Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
... z nového ROOTa. Možná jsem trošku konzervativnější, ale ROOT byl pro mě symbolem kvalitních článků a celkem jednoduchého černého designu. Kvalitní články se v poslední době objevovaly málo (ale nemusí pršet že?) ale byly (no popravdě poslední opravdu dobrý článek byl "Začínáme bezpečně z FreeBSD" a celkem se mi líbí i povídáni o Forthu). Jednoduchý černý design byl ... už není. První dny jsem nepropadal panice, přece jen jsem naivně doufal, že tvůrci webu si reakce uživatelů vezmou k srdci a udělají alternativní styl (což v době XHTML a CSS opravdu NENÍ!! problém). Kvůli tomu jsem se na ROOTa taky registroval. Leč jiný styl není a asi nebude (5.2.2005 - Po přečtení diskuse jsem zjistl, že alternativní styl prý má být... No ono je to stejně jedno, s níže popsaným postupem si připadám jak na starém ROOTovy). Vzpomněl jsem si na tento článek (O co tady běží (pozor vede na ROOTa :) ) a zjistil, jak se lidé a jejich názory mění... RADIKÁLNĚ. Tvůrcům je naprosto jedno co si o jejich veledíle uživatelé myslí. V kontrastu s tím je ABCLinuxu. Zde nechali uživatele tak dlouho "remcat" až se našel člověk, který vytvořil styl ne nepodobný starému, elegantní a čitelný. ROOT není ani elegantní a už vůbec ne čitelný.
Tak tím sem prokousal a nakonec malý návod pro ty, kteří by chtěly ROOTa číst, ale chtěli by design alespoň trošku podobný strému (návod je převzatý z jednoho diskusního příspěvku, snad se autor nebude zlobit :) )
Tiskni
Sdílej:
Tak URIid je právě to, co jsem před nedávnem hledal. Dík za to.
Jen pro doplnění - na rootu to není potřeba, root má <body id="www-root-cz"> už sám o sobě.