Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Pokusy o využití Linuxu na PDA se na internetu hledají poměrně snadno, respektive se jich dá vygůglit vcelku přehršel... bohužel "udělátor", který bych potřeboval sehnat já, se mi jaksi nedaří najít
UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je na Linuxovém serveru totálně off-topic (což je ostatně zdůrazněno i v názvu), odkazuje na stránku obsahující flash, ale sorry prostě jsem si nemohl pomoct...
Asi by to spíš patřilo do fóra, ale je to krapet rozvláčnější dotaz (a navíc bych si to tu rád schoval jako malé howto, pokud se zadaří), tak se pokusím rozepsat tady v Blogu.
Tak jsem dneska při pročítání bulvárního tisku u ranní kávy narazil na tento článek. Přestože jsem zkoušku z fyziky udělal s odřenýma ušima, tak si pamatuju alespoň to, že Perpetuum mobile vyrobit nelze...
Je mi jasné, že to není bug, že mi prostě chybí ovladače pro integrovanou grafiku. Je mi jasné, že to zavání "anti_win_fanatismem". Ale stejně si to neodpustím...
Asi každý má svoji oblíbenou distribuci ... ostatně stačí nahlédnout do profilů tady na Abclinuxu. Co se týče osobního využití, tam je to brnkačka - nikdo vám do toho nemluví (i když... ). V momentě, kdy ale máte instalovat počítače v "produkčním prostředí", to už tak úplně vaše věc není, i když máte maximálně volné ruce.
Je něco shnilého ve státě dánském aneb "minimální instalace" podle Redhatu...
Tak moje "babička tiskárna" HP840C včera definitivně oznámila, že už ji to nebaví a odešla do věčných lovišť... :'-( a mně nezbývá, než se pohlédnout po její zdatné nástupkyni...
Před nedávnem jsem tady nadšeně poskakoval a těšil se, jak si vypiplám svého nově nainstalovaného Sarge. To jsem ovšem nevěděl, co mě ještě všechno čeká...
Je to sice ve flashi, ale opravdu jsem se pobavil :-)
Pokud jste ušetřeni používání požívání jakékoliv edice OS viz $subj., doporučuji pro osvěžení paměti shlédnout následující ukázku Windows RGE.
Než si to člověk zkusí na vlastní kůži, tak se jen pousměje - rutina...
Včera jsem se opravdu úpřímně pobavil... Dojel jsem na firmu (z minulého příspěvku), protože bylo potřeba pořešit nějaký problémek ("pan Manažer" potřeboval sehnat databáze skladového systému z ledna tohoto roku).
Pamatuju si doby, kdy heslo: "Kdo nekrade, okrádá rodinu..." bylo každodenním heslem. Nejsem natolik naivní, abych si myslel, že se lidé po roce 1989 změnili k lepšímu a přestali "přemisťovat věci na místa, kde je jejich využití aktuální". Nicméně mě moji rodiče asi vychovali nevhodně pro současnost - příčí se mi už jen pocit, že bych něco čórnul, otočil, lohnul apod., popř. abych se dostal k jádru věci -> používal software načerno...
To byl asi i jeden z důvodů, který mě přitáhnul do světa Linuxu.