Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
my @tmpArr = [];
my $pocet = $tmpArr;
my arr = [@tmpArr];
//a to este $tmpArr moze byt uplne ina regulerna premenna ako @tmpArr
Myslim si vsak, ze Perl je mocny programovaci jazyk na rychle programovanie jednoucelovych programov na spracovanie textu. Samozrejme pokial nie je clovek v time, tak si moze patlat kod v comkolvek a podla seba, ale pokial pracujete na vacsom projekte, kde je potencial niekolko rokov, co znamena okrem ineho aj fluktuaciu ludi v time, tak keby som bol manager takehoto projektu urcite Perl nezvolim ako hlavny programovaci jazyk pre jeho neprehladnost a prilis dlhu dobu zaucania noveho cloveka.
Připojuji se k blahopřání. Cca před třemi lety jsem se k PERLu dostal díky jednomu z mých kolegů (kterému tímto děkuji za rozšíření obzorů) a od té doby na tenhle jazyk nedám dopustit...
awk
=> perl -ne
, když zjistím že na to co potřebuji awk
nestačí. Cokoliv většího ale raději píšu v Pythonu. Na složitější one-linery je Perl výborná věc. Má lepší a kompaktnější API pro regexpy než Python, a i strukturovaný kód se dá psát jako argument, což v Pythonu nejde. Blbý je akorát že je to mamut, má chybnou binární aritmetiku, neumí automaticky konvertovat ref na hashe a pole, sémantika kódu je plná výjimek, a celkově dost blbě se to čte.
Tiskni
Sdílej: