové revuluce občan zapne volební kalkulačku, protože je tak zvyklý řešit dnešní problémy (obecně se tedy většinou zeptá googlu). Dříve jsem si myslel, že takhle zdegenerovala pouze mladá generace, ale poté co tu píše Jílek ty debility jsem se ji v duchu opět omluvil. Informovat se, místo toho abych se zamyslel je tedy obecný jev. Otázkou je, proč chce někdo tohle a jiný zas něco úplně protichůdného. Je to dáno socializací každého takového občana. To slovo socializace v sobě zahrnuje to "veškeré společenské působení společnosti" na občana. Výsledkem nemusí být vždy nějaké racionální přání, mnozí se například těší, jak se protáhne těm zeleným ekoteroristům držka, až vlády budou realizovat to množství jaderných elektráren. Ale většinou si vytvoří každý občan nějaký mix jakýchsi požadavků, které by rád viděl aby byly plněny. A podle toho hodí do urny vyplněný lístek a po sečtení hlasů občan zjistí, zda "vyhrál" nebo "prohrál". Zde je důležité si uvědomit, že občan, který vhodil "nesprávně vyplněné" lístky nemá vůbec dobrý pocit, že "vyhrála demokracie" , ne takový občan cítí jakýsi pocit porážky. A lidé, kteří "vyhráli" cítí jakousi radost.
Když to shrneme, lidé nechodí k volbám z prdele, ale protože chtějí, aby se jejich vize a společenské sny realizovaly. Jestliže se tak ale eventuele neděje, tak pak je takové snažení pro kočku (chtěl jsem napsat Kočku, aby měli voliči ODS aspoň trochu radost). Takové snažení není _racionální_.
Podívejme se nejdříve na skupinu lidí, kteří , jak se říká, se vzdávají své demokratické možnosti volby. Tito lidé mají určitě také nějaké vize a představy o fungování státu - ale svým postojem vlasten říkají na adresu zbylé společnosti a zejména politických elit:
vyližte nám prdel a dělejte si co chcete.Je třeba si uvědomit, že tento volební cíl je těmto občanům vždy a na 100% splněn. To jistě není k zahození. Máme zde tedy určitou skupinu občanů, ,kteří "neprohráli" a tedy se necítí nijak špatně. To, že jednali ještě k tomu racionálně ovšem můžeme zodpovědet kladně až tehdy, když zjistíme, že i značné části ostatních voličů, kteří vydali energii na čtení těch volebních kalkulaček se bude dít to samé - totiž - budou politickým elitám u prdele a politické elity si budou dělat co budou chtít.
Podívejme se tedy na výsledky německých voleb a zjistěme, jak to s tou spokojenosti vypadá. K tomu je třeba říci, že německý volební systém je takový běžný mix, kdy se část poslanců volí přímo a část se dostane do parlamentu přes stranické seznamy. Volič má tedy 2 hlasy a v Německu je to tak, že jen mizivá část voličů použije jen jeden hlas. V těch aktuálních volbách nepřišlo 30% z 62 miliónů voličů k urnám - tedy asi 18 miliónů voličů. Bylo tedy odevzdáno ca. 44 miliónů prvních a druhých hlasů.
První hlas je tedy hlas pro přímého kandidáta. Německo je rozděleno na 299 volebních obvodů, každý obvod má ca 200 tisíc voličů, když odečteme ty, kteří k volbám nepřišli, můžeme počítat tedy zhruba se 147 tisíci "opravdovými" voliči. Zde je takový první zádrhel. Zhruba ve 180 volebních obvodech je výsledek volby přímého kandidáta znám už na desetiletí dopředu. Kdo se napr. narodil v Bavorsku a tam také volí, v životě nezažije, že by vyhrál nějaký soc. demokrat nebo někdo jiný než kandidát křesťansko sociální unie. A to nemá s osobnosti kandidáta vůbec nic společného, toho kandidáta skoro nikdo stejně nezná. V Bavorsku se prostě volí doprava a tak to bude až do soudného dne. Podobně (obráceně - totiž soc.dem) je to v některých oblastech v Porýní. Pro 26 miliónů voličů je odevzdání prvního hlasů prostě fraška.
Zbývá 18 miliónů hlasů v těch volebních obvodech, kde to je tak fifty:fifty. Neúprosná statistika říká, že u prvního hlasu je 9 miliónů voličů spokojených a a ta druhá polovina se může se svou vizí řízení společnosti na další volební období rozloučit. Ano, 9 miliónů z 62 , kteří se zúčastnili nějakého smysluplného volebního aktu může doufat, že se bude dělat jejich politika.
Druhý hlas rozhoduje o tom, jaké strany budou zastoupeny v parlamentě. Zde je ta 5% hranice, která tentokrát nechala propadnut 7,3 miliónů hlasů. Do parlamentiu se dostali i komunisté a jejich 3,7, miliónů je také fuč, protože s nimi nechce nikdo nic mít. Zbývá tedy 33 miliónů hlasů, ale podle všeho vznikne velká koalice a ta má 29 miliónů hlasů, propadnou tedy i 3,7 miliónů hlasů zelených. Výsledkem bude tedy vláda stran, které mají rozdílné názory na vedení společnosti, ale nějak se dohodnou. To můžeme ve spokojenosti opět vyjádřit, že voliči bodou s něčím takovým spokojeni tak napůl - řekněme 14,5 miliónů voličů může říci, že se bude dělat ta politika, kvůli které volili tu kterou politickou stranu.
Když to sečteme, 1/5 voličů může u prvního hlasů říci: 'byl jsem u normálních voleb a něco to možná přinese'. 1/3 voličů u druhého hlasu může říci něčo podobného. Ten zbytek se nemusel zúčastnit a stejně by to tak dopadlo jak to dopadlo a nebo prohrál. To je příliš mnoho na to, aby mělo smysl k volbám za současného stavu chodit.
Tiskni
Sdílej:
to jsem přeci vůbec nezmiňovalTo plati pro kazdej komentar co jsem pod timhle blogem napsal. Jako falesnyho lokiho me fascinuje, jak dlouho trvalo nez to nekomu doslo.
V určitém smyslu to nejsou jejich peníze, ale prostředky společnosti vyznačené v podobě čísílek na potištěném papíru (anebo na jiném papíru - poznamenané kvůli orientaci, co kdo, na co má nárok, vzhledem k zapojení se do dělby práce - peníze "pochybné hodnoty", za něž se dá pořídit "zboží nevalné kvality"; dokud se neřekne jinak).
Peníze nejsou vůbec jako prostředek k dílčí organizaci společnosti v hospodářské sféře špatné. Problém nastává, když se jim ze zvyku začínáme klanět. A když se jich někde nedostává, tak to potom obyčejného kmána zajímá i nějaká vzdálená tzv. korupce - vrchol zkaženosti, páč za ty největší zločiny jsou považovány ty proti státnímu fisku.
Jestli peněz je někde víc, a jinde míň v systému, kde se běžně přelévají ze strany na stranu, není problém, dokud to nezpůsobuje závažné nerovnováhy v rozdělování statků, třeba těch základních životních nezbytností, tam, kde jsou potřeba. Ony se ty životní potřeby a jejich získávání směnou taky dají rozdělit na věci zbytné a nezbytné.
Ale, jak už kdysi někdo řekl: "Proč?" - Proč má ten víc chechtáků než druhý (když se nebudeme dívat na to, co dělá; ona taky není práce jako práce, a schopnost a způsobilost dělat něco v systému pracovních úkonů není stejná).
Ale jsem, společnost, a pokud tu nebude mezi lidmi vidět jednota (ať je ten oný černý nebo bílý), tak si můžeme být jistí, že i ti z tzv. vyšších pater společnosti budou víc nešťastní.
Takže tu jde mezi jiným i o tu lidskou spokojenost. A vzhledem k tomu, jak se médii/novinami/televizí/internetem šíří ta "blbá nálada", poukazování na bohatší lidi, jako by neměli snahu a zájem na společnosti jako celku (to je klišé), tak musím přijít s něčím jiným.
Dobrá zpráva je, že se tu v republice zase začínáme mít víc rádi (na Moravě, ve Slezsku i v Čechách). Ať už je to jasné nebo ne.
Ide o to, či je to tá jednota "proti" alebo "za". V tej susednej diskusii k tomu, koho voliť, som v jednom z mojich asi 2 komentárov odkázala na poslednú diskusiu Pod lampou, kde o tom bola presne reč (kam mimochodom chodia často aj českí hostia a diskutuje sa trochu hlbšie ako v týchto internetových hádkach); o.i. o "národe" a o jeho rozoznávaní hodnôt. A na záver účastníci načrtli pravdepodobnú budúcnosť za predpokladu, že sa to zmení - nezmení.To čo tam padlo napokon o nás Slovákoch platí, ako si všímam, aj pre vás. Mladí a schopní, ktorí odchádzajú za "normálnejšími" pomermi (o Slovenska možno viac ako od vás) neskazení pomermi doma sa vrátia radi len do krajiny, ktorá nemusí byť práve tá najbohatšia, ale kde budú platiť tie hodnoty. Ak sa toto zvnútra nezmení, krajina o najlepších ľudí príde... a potom ju nečaká budúcnosť. Mám z tých českých pouličných bojov a českých debát à la TV pavlač pani Jílkovej skôr opačný pocit - že totiž, aj keď vonkajší nepriateľ sa s nami stratil, Česko si čoraz vyhranenejšie hľadá vnútorného a boj medzi rôznymi sociálnymi vrstvami sa zostruje. A zatiaľ víťazí populizmus všetkých druhov. Medzi tými rôznymi populistami zanikajú tiché hlasy tých, ktorí bez ohľadu na politickú situáciu nestrácajú smer a rozoznávajú - napodiv - dobré od zlého v každom čase a za každých okolností. A pretože presahujú "bežné miery" sú pre tie masy na internete a na uliciach "nezrozumiteľní". A čo je pre ľudí nepochopiteľné , čo nepoznajú, to nie sú schopní vidieť.Dobrá zpráva je, že se tu v republice zase začínáme mít víc rádi (na Moravě, ve Slezsku i v Čechách).
Ať už je to jasné nebo ne.
sotva niečo povie
Tito lidé mají určitě také nějaké vize a představy o fungování státu - ale svým postojem vlasten říkají na adresu zbylé společnosti a zejména politických elit: vyližte nám prdel a dělejte si co chcete.Stejně tak mohou říkat že na volby nemají čas nebo že jsou negramoti a o volbách nic nevědí. Vždyť byste z toho pedestalu, kam se dobrovolně stavíte, stejně nedosáhl na volební urnu...
Ale sam se zachovam iracionalne.to je OK a take je to tak potreba, protoze jakmile by Vas, tech iracionalnich bylo prilis malo, tak by neplatilo co jsem napsal. Ale statistika ukazuje, ze Vas bude zatim porad dost.
Že já sem nechodím častěji.Lžeš! Jsi tady i když tady nejsi a monitoruješ každou zmínku o svém rozplizlém egu.
Když to shrneme, lidé nechodí k volbám z prdelea co kdyz tam nechodime z duvodu protoze nam je to u prdele? Volebni pravo mam 10 let a nikdy jsem ho nevyuzil. Proc? Duvod je jednoduchy, proc mam davat hlas nekomu koho neznam? A po kazde kdyz jsou volby a ja reknu ze na ne seru tak se na me lide divaji divne. Ale proc? Oni mohou rict volim protoze toho cloveka ktereho voli dobre znaji? Vi ze je ferovy a ze to myslim uprimne? Ne, jen mu sezraly demagogicke kecy ktere byly vytvoreny za jedinym ucelem, oblnout je. Nikdo cizi krome me vlastni rodiny to se mnou nemuze myslet dobre a proto neverim cizim lidem, a vy by jste take nemeli, zvlast ne v teto republice. abych to schrnul, k volbam chodi volit voly jen volove... peknou sobotu preju
a co kdyz tam nechodime z duvodu protoze nam je to u prdele?jak jsem psal, 20-40% volicu se k volbam v beznych demokraciich nedostavi, protoze jim to je skutecne u zadku. A toto jednani je _racionalni, nebo jinak receno, _rozumne_. Jasne rikam, ze ti, kteri k volbam jdou to nedelaji jen tak. Maji nejakou vizi , ale kdyz budeme uprimni, jsou svou socializaci (a v konecne forme medii) zmanipulovani. a soucasti te socializece je take, se divat na ty nevolice, jak pisete, _divne_.
k volbam chodi volit voly jen volove.To je receno trochu agresivne a z komunikacniho hlediska je to, rekneme, nesikovne, protoze ten kdo chodi k volbam se v tu chvili citi narcen - kdo je nakonec rad, ze je titulovan jako vul. Ta racionalita , o ktere pisi je v tom, ze je mozno si uvedomit, ze volby jsou jakysi ritual, bez ktereho by demokracie mela problemy existovat. A pri tom ritualu - treba jako pri nejakem procesi - holt nekdo jde uprostred pruvodu a nekteri stoji na chodniku. Tak nejak se toho ritualu ucastni vsichni, ale ti, co nesou transparenty se ucastni tak nejak vice a intenzivneji. A ti co jdou v pruvodu obcas vykrikuji na ty obcany na chodniku : 'nestuj tam a prijd mezi nas'. A my obcane, co stojime na chodniku odpovidame: "klidek, klidne jdete dal i s temi transparenty, my si nemyslime z jste hovada a volove. My vsichni patrime k tomu ritualu, jen my co stojime na chodniku to asi nejak vic realizujeme".
Tí čo sa len prizerajú z chodníka v i a c realizujú ten volebný rituál, ktorého jediným účelom je demonštrovať, že tu existuje "demokracia"ne uplne. Vetsina nevolicu si nedela nejake vlastni analyzy, zda jit ci nejit k volbam a velka vetsina ani sama nevi, proc k volbam nejde. Ale to neni rozhodujici, ti lide proste 'intuitivne tusi', ze jejich ucast neni jednoduse potreba. A kdyz maji neco na chate, tak k volbam nejdou, nebo maji listky do kina a druhy den voleb jeste neco minoradneho prijde a pod. Lide proste vedi, ze nehori.
Realizujú v i a c to zdanie demokracie, lebo sa ani nepokúsia zastaviť ten ľahkovážny či neuvedomelý dav, kráčajúci s transparentami poslušne k urnám, alebo ako?Ten lehkovazny dav nevolici ale nikdy zastavit nemohou, protoze kdyby sli k volbam, tak se nastavi ty same procentualni vysledky (to je porad ta nadeje kritiku nevolicu, ze kdyby prisli vsichni k volbam, tak by to vypadalo 'jinak'. (Existuji sice prognozy, koho by nevolici volili, kdyby volili, ale overit se jak vime neda
Ale čo ak nestojí niekto ani na tom chodníku a nechce im robiť za daných okolností ani špalierJa si myslim, ze neco takoveho u voleb neexistuje. Budto jdeme v pruvodu a nebo stojime na chodniku.
Ja si myslim, ze neco takoveho u voleb neexistuje. Budto jdeme v pruvodu a nebo stojime na chodniku.z jedného článku o reg. voľbách:)
„Na Slovensku platí iba jeden zákon a je ním korupcia. Preto nepôjdem voliť,“ odpovedala rázne žena aktivistom občianskeho združenia Občania v akcii, ktorí klopali v uplynulých dvoch týždňoch na dvere na nitrianskom sídlisku Klokočina a pozývali ich k voľbám. Niektorí sa s nimi pustili do reči, až keď sa uistili, že nie sú jehovisti.Sú tu ľudia, ktorí sa nemiešajú do „svetských záležitostí" - mapr. tí Svedkovia Jehovovi, alebo sú mimo spoločnosti, ako napr. bezdomovci... Alebo aj iní, ktorí sa vedome nechcú podieľať na tzv. „menšom zle" a úmyselne tú politickú hru odignorujú, nie preto, že je pekné počasie a idú okopávať radšej záhradku. Napadla mi taká nerealizovateľná utopická myšlienka: čo ak by sa stalo, že by ľudia z protestu k voľbám vôbec nešli. Či by sa systém:) zrútil.
Racionální je kdecoto je spravna poznamka, racionalita je tezko definovatelna. Ja pouzivam v tomto blogu racionalitu jako nejakke vydane mnozstvi energie na nejakou cinnost, ktera vede ke kyzenemu vysledku.
Zkuste si zodpovedet tu otazku, koho by asi ti nevolici, kdyby sli k volbam asi zvolili? No jasne, prece tu 'spravnou stranu' , aby po volbach uz nedochazelo k tomu marasmu.To není tak jisté. Nejde vůbec o toho, koho by zvolili, ale jak by ho zvolili. Ta masa lidí má pocit, že i když půjdou k volbám, nic se nezmění, jenže to je fatální záměna příčiny a důsledku, protože bez účasti u voleb se to změnit nemůže. Kdyby se ti lidi nasrali, a poslali 3/4 dnešní politické garnitury do prdele tím, že by prostě vždy přepsali politickou mapu (neparlamentních nezkompromitovaných stran tu máme desítky), mělo by to po jednom, dvou nebo třech volebních obdobích jeden významný efekt. Každý by věděl, že když se bude chovat jako prase, půjde od válu.
protože bez účasti u voleb se to změnit nemůžeo tom ten blog je. Ukazuji na volbe primeho kandidata, ze kdyby v tom bavorskem volebnim obvodu prisli uplne vsichni k volbam, tak to vubec nic nezmeni.
Mně přijde nesmyslná ta "Teorie propadlého hlasu".+1
kteří třeba volí lůzuněkoho jako jílek bych nevolil
tento blog byl urcen zejmena lidem, kteri nechodi k volbamCož však nezabrání mému invazivnímu šíření do okolí.
Na 5 písmen J_I_L_E_K nemá nikdo přednostně nárok, jsou volně k dispozici komukoliv, je dokonce dovoleno psát cokoliv ve jménu kohokoliv i pod jeho registrovaným nickem a taky kopírovat dlouhé slabomyslné nesmysly v divném jazyce naplavenin, pocházejících z rodiště Biľaka, které se po válce ulakomily na německý majetek v okolí Děčína. Jen výjimečně se mažou a cenzurují, ale až na základě výběrového konání. Dlouhé spamy a vulgární výblitky se jinak zpravidla v souladu se svobodou slova neodstraňují.
O západním pozlátku a neonovém svitu reklamy jsem už slyšel v hodinách politické ekonomie na střední škole. Tuhle rétoriku jsem už neslyšel dlouho .Ale musite uznat, ze to bylo jazykove, stylisticky a recnicky vypilovane. Je radost takove slovni obraty jeste dnes slyset jak jste napsal nebo jako: 'casto se posilhava po tech neonech na zapade' To byla agitace, to melo silu - dnes nekoho takoveho nenajdete, ten posledni, ktery to v parlamentu umel sedi ve vazbe ...
Ten blog bude zase takovy komplikovany, ale coz.ale veď sa furt kecá o tom, že namiesto memorovania njakých definícií z encyklopédie treba zavádzať problémové metódy:)
V podstate tam nepujde vubec o toaletni papira a ani o pomerance...... nakoniec aj tak niekto vyrukuje s radmi na banány:)
ztrátě jakýchkoliv iluzíBolí spíš uvědomění toho, že se jednalo o iluze. Ta politická kultura se nezmění naráz.