Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
3D hry jsou pomíjivé - jedině ASCII přetrvá věčnost :]
Správná geekovská hra musí jít hrát v terminálu i bez X serveru. Když si můžeme pouštět i filmy v ASCII (mplayer & aalib), proč po kamarádech nevystřelit pár písmenek a paznaků, že?
0verkill je sice dnes již dále nevyvíjený produkt, ale stále se živě hraje. Je českého původu, má pokrokovou ASCII 2D grafiku a drží se UNIXové filozofie jednoúčelových programů - server je oddělený od klienta, navíc k tomu je oddělený bot, kterých lze spustit pochopitelně několik. Zkrátka je to to pravé pro každého linuxového/*nixového nadšence.
Jako bonus ještě nabízím binárku poslední verze 0verkillu (0.16) ke stažení pro windows (před chvílí vlastnoručně zkompilovanou v cygwinu - BTW to bylo neobyčejně složité - ./configure && make:]) pro ty, co si chtějí také zahrát, nemůžou/nechtějí použít nějaký unix a dostupná binárka 0.15 je pro ně moc stará...
A jako zcela offtopic sem ještě přilepím (jako poslanci zákony :) návrh na vyrobení statistiky kvality blogpostů - když se tu už dělaly seznamy počtu příspěvků, blogpostů a bůhvíčehoještě, nechcete někdo nějak sečíst bodová ohodnocení za blogposty dle autorů a to pak zprůměrovat? Nepředpokládám, že se se slinty jako tímto dostanu někam do topten, ale mohlo by to být zajímavé. Zkrátka taková soutěž kdo má nejvyšší průměrné hodnocení blogpostů... pravidelná aktualizace takového seznamu by možná dokopalo lidi psát kvalitněji :e)
Tiskni
Sdílej: