Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
my @tmpArr = [];
my $pocet = $tmpArr;
my arr = [@tmpArr];
//a to este $tmpArr moze byt uplne ina regulerna premenna ako @tmpArr
Myslim si vsak, ze Perl je mocny programovaci jazyk na rychle programovanie jednoucelovych programov na spracovanie textu. Samozrejme pokial nie je clovek v time, tak si moze patlat kod v comkolvek a podla seba, ale pokial pracujete na vacsom projekte, kde je potencial niekolko rokov, co znamena okrem ineho aj fluktuaciu ludi v time, tak keby som bol manager takehoto projektu urcite Perl nezvolim ako hlavny programovaci jazyk pre jeho neprehladnost a prilis dlhu dobu zaucania noveho cloveka.
Připojuji se k blahopřání. Cca před třemi lety jsem se k PERLu dostal díky jednomu z mých kolegů (kterému tímto děkuji za rozšíření obzorů) a od té doby na tenhle jazyk nedám dopustit...
awk
=> perl -ne
, když zjistím že na to co potřebuji awk
nestačí. Cokoliv většího ale raději píšu v Pythonu. Na složitější one-linery je Perl výborná věc. Má lepší a kompaktnější API pro regexpy než Python, a i strukturovaný kód se dá psát jako argument, což v Pythonu nejde. Blbý je akorát že je to mamut, má chybnou binární aritmetiku, neumí automaticky konvertovat ref na hashe a pole, sémantika kódu je plná výjimek, a celkově dost blbě se to čte.
Tiskni
Sdílej: