Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
I když to nebude slibovaný Linux přes NFS (možná se překonám a napíšu o tom raději článek,... tedy pokud by ho vůbec někdo chtěl ). Ale zpět k tématu. Tím bude Java a Swing. Lépe řečeno popis dvou komponent, které se mi opravdu líbí a silně vylepší standardní (už jsem byl opraven a je tam d
) komponenty.
Opravdu moc hezké vylepšení. Umí do standardního ComboBoxu přidat vlastnost autokompletace. V praxi to vypadá asi tak, že kliknete na combobox, začnete psát, v té chvíli se otevře popup okno comba a jak píšete, automaticky přeskakuje na nejbližší tvar, vámi zadaného slova... Vysvětluje se to špatně. Toto víceméně umí i standardní JComboBox, ale bohužel jen pro první písmeno. Toto rozšíření podporuje libovnolný počet písmen. Najdete jej na Inside JComboBox: adding automatic completion. Je tam celkem přehledná teorie, jak to funguje, ale pro ty co se tím nechtějí prokousávat, tak stačí do kódu uvést asi toto AutoCompletion.enable(mujComboBox); a je to. Jen pozor, má to takovou vychytávku, nad kterou jsem se dneska trápil asi 2 hodiny. Nepříliš dobře to funguje ve spojení s Threadem.
Taková, jako je například v Apple iTunes, nebo Konqueroru (tedy sudé a liché řádky se liší barvou). Najdete zde. Sice je to potřeba ještě trošičku upravit, ale funguje skvěle.
Toť konec mého programátorského blognutí. Doufám, že se líbílo
Protože nevím rozdíl mezi standartou a standardem, napíšu stokrát spojení STANDARDNÍ KOMPONENTA.
for ((i=0;i<100;i++));do echo "STANDARDNÍ KOMPONENTA";done
Tiskni
Sdílej: