Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
má použít americkou metodu, všechno umím, ve všem jsem nejlepší,do rodiny k nam pribyl v lonskem roce cistokrevny american, takze mohu potvrdit, ze se prezentuji jak pises, oni tomu skutecne veri. Pricemz ten mlady muz je z Oregonu, tedy velice liberalni oblast USA, s minimem afroamericanu, skoro evropskou mentalitou. Mam pocit, ze americanum to personalove zerou. Ono taky kdyz to nekdo rika z vnitrniho presvedceni, tak to asi jinak pusobi ...
Prostě nikdo jiný se stejnou kvalitou CV tenkrát v republice nebylnaprosty souhlas, dneska se takovym lidem, jako byl tenkrat pan Smolik rika v IT kernel-guru.
Zase jedna z dadových povídaček. Ti, co tak veřejně dali najevo, že oni tedy do SSM, ne, oni klidně zkazí ten třídní průměr. Tak takoví se tedy nedostali na žádnou vysokou školu, natož k maturitě.Tak já jsem zrovna dokladem toho, že nemáš pravdu. Se vstupem do SSM to bylo totiž tak, že se nejprve třídní zeptal kdo vstoupit chce. Zvednul se les rukou. Takže se zeptal kdo tedy jako vstoupit nechce. Tak jsem se přihlásil. Domníval se, že jsem se asi přeslechl, tak svou otázku zopakoval. Kromě mě se přihlásilo několik další, co k tomu prve nesebrali dost odvahy. Tož asi tak.
kteří se neodváží odpovědět, by stejně musel pořád někdo vést za ručičku.to je otazka. My jsme mala firma a zijeme tedy z toho, co zamestnanci umi. Velke firmy maji jine moznosti. Za poslednich 25 let, kdyz se tak poohlidnu zpatky, tak ti skutecne spickovi byli i trochu 'komicti' nebo trochu nesamostatni. Zni to jako klise, ale programator, ktery ma perfektne uvazanou kravatu by mel pracovat u konkurence.
Když jsem naposledy řešil změnu zaměstnání, tak jsem upřednostnil zaměstnavatele, který mi sice nemohl nabídnout tolik kolik jsem chtěl, ale nehrál se mnou žádnou čínu.Dobře jsi udělal. Já jsem těch komedií zažil docela dost, na to že jsem jen jednou skutečně nastoupil do zaměstnání, a už jsem odmítl několik potenciálně lukrativních jobů s tím, že když se nějak chovají při pohovoru, dá se předpokládat, že se interně ve firmě budou chovat mnohem hůře.
Nez jako analyzu vyvoje situace na pracovnim trhu a mezilidskych vztahu vnimam zapisek jako projev obycejneho hospodskeho otrapy, ktery oslovuje vsechny lidi v dosahu, aby nasel spriznenou dusi, se kterou by si souhlasne postezovali na pomery a poplacali se po ramenou. Problem je, ze optika kterou vec hodnoti je silne zkreslena frustracemi z osobnich selhani i spolecenskeho neuspechu, nostalgii, sentimentem a selektivni pameti. Vrana k vrane seda ... Charakterova podobnost s kritizovanym p. Jilkem(?) je daleko vetsi, nez by se mohlo na prvni pohled zdat. Pokusy o pozvedavani vlastniho poslapaneho ega castym kladnym hodnocenim sve osoby 'mimodek' v textu je jednim z klasickych projevu.
Nemyslim to zle, autor zapisku ma slusny vyjadrovaci talent (i pres ty pravopisne hrubky) a mozna se jen minul povolanim a mohl v jinem oboru dosahnout daleko vetsich uspechu. Ale to se stava. Bud se se situaci smiri, protoze si uvedomi ze nema moc ji zmenit, nebo prestane fnukat a vyvine energii k dosazeni cile. Pozice pasivniho stezovatele je zacarovany kruh, ktery klid dusi po ktere mozna touzi, neprinese. Kazdy sveho stesti strujcem ...
Kdybyste se byl alespon schopen na minuly vs. soucasny rezim a samozrejme i spolec. systemy v prubehu cele historie nejenom nasich zemi podivat s nadhledem a pochopit, jak mnoho spolecneho maji formalne protichudne ideologie v praxi realizovane ... Jenomze nazorove jste zapadl mezi zaslepence na jedne strane z barikad. Ale ono projektovat nespokojenost na vnejsi objekt je daleko prijatelnejsi nez pripustit trochu sebereflexe.
...Vy tady řešíte pokrytecké chování, které nikomu v neublíží a přitom nostalgicky vzpomínáte na dobu...že neublíži? Ubližuje sa vždy znovu a znovu... a vždy tým nevinným. A tie keci o nostalgickom spomínaní si dajte za klobúk. Nie je to tak- ale vy to viete lepšie ako ja.
z uličního výboru:) vôbec som netušila, že niečo také existovalo, až z českých tv filmov som a to dozvedela... myslím, že tu v takýchto lovenských mestečkách by ich aj suličným výborom ľudia poslali do r.ti
Dubček byl stejný darebák jako ti ostatní. Stačí se podívat, kdo podepisoval zákony na jejichž základě mydlili lidi na ulicích o rok později.Áno, to je ukážka tých klišéovitých hodnotení jeho osoby a 68. z tých vašich "vrcholov publicisticky", čo neustále dávajú na ČT.Jednotlivý čin nemožno hodnotiť len podľa výsledku, ale aj podľa príčin, motivácie a okolností... Vy ste o motivácii (t.j. o hodnotovej orientácii, o cieľoch a zámeroch Dubčeka) prehlásili práve, že to bola hodnotová orientácia t.j. charakter darebáka, čo len dokazuje, že vymývanie mozgov funguje v každej dobe a v každej generácii, vás nevynímajúc. A veľmi dobre. Rovnako by sa to iste podarilo vo vašom prípade akejkoľvek hlavnoprúdovej propagande a ideológii. Takých konzumentov ten Váš mainstream potrebuje; s ktorými sa dá dohodnúť na prijateľnom výklade reality. A čo myslíte, kto ten výklad predpisuje?
To že ho pak soudruzi taky spláchli u mne vyvolává pouze pobavený úsměšek.Soudruzi z "tvrdého jadra strany", neostalinisti, predovšetkým tí odchovaní za vášho Gottwalda a Novotného- karieristickí nomenklatúrnici, ktorí si vyrovnávali účty s reformistami a zacítili príležitosť dostať sa ku kariére v duchu: Kedy, keď nie teraz! K Mašínovi a Palachovi: vrah Mašín, ktorý sledoval hlavne svoje egoistické ciele i keď si ich racionalizoval všelijako bojom proti komunizmu, nemá právo otierať si hubu o Palacha a opakovať debil jeden tie výmysly normalizačnej eštébackej propagandy, že Plach trpel depresiou a pod. Taký Mašín si vôbec nevie predstaviť, že by obetoval seba... on obetoval kvôli prachom pár bezvýznamných ľudí, čo mu prišli do cesty na jeho ceste za dobrodružstvom a lepším životom pre seba na Západe.
Stačí se podívat kdo stojí za zdejšími lumpárnami - v drtivé většině to jsou kádry minulého režimu....Tak ako za lumpárnami v predošlých obdobiach stáli tiež kádre z minulých režimov... len ozajstný "káder" dokáže byť všetkým možným podľa toho, ako si to vyžadujú okolnosti, len aby ostal pri koryte... ten istý, čo cez vojnu udával ľudí za pomoc Židom, udával ich potom ŠTB, že sa s stýkajú so sionistami. To je vec mentality a nie členstva v takej alebo onakej politickej strane či politických sympatií.
V jednom má současná doba veliké plus - nikdo se už nemůže maskovat svou neschopnost účastí v disentu.zato ju môže maskovať účasťou v zúrivej paranoidnej protiľavicovej propagande... aha, ja som pravičiar, konzervatívec, neoliberál... t.j. intelektuálny výkvet národa:)
že děda údajně tenkrát dostal do držky za to, že schaloval že sem rusáci přijeli. Uvažoval jsem nad tím proč to dělal? Že by byl takový zatvrzelý komanč? Pořád mi to nějak nesedělo. Chápu to až dnes. Protože bych asi dopadnul úplně stejně poté co bych tehdejším soudruhům vmetl do ksichtu: "Máte co jste chtěli!"Celkom dobre nerozumiem, čo chcete týmto povedať. Mnohí sa chválili, že vtedy pochybovali, že to môže s tým pokusom reformovať ten režim dopadnúť dobre, že by to Brežnev a spol. dovolili... a boli priposraní a opatrní, báli sa, že ak to praskne, mohli by na svoju angažovanosť osobne doplatiť. Bol snáď váš dedo jedným z nich? Bol rád, že prišlo na jeho slová a že sa dokázalo, ako zbytočné a bolo pokúšať o nejakú "tretiu cestu"? Potom tu boli samozrejme aj takí, čo o nijaký socializmus nestáli, ani s ľudskou tvárou ani bez. Ale, v á ž e n ý, v druhej pol. 60. rokov ich bola malá menšina, takmer NIKTO by vám vtedy nepovedal, že nechce socializmus. Tak ako by to málokomu bolo napadlo aj v 89. Ľudia nechceli nijaký kapitalizmus bez ľudskej tváre, to si píšte! A keby boli v tom novembri vedeli, ako to dopadne, neostala by na námestiach ani noha!
Nárůst popularity bandy, která tuhle zem do spolku s rusákama zavlekla, bezprostředně po ruské okupaci, se totiž zdravým rozumem vysvětlit nedá.to, že u vás dnes boduje KSČM sa dá vysvetliť bandou, ktorá zavliekla naše krajiny do dnešného marazmu
Způsob práce HR ve velkých i některých menších firmách - to je vskutku kapitola sama pro sebe.Nejkomičtější je, jak se tito lidé (čest výjimkám!) obvykle vůbec neumí chovat a už vůbec ne komunikovat s potenciálními zaměstnaci, ačkoliv je to hlavní náplň jejich práce.
Našinec se musí naučit tyto lidi obcházet - třeba pomocí známých a přátel, kteří potřebují jeho práci, znalosti, zkušenosti ve svém oddělení.... Jinak to mnohdy v "nejlepší době, jakou jsme kdy zažili", nejde...Přesně tak. Ucházet se o práci prostřednictvím HR oddělení nebo dokonce HR agentury je z mého pohledu dobré až po vyčerpání všech ostatních možností.
Jinak s tema Japoncema je to dost rozsireny omyl. Oni maji jine oblicejove svalstvo a proto nam to pripada ze se usmivaji. Pritom sou zrovna tak nasrany, kdyz se musej rano rvat v metru. Dcara tam byla, fakt.Tak to si potom z dcera Vás vystřelila.
V kanceláři kde jsem dělal pracovala drtivá většina kmenových zaměstnanců od 9 ráno do 10 večer ! Byl to trochu extrém i na Japonské poměry. Nicméně vzhledem k národní kultuře, kdy tam všichni v podstatě museli být takto dlouho ať už měli něco urgentního na práci či nikoliv, tak se nijak nepřetrhli. V podstatě být tam každý den o 2-3 méně, tak by stihli odvést stejnou práci.Tak tohle je zas prostředí Salarymanů. Ti se údajně ještě po tomhle seberou a jdou s kolegama chlastat. Kdy chodí domů, to fakt nevím.
Co se týká usmívání, tak ve službách je to rozhodně příjemné. Ale je třeba vzít v úvahu, že vzhledem k hustotě obydlení, tak pokud by se na sebe neusmívali, tak by se museli navzájem umlátit čepicema. To tvrdé potlačování výstřelků a rovnání do latě je tam životní nutnost.To bude to Giri. Proto jsem radši když mě někdo rovnou pošle do pr*** nebo se na mě mračí a hned vím na čem jsem. Já bych věčné usmívání zas tak moc neocenil.
Co to je za blbinu, pane Štrúdlíku, ta divadelní hra? Vy jste nějak moc kulturní . Ale jinak já to nepovažuji tenhle blog za provokaci, je to výstižně jízlivé, no prostě je to od Mr.Dada. Ten Java senior consultant mě taky docela rozesmál :).
Když jsem se nad tím trošku zamyslel, tak je to tak. Demence HR recruitmentů dnes nezná mezí. Odhadoval bych, že když dnes hledají uklizečku, tak to bude znít asi něco jako "Hledáme údržbářku/ře podlahových krytin s flexibilitou and fluent English .
Ještě tady chybí doktor Jílek k pořádnému rozproudění flamu. Nepochybně to z povzdálí sleduje, ale ještě nic z jeho tlamy nevyšlo, zatím se krotí :). Mr. Dad se trochu shlédnul v provokativních titulcích na idnes a trošku to skopčil, ale tentokráte jsem se pobavil a dávám dadíkovi +1
lebo ste poslom zlých správ z budúcnosti:)to je fakt zajimava myslenka. To by mohlo byt. Ja mam urcite dobry vzdelani, umim 3 svetovy jazyky a jeste cesky, mam haldu zkusenosti a presto bych si v mym veku na trhu prace neskrtnul, kdybych chtel delat na HPP. A ne ze si to jen myslim, ja to fakt zkousel, obcas odpovim na nejake inzeraty a fakt nic. Mladi vubec netusi kolik bije, ale nejak citim, ze je to tak spravne. Bez viry ve stastny a spokojeny zitrek bychom se mi lide asi podelali. Napsal jsem ten blog, protoze mam takovy blby pocit, ze vsechny ty male lzi a pretvarky mozna skodi vic, nez ty predrazene dalnice. A i zde ctu v rade prispevku - lhalo se vzdycky, nech to byt. Samozrejme, ze na to nemam zadny sociologicky pruzkum, ale pred nedavnem jsem cetl, ze Francouzi se citi 'nejblbeji' od dob, kdy sociologie existuje. Takze uplne z luftu to nemam.
ne za všechno ten kapitalismus může.Ja si myslím, pán Smolík, že tu najmä vládne pojmová neujasnenosť... kapitalizmus - socializmus v zmysle nejakých ekonomických systémov môžu mať rôzne podoby, môžu byť viac alebo menej alebo vôbec nemusia byť spojené s demokraciou a s tým, čomu sa hovorí sociálna spravodlivosť alebo právny štát... pokiaľ ide o pojem komunizmus tak ten sa v hovorovej reči zaužíval ako pejoratívne označenie totalitného režimu v podmienkach štátneho vlastníctva VP, pričom tento štát si sprivatizovala vládnuca stranícka klika, ktorá si dala do názvu "komunistická", čím sa pojem komunizmus stal synonymom totálne nemorálneho spoločenského systému, hoci šlo len o sprosté pokrytectvo tých kreténov, čo sa vydávali za predvoj "sociálne spravodlivej a humánnej spoločnosti". Pritom moja ortodoxne veriaca babka z východu mala pravdu, že pravé kresťanské ideály sú ideály komunistické - ony sa periodicky vracajú vždy, keď ľudia zatúžia vyhnať tých kupcov z chrámu:).
aby som nevyzerala ako nejaká nevzdelaná slovenská pastierkaLOL. Vy Slováci jste fakt praštění. To je hrozné dilema, když nezáleží naprosto na ničem jiném, než hlavně nevypadat „ako nejaká nevzdelaná slovenská pastierka“, že?
Takže tak.Jako jak? Když odfiltruju všechny osobní rádobyintelektuálně stylizované přiblblé urážky na věci co mám já rád, tak dostanu prázdný příspěvek. Na ten mám jako reagovat jak?
Na ten mám jako reagovat jak?čo ja viem... zavolaj známemu:)
ktorého si zabudol pridať pointuJá ji tam nechal. Nemůžu si pomoct, ale do dob než se tady vyrojili jistí důchodci, na Ábičku vzájemné urážení na potkání (aspoň mezi štamgasty) nebylo pravidlem.
do dob než se tady vyrojili jistí důchodci, na Ábičku vzájemné urážení na potkánítak teraz neviem, či tým autorom článku o aktovke na sedadle v MHD a ostatných spovednicových prípevkov v blogu toho dôchodcu dvojitého wecka nie si ty:), štýl sedí a to, že na niektoré priamočiare oslovenia si ako grunt netrúfneš, by som pochopila:)... síce si sa raz ohradil, že vždy píšeš za seba... ale to by si zrejme mohol aj pod tými pseudonymami neviem, koľko máš rokov, ale zrejme ešte nie si na starobnom dôchodku, hoci mi svojím mentálnym založením tak občas pripadáš
síce si sa raz ohradil, že vždy píšeš za seba... ale to by si zrejme mohol aj pod tými pseudonymamiMám neblahý pocit, že jsem byl odhalen.
Zaujímavá je tá Tvoja precitlivelosť na údajné (proti)útoky, hoci tie moje reakcie zďaleka nedosahujú čo do urážlivosti a nefér hmatov úroveň tých pokusov z Tvojej strany.Já bych jen dodal, že hostem jste tu Vy. Zkuste přijít na nějaký čistě Brony portál a začněte vyrypovat. Pak to teprve budou urážky.
na věci co mám já rád,aj ten cintorín samovrahov?
Kdybys nenapsal, to za komunistů nebylo,mas pravdu, ale je fakt, kdyz je nekde v nadpise 'komunista', tak to otevre skoro kazdy. Pouzivam to obcas, i kdyz vim o tom efektu, ktery popisujes. Musim se nad tim zamyslet, je to vskutku trochu lacine. O HR zadna, videl jsem i firmy, kde se HR do niceho moc nemotal a spis uctarne predzvejkavali vyhodnoceni dochazky a projektu. A taky obesilali ty kandidaty, ale u pohovoru nikdy nebyli. Me slo spis o to, ze i ta forma akvizice pracovniku (tedy konkretne ty bezne inzeraty) jsou vlastne kontraproduktivni. Ze tomu neschopne HR jeste muze nasadit korunu je jasne. Myslenka v mem blogu je nasledujici - zatimco drive (za komunistu nebo v Nemecku v roce 1970) se nespecifikovala pozadovana kvalifikace detailne , nybrz existovala hruba kriteria (obor, vyuceny, stredni skola, vysoka). Zamestnanec pak 'cinil' a budto se osvedcil a pracoval dale a nebo neosvedcil tak ho a) v Nemecku vyhodili b)za komunistu odsunuli na nejake misto, kde tolik neskodil. V kazdem pripade jsou dnesni inzeraty nesmyslne presne a v nich pozadovani lide vubec 'nemohou' existovat. Jsou to vedome lzi. Podle me to zatezuje spolecnost, zrovna tak, jako kdyz Rath krade. Chtel jsem upozornit na to, ze je iluzorni volat po lepsi spolecnosti, kdyz pretvarka zacina uz i u takovycj malickosti.
V kazdem pripade jsou dnesni inzeraty nesmyslne presne a v nich pozadovani lide vubec 'nemohou' existovat. Jsou to vedome lzi.Mozna to jsou vedome lzi. Jenze po te co clovek potka lidi, co se oznaci za Linux experta pote co nainstaluji Ubuntu, tak kdyz chcete nekoho, kdo je schopnej pustit prikaz v shellu, tak holt musite pozadovat "alespon 20 let praxe s Linuxem". Proste sebekritickejch lidi je malo, a inzeraty podle toho vypadaj.
Musim se nad tim zamyslet,To byste mel, je to opravdu dost lacine. A taky je to zbytecne moc prejilkovano. Doktor Jilek se z toho ted teteli blahem.
Já bych zavedl kritéria jako 'koktá anglicky', 'hovoří celými větami' , 'občas i vedlejší věta' (můj případ). To jsou reálné požadavky na jazykovou výbavu pracovníka, kdo někdy slyšel mluvit Inda anglicky mi dá za pravdu.
Slyšel a je to skutečně "výzva". Jestli rodilým mluvčím zní můj přízvuk tak děsně jako mým uším ten indický, pak se nedivím, že preferují písemný styk...
Malá ochutnávka z náboru jednoho talentovaného (avšak skrytého) vědátora:
Interview
Chápu, že člověk nepřijde do firmy a neprohlásí -'já jsem debil, zaměstnejte mě'.no, mozna tak v Praze, ale jinde, treba u nas na Morave, je to IMHO pomerne vhodna veta, jak zahajit uspesny pohovor. Mluvim z vlastni zkusenosti - ja to presne tak udelal (mozna jsem jeste doplnil, ze neumim temer nic z toho, co chcou, uz si to presne nepamatuju) a vzali me.
Zdá se, že jsi u nás na LetnéKupodivu jsem ve Vršovicích..
Ve firmě lidi tohoto typu prakticky nepotkávám.ve firmě totiž třetina lidí jezdí električkou, čtvrtina tramvají, pětina на трамвае, šestina by streetcar/tranvía/villamos/... a jenom asi sedm lidí šalinou (pro rejpaly: zbytek do 100% nepoužívá MHD :-p)
Na školu brali jednoho ze čtyř uchazečůA to má být jakože málo?
Mám jednoho známýho, co v KSČ z kariérních důvodů byl, ten taky všade vykládal, jak bylo nutný na jeho pozici být v KSČ. Později jsem zjistil, že to nebyla tak úplně pravda.do pozornosti poslednú reláciu Pod lampou zo včerajška ale až po repríze dnes bude uverejnená na internete. Bola reč o Palachovej obeti a jej morálnom odkaze a tiež o tom, ako ľahko je tým, ktorí zatiaľ nemuseli vyskúšať svoju vlastnú morálnu odolnosť ľudí, moralizovať a obviňovať... na druhej strane ( a v tom súhlasm aj s účastníkmi tej diskusie), tí čo vstupovali v 70.-80. rokoch do strany s odôvodnením, že len tak môžu dosiahnuť vo svojom povolaní nejaké "výsledky" (spravidla pre seba:)), už žiaden charakter nemali, ani zlomený... a tí vychovali tie deti, ktoré sa teraz hrajú na arbitrov a rozdeľujú nálepky
Sluší se říct, že kromě textilu ještě máme nějaké zastupování ve strojírenství (také jsem to už říkal)v stopro poznáte aj toho môjho známeho pána od Vás, to bol skvelý človek a nezmar!, myslím, že takí sú už na vymretie... verím Vám o tej privatizácii českých textiliek a strojárskych podnikov vyrábajúcich text. stroje každé slovo, pretože súhlasiace podrobnosti viem od neho
Nostalgické komoušské vylití srdce Mr. dada, který si jakože dělá srandu, přitom to myslí zatraceně vážněja jsem vazena jako jeden z mala na skole zakladni, stredni i vysoke nebyl v SSM a samozrejme ani ve strane. Bylo k tomu potreba odvahy (stoupnout si pred tridou a prohlasit ze do toho SSM nevstoupim a zkazim tim tride 100%) ale ja se na rozdil od 90 % tohodle naroda nemusim stydet. Bylo to moje rozhodnuti a vim, ze odpor byl mozny a ze pro 'lidskou' spolecnost je zadouci. Jiste to neni kazdeho parketa, ale tech 90% tohodle naroda _nema_ moralni pravo mi neco vykladat o komunismu.
Na nečleny totiž neměli páky.v tých 80. rokoch brat mojej kolegyne vstúpil namiesto do KSČ z recesie do Strany slobodyjednej z povolených strán NF, ktorá v tom čase existovala len formálne, lenže jej zakladatelia boli buržoázni demokrati a tak sa okamžite tal podozrivým živlom... navyše boli Židia v 80. rokoch už museli mládežnícki funkcionári falšovať preukazy a prezenčné listiny, ak chceli mať 99% angažovanosť a účasť na zväzáckych schôdzach... predseda SZM mal v škatuliach od topánok zväzácke preukazy členov, ktorí sa stali členmi automaticky a vôbec ich nezaujímalo, že sú v nejakej pokrokovej organizácii mladých budovateľov komunizmu:)
K tomu, aby člověk nevyměknul bylo třeba, aby se nepřiposral, nebyl totálně blbý, měl na háku prospěch a nestál vyloženě mimo zákon.Tak u nás ve škole mezi byli zřejmě všichni vyměklí, připo.., totálně blbí atd. Protože pár jich odevzdalo podepsanou přihlášku hned, zbytek s nechutí čekal, jestli to bude opravdu nutné to udělat. I já byla mezi těmito vyčkávači. Pak přišla revoluce a přihláška letěla do kanálu. Pokud by ale trvala hrozba nedokončení školy, podepsat bych zkrátka musela. Školu jsem dodělat chtěla. Nejsem velká hrdinka a v 15 letech za dítě zodpovídají rodiče.. Vstoupit do zločinecké organizace KSČ by mě ale nedonutilo nic, raději bych dělala i podřadnou práci. Na aktivnější odpor, vstup do disentu bych ale pravděpodobně odvahu neměla, ta státní zvůle a agrese fízlů byla velká. O to víc si vážím chartistů, disidentů. To byli skuteční frajeři.
raději bych dělala i podřadnou práci.Tohle je prave ta retorika, ktera Vas prozrazuje. Proto to povazuji jen za dusledne, ze vas m-train oslovuje 'soudruzko'. Podradna prace je prave slovnik komunistu. Nekdo tu psal , ze prodavate obnosene spodni pradlo nekde na Proseku. Rada dnesnich liberalne pravicovych obcanu by to povazovala za neco podradneho. Ja si to nemyslim a v mych ocich tim neztracite. Neexistuje podradna prace.
i tady máš na každého svou složkuCopak, plácnul jsi nějakou blbost a teď nemůžeš přenést přes srdce, že si to na tebe někdo pamatuje?
ta paní, co tak obhajuje marxismus, který prý jinak nenávidí.Kde tá paní napísala taký nezmysel, že "nenávidí marxizmus"? Pán je demagóg-prekrucovač:). A čo je to vôbec za nezmysel... ako sa vôbec nenávidí taký tomizmus,filozofia života, štrukturalizmus alebo existencializmus? :)
Podobně asi jako ty sděluješ svoje mínění o druhých lidech, i když tě nežádali.nevyžiadané mienky, rady, manipulácia hodnotením... to bue z nejakej prednášky o asertivite
citam tu aj nieco ineja som sa nepýtala, či čítaš TU, ale či čítaš aj niekde niečo náročnejšie, než čo sa môžeš dočítať TU ...nie že by som nepoznala odpoveď na otázku o tvojej čitateľskej gramotnosti a hĺbke a šírke všeobecného rozhľadu, na to stačí aj tých pár replík z tejto "diskusie", ale je to taká motivačná otázka, ktorá ťa má prinútiť zamyslieť sa predovšetkým nad sebou ... no, ale asi márne:))
nevies pozadiePozadie toho, ako si sa stal ozajstným linuxákom?:) Ešte by si sa mal zorientovať aj v ľudských povahách a situáciách a dať si pozor, aby si z teba niekto nerobil len hlásnu trúbu.
som rad, ze posobim tak mladoFyzický a psychický vek alebo aj samotné telesné a duševné dozrievanie bývajú v nesúlade, takže na mňa pôsobíš ako nejaký dvanásť - trinásťročný ešte hormonálne nestabilizovaný jedinec. Z 36 krajín v schopnosti analyzovať text a porozumieť mu a vložiť do neho obsah SR skončila na nejakom 34...to by vysvetľovalo, prečo mi pripadajú absolventi SŠ a súčasní mládežníci vo veku vysokoškolákov tak mlado...
nemam menopauzu
Fakt je, ze spoustu veci za nas tak ci onak zaridili nasi predci,Spíš dokonili. Ono se takovému padesátníkovi těžko vytlouká z hlavy, že by se neměl snažit „přežít“ do důchodu, ale že by ve svých padesáti letech konečně mohl začít něco dělat (i sám pro sebe a svou rodinu a okolí) nebo že by tyhle kraviny neměl tlouct do hlavy svým potomkům. Těžko říct, který vůl z které generace to začal, ale vsadil bych boty, že to byl určitě nějaký Němec nebo Rakušák.
Ono se takovému padesátníkovi těžko vytlouká z hlavy, že by se neměl snažit „přežít“ do důchodu, ale že by ve svých padesáti letech konečně mohl začít něco dělat ...Poznáš ty vôbec aj nejakých nejakých cudzích 50-nikov, než len tých zo svojho bezprostredného okolia,s ktorými máš očividne nejaký osobný problém? Ja si myslím, že tie Tvoje nepriateľské postoje nielen k 50nikom, sú zapríčinené výchovou a vzormi v Tvojom bezprostrednom okolí, možno v rodine. Nebude to dlho trvať a aj ty budeš päťdesiatnik a takí istí nedozretí voči sebe nekritickí mladí muži budú o Tebe vyslovovať takéto jednoznačné negatívne súdy. Potom si spomenieš, aký si bol sám hlúpy. Ale myslím, že Vaša generácia bude mať problém s potrebnosťou na trhu práce už pred 40kou.
to tu vsechno postavili a zorganizovali a vydobyli socialni prava, v dobe, kdy prace a solidarita byly jeste povazovany za hodnotu.Já bych řekl, že jsem nepochopil špatně vůbec nic. Jen neříkám, že to nevydobyli, ale to je právě to období kdy to naopak zkonili. Ještě za první republiky a možná něco málo po ní (nevím co za války) nebyla ta lajna „základní škola → střední škola → vysoká škola → stálý pracovní poměr → renta → hrob“ aspoň tady tak obvyklá. Každý se staral na svém statku sám o sebe a když měl nějaký čas navíc, nabídl své síly a svůj čas někomu jinému (samozřejmě za odpovídající protihodnotu). Těžko se můžeme zlobit na své předky a rodiče (ty dnešní padesátníky), že neumí nic jiného a že to tlačí svým potomkům, když je samotné nikdo nic jiného nenaučil.
V těchto odstavcích se dokonce dopísmene shodneme.A my z toho ted tezime (vcetne me
), takze si muzeme dovolit luxus individualismu, protoze vypada snazsi si z toho velkeho kolace nejaky kus navic ulomit nez se snazit ho jeste zvetsit. A proto je dnes v mode pravo a podnikani a obchod vic nez veda, inzenyrstvi a manualni prace.
Ale jednou se ten kolac takto dostatecne zmensi, a my sezname (asi jako mysi s tim syrem), ze ty hodnoty prece jen mely nejaky smysl. Asi to nebude uplne prijemne, mozna prijdou k uhone lidske zivoty a majetky, a pak to cele zacne odznovu. To jsou ty "Kondratevovy vlny", o kterych tak rada vyklada pani Svihlikova.
S tim, zda technicti lide maji mensi sklon k pretvarce bych driv asi agnosticky nesouhlasil, ale fakt je, ze existuji psychologicke vyzkumy v tomto smeru (ze kriticke mysleni, logika a veda zvysuji schopnost empatie).z toho by vyplývalo, že ľudia, ktorí nie sú technicky zameraní, sú na tom horšie s logikou, kritickosťou myslenia (pretože ak by na tom s tým neboli horšie, museli by byť technicky zameraní) a navyše sú na tom horšie aj s empatiou dá predpokladať, že sem chodievajú predovšetkým ľudia, ktorí sú aspoň do istej miery technicky zameraní, zrejme dobre riešia všelijaké technické problémy, ale tam ich logika a kritické myslenie aj končí... viacerým chlapcom tu empatia úplne chýba ..a aj kus toho, čomu sa hovorí tiež "morálna inteligencia"(vás tým nemyslím, aj keď niekedy všetko beriete až príliš doslova a vážne a nie vždy rozoznáte nadsázku... mám dojem)
Ale neotrasiteľná viera v správnosť svojho pohľadu je vlastná práve tým ortodoxne "exaktným vedcom", tým neustále vyžadujúcim "dôkazy"...To je myslim nepochopeni. Ano, oni ortodoxne vyzaduji dukazy, ale to je prave proto, ze "ortodoxne" neveri vlastnimu mysleni. Myslim, ze je dost zavadejici plest si toto s ortodoxnim trvanim na nejake konkretni myslence. Protoze neveri vlastnimu mysleni, jde jim o reprodukovatelnost. Idealem je, mit moznost proste ten myslenkovy proces uchopit a nechat provest/overit v hlave nekoho jineho, nebo dokonce pocitacem. Pokud se nekdo spolehne na vlastni intuici, a ne na vnejsi skutecnost ci nejaka dohodnuta pravidla, neni zname, jak tuto konkretni cast uchopit a prenest jinam. A jelikoz exaktni vedec a priori postuluje nespolehlivost vlastniho mysleni, nemuze jinak nez takovou uvahu oznacit za neprukaznou. Samozrejme, stale to delaji lide, takze se deji chyby. Ale idealem je ty chyby eliminovat, a toho se dosahne tim, ze se cely proces poznani (vcetne pripadnych experimentu) popise a bude reprodukovatelny.
Existuje vôbec reálne niečo ako vrodený morálny zmysel? Kde sú dôkazy?Dukazy existuji, a myslim, ze o nich hezky pise Steve Pinker v knizce The Blank Slate, ale ja ji nemam a necetl.
Dukazy existujiToho Pinkera som tiež pochopiteľne:) nečítala, ale niečo z etológie alebo etnológie, soc. a kult. antropológie, humánnej psychológie samozrejme áno. A tak viem, že existuje polemika, či sa človek rodí ako čistá tabuľa a morálne city a normy si osvojuje až vo svojej konkrétnej kultúre v priebehu socializácie, alebo je morálka vrodená a do akej miery (kognitivisti). Ja sa prikláňam skôr k tomu, že sme po narodení tabula rasa.
Ja sa prikláňam skôr k tomu, že sme po narodení tabula rasa.No, pokud si to myslite, asi by stalo za to si ji precist. (Preci jen, je to bestseller!
Pokud se nekdo spolehne na vlastni intuici, a ne na vnejsi skutecnostto je, myslím, nepochopenie toho, čo som chcela povedať...spoločenské vedy nemôžu byť už z podstaty svojho premetu čisto empirické a užité(-očné)v konkr. praxi... sú filozofické a nemôžu sa zaobísť bez filozofickej reflexie
dá predpokladať, že sem chodievajú predovšetkým ľudia, ktorí sú aspoň do istej miery technicky zameraní, zrejme dobre riešia všelijaké technické problémy, ale tam ich logika a kritické myslenie aj končí...
Ve skutečnosti nejhloupější lidé na světě jsou levicoví, humanitně orientovaní, intelektuálové. Když jim řeknete, co chtějí slyšet (např. že budujete spravedlivou společnost), tak jim logika a kritické myšlení okamžitě vypne a "nepodstatné detaily" (vraždění, gulagy atd.) vůbec neřeší. Příkladů z historie najdeme víc než dost.
Ve skutečnosti nejhloupější lidé na světě jsou levicoví, humanitně orientovaní, intelektuálové.Úplne blbý je ten Váš výrok. Totálna hovädina.
Podsouvat, že Stallman je tzv. levicový intelektuál a dávat ho jako příklad, je jen účelové překrucování. Zbytečně moc nálepkujete a z nepřítele vašeho nepřítele děláte vašeho přítele.
Pokud jste ještě neviděl, doporučuji ke shlédnutí poslední projekt slovinského filosofa a nepravicového i nelevicového intelektuála Žižeka "Perverzní průvodce ideologií". Stravitelnější formou i pro širší publikum, představuje svoje poznání a pohledy na zhoubnost ideologií. Pokud překousnete jeho excentričnost a někdy unáhlené zkratky, možná shledáte některé jeho myšlenky jako minimálně inspirativní.k takovým kreaturám jako Rosenberg, Trockij, Lenin nebo Mao se těžko budou hledatMyslite? Kissinger, Pinochet, Rumsfeld, Saron.. Predevsim by to ale asi chtelo definovat, co se mysli tou levicovosti. Do moji definice by vami vyse uvedeni asi nespadli.
Podsouvat, že Stallman je tzv. levicový intelektuálCetl jste nekdy jeho "political notes"? Podle moji definice levicovy je. Co se Zizeka tyka, je potreba vybirat, nekdy rika veci pekne, ale nekdy je dost mimo.
Myslite? Kissinger, Pinochet, Rumsfeld, Saron..Ne, tohle je trochu jiná sorta, i když bych je jako zločince také viděl. Téma bylo o intelektuálech, autorech (i převzatých) ideologií které pak sloužily jako nástroje pro manipulaci masami a prosazovaní mocenské zvůle. Tohle jsou "jen" politici - vykonavatelé.
Cetl jste nekdy jeho "political notes"? Podle moji definice levicovy je.Já od něj přečetl prakticky všechno, jeho blog mám v RSS čtečce. Podle mě se nepoliticky a bez vedlejších úmyslů angažuje v boji za individuální svobodu, pravdu a morální spravedlnost. Nic jiného bych v tom nehledal.
Co se Zizeka tyka, je potreba vybirat, nekdy rika veci pekne, ale nekdy je dost mimo.Ano, ale pokud jste ten poslední snímek ještě neviděl a oprostíte se od toho balastu, tak najdete podstatu a prvou tvář která se za ideologiemi včetně náboženství skrývá a proč byly a jsou efektivní (neopsychoanalýza, Lacan).
Podle mě se nepoliticky a bez vedlejších úmyslů angažuje v boji za individuální svobodu, pravdu a morální spravedlnost. Nic jiného bych v tom nehledal.Tohle je takova ta Havlova "nepoliticka politika", ze politika je spinava a slusny clovek by se ji nemel zabyvat, kterou nedavno kritizoval Belohradsky (a ja s nim souhlasim). Jenze politika je prave boj o hodnoty - takze "nepoliticky se angazovat v boji za spravedlnost" je oxymoron. Stallman ma nejake hodnoty, a kdybychom se podivali, jake, tak evidentne rovnost a ferovost stavi vys nez individualni svobodu, a to z nej, alespon podle me definice, dela levicaka. A proto treba prosazuje GPL misto BSD. Ale i kdybychom vzali v uvahu tradicnejsi definice levice (nez kterou pouzivam ja), tak velice casto podporuje odbory nebo ruzne ekologicke organizace, a to z nej take dela spis levicoveho nez pravicoveho.
tak najdete podstatu a prvou tvář která se za ideologiemi včetně náboženství skrýváTo je prave neco, s cim nesouhlasim. Rozdeleni na levici a pravici neni ideologie, ale objektivne pozorovatelny fakt, vyplyvajici z toho, ze ruzni lide kladou duraz na ruzne hodnoty. Proto je nejaka Zizekova "kritika ideologii" podle meho nazoru irelevantni. Ideologii clovek muze mit u konkretniho reseni, ale tezko u hodnot. Navic je trochu hloupost to rozdeleni na levici a pravici kritizovat jako nekorektni (jak to myslim delas odkazem na Zizeka a ideologie) a soucasne souhlasit s Randym, ktery evidentne to rozdeleni nejake vidi, jinak by nemohl postulovat sve tvrzeni.
pak kolik lidi opravdu cetlo neco od Rosenberga (nejsem si jisty, ktereho mas na mysli), Trockeho, Lenina nebo Maa? To uz spis cetli treba Marxe nebo Kissingera..Aha, nikdy jste neslyšel o Alfredu Rosenbergovi, hlavním nacistickém ideologovi ?
Tohle je takova ta Havlova "nepoliticka politika", ze politika je spinava a slusny clovek by se ji nemel zabyvat, kterou nedavno kritizoval Belohradsky (a ja s nim souhlasim). Jenze politika je prave boj o hodnoty - takze "nepoliticky se angazovat v boji za spravedlnost" je oxymoron.Stallman ale pro mě je takovou výjimkou potvrzující pravidlo. Bez účasti v politické soutěži a bez hraní podle jejích pravidel a bez ambicí v politickém systému. Tak že váš pokus o tautologii, že je to oxymoron, považuji jen za jeden z názorů.
Navic je trochu hloupost to rozdeleni na levici a pravici kritizovat jako nekorektni (jak to myslim delas odkazem na Zizeka a ideologie) a soucasne souhlasit s Randym, ktery evidentne to rozdeleni nejake vidi, jinak by nemohl postulovat sve tvrzeni.
Nedělám. Pravice i levice existuje, alespoň na té deklaratorní úrovni, ale je to umělý konstrukt, který vznikl až koncem 18. století. Já naprosto chápu, že spoustě lidí tohle dělení vyhovuje a můžou mít na tom založenu svoji existenci, ale je to tak trochu věřit a hlásat lež a při tom znát pravdu.Aha, nikdy jste neslyšel o Alfredu Rosenbergovi, hlavním nacistickém ideologovi ?Aha, tak to opravdu nevim, co je na tomhle Rosenbergovi levicoveho, i podle te deklaratorni definice..
Mimochodem je zásadní omyl představovat si, že lidé se rozhodují komu delegují svoji moc na základě předchozího studia literatury a identifikace s myšlenkami v nich uvedených.S tim nesouhlasim.
Stallman ale pro mě je takovou výjimkou potvrzující pravidlo. Bez účasti v politické soutěži a bez hraní podle jejích pravidel a bez ambicí v politickém systému.Ale on se te politicke souteze preci ucastni! Prece clovek nemusi uchvacovat moc na ukor ostatnich na to, aby se ji ucastnil, prikladem muzou byt treba demokraticke volby.
Co přesně myslíte tou férovostí a rovností, které údajně staví nad individuální svobodu ? Podle mě to jsou prázdné fráze, které si každý přizpůsobí jak se mu to hodí.Zase, tohle je trochu logicky nekonzistentni. Pokud si to lide prizpusobuji, jak se jim to hodi, pak to uz ukazuje na existenci hodnotovych polu, nebo ne?
Ten příměr k GPL je trochu naivní. Naopak pokud vydám své dílo pod GPL, tak to vnímám mj. jako ochranu moji individuální svobody, že nejen komerční subjekty ale kdokoliv i jakákoli skupina, ne(vy)zneužije můj kód bez toho aby sám odkryl karty.V tom primeru porovnavam GPL a BSD licence. Pokud mi jde jen o ciste individualni svobody, proc by mi mela vadit BSD, proc by me melo vadit, ze ma nekdo moznost ten SW uzavrit? Naopak GPL pridava dodatecne podminky, ktera vyvazuji prava uzivatelu, protoze to povazuji za vic ferove (a ja s tim souhlasim). Nicmene mnoho obhajcu individualni svobody povazuje GPL za restriktivni. Tenhle spor neni nejaka fikce; evidentne, kazdy tabor ma trochu jine hodnoty.
Pravice i levice existuje, alespoň na té deklaratorní úrovni, ale je to umělý konstrukt, který vznikl až koncem 18. století.A prave ten spor GPL vs. BSD, ktery se vynoril zcela nezavisle na predchozim deleni na levici a pravici, a kde se resi podobne dilema, ukazuje, ze to neni jen deklaratorni. Je to fundamentalni rozpor v hodnotovych systemech ruznych lidi. A nepochybne se podobne spory objevovaly i historicky, pred tim, nez to nekdo pojmenoval.
Já naprosto chápu, že spoustě lidí tohle dělení vyhovuje a můžou mít na tom založenu svoji existenciNu, pokud jste vyse uvedeny argument neznal, pak by asi bylo vhodne toto tvrzeni prehodnotit.
Mimochodem na toho Žižeka se podívejte, abyste tady nerozporoval něco co vůbec nezmiňuje.Me je jedno, co rika; popravde receno zatim jste mi nevysvetlil, proc bych se na nej mel podivat. Podle me jste nevysvetlil, jak souvisi jakakoli ideologie s levici a pravici.
Aha, tak to opravdu nevim, co je na tomhle Rosenbergovi levicoveho, i podle te deklaratorni definice..Ideologie nacionální socialismu na jejímž zákadě byla postavena NSDAP - Národně socialistická německá dělnická strana a která jim pomohla vyhrát volby a kterou pak v plné šíři naplňovali během II. sv. války ? Idea Volksgemainschaftu, konceptu tak typickým pro levicová křídla ?
A prave ten spor GPL vs. BSD, ktery se vynoril zcela nezavisle na predchozim deleni na levici a pravici, a kde se resi podobne dilema, ukazuje, ze to neni jen deklaratorni. Je to fundamentalni rozpor v hodnotovych systemech ruznych lidi. A nepochybne se podobne spory objevovaly i historicky, pred tim, nez to nekdo pojmenoval.Ale mezi BSD a GPL, MPL a dalšími přece není spor. To se ho jen někdo snaží vytvořit. Jsou to jen různé licence, které po svém řeší pojetí svobodného šíření software. Že do toho někdo zatahuje třídní boj, dilema levice vs. pravice je ale spíš jeho osobní problém. Ty licence jsou v tom absolutně nevinně.
Me je jedno, co rika; popravde receno zatim jste mi nevysvetlil, proc bych se na nej mel podivat. Podle me jste nevysvetlil, jak souvisi jakakoli ideologie s levici a pravici.Nevím, rozšíření obzorů, konfrontace s jiným názorem na utřídění vlastních postojů ? Chce to ale otevřenou mysl. Pro někoho, který má už "jasně" vymezené postoje a nepřipustí kritiku, to asi bude promarněný čas.
A není to náhodou podobné i s ostatními termíny jako levice a pravice a záleží jak se to populisticky uchopí ?Neni. Stejne jako treba u terorismu nebo demokracie, ano, existuji pripady kdy nekdo populisticky tak oznacuje neco jineho, ale to neznamena, ze ta slova nepopisuji realne, pomerne dobre definovane jevy.
Ale mezi BSD a GPL, MPL a dalšími přece není spor. To se ho jen někdo snaží vytvořit. Jsou to jen různé licence, které po svém řeší pojetí svobodného šíření software.To mi prijde, ze si trochu protirecis. Me prijde, ze v treti vete vlastne uznavas, ze ten spor existuje a je ve filozoficke rovine. Ze mohou vzajemne koexistovat je druha vec.
Že do toho někdo zatahuje třídní boj, dilema levice vs. pravice je ale spíš jeho osobní problémJa se predevsim snazim ukazat, ze ten spor levice vs. pravice je hlubsi, nejde jen o tridni boj. Je to rozdil v hodnotovych systemech, ci lepe v jedne jejich dimenzi. Muzeme tu dimenzi oznacovat nejak jinak (me to ovsem takto pripada adekvatni), ale to nic nemeni na existenci te dimenze.
Nevím, rozšíření obzorů, konfrontace s jiným názorem na utřídění vlastních postojů ?No, trochu jsem si ho pohledal, zatimco jsi tohle psal, takze otevrenou mysl mam.
Neni. Stejne jako treba u terorismu nebo demokracie, ano, existuji pripady kdy nekdo populisticky tak oznacuje neco jineho, ale to neznamena, ze ta slova nepopisuji realne, pomerne dobre definovane jevy.Tak sem s tou jednoznačnou definicí
Na otázkou co přesně myslíte tou férovostí a rovností a čím konkrétně ji Stallman staví nad individuální svobody jste také neodpověděl, resp. vyhýbavě a nejednoznačně.
To mi prijde, ze si trochu protirecis. Me prijde, ze v treti vete vlastne uznavas, ze ten spor existuje a je ve filozoficke rovine. Ze mohou vzajemne koexistovat je druha vec.Proč v tom vidíte spor ? Máte nějakou myšlenkovou kolizi s tím, že nelze jednoznačně určit která licence je ta správnější™, svobodnější™, že záleží na spoustě faktoru a konrétní situaci ? A smířit se s tím ?
No, trochu jsem si ho pohledal, zatimco jsi tohle psal, takze otevrenou mysl mam.Já vás do toho nenutím. Se vším jste hned hotový a máte předem jasno, že je to jen postmoderní balast, který za to nestojí. Kant, Hegel, Nietzche, Freud, Lacan a Weissman jsou zřejmě břídilové. Jen upozorňuji, že to s filmy Zeitgeist nemá skoro nic společného a možná vám to jen vypadlo když jste narychlo hledal heslo.Ale dik, neni to nic pro me - zda se mi to nesrozumitelne jako vetsina postmoderniho balastu, takze, je mi lito, porad nemam verohodny duvod, proc se tim zabyvat.
Tak sem s tou jednoznačnou definicíFajn, ale chci slyset take vasi definici. Pokud stale souhlasite s tim, co napsal Randy, musite mit nejakou take. Zatim mi jen naznacujete a kladete otazky. Moje definice je, ze levice bojuje za mocenskou, socialni a ekonomickou rovnost ve spolecnosti, nebo prinejmensim za snizeni techto nerovnosti. Naopak pravici je nerovnost ve spolecnosti ukradena. Samozrejme, takto obecne to zahrnuje sirokou skalu nazoru, a tak je treba to brat. A samozrejme, jako u vsech veci, to neni cernobile. Lide mohou byt levicovi/pravicovi vice a mene. Tahle definice IMHO pekne zahrnuje to, co se historicky oznacovalo za levici, a asi bychom tezko rekli proc, treba ruzna ekologicka hnuti, hnuti za prava zen a mensin, atd. Viz tez muj komentar ke Kralykovi niz.Pokud je definována poměrně dobře, tak platí to o tvrdím o tom ohýbání.
Kbdybyste se také obtěžoval s objasněním, proč je GPL levicová a proč BSD pravicová (?). Prosím konkrétně.Protoze GPL explicitne obsahuje klauzule, ktere vynucuji mocenskou rovnost smluvnich stran. BSD takove klauzule nema, a proto ji nekteri povazuji za restriktivni. Podle vyse uvedene definice je tedy GPL levicovejsi.
Na otázkou co přesně myslíte tou férovostí a rovností a čím konkrétně ji Stallman staví nad individuální svobody jste také neodpověděl, resp. vyhýbavě a nejednoznačně.Stallmanovi zalezi na rovnosti ve spolecnosti, je to v mnoha pripadech jeho cil. Naopak, existuje tady spousta lidi (nektere znam osobne), kterym je rovnost uplne ukradena (libertariani), nebo ji dokonce povazuji za spatnou (ruzni elitari). V porovnani s nimi je Stallman levicovy. Takovi lide proste existuji, neni to nejaky muj vymysl. A dokud existuji, bude "levice" dobre definovany pojem a nebude to nic preziteho.
Proč v tom vidíte spor ? Máte nějakou myšlenkovou kolizi s tím, že nelze jednoznačně určit která licence je ta správnější™, svobodnější™, že záleží na spoustě faktoru a konrétní situaci ? A smířit se s tím ?Ze to nelze jednoznacne urcit je vase tvrzeni. Ja na to nazor mam (jsem priznivcem GPL). Ale jini lide maji nazor jiny. (V ramci spolecnosti to ale samozrejme urcit nelze, pokud respektujeme nazor ostatnich. S tim jsem smireny, ale to je uplne stejne jako u levice a pravice.) Mozna by se to dalo zkoumat i empiricky, jak moc priznivcum BSD a GPL zalezi treba na odstraneni socialni nerovnosti. Troufam si tvrdit, ze bychom nasli pozitivni vztah. Jeden z hlavnich proponentu BSD, napriklad, Eric Raymond, je hardcore libertarian.
Já vás do toho nenutím. Se vším jste hned hotový a máte předem jasno, že je to jen postmoderní balast, který za to nestojí. Kant, Hegel, Nietzche, Freud, Lacan a Weissman jsou zřejmě břídilové. Jen upozorňuji, že to s filmy Zeitgeist nemá skoro nic společného a možná vám to jen vypadlo když jste narychlo hledal heslo.Ale to jste mi vlozil do ust vy, ze jsou to bridilove.
Neni. Stejne jako treba u terorismu nebo demokracie, ano, existuji pripady kdy nekdo populisticky tak oznacuje neco jineho, ale to neznamena, ze ta slova nepopisuji realne, pomerne dobre definovane jevy.První a zároveň poslední dobrá definice levice a pravice byla použita po VFR, kdy levice a pravice označovala fyzickou pozici při zasedání. Od té doby se ty pojmy používají v podstatě pouze populisticky.
První a zároveň poslední dobrá definice levice a pravice byla použita po VFR, kdy levice a pravice označovala fyzickou pozici při zasedání.Proc se tak branit historickemu vyvoji nejakeho pojmu? Kdyz si v te vete predstavim neco jineho, nez levici, napr. "obcana". Obcanem USA, jak ho uvazovali Otcove zakladatele, byl bily muz. Rekl bys, ze je to nejlepsi definice "obcana"? Nebo ze se ta definice "prezila"? Asi ne.. Takze v cem je tohle jine? Podstatna je ta myslenka za tim. A myslenkou za levici ve FR nebylo, ze "chteji zrusit slechtu", nebo dokonce ze "sedi vlevo". Byla to idea rovnosti vsech lidi. A od toho odvijim ja svoji definici. A stejne jako v pripade "obcana", ano, ten pojem se historicky pozmenil a zahrnuje dnes i jine veci.
Druha vec je, jestli se to rozliseni levice - pravice da vubec vystihnout nejakym filozofickym pojmenovanim.No vzhledem k tomu, že ty pojmy považuju za vágně definované / populistické, tak na tohle samozřejmě odpovím, že ne...
Tak počítám, se ten princip asi dá aplikovat i na náboženství nebo něco jinýho. Koneckonců ty ses to snažil před chvílí aplikovat na FOSS licence.Ja jsem to na ne neaplikoval; to ze se FOSS licence v tehle veci odlisuji je fakt (a ze je to asi to hlavni delici linie mezi jejich priznivci). Z jisteho pohledu bychom jak BSD i GPL mohli oznacit za egalitarianske, takze si myslim, ze "egalitarianismus" uplne nevystihuje ty odlisne predstavy ruznych lidi. Proste, prijde mi, ze pokud se pokusis nahradit jedno rozdeleni (levice - pravice) novym (priznivec - odpurce egalitarianismu), budes mit jeste vetsi problemy definovat, co to vlastne je, protoze tady bude jeste vetsi zmatek v tom, jak lide ten pojem chapou. Bylo by zajimave podivat se nekdy do korpusu, jaka slova se pouzivaji v souvislosti s (politickou) levici a pravici. To by asi dalo nejvystiznejsi definici.
No vzhledem k tomu, že ty pojmy považuju za vágně definované / populistické, tak na tohle samozřejmě odpovím, že ne...Tak ja tomu nerozumim. Polemizujes s tim faktem, ze se lide v nazoru na nerovnost lisi? Nebo mas pocit, ze ta slova pro mnoho lidi oznacuji neco jineho? Pokud ano, co tedy?
Proste, prijde mi, ze pokud se pokusis nahradit jedno rozdeleni (levice - pravice) novym (priznivec - odpurce egalitarianismu), budes mit jeste vetsi problemy definovat, co to vlastne je, protoze tady bude jeste vetsi zmatek v tom, jak lide ten pojem chapou.Já jsem se nesnažil nic ničím nahradit, pouze jsem konstatoval, že to, cos tu popisoval jako 'levici', je v podstatě definice egalitarianismu (taková ta běžná - tzn. bež rozšíření na náboženství a další věci).
Polemizujes s tim faktem, ze se lide v nazoru na nerovnost lisi?Ne. Už jenom my dva se v tomhle určitě lišíme
Nebo mas pocit, ze ta slova pro mnoho lidi oznacuji neco jineho?Ano
dat hlas takove strane je uplny bianco sek.mai by si to tí, čo "chcú zmenu, a preto ich volia" uvedomiť... u nás má Kotleba vďaka týmto naivným už vyše 7% preferencie
Jinak přijde mi, že tvoje 'levice' je prostě egalitarianismus.Jenze to nejsou nejake JS1ovy definice, ale obvykle, konvencni definice levice a pravice. Viz definice z anglicke Wikipedie:
In left-right politics, left-wing politics are political positions or activities that accept or support social equality, often in opposition to social hierarchy and social inequality. In left-right politics, right-wing politics are political positions or activities that accept or support social hierarchy or social inequality. Social hierarchy and social inequality is viewed by those affiliated with the Right as either inevitable, natural, normal, or desirable, whether it arises through traditional social differences or from competition in market economies.Rozdil je akorat v tom, ze JS1 za pravici oznacuje ty, jimz je socialni rovnost ukradena, zatimco vyse uvedene definice z Wikipedie za pravici oznacuji ty, kteri socialni nerovnost obhajuji, coz myslim, ze je vystiznejsi (ti, kterym je ta otazka ukradena, jsou spis indiferentni na pravo-leve skale).
Problém s rovnostářstvím je zase v tom, že má tendenci potlačovat svobodu a ignoruje individuální potřeby - různí lidé mají různé potřeby co se týče majetku, zasahování do společnosti, politiky, apod.Nejsem si jisty, jestli to trochu nezjednodusujes na svoji definici svobody - spousta levicovych intelektualu mluvi take o osvobozeni (predevsim prave v ekonomicke rovine). Skoro bych rekl, ze mne treba prijde pojem "svobody" minimalne stejne neurcity jako tobe levice a pravice (v tom smyslu, ze oznacuje celou skalu casto ruznych veci). Nicmene, presto bych mluvit o svobode nepovazoval za "populismus", a dokazu si predstavit pomerne dost jednoznacne situace, kdy muzeme svobodu relativne zhodnotit, takze mi ten pojem nepripada zbytecny.
různí lidé mají různé potřeby co se týče majetku, zasahování do společnosti, politikyNevim, proc by melo byt moralni jim tyto potreby splnit jen na zaklade toho, ze je maji. Pokud nekdo chce vic majetkovych nebo politickych prav nez ostatni, pripada mi jen fer, kdyz se vymenou za to vzda jinych prav. (Ackoliv radeji bych se takovym handlum zcela vyhnul.)
No a neni tohle jen symptom toho, ze ty, jako nekdo, kdo rovnost za dulezitou tolik nepovazujeJá to ale považuju za důležité. Respektive považuju za důležité nemít příliš vysokou nerovnost. Úplná nebo skoro úplná rovnost by ale pro mě byl podobně negativní extrém jako velká nerovnost.
To ze se ti nezdaji ty pojmy uzitecne prece jeste neznamena populismus..To je pravda, bohužel ty pojmy se velmi často používají populisticky. Ty jsi z toho mála lidí, kteří v tom vidí něco víc než jen "tým, za který kopu".
Nevim, proc by melo byt moralni jim tyto potreby splnit jen na zaklade toho, ze je maji. Pokud nekdo chce vic majetkovych nebo politickych prav nez ostatni, pripada mi jen fer, kdyz se vymenou za to vzda jinych prav.Určitě jsem neměl na mysli různá práva pro různé lidi. A také jsem neměl na mysli jen to, že někdo chce víc, ale taky to, že někdo chce míň - v tom smyslu, že např. někomu nevadí méně majetku nebo to dokonce preferuje. Např. někdo považuje vlastnictví dvou aut za základ, já bych dobudoucna nejradši neměl ani jedno. Podobně je to třeba se zodpovědností - někdo je ochoten na sebe vzít zodpovědnosti víc, někdo zodpovědnost nerad. Prostě se mi nelíbí ten přístup nastolení rovnosti hlava nehlava - postavení všech do latě - protože ten tu "pravičáckou" individualitu ignoruje.
Já to ale považuju za důležité. Respektive považuju za důležité nemít příliš vysokou nerovnost.Rekl bych, ze hodne lidi na levici to vidi podobne.
Úplná nebo skoro úplná rovnost by ale pro mě byl podobně negativní extrém jako velká nerovnost.Tomu neverim. Pochybuji, ze znas dusledky zivota v takovem spolecenstvi. Uprimne receno, tenhle nazor mi pripada dost extremni. Existuji lide, kteri pracovali treba v kooperativech, kde mel kazdy stejnou mzdu. I kdyz s tim treba nekteri nesouhlasili, a nevyhovovalo jim to, pochybuji, ze by to mohli srovnavat treba s Dickensovskym kapitalismem, kde lide nemaji na jidlo. Zkus se nad tim zamyslet. Jaka je to zrudnost, ze muzou vsichni k volbam. Tvuj hlas je jeden ze 7 milionu. Je to oprese zcela srovnatelna s feudalismem?
To je pravda, bohužel ty pojmy se velmi často používají populisticky. Ty jsi z toho mála lidí, kteří v tom vidí něco víc než jen "tým, za který kopu".Hm, me prijde, ze moc levicaku osobne neznas (nebo to o nich nevis), pak bys to mozna videl jinak.
Prostě se mi nelíbí ten přístup nastolení rovnosti hlava nehlava - postavení všech do latě - protože ten tu "pravičáckou" individualitu ignoruje.Vzdyt tohle neni charakteristika levice! Treba ta puvodni levice z FR byla prodemokraticka, a pravice protidemokraticka. Na demokracii prece neni nic o "postaveni vsech do late", naopak.
Rekl bych, ze hodne lidi na levici to vidi podobne.Jo, a na pravici taky. A pak taky hodně lidí nahoře, dole, v předu a v zadu...
Tomu neverim. Pochybuji, ze znas dusledky zivota v takovem spolecenstvi.No já pochybuju, že je znáš ty
Existuji lide, kteri pracovali treba v kooperativech, kde mel kazdy stejnou mzdu.Jak by tohle vypadalo aplikováno na celou společnost? Všichni by měli stejný plat? Proč to nedotáhnout do důsledku, všichni budou mít stejně všeho. Jedno standardizované apartmá na rodinu, 3 jídla denně ve standardizované kantýně, v létě 14 dní dovolené ve standardní destinaci...
Zkus se nad tim zamyslet. Jaka je to zrudnost, ze muzou vsichni k volbam. Tvuj hlas je jeden ze 7 milionu. Je to oprese zcela srovnatelna s feudalismem????
Hm, me prijde, ze moc levicaku osobne neznas (nebo to o nich nevis), pak bys to mozna videl jinak.Nevím, jak se pozná Levičák™. Ale znám až příliš lidí, kteří se k levici hlásí (a pravici taky, když už jsme u toho). Mimochodem je úsměvné, jak jsi v té větě zmínil jen levičáky, ačkoli já mluvil o obou pojmech...
Vzdyt tohle neni charakteristika levice!No tak to teda nevim. Možná tak podle tebe. Ale to je úplně jedno, já totiž nenarážel na levici, šlo mi o negativní důsledky přílišného rovnostářství.
No já pochybuju, že je znáš tyTo je pravda, ale ctu o tom. Nevim o pripadu, kdy by si nekdo stezoval na to, ze se stal obeti "prilisneho rovnostarstvi". A i kdybych to pripustil, pochybuji, ze se to da srovnat treba s nezamestnanosti. Je to opravdu silene tvrzeni.
Jak by tohle vypadalo aplikováno na celou společnost? Všichni by měli stejný plat? Proč to nedotáhnout do důsledkuProc bych to mel dotahovat do dusledku, kdyz jde o strawman? Cilem levice je rovnost, nikoli stejnost. Co si koupis za svuj stejny plat (a mimochodem ty koopy - a ne vsechny - davaji stejny plat za stejnou praci, takze muzes teoreticky pracovat a dostat vic) je ciste tvoje vec.
???Stejna blbost jako to, kdyz ty srovnavas "zlo" hypoteticke rovnostarske spolecnosti (ktera existuje mozna jen v tech koopech) s realnymi problemy nezrizeneho kapitalismu (nebo jineho druhu socialni nerovnosti). Je to proste nesrovnatelne!
Ale znám až příliš lidí, kteří se k levici hlásíA proc se k ni hlasi? Z jakeho duvodu k levici a ne pravici? Co si od toho slibuji?
Ale to je úplně jedno, já totiž nenarážel na levici, šlo mi o negativní důsledky přílišného rovnostářství.Fajn, ukaz mi ty negativni dusledky. Ukaz mi svedectvi nekoho, kdo trpel pod "prilisnym rovnostarstvim". A pak si povime, jestli je to horsi nez trpet hlady.
Proc bych to mel dotahovat do dusledku, kdyz jde o strawman?To není ani tak straw man, jako spíš ad absurdum. Je to extrémní případ. Ale s tím sis začal ty - zmínils feudalismus a další.
Co si koupis za svuj stejny plat (a mimochodem ty koopy - a ne vsechny - davaji stejny plat za stejnou praci, takze muzes teoreticky pracovat a dostat vic) je ciste tvoje vec.No, tak pak je otázka, jak moc to skutečně je rovnostářské, to mi přijde spíš opravdu dost mírné rovnostářství. A další věc je, že stále nevim, jak by mělo být tohle aplikováno na státní politiku. Stát jako koop? To mi přijde velmi podobné (a podobně populistické) jako "pravicové" stát jako firma.
A proc se k ni hlasi? Z jakeho duvodu k levici a ne pravici? Co si od toho slibuji?Často to bývá více peněz pro sebe, v různé formě. Je to hodně různý. Nedávno si mi jeden 'levičák' (je to velký odpůrce bohatých) stěžoval, jak je drahé dnes jet na dovolenou a s láskou vzpomínal na ROH. To mi přijde dost nehezky blízko tomu extrému výše. Přitom paradoxně on sám je bohatší než celá moje rodina dohromady.
Fajn, ukaz mi ty negativni dusledky. Ukaz mi svedectvi nekoho, kdo trpel pod "prilisnym rovnostarstvim". A pak si povime, jestli je to horsi nez trpet hlady.Marxismus-Leninismus vznikl z velké části z extrémních aplikací rovnostářství. Ale tam jsou samozřejmě i další vlivy... Je mi naprosto jasné, že M-L není ta správná Levice™. Na druhou stranu ale to samé se dá říci o feudalismu nebo jiných extrémech, který tys zmínil - ani ty nejsou Pravice™. Obecně jde o to, že důsledné rovnostářství by znamenalo tuhou totalitu. Jestli totalitu nebo hlad, to je imho sofiina volba. V praxi imho ale oba extrémy ve výsledku vedou jak k hladu tak i k totalitě.
No, tak pak je otázka, jak moc to skutečně je rovnostářské, to mi přijde spíš opravdu dost mírné rovnostářství.No vidis, a tim jsme u jadra problemu - nevis, co to rovnostarstvi je a netusis, co lide na levici chteji.
To mi přijde velmi podobné (a podobně populistické) jako "pravicové" stát jako firma.Je vubec neco, co ti populisticke nepripada? Slysel jsi nekdy o prime demokracii nebo o participativnim schvalovani rozpoctu? Jako u vseho, samozrejme se tyto veci davno nekde zkousi. Akorat lide o tom nevedi a pak pisou arogantni blaboly o tom, ze to nejde a jak je to hrozne riskantni a kdesi cosi. V podstate kazdy socialni problem se uz podarilo vyresit, minimalne dilcim zpusobem. Treba nedavno jsem cetl clanek o reseni bezdomovectvi v Utahu. Prekvapive tim, ze lidem proste dali bydleni! Kdo by rekl, ze to bude fungovat? Ne, hlavni problem je ideologicka predpojatost mnoha lidi vuci zkouseni novych veci.
Často to bývá více peněz pro sebe, v různé formě. Je to hodně různý. Nedávno si mi jeden 'levičák' (je to velký odpůrce bohatých) stěžoval, jak je drahé dnes jet na dovolenou a s láskou vzpomínal na ROH.To, ze je nekdo "odpurce bohatych" z nej jeste nedela levicaka. Ale dejme tomu. Co se tyce ROH ma patrne pravdu, ale v rovnostarstvi ten problem opravdu neni.
Obecně jde o to, že důsledné rovnostářství by znamenalo tuhou totalitu.Zatim jsi neprinesl zadny dukaz na podporu tohoto tvrzeni. Nekdo musi tu "tuhou totalitu" vynucovat, a pak uz to samozrejme nebude prilis rovnostarske. Ale i kdybychom to pripustili, ze dejme tomu demokraticka vetsina schvaluje jakousi uniformitu (tedy to co mylne nazyvas rovnostarstvim), ani tak nemame dukazy o tom, ze by takovy system byl dusledkem vyssi miry rovnosti. (Ostatne, spis bych rekl, ze plati presny opak - diktatury a despocie jsou uniformni, kdezto demokracie naopak kosmopolitni.)
No vidis, a tim jsme u jadra problemu - nevis, co to rovnostarstvi je a netusis, co lide na levici chteji.Aha, a co to teda podle tebe je 'rovnostářství'?
Je vubec neco, co ti populisticke nepripada?Pokud bys dokázal nějak koherentně vysvětlit, jak by se politika toho kooperativu měla aplikovat na stát/společnost celkově, tak budu ochoten to za populismus nepovažovat (za předpokladu, že to bude dávat smysl samozřejmě).
To, ze je nekdo "odpurce bohatych" z nej jeste nedela levicaka.Tak jsem to nemyslel, to byla pouze informace navíc...
Co se tyce ROH ma patrne pravduPravdu v čem?
Nekdo musi tu "tuhou totalitu" vynucovat, a pak uz to samozrejme nebude prilis rovnostarske.Proč? Může ji vynucovat celý zbytek společnosti.
Aha, a co to teda podle tebe je 'rovnostářství'?Viz moje odpoved SKK niz.
Pokud bys dokázal nějak koherentně vysvětlit, jak by se politika toho kooperativu měla aplikovat na stát/společnost celkově, tak budu ochoten to za populismus nepovažovat (za předpokladu, že to bude dávat smysl samozřejmě).Nebudu to vysvetlovat, protoze koherentni predstavu nemam (v soucasnosti si myslim, ze by mohla pomoct simulace, ale nemam na ten projekt silu). Viz moje odpoved niz o tom, co povazuji za podstatne. Myslim, ze neexistence te odpovedi jeste nedela z levice populistickou zalezitost. Zkus si nekdy poslechnout nejake levicove intelektualy. Pak proste ziskas intuici, co to slovo znamena.
Pravdu v čem?Ze za sociku byla rekreace pres ROH (aspon v Cechach) levnejsi. ROH dost rekreacnich objektu vlastnila, takze mohla poskytovat sluzbu za nakladove ceny. Dnes to patri nekomu jinemu, kdo extrahuje rentu. Je to podobne jako treba s najmy. Ano, spotrebni zbozi je dnes levnejsi (asi na 70%), nez za socialismu. Neni ovsem jasne, jestli je to skutecne vyssi produktivitou nebo tim, ze se to vyrabi v rozvojovych zemich. Na druhou stranu, jakakoli sluzba, kde lze dobyvat rentu (pronajem neceho nebo prirozene monopoly jako prodej surovin a energie) je drazsi.
Proč? Může ji vynucovat celý zbytek společnosti.Teoreticky ano, ale proc by to delal? Pokud je spolecnost rovnostarska, a nechce o tu rovnostarskost prijit, pak tezko muze narizovat neco nejake sve (vetsi) podskupine. A i empiricky se zda, ze to tak plati (viz to Svycarsko, ktere ma velice rozvinutou samospravu, nebo prave ty velke koopy, ktere jsou narozdil od velkych firem rizene mnohem mene centralne). Coz je velka slabina tech koopu. Nemaji duvod expandovat; pokud koop zexpanduje, prava kazdeho budou v lepsim pripade stejna, v horsim se bude muset delit s nekym dalsim. Naopak autoritarsky rizena firma (nebo stat) ma duvod expandovat, protoze tim roste moc tech, kdo ji ridi. Takze, predstava, ze rovnostarska spolecnost vede k nejake patologii je IMHO teoreticky dost uhozena. Spis uz konkretni system (jako treba planovana ekonomika) bude silne nestabilni a povede k nerovnosti, ale to neni vada rovnostarstvi jako takoveho.
Viz moje odpoved SKK niz.Rovnost výsledků... to znamená co? Třeba úroveň bydlení není výsledek?
Nebudu to vysvetlovat, protoze koherentni predstavu nemam (v soucasnosti si myslim, ze by mohla pomoct simulace, ale nemam na ten projekt silu).Ok, já to chápu, že to je hodně náročný. O to víc mě zaráží, s jakým sebevědomím každýmu omlátíš kooperativy o hlavu, když má pochybnost o tom, že by rovnostářský stát fungoval...
Ze za sociku byla rekreace pres ROH (aspon v Cechach) levnejsi. ROH dost rekreacnich objektu vlastnila, takze mohla poskytovat sluzbu za nakladove ceny. Dnes to patri nekomu jinemu, kdo extrahuje rentu. Je to podobne jako treba s najmy.No jistě, ale toho někoho to třeba taky živí, žeano. Co kdyby třeba existoval kooperativ podnikající v oblasti rekreace? Existence (něčeho jako) ROH by v podstatě znamenala dumping a ostatní podnikatele by mohla přivíst na mizinu...
Teoreticky ano, ale proc by to delal?Aby se zachovala rovnost.
Spis uz konkretni system (jako treba planovana ekonomika) bude silne nestabilni a povede k nerovnosti, ale to neni vada rovnostarstvi jako takoveho.Pokud by neexistoval konkrétní fungující systém, pak ano.
Rovnost výsledků... to znamená co? Třeba úroveň bydlení není výsledek?Rovnost vysledku znamena, ze kdyz nekdo bude treba cely zivot pracovat, nedostane jen "sanci" na dustojny zivot, ale bude take ten dustojny zivot mit. Nevim, co myslis tou urovni bydleni - v mnoha smerech je to horsi nez za socialismu. Muj dedecek (chemicky inzenyr ve dnesnim Unipetrolu) s babickou hned po valce ziskali radovy domek se zahradou v Litvinove (nove postaveny ~1946) 4+1. Nevim, co za to museli zaplatit, ale komuniste nebyli (rekl bych, ze podstatnou roli hral fakt, ze to bylo v pohranici). Moje rodice (oba inzenyri), zhruba v dobe, kdy jsem se narodil, ziskali (zase nevim kolik museli platit, a zase komuniste nebyli) druzstevni panelakovy byt 3+1 na sidlisti Jizni Mesto. Dnes - moji kolegove (cca. s 2x prumernym platem, takze zadne socky) si stezi poridi novy 2+1 kvality horsi nez ten panelak (papundeklove zdi), a jeste se musi zadluzit na minimalne nekolik let. Fakt ti to pripada dnes lepsi? Mne tedy ne. Mozna nekdo doplni nejaky historicky detail, pravdepodobne moji pribuzni meli extremni stesti, nebo co. Pravda je, ze museli patrne take pracovat na poli (v ramci ruznych akci Z apod.) a v sobotu. Ale to by snad mohl ten technologicky pokrok trochu pokryt, ne?
Ok, já to chápu, že to je hodně náročný. O to víc mě zaráží, s jakým sebevědomím každýmu omlátíš kooperativy o hlavu, když má pochybnost o tom, že by rovnostářský stát fungoval...Protoze kooperativy funguji, a skaluji bez vetsich problemu do te miry, do jake se je zatim podarilo naskalovat (desetitisice zamestnancu). Neexistuje zadny principialni duvod, proc by nemohly skalovat vic, ale nikdo samozrejme nevi, co se stane. Lide na konzistentnich predstavach pracuji, ale dokud to nikdo aspon nenasimuluje, nema pro me vyznam to resit (protoze vidim par zasadnich prekazek, ktere se tykaji spis stability nez nemoznosti takoveho systemu). Krome toho, jak uz jsem rekl, jsou dnes podstatnejsi problemy.
No jistě, ale toho někoho to třeba taky živí, žeano.Tehdy se o ty objekty taky nekdo staral.. Myslim, ze podcenujes moznost extrakce renty z ekonomiky. Podnikatelu spolecnost proste potrebuje urcite mnozstvi a ti ostatni holt prijdou na mizinu. Je to totez, co oni sami casto preji svym zamestnancum.
Aby se zachovala rovnost.To je argument kruhem. V podstate rikas, ze rovnostarstvi je totalitni, protoze muze zpusobit, ze lide chteji zachovat rovnost. Ano, pokud jim to vyhovuje, proc by to nechteli zachovat? Jak to z toho dela neco moralne zavrzenihodneho?
Pokud by neexistoval konkrétní fungující systém, pak ano.To nema smysl resit. Dukaz neexistence zatim nikdo nepodal a hned tak nepoda, protoze enumerace chovani vsech moznych socialnich systemu (i za omezujicich predpokladu) je patrne o mnoho radu slozitejsi problem, nez simulace i jen jednoho, a ani to neumime.
Hele s tim bydlenim zase vopatrne jo. Ono pribuzny byl taky inzenyr a znamenalo to odpracovat 2000 brigadnich hodin na byt na sidlisti v Mecholupech (Coz tehda fakt nebyla Praha). V prepoctu odpovida mit jeden rok prakticky dve osmihodinovy prace (8*160*12). Pokud tohle udelate jako inzenyr, tak se taky nebudete muset zas tak zadluzit. A to tuhle moznost dostali, az kdyz se octli po narozeni ditete jako dve rodiny v 2+1. Takze tak. I tehdy to byl boj.
A stim Litvinovem. Kolik tam chybelo Nemcu?
Kolik? Da se na to nasetrit za 4 roky (dejme tomu, ze se pulka uspori) pri prumerne mzde?to je nějakejch 19 K / 2 * 12 * 4 = 456 K, za to přibližně je na srealitách právě čtrnáct bytů 2+1 "poblíž" Prahy, nejblíž na Kladně takže tvůj pesimismus je myslím docela na místě notabene podívám-li se na předpoklad "dejme tomu, ze se pulka uspori" - to je absolutně zcestný, za 9,5 K měsíčně bych dokázal žít leda když bych byl sám někde v podnájmu za 3 K(*), 4-5 K prožrat, a 1,5-2,5 K dávat stranou na net+telefon, dopravu a sem tam nějaký to ošatný apod. ... žádný koníčky co vyžadujou finance, žádný cestování o dovolený, žádný víkendový chlastačky, žádný randění (pokud nenajdu babu, který stačí vycházka při měsíčku s vodou ze studánky), žádnej pořádnej život, jak by si ho nezadaný mladík představoval (*) na vsi lze asi bydlet za míň, ale zase tam není moc práce s průměrnou mzdou, popř. ušetřený peníz dám za dojíždění do města
Hele s tim bydlenim zase vopatrne jo.Aj dnes by mnohí radi odpracovali tie brigádnicke hodiny, aj keď to nebolo pravidlo. Ja som bola zamestnaná ä okrem iných zamestnaní:)) v krajskom meste, úpatrili sme pod ZŤS a ZŤS-ka vtedy stavala (druhá pol. 80. rokov) podnikové byty. Ponúkali mi možnosť (bola som blbá, nechcela som sa viazať a usádzaťsa :)) ako radovej zamestnankyni, vtedy slobodnej a bezdetnej, podnikový byt, boli by mi dali bezúročnú pôžičku a musela by som podpísať, že tam pár rokov ešte odpracujem. Podobne sme prišli k podnikovému družstevnému bytu keď som sa vydala, mala som možnosť od môjho zamestnávateľa, ale bolo to trochu finančne nevýhodnejšie, o pár tisíc, tak sme dostali taký istý podnikový byt od zamestnávateľa muža, podpísal 10 rokov v podniku, ale medzitým prišla tá "revolúcia" a podnik sprivatizovali a vytunelovali. Byty ostali členom družstva. Myslím že vtedy bolo treba zaplatiť asi 25 000 - ešte sme mali nárok aj na mladomanželskú pôžičku(ale nevyužili sme ho). Okrem toho boli aj mestské (obecné) byty, tie si vzápätí po prevrate nájomníci kupovali do sosobného vlastníctva za zostatkovú hodnotu, čo bola často len symbolická suma.
Nevim, co za to museli zaplatit, ale komuniste nebyli (rekl bych, ze podstatnou roli hral fakt, ze to bylo v pohranici).
To byl naprosto klíčový fakt a tím pádem je tento příklad pro dnešní dobu zcela irelevantní. Dnes nemáme rozsáhlé prázdné území vzniklé odsunem tří milionů lidí.
Fakt ti to pripada dnes lepsi? Mne tedy ne. Mozna nekdo doplni nejaky historicky detail, pravdepodobne moji pribuzni meli extremni stesti, nebo co.
Doporučuji shlédnout Manželské etudy a Soukromý vesmír. Jsou to dokumenty z 80. let a bytová situace mladých rodin tam opravdu není růžová.
Protoze kooperativy funguji, a skaluji bez vetsich problemu do te miry, do jake se je zatim podarilo naskalovat (desetitisice zamestnancu).
Opakuji otázku - jaké kooperativy kromě Mondragonu? Tohle jsou jen výkřiky do tmy.
To byl naprosto klíčový fakt a tím pádem je tento příklad pro dnešní dobu zcela irelevantní. Dnes nemáme rozsáhlé prázdné území vzniklé odsunem tří milionů lidí.Pointa byla spis, ze ten dum byl postaveny nanovo. Slusny a bez vyrazneho zisku bokem pro nekoho. Ano, mozna tam doslo k nejakemu vyvlastneni pozemku, ale pokud to je pozitivni jev, proc to neudelat? A taky bys mel uvazit, ze predtim se odsouvalo zase na druhou stranu.. Ono nove se samozrejme dnes stavi take, ale radeji se to necha ladem nez aby se to prodalo za rozumnou cenu. Ostatne proc ne, kdyz zisky na hypotekach ten prebytek hrave zaplati? Tohle jsou prave jevy, ktere by ta simulace pekne ukazala. Dneska kazdy chape treba predator-prey model, ale v dobe sveho vzniku to nebyla vubec zjevna zalezitost; spousta lidi si do te doby myslela, ze priroda znamena vzajemnou harmonii a permanentni rovnovahu.
Jsou to dokumenty z 80. let a bytová situace mladých rodin tam opravdu není růžová.O tomhle ja vim, vzpominam si na to. Nepochybuji, ze socialistickym planovacum trvalo dost dlouho, nez ten problem zacali nejak resit. Ale bez srovnani se soucasnosti je to o nicem, muze to stejne tak vypovidat o tom, ze tato temata dnesni mlade filmare a novinare moc nezajimaji.
Pointa byla spis, ze ten dum byl postaveny nanovo. Slusny a bez vyrazneho zisku bokem pro nekoho
Jak to to víš, že to bylo bez zisku? Nic to nemění na tom, že v pohraničí vznikla krajina bez lidí, kterou bylo nutné znovu osídlit. Takže stát v rámci toho mohl zadotovat stavbu nových domů, jen aby tam ty lidi dostal.
Ano, mozna tam doslo k nejakemu vyvlastneni pozemku, ale pokud to je pozitivni jev, proc to neudelat?
Vyvlastnění je pozitivní? Možná jen do té doby, dokud nezačnou vyvlastňovat mě. Z tohoto pohledu je pozitivní i transport židovských sousedů do koncentráku.
A taky bys mel uvazit, ze predtim se odsouvalo zase na druhou stranu.
Jak to s tím souvisí? Když někde ubyde asi tak třetina populace, tak vznikne spousta volných nemovitostí, které je možné rozdat. Zároveň půjde cena nemovitostí dolů, protože je tu přetlak nabídky.
Ono nove se samozrejme dnes stavi take, ale radeji se to necha ladem nez aby se to prodalo za rozumnou cenu. Ostatne proc ne, kdyz zisky na hypotekach ten prebytek hrave zaplati?
Komu to vydělá? Developerovi? Těžko, po něm šlape banka a chce zpět své úvěry. Bankám? Když developer zkrachuje, tak banka většinu úvěru musí odepsat.
Tohle jsou prave jevy, ktere by ta simulace pekne ukazala.
Jaká simulace? V současné době se občas stává, že špičkové týmy F1 nejsou schopné nasimulovat aerodynamiku vozu. Přitom mi to přijde podstatně jednodušší, než simulovat chování lidí.
Rovnost vysledku znamena, ze kdyz nekdo bude treba cely zivot pracovat, nedostane jen "sanci" na dustojny zivot, ale bude take ten dustojny zivot mit.No, "důstojný život", to je další takový buzzword s nejasnou definicí... Ale budiž, mě by spíš zajímalo, jestli rovnostářství vede na zajištění stejné důstojnosti života všech lidí. Nebo stačí, aby neexistovali lidí žijící pod nějakou minimální 'důstojnost', ale jinak rozdíly existovat mohou?
Fakt ti to pripada dnes lepsi?Jo tak to opravdu nevím, nevyznám se ani v aktuálních cenách realit, natožpak v těch historických...
Protoze kooperativy funguji, a skaluji bez vetsich problemu do te miry, do jake se je zatim podarilo naskalovat (desetitisice zamestnancu). Neexistuje zadny principialni duvod, proc by nemohly skalovat vic, ale nikdo samozrejme nevi, co se stane.Něco podobného se dá říct i o kibucech. Já ale jeden principielní důvod vidím: Imho kooperativy, kibucy apod. mohou být něčím jako kluby pro vyvolené, ie. láká to především lidi, kteří ty hodnoty uznávají a zajímají se o ně. Je to něco jako klub otužilců: funguje to, pro členy to je dobré a pokud by v klubu otužilců byl každý, nejspíš by se zdravotní stav společnost zlepšil minimálně dvojnásobně. Přesto ale představa celé společnosti na koupališti v prosinci na 99% zůstane utopií, prostě protože zbytek populace to nezajímá a/nebo chtějí dělat něco jiného.
To je argument kruhem. V podstate rikas, ze rovnostarstvi je totalitni, protoze muze zpusobit, ze lide chteji zachovat rovnost. Ano, pokud jim to vyhovuje, proc by to nechteli zachovat? Jak to z toho dela neco moralne zavrzenihodneho?Mohla by to být diktatura většiny. Nicméně si myslim, že reálně by to spíš dopadlo tak, že rovnost by zachována nebyla, pouze by se ve jménu rovnosti prosazovala nějaká politika...
Ale budiž, mě by spíš zajímalo, jestli rovnostářství vede na zajištění stejné důstojnosti života všech lidí.Porad ti unika ta hlavni pointa. Je to sice pekna teoreticka otazka (na kterou nikdo nezna uplnou odpoved), ale nijak nesouvisi s validitou levice; to jen ty mas pocit, ze ano, protoze si chces nejak zduvodnit svoji "obavu z rovnostarstvi" (kterou ti, myslim si, nakukal nekdo jiny). Ale je to mimo. Levice pozaduje reseni realne, uz existujici nerovnosti (predevsim mocenske, takze reci typu "kazdy bude mit byt 3+1" jsou mimo). Pointa je, ze vime, ze ten problem resit muzeme, protoze rovnostarstejsi spolecnosti uz historicky existovaly a k zadne nedustojnosti nedochazelo. Take to zajimave napsal Uwe Ladwig, kdyz odkazal prave na FR. Podle te puvodni myslenky byly totiz svoboda a rovnost (a bratrstvi) nedelitelne strany teze mince. V podstate to co levice chce je presne to, co ty sam oznacujes za "mirnou rovnost" a sam nemas jasno, proc vlastne.
Je to sice pekna teoreticka otazka (na kterou nikdo nezna uplnou odpoved), ale nijak nesouvisi s validitou levice; to jen ty mas pocit, ze ano, protoze si chces nejak zduvodnit svoji "obavu z rovnostarstvi"Myslím, že jsem ji zdůvodnil dostatečně. Ta otázka s validitou "levice" souvisí klíčově, akorát ty by ses jí rád vyhnul.
(kterou ti, myslim si, nakukal nekdo jiny).Jo, to je další typický úkaz pravo-levých diskusí: dříve nebo později je někdo nařčen z toho, že je pod vlivem propagandy, a ani si to, chudák jeden zabedněný, neuvědomuje.
Levice pozaduje reseni realne, uz existujici nerovnosti (predevsim mocenske, takze reci typu "kazdy bude mit byt 3+1" jsou mimo).Jednou zdůrazňuješ ekonomickou rovnost, pak zase mocenskou... Nicméně ono je to jedno, protože 1) majetek a moc spolu v reálném světě souvisí a 2) ani důslednou mocenskou rovnost nepovažuju za dobrý nápad ze stejného důvodu jako tu majetkovou: lidé jsou různí. One size does no fit all.
V podstate to co levice chce je presne to, co ty sam oznacujes za "mirnou rovnost" a sam nemas jasno, proc vlastne.Přijde mně, že sis nedfinoval levici tak, aby byla co možná nekonfliktní: Tzn. středová, mírně levá politika s polopřímou demokracií.
Ze za sociku byla rekreace pres ROH (aspon v Cechach) levnejsi. ROH dost rekreacnich objektu vlastnila, takze mohla poskytovat sluzbu za nakladove ceny. Dnes to patri nekomu jinemu, kdo extrahuje rentu. Je to podobne jako treba s najmy.
Podivejte v A a D patri spousta chat Alpskemu svazu. Ty chaty maj Paechtra, kterej bere penize za jidlo/piti atp. Cena za ubytovani je 10E-25E pro clena, dvojnasobek pro neclena. Tyhle penize jdou zpatky do chaty a nikam jinam. Presto je treba chaty dotovat. Generalsanirung takove chaty pro 100-150 lidi stoji cca. 1Mio E. A to je ta chata pred rekonstrukci v lepsim stavu nez v jakem skoncili ty chaty ROH po revoluci.
Je jasny, ze v A budou jine ceny za sluzby, ale cene noveho spetiku bude +/- stejna. Nicmene treba vim o rekonstrukci jedne podnikove chaty pro 35 lidi za cca. 10M CZK. (Ubytovai je matrazenlager, plus nejake pokoje pro 4 lidi. Takze spis zadnej luxus.) Pak si spocitejte kolik musite vybrat za noc, abyste vubec takovou investici zaplatil. Zjistite ze je to investice rozhodne na vice jak 10 let.
Duvod, proc to driv bylo tak levne je jednoduchy, a to naprosto podfinancovana udrzba tech chat. Primarne to mozna ani tak nebyl tak problem penez, ale spis dostupnosti kvalitnich materialu, nebo vubec materialu. A vubec i lidi co to udelaj. Chata s prosakujici zumpou, trativodem, bez vyresenyho odvozu odpadu, panalakovejma voknama kterejma vobcas dovnitr snezi je neco, co by dneska neproslo. Si myslim, ze v tomhle ohledu maj lidi svoje mladi dost idealizovany, a kdyby je dneska nekdo do takovejch podminek poslal, tak rychle utecou.
Samozrejme nekde to dopadlo tak, ze vlastnik po 89 zvednul ceny, ale do objektu neinvestoval. Kdo tam tehdy jezdil, tak jeho blbost. Dalo se poridit lepe.
přílišného rovnostářství.nejses sam, kdo se toho prilisneho rovnostarstvi boji. Zde pise jeden o tom, ze v americke spolecnosti dochazi k demonizaci tech superbohatych a klade recnickou otazku, zda budou tito bohaci jiz brzo vystaveni podobnych pogromum, jako zide v Nemecku v roce 1938. Ten autor nezvolil sice tu spravnou historickou paralelu (vhodnejsi by asi byla francouzska revoluce) ale presto je videt, ze to horni 1% populace se zacina trast. A to zatim nejde o 14 dni dovolene v nejake standardni destinaci - ne zatim je chteji jen trochu vic zdanit. Hruza.
Marne si ale delat nadeje. Pokud by se nejakym zazrakem marxisti, fasisti nebo jiny radikalove dostali k lizu, zustal byste opet na chvostu a sbiral drobky. Vzdycky to vyzadovalo vic nez jen stranickou knizku a loajalitu..
nejses sam, kdo se toho prilisneho rovnostarstvi boji. Zde pise jeden o tom, ze v americke spolecnosti dochazi k demonizaci tech superbohatychO voze a o koze...
šlo mi o negativní důsledky přílišného rovnostářstvíTak jinak to zkusim: Proc nepovazujes demokracii (kazdy ma stejny hlas) za prilisne rovnostarstvi? Historicky to rada lidi (zejmena tech u moci, napr. slechta) takto povazovala.. Neukazuje to tvoji vlastni ideologickou predpojatost? Neni to jen tak, ze na ekonomicke rovnostarstvi nejsi zvykly, a tak ti pripada neprirozene, ale na politicke ano?
Proc nepovazujes demokracii (kazdy ma stejny hlas) za prilisne rovnostarstvi?Protože mi přijde, že relativně funguje.
Neni to jen tak, ze na ekonomicke rovnostarstvi nejsi zvykly, a tak ti pripada neprirozene, ale na politicke ano?Podle toho, co myslíš tím "ekonomickým rovnostářstvím"...
Podle toho, co myslíš tím "ekonomickým rovnostářstvím"...Napriklad prave ty koopy. Ty take relativne funguji. Ale ty nerovnosti ve spolecnosti maji ruzne podoby, a nejde to jen redukovat na "stejnou mzdu pro kazdeho". Proto mi prijde trochu od veci to tady rozebirat, protoze zavedeni takovych systemu opravdu neni na poradu dne a soucasna spolecnost ma jine problemy. Napriklad je zde stale velky deficit demokracie (zejmena diky tlaku ruznych lobby), ve vyspelych zemich stale existuje chudoba a nezamestnanost, prestoze by nemusela, a specialne v Cechach treba je problem s justici a exekucemi. Tohle vsechno jsou zcela nefinancni zalezitosti s vysokou mirou spolecenske nerovnosti.
Napriklad prave ty koopy. Ty take relativne funguji.
Které? Kde? Kolik? Existuje nějaká studie? Mně to připomíná výkřiky zelených aktivistů, že zrušíme Temelín a budeme elektřinu vyrábět z obnovitelných zdrojů - vítr, slunce, voda, biomasa atd. Všechny tyto zdroje sice nějak fungují, ale zároveň mají spoustu "drobných" nedostatků, kvůli kterým jsou v současnosti téměř nepoužitelné. Možná je to s těmi koopy podobné - občas nějaký funguje, ale žádný všelék to není.
ve vyspelych zemich stale existuje chudoba a nezamestnanost, prestoze by nemusela
Obávám se, že v mnoha případech to nejde uspokojivě řešit. Co dělat s lidmi, kterým se z principu nechce pracovat? Nebo kteří jakmile dostanou nějaké peníze, tak je obratem utratí za alkohol, cigarety nebo hazard? Dát jim víc peněz?
Obávám se, že v mnoha případech to nejde uspokojivě řešit.Asi uz starnu, ale nebavi me hadat se s lidmi, kteri se "obavaji, ze neco nejde".
Nebo kteří jakmile dostanou nějaké peníze, tak je obratem utratí za alkohol, cigarety nebo hazard?Aneb nenech svou ideologii mast fakty.
Asi uz starnu, ale nebavi me hadat se s lidmi, kteri se "obavaji, ze neco nejde".
Já si zase říkám, že kdyby to šlo, tak už by to dávno někdo udělal. Vezměme integraci Romů v ČR nebo přistěhovalců v Evropě. Problémy se táhnou desítky let, zabývá se jimi spousta lidí, popsalo se o tom spoustu papíru, utratilo se obrovské množství peněz a výsledek? Situace se zhoršuje.
Aneb nenech svou ideologii mast fakty.
Ta studie o Indiánech zjevně nepopisuje tento druh lidí. Tam šlo o lidi, kteří chtěli pracovat, ale objektivně jim chyběly pracovní příležitosti. Opět vezměme problémy s Romy v ČR. Oni dostávají velmi štědré dávky, ale je to naprosto k ničemu.
A myslim, ze charakteristikou prave levice je, ze pozaduje rovnost ve vysledku, nikoli jen v pravdepodobnosti, tedy to, co nazyvate rovnostarstvim.Ale ten výsledok by sa mal dostaviť, keď sa snažíte vyrovnávať tie šance. Mať možnosť bývať za prijateľnú cenu, dať deťom zo soc. slabších rodín štipendiá, sprístupniť ľuďom napr. kultúru, podporovať rozvoj regiónov, kde sú najväčšie problémy. Bez toho, že sa celebrity vzdajú prepychu a nepôjdu na ples v opere v nevkusných načačaných outfitoch za 5000 eur, keď väčšina ľudí s takou sumou musí žiť po celý rok. Tých šťastnejších, čo majú nejakú prácu. Kde sa uprostred takej chudoby zrazu vzali takíto rozmarní poisťováci:) a ako je možné, že zatiaľ čo si chudoba uťahovala opasky, oni si ich poriadne povolili. Situácia je taká, že štát skutočne slúži občanom, ale len niektorým, tí ostatní majú len čisto teoretickú možnosť domôcť sa niektorých z tých práv, ktoré im garantuje ústava. Kralyk má možno pravdu v tom, že ak by štát zasahoval do toho prerozdeľovania, bolo by to obmedzenie indiv. práv - tej malej skupiny, ktorá ich teraz obmedzuje tej chudobnej mase, pred ktorou ju platení policajti- možno by niekto namietol aj to, že tá polícia je platená hlavne z daní tých, ktorých chráni pred tými poberateľmi sociálnej podpory a tými s nízkymi príjmami, ktorí by nemali mať vzhľadom na výšku daní, čo odvádzajú štátu, ani volebné právo:). A je tu tiež problém s tou redistribúciou v paláci-chráme, lebo panovníci a veľkňazi v jednej osobe sa tvária, že dary obetujú bohom a dávajú ich na všetky možné bohumilé veci, ale v skutočnosti sa nimi nadžgávajú sami. Nech sa na to pozerám z ktorejkoľvek strany, vždy skončím pri tom istom: kým nejako(neviem ako) neskoncujeme s tým totálnym mravným úpadkom a nezmení sa niečo v našom vedomí, dovtedy tu žiadna sociálna spravodlivosť a žiaden právny štát a demokracia nebude. Súčasťou zmeny toho vedomia musí byť uvedomenie si toho, že sa nikto nemôže rozťahovať tak, aby pre tých druhých už neostalo miesto, a že sa či sa mu chce alebo nie (a ono sa mu prirodzene nechce, lebo to nadužívanie je príjemné), musí sa podeliť s ostatnými. A rešpektovať ich právo, keď už sú na tomto svete,žiť a netrpieť. Ibaže dnes je toto pokladané za plané moralizovanie a prázdne pseudoneviemaké keci.
Ale ten výsledok by sa mal dostaviť, keď sa snažíte vyrovnávať tie šance.To si bohuzel nejsem jisty. Treba v teto jednoduche simulaci (dodatecnou diskusi lze najit na HackerNews a Redditu) maji vsichni stejne sance a priblizne stejne bohatstvi do zacatku. Presto nerovnost casem vzrusta. Je to proste jen v dusledku kumulativni smuly a stesti, a faktu, ze bohatsi hraji s vetsim mnozstvim penez. Takze, i kdyz tady Fantom Alien psal, ze nemluvim o ekonomicke rovnosti, neni to tak zcela pravda. Vetsina levicaku (vcetne me) by se asi spokojila s ekonomickou nerovnosti, pokud by nezasla tak daleko, ze by nejaka skupina lidi nemohla dustojne zit (coz je v podstate to, co rikate vy, kdyz pisete o tom, ze by melo stacit tem chudym neco dat). Jenze v praxi tohle narazi na problem, ze kapitalu je jen omezene mnozstvi a tedy ti bohati zbohatnou dostatecne, budou mit nad ostatnimi moc uz jen z titulu toho, ze na ty ostatni zbyde malo kapitalu. Jestli to resit emisi dalsich penez, progresivnim zdanenim, odpisem dluhu nebo demokratickym vlastnictvim kapitalu (prostrednictvim druzstev) je celkem nepodstatne (i kdyz ty recepty se patrne muzou lisit co do vlastnosti); podstatne je, ze spolecnost proste potrebuje mechanismus, jakym konsensualne resit tu rostouci nerovnost. Jde v podstate o formu odpousteni - lide maji smulu a delaji chyby (a na druhe strane, ne vsechny podvodniky dokazeme potrestat), a jen diky tomu mohou postupne chudnout. Takze i kdybychom ignorovali fakt, ze cela rada bohatych tu ekonomickou moc zneuziva (treba), stale to bez nejakeho prerozdeleni nepujde. Jinak si to ti hladovejici vezmou sami a dojde k nasili.
...maji vsichni stejne sance a priblizne stejne bohatstvi do zacatku. Presto nerovnost casem vzrusta.Tak tú diskusiu (prípadne nejaký článok o takom experimente, ktorý jej predchádzal) som síce nečítala, iste to bude ako obyčajne v angličtine:)... Nechcem si domýšľať, ale nejaký jednorazový, čiastkový a krátkodobý experiment by asi nedokázal dať odpoveď na otázku, či rovnosť šancí funguje alebo nie. Zo skúsenosti vieme, že "chudoba je dedičná", že trvá koľkokrát niekoľko generácií, kým sa z nej niekto z takého prostredia vymaní. Je to o.i. preto, že chudobní majú svoju subkultúru, ktorej znakmi je nižšie vzdelanie, málo podnetov, príležitostí a aj vzorov, ktoré by ich dokázali motivovať a stimulovať, zameranie na prítomnosť - veď perspektíva bohvieaká nie je. Nemajú sa kde naučiť zaobchádzať s peniazmi - ak ich majú, tak si ich v akomsi strachu, že zajtra zase nebudú, hneď minú:). Bohatí sú paradoxne na prachy oveľa väčší škrobi, nerozhádžu ich len tak, nepodelia sa o radosť, že ich majú, investujú ich do budúcnosti (vzdelanie a pod.), kdežto tí chudobní, ktorí ich nepokladajú za nejakú stálu hodnotu, ich rozfrckajú raz-dva. Viď. napr. štýl života prostitútok- začnú s tým v nádeji, že sa dostanú zo zlej ekon. situácie, dúfajú, že si našetria a potom to remeslo nechajú, ale ony keď majú peniaze, nakúpia si drahú kozmetiku, značkové hlúposti... A skončia nakoniec ako bezzubé bezdomovkyne. Keď sa nejakému jednotlivcovi podarí vďaka najmä nejakej šťastnej náhode vymaniť sa z toho prostredia,ak jeho deti už vyrastú v inom kult. okruhu,budú vedieť už tie šance využiť oveľa lepšie na rozdiel od ich bratrancov, ktorí ostali za čiarou. Ak tá rovnosť šancí existuje, je aspoň nejaká pravdepodobnosť, že sa časom rozdiely vyrovnajú - ak neexistuje, v takej uzavretej spoločnosti sa príslušnosť k určitej kaste bude dediť z generácie na generáciu - a ako inak, tí spoločensky vyššie postavení budú presvedčení, že majú nárok na vrodený status, lebo majú "ušľachtilejšie vrodené vlastnosti" ako menejcenná, nevzdelaná a nezopdovedná lúza, ktorá si za svoje postavenie môže sama:). Rovnostárstvo by znamenalo, že gvezmem bohatým a rozdelím a hotovo. Rovnosť, že urobím také opatrenia, aby som všetkými možnými prostriedkami postupne odstraňovala bariéry, ktoré bránia bratranom spoza čiary zmeniť svoj život. Na to sú potrebné samozrejme nejaké zdroje, takže budú musieť byť prerozdelené tak, aby nehrozil spoločenský kolaps po tom, ako hladné a nespokojné masy uskutočnia "krvavú revolúciu":)) zatiaľ sa nad týmto môžeme pobavene usmievať
Samozrejme, tohle jsou jednoduche, velmi zjednodusene modely, ale to je prave jeden pripad, kdy jsou zajimave - pokud nejaky jev nastava uz v jednoduchem modelu, je velmi pravdepodobne, ze nastava i ve slozite skutecnosti.
Opět opakuji svůj příklad z F1. Špičkové týmy mají špičkový software, aerodynamický tunel, simulátor závodního vozu atd. Přesto se jim občas stane, že nový díl na simulátoru funguje dobře, ale když ho nasadí v praxi, tak je k ničemu. A tento drobný rozdíl je hranice mezi úspěchem a neúspěchem.
Btw. je mozny ukazat na spolecnost kde se zije podle tvych predstav, jako priklad ? Neco poradnyho a overitelnyho, ne nejaky kibucy o dvaceti lidech o kterych nikdy nikdo neslysel a existuje jen jedinej material nejakyho nadsence. Nebo jsou to jen chimery a utopie ktery tak nejak nepocitaj s lidskym faktorem ? Neco jako fyzik kterej odmita overeni experimentem ?
Nechci se vam tady do toho s kralykem plest, ale je docela sila cist tu ty nepodlozeny blbosti a soukromy predstavy o rovnosti a pravolevym rozdeleni co se tu snazis prodavat jako fakta a tvarit se jako ze mluvis hlasem lidu.Nevim, co mas na mysli. Zkus se trochu dovzdelat, tu a tu.
Btw. je mozny ukazat na spolecnost kde se zije podle tvych predstav, jako priklad?Kdybys cetl poradne, zjistil bys, ze jsem tady zadnou svoji predstavu nenastinoval. Ja bych byl totalne spokojeny s primou demokracii, takze Svycarsko muzu dat jako priklad. Nicmene, abych se vratil k tomu "negativnimu vlivu rovnosti". Treba Mondragon ma pomer nejnizsich a nejvyssich mezd asi 1:8. (A pokud vim, tak podobne to bylo i drive v Japonsku.) Takze minimalne do tehle hodnoty pomerne bezpecne vime, ze to zadny negativni dusledek nema. A jak rikam, existuji i rovnostarstejsi koopy, takze opravdu srovnavat to s realnym utrpenim je naprosto zavadejici demagogie. Delam ve velke firme, a popravde receno, daleko vic mi vadi (a demotivuje me) existence lidi, kteri delaji prokazatelne zbytecnou praci (pripadne vim, co jsou zac), a pobiraji pritom daleko vetsi mzdu nez ja. Takze myslim, ze kdybychom vsichni meli stejne, dost mozna by se moje motivace zvysila.
Miniquiz: 1) kdo a jak urci to spravedlive rozdeleny odmen 2) kdo a jak donuti ty schopnejsi aby delali narocenejsi praci nebo takovou kterou vetsina nezvladne 3) kdo a jak zajisti ze se nastaveny system nezvrhne a ty co to ridej nebo kontrolujou nezacnou ty pozice zneuzivat. Danke
Jedny z nejvyssich zivotnich nakladu na hlavu.Coz lze v rovnostarske spolecnosti ocekavat take. Neni to ovsem nutna podminka.
Prijem delnika kolem ctvrtiny prijmu pracovnika ve financnictvi.Jak vsude jinde. Treba o tom Dad napise blogpost..
Ekonomika zalozena na prijmech z bankovnich sluzeb pro ty nejbohatsi.Tohle je takove klise. Svycarsko ma velmi rozvinuty prumysl, jeho hlavni export jsou chemicke a farmaceuticke vyrobky, nikoli bankovni sluzby. Bankovnictvi dela 11.6% HDP, coz neni moc odlisne treba od Britanie, kde je to 8.5%.
To ma bejt ten vysnenej vzor rovnosti?Jelikoz si myslim, ze prima demokracie je v tom smeru podstatnym krokem, tak ano (ty jsi ten kdo chtel vzor
1) kdo a jak urci to spravedlive rozdeleny odmenTo je dost slozita otazka, ale zhruba receno, z neceho je potreba v teto otazce vyjit. Zastavam nazor, ze misto, odkud se ma vyjit je rovne hlasovani vsech obcanu.
2) kdo a jak donuti ty schopnejsi aby delali narocenejsi praci nebo takovou kterou vetsina nezvladnePokud jsou schopni, budou to delat sami, i bez financni motivace. To je definice schopneho cloveka. Jinak, ja nemam pocit, ze dnes je narocna prace nejak zazracne placena. Spis naopak..
3) kdo a jak zajisti ze se nastaveny system nezvrhne a ty co to ridej nebo kontrolujou nezacnou ty pozice zneuzivat.Uplne stejne jako v demokracii - je definovan cilovy stav, a tim se zajistuje stabilita.
Svycarsko ? Jedny z nejvyssich zivotnich nakladu na hlavu
A on JS snad hovoří o nějaké ekonomické či majetkové rovnosti? Domnívám se, že nikoliv, protože nic takového jako majetková rovnost tam není. On má spíš na mysli jakousi rovnost hlasovací. Tedy referenda. Ne že by u nás nebyla hlasovací rovnost. Samozřejmě, že je. Hlasovat může každý, kdo nemá papír na hlavu a dosáhl 18 let. Jenže v našem modelu tzv. zastupitelské demokracie to funguje tak, že volení zástupci namažou před volbami voličům med kolem huby a pak si čtyři roky stejně dělají co chtějí a na předvolební sliby se vydlábnou a páchají trestnou činnost.
Ve švýcarském modelu (který se jen tak mimochodem podobá nejvíce starověké řecké demokracii, tj. přímé demokracii), mají referenda velkou váhu a jsou dalo by se říci směrodatná. O závažnějších věcech se prostě rozhoduje v referendu.
Dále se mi líbí, jak to Švýcaři vyřešili třeba s obranyschopností. Na vojnu tam chodí i ženský. Mají to prostě proto, že si to tak odhlasovali, i když to asi část soudružek nejspíše až tak moc neocení. Ale vememe-li v úvahu, že v každé populaci je poměr žen a chlapů tak půl na půl, tak pro zavedení té všeobecné branné povinnosti musela hlasovat i určitá část žen. Není to sice úplně ideální model decentralizace branné moci jak by si představoval leckterý soudruh ze Svazu svobodných ovčanů (SSO), sice tam nemají kulomet, granátomet a pancerfaust v každé domácnosti, ale každý soudruh/žka tam má doma armádní kvér. A navíc je tento model nenutí vstupovat do různých teroristických organizací jako je NATO. Vystačí si i bez NATA.
Dále se mi líbí, jak to Švýcaři vyřešili třeba s obranyschopností. Na vojnu tam chodí i ženský.
Opravdu? Podle Wikipedie se branná povinnost vztahuje jen na muže (all able-bodied male citizens). Pro ženy je dobrovolná (women may volunteer for any position).
Pro ženy je dobrovolnáAjajaj, je to tak, chybička se vloudila. Se mi to nejspíš pomotalo v kebuli (asi Izraelem?). Ostatní ale platí. Si dobrý wikiBot, Brandy
Ja bych byl totalne spokojeny s primou demokracii,Jeden pokus o praktikování přímé demokracie proběhl v přímé volbě našeho prezidenta. Jak to dopadlo, vidíte sám. Stal se jím populista, bažící po moci a pohradající ústavními zvyklostmi. A ohání se právě počtem přímých hlasů, jako že má silnější mandát. Takže paradoxně, tzv. přímá demokracie může vést k centralizaci moci.
Jeden pokus o praktikování přímé demokracie proběhl v přímé volbě našeho prezidenta.Prima volba prezidenta ovsem neni prima demokracie (ale chapu, ze nekoho muze to slovo "prima" zmast). Podstatnym znakem prime demokracie je to, ze se hlasuje o konkretnich otazkach, zakonech a opatrenich, namisto hlasovani o lidech, kteri je maji realizovat. Tim se vyhnete nutnosti tem lidem verit ci se na ne jinak spolehnout, a proto je to v praxi efektivnejsi. V praxi (ve Svycarsku) se pak pouziva poloprima demokracie, ktera spojuje vyhody obou systemu.
Podstatnym znakem prime demokracie je to, ze se hlasuje o konkretnich otazkach, zakonech a opatrenich, namisto hlasovani o lidech, kteri je maji realizovat.To je vcelku jedno, jestli se hlasuje o konkrétním člověku, nebo o konkrétním tématu. Podstatné je to, říct si, co má větší váhu, jestli usnesení zvoleného parlamentu, nebo usnesení ve všelidovém hlasování. Kdo rozhodne, co má větší váhu? Kdo rozhodne, o čem se bude vlastně hlasovat a jak bude položena otázka /což může být fatální../? O úskalích tzv. přímé demokracie celkem výstižně píše zde Jiří Kučera. Případ volby prezidenta byl jen malou demostrativní ukázkou, kam by to u nás vedlo. A nevymlouvejte se, že tohle nebyla přímá demokracie
To je vcelku jedno, jestli se hlasuje o konkrétním člověku, nebo o konkrétním tématu.Neni to vubec jedno. Lide mohou lhat. Temata ne. Hlasovat o tematech, nebo jeste lepe o zakonech, je jednoduchy zpusob, jak zaridit, aby politici plnili sve sliby. (Kdyz vidim, jak komplikovane zpusoby lide vymysleji, aby se toho dosahlo, chce se mi brecet.) A ten zpusob funguje.
Podstatné je to, říct si, co má větší váhu, jestli usnesení zvoleného parlamentu, nebo usnesení ve všelidovém hlasování.To se ptate vazne? V demokracii ma samozrejme vetsi vahu vselidove hlasovani. Opak je porusenim demokratickych principu. Co az se vam ten parlament usnese na vedouci uloze strany? Nerozumim tomu. Proc chcete byt nekomu otrokem? Proc chcete, aby za vas rozhodoval nejaky poslanec? Na ktereho se nemuzete spolehnout?
Kdo rozhodne, o čem se bude vlastně hlasovat a jak bude položena otázka /což může být fatální../?Tohle je vyresene.. Proste se sebere dostatek podpisu (typicky kolem 1%) a pak se o te otazce muze hlasovat - rika se tomu iniciativa.
O úskalích tzv. přímé demokracie celkem výstižně píše zde Jiří Kučera.Vystizne? Vzdyt je to same "ja si myslim". Bohuzel mysli a proto nevi. Ano, nedemokrate jsou proti demokracii. Jaka novinka.
Případ volby prezidenta byl jen malou demostrativní ukázkou, kam by to u nás vedlo. A nevymlouvejte se, že tohle nebyla přímá demokracieKam to vedlo? Co tak fatalniho se stalo? Jak uz jsem rekl, prima volba prezidenta neni prima demokracie. Mozna byste mohla pro zmenu zkusit nad vecmi opravdu premyslet (a neco si prostudovat), ne jen opakovat fraze..
Lide mohou lhat. Temata ne. Hlasovat o tematech, nebo jeste lepe o zakonech, je jednoduchy zpusob, jak zaridit, aby politici plnili sve sliby.To se mýlíte. Správně načasované téma, zvlášť když následuje po nějaké zneužitelné emotivní události, může být pěkně manipulativní. Například si dovedu představit, že kdyby následovalo všelidové hlasování těsně po havárii jaderné elektrárny /Fukušima/, dopadlo by silně v neprospěch všech jaderek. Bez ohledu na objektivní skutečnosti. Jak zmiňuje Jiří Kučera v tom článku, zakopaný pes je v neinformovanosti lidí. Anebo přesněji řečeno v mediální moci. Běžný člověk se rozhoduje pod dojmem toho, co se dozví z médií. Zákonodárci jsou /měli by být/ přeci jen nadprůměrně vzdělaní a taky informovanější. Koneckonců, i Zeman se ve své kampani svezl na vlně "svrhnu Kalouska" a to mu myslím přineslo hodně procent. Ač to téma bylo vlastně lživé, protože sám o sobě svrhnout Kalouska nemohl a příčiny pádu Nečasovy vlády byly jak víme jiné. Přesto se Zeman tímto "vítězstvím" chvástá a mnoho lidí této lživé informaci věří.
To se ptate vazne? V demokracii ma samozrejme vetsi vahu vselidove hlasovani. Opak je porusenim demokratickych principu. Co az se vam ten parlament usnese na vedouci uloze strany? Nerozumim tomu. Proc chcete byt nekomu otrokem? Proc chcete, aby za vas rozhodoval nejaky poslanec? Na ktereho se nemuzete spolehnout?Ptám se zcela vážně. Ve většině států, kde se vyhlašují referenda, není jejich výsledek pro parlament závazný, pouze informativní. Totiž, k čemu bychom pak měli nějaký parlament..? Stačil by kolotoč laického hlasování a bylo by vymalováno, ne? Bohužel, takto jednoše to ve světě nefunguje. A propó, na vedoucí úloze strany se může teoreticky shodnout zrovna tak všelidové hlasování.
Proste se sebere dostatek podpisu (typicky kolem 1%) a pak se o te otazce muze hlasovat - rika se tomu iniciativa.A když žádná iniciativa nenastane, anebo se té iniciativy chytí nějaká dobře financovaná lobby, nejlépe vlastník nějakého média..? Další věc. Těžko by mohl nějaký politik přijmout zodpovědnost za svůj program, který slíbil voličům, když by měl svázané ruce referendy. Politici totiž musí řešit témata komplexně. Nemohou vytrhnout k kontextu nějakou otázku a zabývat se jen jí, bez ohledu, co ostatního ovlivní. Zkrátka na poslance se nemohu spolehnout, ale na nějaké všelidové odpovědi neinformovaných už vůbec ne. Poslance na rozdíl od masy občanů mohou voliči poslat do věčných politických lovišť, takže v jeho zájmu je vládnout tak, jak slíbil.
Kam to vedlo? Co tak fatalniho se stalo?Celkem nic, jen máme ve světě ostudu, do společnosti jde poselství od hlavy státu, že lhát se vyplatí, že alkoholismus je in. Dál naše "hlava" pilně vysílá signály, že směrem k EU budeme pěkě poslušní a vstřícní, totéž k Rusku. O znevážení funkce prezidenta ani nemluvím. Co slyším děti a mladé lidi, je častým komickým objektem. Slovo prezident se pomalu stává synonymem vrávorajícího protivného Ovaru.
Ano, nedemokrate jsou proti demokracii. Jaka novinkaTo už je zas jen čirá demagogie v duchu "Kdo nejde s námi, jde proti nám".
To už je zas jen čirá demagogie v duchu "Kdo nejde s námi, jde proti nám".Neni. Vadi mi pokrytectvi. Pokud nekdo nechce demokracii, at to rekne rovnou. At to neschovava za reci o tom, jak musi rozhodnout "voleni zastupci", nebo o tom, ze by se mohlo rozhodnout hloupe. Cele je to o tom, ze se odpira moznost rozhodovat lidem, a porusuje tak zakladni princip demokracie, kterym je rovny pristup k moci. A to pokrytectvi je hezky videt i na vas (a to jak pisete o Zemanovi je hezkou ukazkou pokrytecke manipulace, ale to pominu). Spousta slov, a pritom na to zakladni jste mi neodpovedela - proc chcete, aby za vas o vasem osudu rozhodoval nekdo jiny? Je jasne, ze je to proto, protoze se povazujete za lepsi nez vetsina lidi.
a pritom na to zakladni jste mi neodpovedela - proc chcete, aby za vas o vasem osudu rozhodoval nekdo jiny?Odpovím otázkou: Vážně si myslíte, že v případě všelidového hlasování by nerozhodoval někdo jiný?
Nebyli bychom o nic víc nemokratičtější a ještě bychom vyházeli spoustu peněz oknem.Existuji studie z USA a Svycarska, kde prima demokracie setri 10-15% statniho rozpoctu. Ale nenechte se zmast fakty.
Vážně si myslíte, že v případě všelidového hlasování by nerozhodoval někdo jiný?Spolurozhodovali by se mnou ostatni obcane tohoto statu. Chtit o tom rozhodovat vic nez nekdo jiny by asi bylo ponekud nemoralni.
Jak to dopadlo, vidíte sám.
Jděte už někam. Já chápu váš postoj, že "lid" není ještě dostatečně vyspělý na to, aby zvolil degenerovaného spícího
ilumináta z Bilderbergu s červenejma fuseklema či Šimona Páneva. Představte si, že lid katapultoval k moci jakéhosi novodobého
Caesara, jenže s tím rozdílem, že nemusí čekat na Bruta, ale postačí počkat na další volby, kdy lid opět rozhodne .
A to říkám i přesto, že mi Zeman vypadl už dosti z oka.
A ano, Šimon Pánek by byl podle mě dobrý/
Můžu se zeptat, proč by měl být podle vás agent CIA dobrým prezidentem? Celá ta nezisková organizace Člověk v plísni jsou jen vyžírkové, dělající politickou propagandu za peníze daňových poplatníků. A to vše pod rouškou jakési humanitární organizace. Abych jim ale zas až tak nekřivdil, humanitární činnost poskytují výjimečně taky, ale dělají především politickou propagandu. Vezměme si kupříkladu jeden příklad za všechny, soudružko, třeba Ukrajinu. Co dělá Člověk v plísni od roku 2003 třeba na Ukrajině zde ?. Vzdělává novináře, místní samosprávu a nevládní organizace. Tohle má být humanitární činnost? Tam mají nesvéprávné novináře a samosprávu, že potřebují "vyškolit"? To je jen jeden příklad z mnoha, takových příkladů jsou tam desítky. V každé zemi je to podobné, všude "školí". To má k apolitické humanitární organizaci hodně daleko. Tohle téma by stálo za blogové zpracování, soudružko. Co země (kde ČvP působí), by byla vhodným námětem. Všude si totiž Člověk v plísni vybírá tu "správnou stranu". At je to Sýrie, Gruzie, Čečensko. No prostě libovolná země.
Provokuje a podněcuje konflikty, intrikaří, jde mu o vlastní zájmyTady budu souhlasit. Ne že by se tím odlišoval od ostatních politiků, ale dělá to až příliš okatě a amatérsky.
Podle mě je zkrátka parlament přeci jen jakés takés síto populismu.No vezměme si to od prvovopočátků. První "volba" Václava Veškrny, kdy byl jednohlasně zvolen kandidáty Národní fronty, tak to byla jednoznačně fraška. Souhlas? Při další volbě Václava přikulovače lahváče musel být zavřen na několik dní PhDr. Mirek Sládek. Ne že bych byl fanouškem Mirka Sládka, ale demokratická volba to nebyla. Když byl Venouš zvolen, tak byl Mirek zase propuštěn. Posuneme se v čase zase o kousek dál dál, do roku 2008. Tenkrát frčely nábojnice v obálce, které dostávali mnozí poslanci při příležitosti volby prezidenta. Vy tomu říkáte "síto populismu", já to nazvu jako mafiánské praktiky. A to je jen zlomek, co se člověk náhodou doví skrze média. Vsadil bych se, že kdyby jste se dozvěděla jen o zlomku praktik, které jsou při takových volbách uplatňovány ..., tak by z vás to síto populismu záhy vyprchalo.
A ten kontejner si nechte pro sebe, soudruhuCo je, vy jste nějak neocenila popelnicový humor MUDr. Jílka. Jsem psal, že to není z mojeho repertoáru. No neva, tak jste se nepoveselila, tak třeba někdy jindy
Můžu se zeptat, proč by měl být podle vás agent CIA dobrým prezidentem?Ale noták, soudruhu
Celá ta nezisková organizace Člověk v plísni jsou jen vyžírkové, dělající politickou propagandu za peníze daňových poplatníkůFinancování ze státního rozpočtu tvoří 24% příjmů. Například při povodních byla pomoc páchána ze sbírek.. I pomoc po zemětřesení na Haiti šla z veřejných sbírek. A další a další...
Abych jim ale zas až tak nekřivdil, humanitární činnost poskytují výjimečně taky, ale dělají především politickou propagandu.Vyjímečně!? To, že organizují pomoc při přírodních katastrofách, jak zmiňuji, nebo lidem na útěku z válečných oblastí, stavějí studny v Africe, či pomáhají tam, kde se děje bezpráví, to všechno dělají jen bokem, že, soudruhu...
Co dělá Člověk v plísni od roku 2003 třeba na Ukrajině zde ?. Vzdělává novináře, místní samosprávu a nevládní organizace.
Všude si totiž Člověk v plísni vybírá tu "správnou stranu". At je to Sýrie, Gruzie, Čečensko.Tahle organizace má v programu mj. i vzdělávání, protože jak známo, vzdělání je cestou z chudoby i totality. Pravdou tedy je, že v situacích, ve kterých se nacházejí, je těžké být nestranný, nejsou apolitičtí. Kromě toho např. multikulturalismus by si mohli odpustit. Čl. v tísni je na straně ohrožených/utlačovaných. To, že se z utlačovaných mohou stát časem utlačovatelé, za to humanitární pracovníci nemohou nést zodpovědnost... Co se týká Ukrajiny, pomoc nevládním organizacím, nezávislým novinářům, atp. je pro mě zcela pochopitelná. V době tuhé totality jsme taky byli vděční za podporu západu /alespoň já a dost lidí co znám ano - nevím jak vy/. I tenkrát komunisti hřímali o "vměšování do vnitřních záležitostí" ČSSR, stejně tak jako dnes zní z Ukrajiny a jiných států, kde na tom s demokracií jsou dost na štíru. Vzpomínám např. na to, jak se zachoval tehdejší francouzský prezident Mitterrand, když během oficiální návštěvy ČSSR pozval kriminalizovaného V. Havla na snídani
Financování ze státního rozpočtu tvoří 24% příjmů.No jestli ovšem nekecaj. Samozřejmě že účtenky od Sorose a CIA tam neukážou. Pomoc při povodních nezpochybňuji, to mohlo být z veřejných sbírek. Mě jde o zahraniční "mise", tedy o mise s dokonale promyšleným krytím pod nálepkou humanitární organizace.
Vyjímečně!?
Samozřejmě že vyjímečně, nebo snad je zemětření po světě či jiná katastrofa každý den nebo měsíc? A Člověk v plísni je infiltrován ve všech možných zemích, kde žádná humanitární katastrofa nebyla. A ty země tvoří naprostou většinu jejich působišť. Naopak svým působením humanitární katostrofu přivolává, když pomáhá organizovat státní převrat ve zminované Ukrajině zde. Samozřejmě na náklady Člověka v plísni tam jezdí i takové figury jako Kocáb (samozřejmě jak jinak, pravdoláskařská figura). Toto je humanitární činnost? Snad mi nechcete namluvit, že na Ukrajině panuje tuhá diktatura? Zpochybnil snad někdo tamnější výsledky voleb? Ano, bordel a korupce tam je, ale to nevyřeší řádění banderovců, převracejích autobusy a zapalujících policisty, no a těm tam Člověk v plísni otevřeně napomáhá. Samozřejmě že z "humanitárních" důvodů. Fakt to žeru tuhle propagandu.Proč bych měl jako danový poplatník financovat PŠM novinářů na Ukrajině skrze Člověka v plísni.
Vy jste strašně infikovaná těmi pravdoláskovými povídačkami, ale úplně extrémně. Neuvědomujete si pozadí celých těch šaškáren, to má vše geopolitické pozadí.
Naštěstí jsem tady já a vaše opravdu velké mezery ve vnímání činnosti těch "humanitárních" kašparů vám mohu zcela zacelit a provést PŠM a to vše zcela zdarma .
Tak schválně, píchněte si někam do mapy, kde Člověk v plísni působí, řekněte nějakou zemi a já vám to dostatečně objasním, co tam dělají. Těch politicky neutrálních zemí, kde jde opravdu o humanitární pomoc je naprosté minimum a to by musela být opravdu velká náhoda, kdybyste se trefila :).
Víte, když jsem se blíže zajímal o dění v Sýrii (kde mimochodem ČvP taky působí na té "správné" straně, té teroristické čti správně protiruské), tak jsem sledoval různé zdroje a koukal jsem i na presstv (to je propagandistická TV z Teheránu, ale to ted ponechám stranou). A tam běžel nějaký dokument o Ázerbajdžánu. Nevěnoval jsem tomu nějak moc velkou pozornost až do té doby, než jsem zaslechl češtinu. To jsem nevěřil vlastním uším a očím. Hádejte kdo tam dělal "školení". Ano, byl to Člověk v plísni. Dokumentovat to nemohu, protože to byl jakýsi "live stream". Ale prisám bohu.
Ted vám objasním celé to pozadí té "humanitární mise" v Ázerbajdžánu. Po rozpadu SSSR vzniklo v Ázerdbajdžánu jakési mocenské vakuum a ted probíhá mocenská přetahovaná mezi bývalým vládcem a imperiální mocností roztahující se po celém Blízkém východě (ano je to USA). V oblasti extrémně bohaté na nerostné suroviny. No a ČvP chystá živnou půdu a "demokratizační procesy" čili pro demokratické vytěžení a případný humanitární vpád (jako třeba v Sýrii) a dělají užitečné idioty. Že je to s lidskými právy v Ázerdbajdžánu na štíru nebudu zpochybnovat (to je ovšem v této středoasijské oblasti úplně všude, všude je tam nějaký diktátor), ale opět nejde o žádnou humanitární katastrofu, ale prachsprostou politickou propagandu. Takže tak. A lidská práva jsou tím posledním, oč tady jde. A tak bychom mohli pokračovat s Arménií a dalšími.
Uf, to jsem se to vyčerpalaNo hej, bolo to celkom posobivé.. Neviděl jsem to teda celý. Ty scenérie se celkem vydařily až k těm sobům na Čukotce. No je to velká země, kde je ale taky velký bordel :). Ale dala světu taky velké osobnosti, na to se dnes zapomíná. Čechov, Dostojevskij, Ciolkovskij.. no celkem se jim to podařilo. A ani se jim tam nic neposralo (asi), to by jinak už z toho stříkali pravdoláskovci do nadšením do textilu. Když to srovnam třeba se Salt Lake city, tak tam hasiči přebalovali a muckali se skoro celý ceremoniál s vlajkou, to bylo celkem stupidní.
No na té Ukrajině si opravdu zahrávají s ohněm, to se opravdu už může rozšířit v neuhasitelný požár. Jestli jsem si dobře povšiml, tak ten imperialistický Putin do toho dění nijak nezasahuje. Což se ovšem nedá říci o jiných zemích. Kerry už se dostavil, ministryně Ashton a od nás Trautenberk a Kocáb (pravdoláskařská fronta). To by bylo řevu, kdyby se dostavil i nějaký vyslanec Ruska. Pokud se opravdu chtějí (ono je tam tak půl na půl) "přimknout k Evropě", tak to je jejich konec. Rusko zruší celní unii (tím ztratí Ukrajina hlavní odbytiště svých výrobků a v EU to nikdo kupovat nebude), a až budou platit tržní ceny za plyn (ne ceny přátelské) jako ostatní odběratelé tak to budou banderovci koukat. To bude následovat nevyhnutelný hospodářský kolaps. To říkám zcela pragmaticky a apoliticky, prostě konstatuji.
U toho nicku mám pořád stejné markantní znaky, takže si to nikdo nemůže splést.. . Ted jsem sice Vympel, možetě pokůkat, abyste se trochu vzdělala, Specnaz - Uspét vo vrémja - Just in time. Je tam i Marfuša
.
Jestli jsem si dobře povšiml, tak ten imperialistický Putin do toho dění nijak nezasahuje.To by mě opravdu zajímalo, jak tohle můžeš vědět. Asi budeš mít kontakty na někoho vysoko ve ФСБ
Pokud se opravdu chtějí (ono je tam tak půl na půl) "přimknout k Evropě", tak to je jejich konec. Rusko zruší celní unii (tím ztratí Ukrajina hlavní odbytiště svých výrobků a v EU to nikdo kupovat nebude), a až budou platit tržní ceny za plyn (ne ceny přátelské) jako ostatní odběratelé tak to budou banderovci koukat.No aby ses nedivil, až na tom budou líp jak my...
jak tohle můžeš vědět. Asi budeš mít kontakty na někoho vysoko ve ФСБ
Dobře, upřesněme si tedy pojmy. Nikdo z Ruska se nevměšuje tím způsobem, že by tam vysílali nějaké pomazané hlavy a vystavovali je na odiv (politiky nebo něco podobného). Tedy oko nic nevidí, tím ovšem neříkám, že FSB nepracuje . Pracuje, a má už i celkem dobré výsledky.
Tak to bychom měli. Kdežto ostatní zainteresované strany dělají obojí (tajné služby + vystavování tajtrdlíků). Ještě v tom výčtu tajtrdlíků jsem zapomněl na McCaina. Ten se taky už na Ukrajině objevil. A všude kde se objeví tenhle pacholek, tak to zavání velkou sviňárnou. V Sýrii se Mc Cain muckal s teroristy kakajdisty. Poté už bylo najednou zaděláno na humanitární invazi, ke které jak ovšem víme nakonec nedošlo :).
No aby ses nedivil, až na tom budou líp jak my...
Tak to si rozhodně nemyslím. Přinejmenším o té části, která se chce "trhnout" k EU. To je zemědělská oblast, průmysl žádný a v leckterých oblastech tam potkáš na silnici častěji koně než automobil. To je bývalá Halič a Bukovina a tam to leckde vypadá ještě jako za Rakouska-Uherska. Tyhlety "revolucionáře" nenazývám banderovci jen tak zbůhdarma. Byl jsem v Ivanofrankovsku (už je to ale hodně dlouho) hovořím z vlastní zkušenosti a tam skutečně tenhle Bandera je velice populární a na každém rohu visí červenočerný hadr (vlajka ukr. nacionalistů). Jediné, co je tam velmi pěkné jsou přírodní scenérie. Spousta obyčejných lidí (teď nemyslím mafiány) tam má hlavní zdroj obživy z toho, co si sami vypěstují na políčku. To budou koukat, až jim EU zakáže zahrádkaření (už měli na to náběhy), to si budou ti lidé užívat svobody plnými doušky.
Veškerý průmysl je soustředěn ve východní části (tedy té proruské) a to je ta část, která prakticky celou Ukrajinu živí, páč v té západní části neni nic. O Stachanovovi jsi už možná něco slyšel ne? Možná ne, ty si ještě cucák, kdyžtak můžeš využít nějaký vyhledávací engine (bud NSA-based - Google, a nebo ФСБ-based - yandex). Stachanov nerubal rozhodně v Užhorodu.
Takže si uděláme na závěr zase malé shrnutí. Víš o tom prd a jsi možná tak odkojen nějakými pravdoláskovými pisálky a článečky z Respektu. Nemusíš ale zoufat - mohu ti poskytnout hloubkovější školení, kvalitní PŠM (samozřejmě, že zdarma).Takže si uděláme na závěr zase malé shrnutí. Víš o tom prdJe samozrejme hrozné, že na barikádach v Kyjeve zomierajú ľudia kvôli vidine dobre platenej práce v EU, ale ak si nejaké ľudskoprávne organizácie z "vyspelej Európy" namýšľajú, že podporou "opozície" pomôžu Ukrajine k svetlejším zajtrajškom, tak tí ich naivní aktivisti vedia ozaj prd. Terorizmus a nacionalistické vášne tesne za našimi hranicami, viď prvé lastovičky tu, môžu viesť len k tomu, že budeme mať rovno za kopcom nejakú tú Sýriu a tie závery analýzy o dopade na Slovensko a Česko od Chelemendika, ktorý je sám Ukrajinec, by som v tom prípade brala vážne.
Kdežto ostatní zainteresované strany dělají obojí (tajné služby + vystavování tajtrdlíků).No mě přijde, že západ aktuálně spíš víc tajtrdlíkuje než agentuje. FSB bude na ukrajině nejspíš mnohem víc doma než západní trojpísmenné organizace...
Takže si uděláme na závěr zase malé shrnutí. Víš o tom prd a jsi možná tak odkojen nějakými pravdoláskovými pisálky a článečky z Respektu.Ale nejsem. Já jen moc nedám na tu rusofilní mantru o tom, že bývalé státy sssr si bez Ruska nemůžou ani uprdnout. Jasně že můžou - pokud budou chtít a pokud si to nějak nezvoraj.
Existuji lide, kteri pracovali treba v kooperativech, kde mel kazdy stejnou mzdu.
V jakých kooperativech? V již zmiňovaném Mondragonu nic takového není a poměr mezi nejnižší a nejvyšší mzdou je asi 1:10. To má do stejné mzdy sakra daleko.
Randy, jsi svepravny, zkus si taky nejakou praci udelat sam.
To bych sice mohl, ale na druhou stranu, když sem něco píšu já, tak většinou k tomu přidávám i odkazy. Hlavně kvůli tomu, že o problematice něco vím, takže nemusím nic složitě hledat a jdu najisto. Tím šetřím práci těm, kteří se v dané problematice tolik neorientují a třeba ani nevědí, co vlastně hledat.
Spolecnost, kde by byl ten pomer 1:10 by byla extremne rovnostarska, podle dnesnich standardu.
To je otázka. Troufám si tvrdit, že v mnoha malých firmách to takto funguje. Nekvalifikovaní zaměstnanci berou 10 tisíc, šéfové 100 nebo i méně. Malá firma neplatí manažery jako ČEZ.
V historii najdeme dlouhý seznam levicových intelektuálů, kteří podporovali (a stále podporují) zločinecké režimya tiež "dlhé zoznamy" ľavicových intelektuálov, ktorí vystupovali proti zločineckým režimom a nehumánnym pomerom v spoločnosti ono dosť záleží na tom, kto taký zoznam zostavuje a prečo... a tiež čo pokladá a čo nepokladá za zločinecké a nehumánne