Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dneska jsem si dal práci a po vyjití výsledků ankety vytvořil (snad) finální rozřešení problému, který lidstvo trápí od nepaměti Ovlivňuje nějak datum narození výběr distribuce?
Tady je důkaz http://www.ironmaiden.com/downloads/BillGates_800.jpg :-)
Dnes jsem přisel na to, jak zvýšit jas, kontrast a celkovou čitelnost monitoru... Vyčistit ho :-)
I když to nebude slibovaný Linux přes NFS (možná se překonám a napíšu o tom raději článek,... tedy pokud by ho vůbec někdo chtěl ). Ale zpět k tématu. Tím bude Java a Swing. Lépe řečeno popis dvou komponent, které se mi opravdu líbí a silně vylepší standardní (už jsem byl opraven a je tam d
) komponenty.
Nejdřív trošku off-topic (osnatně jako celý tento blog, ale nebojte, chystám se sepsat něco málo ze svých zkušeností s disk-less Linuxem přes NFS, tak si snad i techničtí jedinci počtou ). Asi mě baví blogování.... A to bych tomu nikdy nevěřil. No ale tenhle zápisek se týká hudby. Kdo má rád Tristaniu a vadí mu, že nové CD není (a kdoví jestli bude), tak doporučuji sehnat si album od skupiny Sirenia.
... z nového ROOTa. Možná jsem trošku konzervativnější, ale ROOT byl pro mě symbolem kvalitních článků a celkem jednoduchého černého designu.
Dneska jsem si stáhl gtk-qt (http://www.freedesktop.org/Software/gtk-qt). Ne že bych zas tak podporoval QT oproti GTK, ale nevím proč, nastavit solidní font ve svém Slackwaru pro GTK2 prostě snad nejde. Buď je font malý, velký nebo nečitelný :-) Tohle vypadá vážně dobře, jen mi už nenastartovali GNOME... No stejně používám Window Maker ;-). Taky jsem si stáhl do Firefoxu motiv Perennial 0.2.1 a teď zase vypadá jako starý dobrý Netscape. Možná už ve svých 21 letech stárnu. Možná je to tím, že jsem IE nikdy nepoužíval. Nevím, každopádně, ani toto mě nedonutilo opustit mou Mozilečku. Doufám že ji vývojáři budou ještě nějaký ten rok udržovat, nerad bych o ní přišel. Možná se mi Firefox znechutil svou komerčností, možná vážně stárnu. Získal jsem CD Therion - Sirius B. Opravdu doporučuji. Připomnělo mi to časy, kdy jsem poprvé slyšel Vovin.