Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
No, já se ani nedivím "pánům vědátorům", že jim na tu výzvu prdí ... nicméně je možné, že by na tom byl aspoň kousek pravdy? Nemyslím, že je to PM, ale například "jen" velmi efektivní způsob pohonu?
Třeba chlapci konečně zrealizovali to, co popisuje Asimov v "Ani sami Bohové"
Termín "energie vakua" je populárně-fyzikální zprofanovaný blábol.
V první řadě je nutné si uvědomit, že jakékoliv tvrzení o podstatě života, vesmíru a vůbec je pouze teorie. A že i ty věci, kterým říkáme fyzikální zákony, jsou pouze teorie. Existují teorie méně rozporné a více rozporné, teorie, kterým více věříme, a kterým méně věříme... Ale pořád je to jen naše teoretická (matematická) představa toho, jak "vesmír doopravdy funguje". Nic z našeho současného poznání nemůže být seriozně považováno za "absolutní pravdu".
No a pokud se navíc pustíte na tak ošemetný led, jako jsou "základní vlastnosti kvantové mechaniky" (což je jenom teorie, nebo dokonce spíše celá soustava teorií, které spolu nejsou až v tak úplném souladu) a začnete hlásat něco o vakuu (což je pojem s nepříliš přesně vyjasněným významem) a jeho energii (což je vysoce abstraktní teoretický pojem), těžko si z toho někdo něco přebere.
Tvrdit lze totiž cokoliv (a televizní zpravodajství nás o tom denně ujišťuje), ale je podle mého názoru velká drzost tvářit se, že "něco je takto". S největší pravděpodobností je to totiž úplně jinak.
Mimochodem - to Asimovovo fyzikální zdůvodnění funkce pozitronové pumpy ve zmiňovaném románu mi osobně přijde mnohem promyšlenější, než drtivá většina "faktů" založených na "základních vlastnostech kvantové mechaniky". Jsem reálně mnohem více nakloněn věřit mechanismu přenosu energie z paralelních vesmírů způsobem, jakým to popsal Asimov ve sci-fi knížce, než "energii vakua", ať už je to co je to - neuvěřitelně pitomých knih popularizujících "kvantovou fyziku" jsem četl několik.
Termín "energie vakua" je populárně-fyzikální zprofanovaný blábol.Chyba lávky, blábol to opravdu není (i když populárně-vědecky zprofanované téma to vskutku je, ale to je nepodstatné). Vakuum skutečně má energii (respektive lépe řečeno má určitou hustotu energie), to není jen pouhá teorie, pro to existují i experimentální důkazy (viz např. Casimirův jev, pokud chcete klidně vám tu můžu jeho princip vysvětlit).
Nic z našeho současného poznání nemůže být seriozně považováno za "absolutní pravdu".Copak to tu někdo dělá? Celá věda je založena na principu falsifikovatelnosti, který tak pěkně definoval už filosof Karl Popper. Nikdo tu o žádné "absolutní pravdě" nemluvil.
No a pokud se navíc pustíte na tak ošemetný led, jako jsou "základní vlastnosti kvantové mechaniky" (což je jenom teorie, nebo dokonce spíše celá soustava teorií, které spolu nejsou až v tak úplném souladu) a začnete hlásat něco o vakuu (což je pojem s nepříliš přesně vyjasněným významem) a jeho energii (což je vysoce abstraktní teoretický pojem), těžko si z toho někdo něco přebere.Pokud bych se tu určitý pojem nesnažil vysvětlit populárně-vědecky, těžko by mi někdo rozuměl. Fyziků tu zas tolik není a já jsem rád, pokud se současné vědecké poznání šíří i mezi normální lidi... A jen tak mimochodem, to že vakuum skutečně má energii je opravdu založeno na těch nejzákladnějších pilířích kvantové mechaniky - velmi jednoduše to lze vysvětlit např. pomocí Heisenbergova principu neurčitosti (opět pokud bude zájem, mohu tu vysvětlení podat).
Tvrdit lze totiž cokoliv (a televizní zpravodajství nás o tom denně ujišťuje), ale je podle mého názoru velká drzost tvářit se, že "něco je takto". S největší pravděpodobností je to totiž úplně jinak.Tvrdit "že je něco takto" podle současného vědeckého poznání je naprosto v pořádku. To neznamená, že se naše poznání nemůže časem zpřesnit. A to že má fyzikální vakuum (tedy skutečné ideální vakuum) energii je asi tak prokázaným faktem, jako že je Země kulatá (tedy relativně kulatá
Mimochodem - to Asimovovo fyzikální zdůvodnění funkce pozitronové pumpy ve zmiňovaném románu mi osobně přijde mnohem promyšlenější, než drtivá většina "faktů" založených na "základních vlastnostech kvantové mechaniky". Jsem reálně mnohem více nakloněn věřit mechanismu přenosu energie z paralelních vesmírů způsobem, jakým to popsal Asimov ve sci-fi knížce, než "energii vakua", ať už je to co je to - neuvěřitelně pitomých knih popularizujících "kvantovou fyziku" jsem četl několik.Zdůvodnění funkce "pozitornové pumpy" v Asimovově románu Ani sami bohové je vskutku pěkné a dobře propracované (a jak jsem psal výše, je to také moje prakticky nejoblíbenější sci-fi
Po ukončení pokusu prý počítač ukázal, že zařízení vyprodukovalo třikrát víc energie, než kolik jí spotřebovalo.Tak at zkusi zapojit vystup na vstup a uvidime. Takhle bych to spis videl, ze meri neco uplne jineho.
Napětí? Nějaká síla, vzájemná energie?
Možná jako nevyčerpatelná bakterie produkující elektřinu z kyslíku v atmosféře ... to bych taky bral.
Což o to, ony si to agentury asi předaly jak horký knedlík ... i na spoustě zahraničních "zpravodajských serverů" o tom píšou - nicméně tím to na pravdivosti nezíská. Tipuju, že večer to bude v hlavních zprávách na N@vě
No ... nevím nevím, ale já stále čekám něco ve stylu "obchodního domu Český sen" neboli přitáhli na sebe určitě velkou pozornost a teď je otázka, jaký "marketingový hokus-pokus" se z toho vyklube.
Ach jo ... já chci "super-baterku" do notýska :'-(
Tiskni
Sdílej: