Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
No, já se ani nedivím "pánům vědátorům", že jim na tu výzvu prdí ... nicméně je možné, že by na tom byl aspoň kousek pravdy? Nemyslím, že je to PM, ale například "jen" velmi efektivní způsob pohonu?
Třeba chlapci konečně zrealizovali to, co popisuje Asimov v "Ani sami Bohové"
Termín "energie vakua" je populárně-fyzikální zprofanovaný blábol.
V první řadě je nutné si uvědomit, že jakékoliv tvrzení o podstatě života, vesmíru a vůbec je pouze teorie. A že i ty věci, kterým říkáme fyzikální zákony, jsou pouze teorie. Existují teorie méně rozporné a více rozporné, teorie, kterým více věříme, a kterým méně věříme... Ale pořád je to jen naše teoretická (matematická) představa toho, jak "vesmír doopravdy funguje". Nic z našeho současného poznání nemůže být seriozně považováno za "absolutní pravdu".
No a pokud se navíc pustíte na tak ošemetný led, jako jsou "základní vlastnosti kvantové mechaniky" (což je jenom teorie, nebo dokonce spíše celá soustava teorií, které spolu nejsou až v tak úplném souladu) a začnete hlásat něco o vakuu (což je pojem s nepříliš přesně vyjasněným významem) a jeho energii (což je vysoce abstraktní teoretický pojem), těžko si z toho někdo něco přebere.
Tvrdit lze totiž cokoliv (a televizní zpravodajství nás o tom denně ujišťuje), ale je podle mého názoru velká drzost tvářit se, že "něco je takto". S největší pravděpodobností je to totiž úplně jinak.
Mimochodem - to Asimovovo fyzikální zdůvodnění funkce pozitronové pumpy ve zmiňovaném románu mi osobně přijde mnohem promyšlenější, než drtivá většina "faktů" založených na "základních vlastnostech kvantové mechaniky". Jsem reálně mnohem více nakloněn věřit mechanismu přenosu energie z paralelních vesmírů způsobem, jakým to popsal Asimov ve sci-fi knížce, než "energii vakua", ať už je to co je to - neuvěřitelně pitomých knih popularizujících "kvantovou fyziku" jsem četl několik.
Termín "energie vakua" je populárně-fyzikální zprofanovaný blábol.Chyba lávky, blábol to opravdu není (i když populárně-vědecky zprofanované téma to vskutku je, ale to je nepodstatné). Vakuum skutečně má energii (respektive lépe řečeno má určitou hustotu energie), to není jen pouhá teorie, pro to existují i experimentální důkazy (viz např. Casimirův jev, pokud chcete klidně vám tu můžu jeho princip vysvětlit).
Nic z našeho současného poznání nemůže být seriozně považováno za "absolutní pravdu".Copak to tu někdo dělá? Celá věda je založena na principu falsifikovatelnosti, který tak pěkně definoval už filosof Karl Popper. Nikdo tu o žádné "absolutní pravdě" nemluvil.
No a pokud se navíc pustíte na tak ošemetný led, jako jsou "základní vlastnosti kvantové mechaniky" (což je jenom teorie, nebo dokonce spíše celá soustava teorií, které spolu nejsou až v tak úplném souladu) a začnete hlásat něco o vakuu (což je pojem s nepříliš přesně vyjasněným významem) a jeho energii (což je vysoce abstraktní teoretický pojem), těžko si z toho někdo něco přebere.Pokud bych se tu určitý pojem nesnažil vysvětlit populárně-vědecky, těžko by mi někdo rozuměl. Fyziků tu zas tolik není a já jsem rád, pokud se současné vědecké poznání šíří i mezi normální lidi... A jen tak mimochodem, to že vakuum skutečně má energii je opravdu založeno na těch nejzákladnějších pilířích kvantové mechaniky - velmi jednoduše to lze vysvětlit např. pomocí Heisenbergova principu neurčitosti (opět pokud bude zájem, mohu tu vysvětlení podat).
Tvrdit lze totiž cokoliv (a televizní zpravodajství nás o tom denně ujišťuje), ale je podle mého názoru velká drzost tvářit se, že "něco je takto". S největší pravděpodobností je to totiž úplně jinak.Tvrdit "že je něco takto" podle současného vědeckého poznání je naprosto v pořádku. To neznamená, že se naše poznání nemůže časem zpřesnit. A to že má fyzikální vakuum (tedy skutečné ideální vakuum) energii je asi tak prokázaným faktem, jako že je Země kulatá (tedy relativně kulatá
Mimochodem - to Asimovovo fyzikální zdůvodnění funkce pozitronové pumpy ve zmiňovaném románu mi osobně přijde mnohem promyšlenější, než drtivá většina "faktů" založených na "základních vlastnostech kvantové mechaniky". Jsem reálně mnohem více nakloněn věřit mechanismu přenosu energie z paralelních vesmírů způsobem, jakým to popsal Asimov ve sci-fi knížce, než "energii vakua", ať už je to co je to - neuvěřitelně pitomých knih popularizujících "kvantovou fyziku" jsem četl několik.Zdůvodnění funkce "pozitornové pumpy" v Asimovově románu Ani sami bohové je vskutku pěkné a dobře propracované (a jak jsem psal výše, je to také moje prakticky nejoblíbenější sci-fi
Po ukončení pokusu prý počítač ukázal, že zařízení vyprodukovalo třikrát víc energie, než kolik jí spotřebovalo.Tak at zkusi zapojit vystup na vstup a uvidime. Takhle bych to spis videl, ze meri neco uplne jineho.
Napětí? Nějaká síla, vzájemná energie?
Možná jako nevyčerpatelná bakterie produkující elektřinu z kyslíku v atmosféře ... to bych taky bral.
Což o to, ony si to agentury asi předaly jak horký knedlík ... i na spoustě zahraničních "zpravodajských serverů" o tom píšou - nicméně tím to na pravdivosti nezíská. Tipuju, že večer to bude v hlavních zprávách na N@vě
No ... nevím nevím, ale já stále čekám něco ve stylu "obchodního domu Český sen" neboli přitáhli na sebe určitě velkou pozornost a teď je otázka, jaký "marketingový hokus-pokus" se z toho vyklube.
Ach jo ... já chci "super-baterku" do notýska :'-(
Tiskni
Sdílej: