Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,58 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,32 %. Procesor AMD používá 67,43 % hráčů na Linuxu.
V Las Vegas probíhá veletrh CES (Consumer Electronics Show, Wikipedie). Firmy představují své novinky. Například LEGO představilo systém LEGO SMART Play: chytré kostky SMART Brick, dlaždičky SMART Tagy a SMART minifigurky. Kostka SMART Brick dokáže rozpoznat přítomnost SMART Tagů a SMART minifigurek, které se nacházejí v její blízkosti. Ty kostku SMART Brick aktivují a určí, co má dělat.
Vládní CERT (GovCERT.CZ) upozorňuje (𝕏) na kritickou zranitelnost v jsPDF, CVE-2025-68428. Tato zranitelnost umožňuje neautentizovaným vzdáleným útočníkům číst libovolné soubory z lokálního souborového systému serveru při použití jsPDF v prostředí Node.js. Problém vzniká kvůli nedostatečné validaci vstupu u cest k souborům předávaných několika metodám jsPDF. Útočník může zneužít tuto chybu k exfiltraci citlivých
… více »V úterý 13. ledna 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 5. Mobile Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a související infrastrukturu. Akci pořádá David Heidelberg.
… více »Už je 14 dní zbývá do začátku osmého ročníku komunitního setkání nejen českých a slovenských správců sítí CSNOG 2026. Registrace na akci je stále otevřená, ale termín uzávěrky se blíží. I proto organizátoři doporučují, aby se zájemci přihlásili brzy, nejlépe ještě tento týden.
… více »Rok 2026 sotva začal, ale už v prvním týdnu se nashromáždilo nezvykle mnoho zajímavostí, událostí a zpráv. Jedno je ale jisté - už ve středu se koná Virtuální Bastlírna - online setkání techniků, bastlířů a ajťáků, kam rozhodně doražte, ideálně s mikrofonem a kamerou a zapojte se do diskuze o zajímavých technických tématech.
Dějí se i ne zcela šťastné věci – zdražování a nedostupnost RAM a SSD, nedostatek waferů, 3€ clo na každou položku z Číny … více »Vývojáři GNOME a Firefoxu zvažují ve výchozím nastavení vypnutí funkce vkládání prostředním tlačítkem myši. Zdůvodnění: "U většiny uživatelů tento X11ism způsobuje neočekávané chování".
Nástroj pro obnovu dat GNU ddrescue (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 1.30. Vylepšena byla automatická obnova z disků s poškozenou čtecí hlavou.
Protokol IPv6 má již 30 let. První návrh specifikace RFC 1883 je z prosince 1995.
Byli vyhlášeni vítězové ocenění Steam Awards 2025. Hrou roku a současně nejlepší hrou, která vám nejde, je Hollow Knight: Silksong.
na dnesni den pripada cirkevni svatek Boziho Tela, ktery se slavi skoro ve vsech katolickych zemich. V nemecky mluvicich zemich se nazyva Fronleichnam a diky jeho vyslovnosti se protestante posmivaji katolikum i timto vtipnym anglickym prekladem. Protestante totiz hostije neoslavuji, pro ne je telo pane vsudepritomne. Trochu komplikovana konstrukce s tou hostiji jako telo pane, ale tak to s temi cirkevnimi svatky je - maji spise prinutit cloveka k zamysleni - treba nad tim ucetnictvim, ktere zde nekdo nahlasil jako bakalarskou praci.
Samozrejme, ze na pocatku stoji jiz napevno, ze se to napise v PHP. Aby to bylo multiplatformni. Ale nepredbihejme. Je svatek, relaxed cte clovek abc a najednou - php-ucto jako bakalarska prace. Ale protoze je svatek, tak to nelze jen tak prejit. K tomu je protreba se vyjadrit, ale nejen k tomu PHP, to je spolecenska zalezitost, takovy den se to tyka nas vsech.
Tedy nekdo bude psat bakalarskou praci. A asi ji nejak udela a pak je ten Bc. A kdyz nepujde dal delat toho magistra (v coz pevne doufam), tak se vrhne do viru kapitalistickeho sveta - a o jako mladeho Bc se znalostmi PHP se o nej vsechny ty inovativni e-shop-firmy porvou. Dostane minimalne 40 tisic nastupni plat v mladem dynamickem kolektivu a obohati nas svet o dalsi debilni stranky v internetu. Co je na tom k zamysleni?
Nu nejprve se ptam, co to je za zarizeni, kde je nejaka takova bakalarska prace zadana? Je to privatni skola? Nebo dokonce statni zarizeni. Na obe se prispiva ze statnich penez. Kdo tu bc-praci vede. Asi nejaky docent. Nebo asistent, patrne o 3 roky starsi nez ten budouci bakalar. Ok, to by byla omluva, ale co vedeni katedry?
Jak to, ze to nikdo nezarazi. Jak to, ze to doslo tak daleko, ze je nekdo skoro bakalar a klidne napise, ze se bude neco delat v PHP, aby to bylo multiplatformni a ze se vubec nemluvi o tom, ze by to melo byt kvalitni. Jak to, ze nekdo takovy muze klidne patrne studovat a jeden z hlavnich argumentu je, ze to bude na konec GPL. Na zacatek bude MYSQL, to uz je jasne, pozdeji dalsi. Take bude mozna pozdeji java client s xmlrpc. (zkratky je tam patrne uci). Ale to nejlepsi je: ' do pondelka prosi budouci bakalar o namety, co by to melo umet, v tom patrne jasno nema.'
Je Boziho Tela a ja se ptam, jak tohle jednou zkonci. Jak to ze to musim platit a nic proti tomu nemohu delat. Jak je mozne, ze se take za moje penize delaji takove nesmysly. Jak to, ze Bozi syn, s jehoz telem jsme skrz hostii jedno neco takoveho dovoli? Pral bych si aby se obratil na sveho otce s prosbou, aby zase jednou zaslal potopu prinejmensim na vsechny ty vysoke skoly, kde se neco takoveho deje a vyplavil z nich tu sebranku, ktera jen mrha nasimi prostredky.
Amen.
Tiskni
Sdílej:
s/z\(konci\)/s\1/