Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pokusy o využití Linuxu na PDA se na internetu hledají poměrně snadno, respektive se jich dá vygůglit vcelku přehršel... bohužel "udělátor", který bych potřeboval sehnat já, se mi jaksi nedaří najít
UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je na Linuxovém serveru totálně off-topic (což je ostatně zdůrazněno i v názvu), odkazuje na stránku obsahující flash, ale sorry prostě jsem si nemohl pomoct...
Asi by to spíš patřilo do fóra, ale je to krapet rozvláčnější dotaz (a navíc bych si to tu rád schoval jako malé howto, pokud se zadaří), tak se pokusím rozepsat tady v Blogu.
Tak jsem dneska při pročítání bulvárního tisku u ranní kávy narazil na tento článek. Přestože jsem zkoušku z fyziky udělal s odřenýma ušima, tak si pamatuju alespoň to, že Perpetuum mobile vyrobit nelze...
Je mi jasné, že to není bug, že mi prostě chybí ovladače pro integrovanou grafiku. Je mi jasné, že to zavání "anti_win_fanatismem". Ale stejně si to neodpustím...
Asi každý má svoji oblíbenou distribuci ... ostatně stačí nahlédnout do profilů tady na Abclinuxu. Co se týče osobního využití, tam je to brnkačka - nikdo vám do toho nemluví (i když... ). V momentě, kdy ale máte instalovat počítače v "produkčním prostředí", to už tak úplně vaše věc není, i když máte maximálně volné ruce.
Je něco shnilého ve státě dánském aneb "minimální instalace" podle Redhatu...
Tak moje "babička tiskárna" HP840C včera definitivně oznámila, že už ji to nebaví a odešla do věčných lovišť... :'-( a mně nezbývá, než se pohlédnout po její zdatné nástupkyni...
Před nedávnem jsem tady nadšeně poskakoval a těšil se, jak si vypiplám svého nově nainstalovaného Sarge. To jsem ovšem nevěděl, co mě ještě všechno čeká...
Je to sice ve flashi, ale opravdu jsem se pobavil :-)
Pokud jste ušetřeni používání požívání jakékoliv edice OS viz $subj., doporučuji pro osvěžení paměti shlédnout následující ukázku Windows RGE.
Než si to člověk zkusí na vlastní kůži, tak se jen pousměje - rutina...
Včera jsem se opravdu úpřímně pobavil... Dojel jsem na firmu (z minulého příspěvku), protože bylo potřeba pořešit nějaký problémek ("pan Manažer" potřeboval sehnat databáze skladového systému z ledna tohoto roku).
Pamatuju si doby, kdy heslo: "Kdo nekrade, okrádá rodinu..." bylo každodenním heslem. Nejsem natolik naivní, abych si myslel, že se lidé po roce 1989 změnili k lepšímu a přestali "přemisťovat věci na místa, kde je jejich využití aktuální". Nicméně mě moji rodiče asi vychovali nevhodně pro současnost - příčí se mi už jen pocit, že bych něco čórnul, otočil, lohnul apod., popř. abych se dostal k jádru věci -> používal software načerno...
To byl asi i jeden z důvodů, který mě přitáhnul do světa Linuxu.