Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zase jsem googlil jako blázen, abych našel nějaký jednoduchý konvertor mp3ek do oggů (a dalších formátů) na linux. Googlím a googlím, a pořád nejsem spokojený...
Z Windows jsem zvyklý na dbpowerAmp Music converter, po přidání vhodných pluginů je to to nejjednodušší, co jsem kdy viděl. Stačí pravým tlačítkem v total commanderu kliknout na označené mp3ky, vybrat "Convert to", nastavit formát, a kliknout OK. A pak chvilku počkat. Nic podobného jsem pro linux neviděl. Až pak... jsem si uvědomil, že bych mohl ten úžasný softík z Win pustit pomocí Wine... tak jsem si z Program files nainstalový program překopíroval do /opt, spustil a... ono to fungovalo!
Tady se ten "zázrak" dá stáhnout
A tahle už vypadá to samotné převádění:
Update (4.1.): Tak aby bylo jasno, o co mě šlo. Nejsem takovej ten linuksák typu "pryč od win, hrr k lin, fuj mp3, hurá ogg. Takže tu přepostuju odpověď na kavolovy otázečky:
80% času pořád trávím v Oknech, a na linux přecházím tak jaksi pomaloučku a po kapkách, a hraju si v něm obvykle jen když mám čas (což bohužel v poslední době už moc nemám). Prostě se mě rychlostí, stabilitou a tak celkovou ergonomií zalíbil víc než Windows. Jenomže na něm moc neumím, a těžko se mě shání vhodné alternativy k programům na které jsem byl zvyklý z Win (resp. na které ještě JSEM zvyklý a které ve Win doposud používám). No a zrovna jsem byl v linuxu a potřeboval jsem něco překonvertit ANO, DO NIŽŠÍ HNUSNÉ 96kbit bitrate, abych to mohl jednodušeji poslat na internet.
OGG má podobné kvalitativní vlastnosti jako WMA (spíš lepší), je otevřený a přehratelný v každém linuxu (a ve winampu ve win taky). Proto když chci něco v nižší bitrate, tak namísto "populárních" wma použiju ten ogg.
Tiskni
Sdílej:
Pro menší čísla nevidím důvod.Já jo - bude to 2x menší a nepoznám rozdíl...
Já třeba rozdíl neslyším a za tu poloviční velikost to stojí...na to se dá říct jediné: kup si uši a zkus si je nainstalovat do těch dvou děr, co máš v hlavě zboku ...
K čemu je dobré převádět mp3 na ogg?jojo, taky mě to zarazilo ... ale ještě víc jsem se podivil nad formulací: ... oggů a dalších formátů pro linux on je ogg (resp ogg-vorbis) "formát pro linux"? ono nejde v linuxu používat mp3 (když už je jednou mám)? to jsou mi věci po kdovíkolika deci ...
... 96kbit bitrate, abych to mohl jednodušeji poslat na internet.to je ta podstatná informace ... článek vyzněl "hurá z win na lin, hurá z mp3 na ogg", což je blbost, s prominutím, pokud účel byl poslat soubory a jediné oč šlo bylo, že místo postupu "mp3 => mp3 s nižší bitrate" se použil postup "mp3 => ogg s nižší bitrate", pak samozřejmě výše uvedená připomínka padá ...