Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »3D hry jsou pomíjivé - jedině ASCII přetrvá věčnost :]
Správná geekovská hra musí jít hrát v terminálu i bez X serveru. Když si můžeme pouštět i filmy v ASCII (mplayer & aalib), proč po kamarádech nevystřelit pár písmenek a paznaků, že?
0verkill je sice dnes již dále nevyvíjený produkt, ale stále se živě hraje. Je českého původu, má pokrokovou ASCII 2D grafiku a drží se UNIXové filozofie jednoúčelových programů - server je oddělený od klienta, navíc k tomu je oddělený bot, kterých lze spustit pochopitelně několik. Zkrátka je to to pravé pro každého linuxového/*nixového nadšence.
Jako bonus ještě nabízím binárku poslední verze 0verkillu (0.16) ke stažení pro windows (před chvílí vlastnoručně zkompilovanou v cygwinu - BTW to bylo neobyčejně složité - ./configure && make:]) pro ty, co si chtějí také zahrát, nemůžou/nechtějí použít nějaký unix a dostupná binárka 0.15 je pro ně moc stará...
A jako zcela offtopic sem ještě přilepím (jako poslanci zákony :) návrh na vyrobení statistiky kvality blogpostů - když se tu už dělaly seznamy počtu příspěvků, blogpostů a bůhvíčehoještě, nechcete někdo nějak sečíst bodová ohodnocení za blogposty dle autorů a to pak zprůměrovat? Nepředpokládám, že se se slinty jako tímto dostanu někam do topten, ale mohlo by to být zajímavé. Zkrátka taková soutěž kdo má nejvyšší průměrné hodnocení blogpostů... pravidelná aktualizace takového seznamu by možná dokopalo lidi psát kvalitněji :e)
Tiskni
Sdílej: