Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Otestoval jsem nový Linux Mint 19 a na to, že jde zatím o betaverzi, je dost dobrá.
Dělám ajťáka v menší české firmě, cca 25 lidí. Snažím se omezovat zbytečné přeplácení za licence komerčního softwaru, které reálně moc nepotřebujeme, ale samozřejmě nakupovat je, kdy není žádná rozumná náhrada. U účetního systému běžícího na Windows serveru moc náhradu nemáme, takže platíme jako mourovatí za každého uživatele s RDP přístupem na Windows server, plus za každého uživatele účetního systému uvnitř toho serveru. Grafik potřebuje Adobe Illustrator, OK, budiž, jedna licence. Dva lidi potřebují komplexní funkce v Excelu zejména makra a pohodlnou práci s pivot tables, OK, proč ne, dělat makra v Libreoffice Calcu je proti Excelu napřeshubu.
Pokud používáte LTS (long-term-support) verze Ubuntu Linuxu (12.04, 14.04) nebo Linux Mint 13 a 17.0-17.3, tak se možná setkáváte s tím, že některý balík potřebujete v novější verzi, než je k dispozici v repozitáři vaší verze systému. Způsobů, jak si s tím poradit je víc, buď aktualizovat celý operační systém, v Ubuntu je případně řada balíků k dispozici přes PPA repozitáře, některé balíky v deb formátu nabízejí přímo vývojáři, ale pak je i možnost využít zdrojového apt-get repozitáře z novější verze Ubuntu. Pozor, jedná se o něco jiného, než si natvrdo stáhnout již zkompilovanou (binární) verzi balíku z novější verze distribuce, což vřele NEdoporučuji (a taky to skoro nikdy nefunguje kvůli vazbě na jiné verze klíčových systémových knihoven).
Před nedávnem jsem se rozhodl, že svou budoucí seminárku místo v OpenOffice napíšu v něčem, co je pro kvalitní typografii přímo stvořeno, tudíž něco na bázi TeXu. S TeXem v jakékoli podobě jsem ovšem neměl vůbec zkušenosti.
A určitě nejen tam. Co byste 16 let po revoluci čekali, že. Snad ne svobodné vyjadřování názorů v největších médiích...
Nedávná vlna veder se bez klimatizace dala těžko vydržet. Dovoluji si dát malý návod jak připravit v mžiku chutný ledový čaj
Praktická věc je burnCPU, ten dokáže procesoru v optimalizovaných verzích slušně zatopit. Ale jaké jsou z toho výsledky?
'Na vsechny dvoji metr mate, takhle to prece nejde dal, jedny mentalitou omlouvate, druhy ceka kriminal...'
Tohle je jenom takový výkřik do větru. Hledá se totiž opravář samočinného generátoru textů, který se evidentně porouchal. Ty současné slinty se vážně nedají číst :-D
Nedalo mě to a přidal jsem se k dalším blogerům, co si do svého chlívku (ehm.. blogu) dali pop-up s otázkou, zda bude čtenář volit KSČSSD či ne.
ANO, DALŠÍ POLITICKÝ BLOGPOST! Provedl jsem si takový test, která z parlamentních stran by pro mě byla nejpřijatelnější. Takže:
když si žmoulám inteligentní plastelínu? ;-)
Takové malé zpestření tady na abclinuxu, neboť tento blogpost bude o všech možných operačních systémech, jen ne o linuxu
Brutal fun... jinak to říct prostě nejde .o) Dokonalý geekovský seriál!
Ano, toto je taktéž politický příspěvek. Chtěl bych touto cestou jenom ukázat zájemcům, kde se dají najít zajímavé informace k aktuálnímu tématu.
Takové howto nebo spíš pokus o 'úvod do problematiky psaný poloamatérem'...
Tak tohle už je teda nářez. Aneb další vtípek z kategorie "proč to dělat jednoduše, když to jde složitě"
Zase jsem googlil jako blázen, abych našel nějaký jednoduchý konvertor mp3ek do oggů (a dalších formátů) na linux. Googlím a googlím, a pořád nejsem spokojený...
Dneska mě na ICQ napsal jeden takový pičmulínek, že prý četl můj článek a tak tomu asi rozumím, a jestli nevím, proč mu Windowsy detekujou disk jenom jako 128G, když on má 250G. Samozřejmě měl WinXP bez Service Packů...
Poslední dobou věnuji až nezdravé množství času pročítáním a přispíváním do místních diskuzí a obzvláště komentářům k blogům, které se pořád rozrůstají. A přestože to považuji za zajímavé a často se něčemu novému přiučím nebo něco nového objevím, přijde mi, že to psaní a čtení napsaného je moc pomalé. Hlas je přece rychlejší než text.
Já si na to snad i udělám patent. Nevím, proč na to ještě nikdo nepřišel, je to totiž vážně dokonale funkční a přitom tak jednoduché...