Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Důrazně upozorňuji, že tento zápisek bude obyčejným emocionálním výlevem, který navíc nebude ani tak zábavný jako egoistické výlevy P. T., nebude obsahovat žádnou zmínku o linuxu, která by měla informační hodnotu, a jeho pointa bude spočívat v tom, že jsem opět dostal košem, opět jsem naštvaný na ten "hnusný svět", zase si myslím, že jsem měl žít před cca dvěma sty lety, jediné, co mě z toho srabu dokáže vytáhnout jsou mé milované varhany a víra, no a hlavně jsem se konečně rozhoupal zkoncovat se svým dosavadním stylem života, takže končím s diskusními fóry, ábíčkem a dalšími portály, které mě odtahují od normálního života. Ať žije krásná hudba a příroda, smrt počítačové pseudorealitě a hlavně Javě, která mi sebrala celé prázdniny a hlavně zbytky nervů. I když ty prachy za to nebyly špatný a ve školství jich možná nedosáhnu ani s vysokoškolským titulem po 10 letech praxe .
Loni touto dobou jsem zde napsal plamenný zápisek glorifikující varhany a odsuzující IT. Včera jsem se vrátil z dalšího ročníku Varhanického kurzu CČSH, který byl letos v Litomyšli. Vezl jsem s sebou notebook (kvůli práci, ale hlavně kvůli nahrávání), čímž jsem se asi připojil k postižené IT populaci, která se nedokáže od svého křemíkového kamaráda odloučit ani na dovolené, takže letos nebudu hanět IT, ale povedu plamenný proslov na jiné téma.
Chudáci děti, jak k tomu přijdou, když už jim maminky ani nepošlou na tábor balíček se sladkým nebo buchtama... No je to smutné, ale podívejme se na to čistě prakticky. Dítě odjede na tábor. Ty teď trvají většinou 14 dní (ne 3 týdny, jak za mého mládí ). Pokud tedy chceme, aby dítě dostalo balíček ještě během pobytu na táboře, měli bychom začít péct ještě před odjezdem...
Tak jsem konečně dorenderoval i druhou verzi své zápočtové animace do PB009 – základy grafiky. Jelikož jsem nad tím seděl docela dlouho (jsem lama a tohle byla má první animace) a její součástí je i obligátní tučňák (pokud byste to nepoznali, tak je to ta tlustá tmavá potvůrka, co tam máchá křídly
), řekl jsem si, že sem hodím link, abyste mohli zkritizovat, jak se mi to nepovedlo...
Konečně se mi podařilo zazálohovat disk (dd if=/dev/sda | gzip | dd of=/media/disk/disk.sda.gz) nového stroje -- notebooku asus f3f, který jsem dostal do prázdnin zapůjčený jako "služební" . Jelikož tam byly nainstalované jen WinXP a MS Office, rozhodl jsem se pro instalaci nějakého operačního systému, jenže jsem při tom utrpěl menší šok.
Dnes to bude opravdu hutné, silné kafe, protože sepíšu dohromady tři různé myšlenky dnešního rána. Jak je to opravdu s maturitou z matiky, jak se poučili z vichřice správci zeleně u nás v Řečkovicích a skandální odhalení, že ve skutečnosti neprasí cyklisti, ale... A jelikož spěchám na oběd, bude to rychlé .
Konečně jsme dorazil návrh struktury asi čtyř na sebe navazujících tříd v mé bakalářské práci. Původně jsem chtěl udělat UML diagram třídy, nechat si vygenerovat hlavičkový soubor a pak doplnit kód, ale jelikož tyto třídy slouží jako "úložiště dat" se kterými budou manipulovat jiné třídy (ponechme stranou flame na téma "je to ten správný objektový přístup" -- já to tak chci a basta ), zdálo se efektivnější nacvakat všechny ty get/set metody ručně přímo do zdrojáku. Jenže teď by se mi líbilo mít k tomu i ten UML class-diagram...
Už před časem jsem si nainstaloval Umbrello, ale pak jsem si raději hrál se svým oblíbeným Dia. A tak jsem logicky začal pátrat po něčem, co mi z C++ hlavičkového souboru udělá pěkný UML diagram ve formátu Dia. Našel jsem projekty cpp2dia, Autodia a Medoosa.
Tento zápisek nebude asi příliš naučný, ale považuji za nutné vypustit do světa informaci, jací podvodníci pracují u Volného.
Už víc jak 2 roky si říkám, že by bylo na čase zajít k očařce. Každý semestr si sedám blíž a blíž ke katedře, abych viděl alespoň něco na tabuli/plátně, ale teď mi asi nic jiného (po těch asi 4 letech, co jsem tam nebyl) nezbude. Právě jsem se vrátil z Menzy, kde se mi mé brýlečky opět zamlžily a tak jsem vytáhl kapesník, že je přeleštím. Jenže ouha, šroubeček povolil a sklo vypadlo rovnou na ty krásné kamenné schody. Bohužel sklu se ty schody asi příliš nelíbily a tak mám teď dvě skla .
Dnes to bude jako obvykle lehce schizofrenní zápisek, ale vždyť už mě znáte . Včera jsem se konečně dočkal mailu od cybex.cz, který mi oznamoval, že mám nachystaný svůj "hardwarový dáreček" k vyzvednutí.
Dospěl jsem k závěru, že je na čase rozeslat trochu toho vánočního spamu. Taky jsem přemýšlel, ze které pěkné fotky udělat to "péefko" až mě napadl skvostný nápad nakreslit originální vánoční přání v nějakém vektorovém editoru. Tady je výsledek (klidně kritizujte, jelikož s grafikou nemám téměř žádné zkušenosti a připomínky uvítám). Tak vám taky přeju:
Začíná toho být spousta, co mi posledních několik dní připadá absurdní, směšné, nepochopitelné nebo prostě zveřejnění hodné a tak vám tu předvedu svůj myšlenkový průjem...
Už je to tak. Minulý týden nám doma přibyla nová hračka -- "multifunkční zařízení" alias tiskárna, scaner a kopírka DCP-115C od Brothera a teď mi nadělil krásný dárek i Český rozhlas.
Když jsem si volil předměty na tento semestr, rozhodl jsem se, že samotné C++ není dostačující a že by bylo vhodné naučit se i Javu. Předminulý semestr jsem na áčko ukončil C++ (ze kterého tento semestr cvičím jednu skupinu) a celou dobu jsem si bez problémů vystačil se svým Celeronem 366MHz a 128 MB RAM. Ale koukám, že časy se mění.
Uz pred 14 dny jsem zahledl na nasi fakulte zajimavy plakat lakajici na "Den Inovaci", ktery je dnes v Aule Q na Strojarne brnenskeho VUT. Nevahal jsem si privstat a v 10 jsem byl na Technicke 2, coz je ulice temer v polich za Krpolem. Tam sidli par fakult VUT a bnensky Technologicky park.
Dnes jsem absolvoval již druhou přednášku jednoho z velice zajímavých předmětů na FI MUNI aneb "Unix – programování a správa systému". Je to jeden z předmětů, kde se člověk konečně dozví nějaké praktické detaily (o programovování pod UNIXem...) a ne jen obecné teoretické blafy nebo IMHO věci, které by měly být náplní středoškolské informatiky. Dnes jsme věnovali část přednášky knihovnám a po zjištění, že pomocí LD_PRELOAD lze programům podstrčit "poupravené" funkce, jsem se vrhl na přepisování printf a scanf .
Je to asi rok, co jsem se rozhodl, že opustím do té doby milovanou Fedoru a nainstaluju si distro, které nebude startovat na mém stroji půl hodiny a budu nad ním mít kontrolu (žádný hnusný HAL, který mi defaultně přepisuje fstab a připojuje co se mu zlíbí). Nainstaloval jsem tedy Slackware. Mé první zážitky byly velmi povzbudivé. Krásně čisté /etc, přehledný /etc/rc.d ve kterém nebylo problém vyladit start k naprosté spokojenosti a při kompilaci PekWM jsem ani nemusel stahovat knihovny, které ve Fedoře chyběly, ačkoliv počet instalačních CD Slackware je výrazně nižší.
Už delší dobu si říkám, že IT je pěkně nevděčná oblast. Ale obzvláště teď, co jsem se vrátil z Varhanického kurzu (mimochodem varhany jsou třeba toto, ale rozhodně ne toto, jak si bohužel myslí stále více lidí), mi prolétají hlavou myšlenky, proč jsem se proboha zaměřil zrovna na IT a proč studuju informatiku. Proč mě to štve? Vidím čím dál víc negativ v současném vývoji IT a naproti tomu stojí můj koníček – varhany, jejichž současný vývoj je stále více ovlivňován vývojem IT, které tak narušuje pevnost zažitých jistot této mé záliby.
Nuže co je tak špatného na IT?
V pondělí jsme se připojili k Netboxu a tak mám teď doma místo vytáčeného "připojení" konečně 4096/1536 kbps. Jelikož můj winmodem nejel v linuxu, nikdy jsem se příliš netrápil takovými věcmi jako jsou iptables, ale teď asi nastala ta vhodná chvíle něco si přečíst. Během pročítání manuálů a howto k iptables a článků o bezpečnosti v sítích mi ale vyvstala jedna nejasnost. Význam firewallu ve Windows chápu, ale jak je to v Linuxu?
Ačkoliv je tu už pravděpodobně velká část vysokoškolského osazenstva po zkouškách, hodlám se s vámi podělit se svým dalším/dnešním katastrofickým zážitkem na Přírodovědecké fakultě MUNI.
Za devatero horama a devatero zastávkama šaliny
... si tak jdu do školy na net a koukám, že jeden strom poblíž fakulty je oblepený izolepou a šipečkama. No asi nějaký nový zvyk brněnských tagerů nebo nálepkářů. Pak dojdu ke škole a tam frmol, dveře polepené plakáty a nějak temno. Nojo, máme tu "IT den do práce", takže nám odklidili stolečky a křesla a zastínili prosklenou čelní stěnu (kde byly ty stolečky) takovýma těma kukaněma z výstaviště. Už jsem chtěl začít nadávat, co je to za bordel, když jsem u jednoho stánku uviděl chlapíka v redhaťáckým kloboučku. Dobrá, dobrá, to je jiná... :-D Jelikož jsem po cestě do počítačové haly nepotkal žádného zástupce Microsoftu (možná proto, že nemají takové slušivé kloboučky), mohu jít s klidným zažíváním na oběd...
A žili spokojeně až do smrti...
Na jedné z posledních přednášek o počítačových sítích probíral pan Dr. Jaroslav Pelikán samočasování při přenosech dat. Co to je? Jde o řešení problému se synchronizací vysílače a přijímače. Triviálně lze tento problém řešit tak, že "po jednom drátě" pošlu data a "na druhém drátě" budu mít hodinový signál. Jenže pak musím mít dva dráty pro přenos jedné informace. Proto chytří lidé vymysleli samočasovací kódy, které přenášenou informaci změní tak, že z ní lze rekonstruovat hodinový signál, resp. takový kód obsahuje synchronizační impulzy, které zaručí správné časování na straně příjemce. Výsledkem je, že k přenosu dat stačí jen "jeden drát".
Jelikož jsem na škole úspěšně absolvoval kurs C++, řekl jsem si, že by bylo pěkné naučit se i Javu. Něco jsem už vyrobil v NetBeansech v J2ME pro svůj mobil, ale "naklikání" GUI a sesmolení kódu podle pár příkladů tak, že to sotva jede, nepovažuju za programování. Inu vydal jsem se do knihovny a zapůjčil knihu se sympatickým názvem Java bez předchozích znalostí od jistého Jamese Koegha...
Můj miláček mele z posledního. Počet záškubů, kdy naskočí a jede, pomalu klesá pod náporem počtu neúspěšných zapnutí...
Čeho já se ještě na té naší škole nedočkám... Zapsal jsem si předmět PV112 ‐ Grafická rozhraní, ve kterém se probírá GLUT v kombinaci s C++. Jelikož se C++ (jiný předmět) probíralo na Windowsových stanicích, ale pracovalo se vzdáleně na Irixovém serveru, doufal jsem, že podobně to bude i tady. Ale místo toho na nás vybalili M$ Visual Studio 2005. Je vskutku intuitivní.
Tak jsme se dočkali. Zpoza z******** zkouškového období na nás vykoukl nový semestr a už je tu první důvod k úsměvu. Dnešek je totiž na Masarykově univerzitě dnem přihlašování do skupin celouniverzitního tělocviku a tak většina studentské části akademické obce obsadila počítače, aby v 17.00, kdy "to" vypukne, zvolila kýženou skupinu dříve, než ostatní kolegové, kterým se jistě podaří vyčerpat kapacitu nejpozději do dvou minut od spuštění.
Už na gymnáziu jsem si zakládal na esteticky provedených tiskovinách a po absolvování přednášek o typografii jsem tomu propadl zcela. Proto se mi zvedá žaludek, když vidím různé "pokusy" o textové dokumenty, které označuji termínem "typografické zvratky". Ačkoliv prim hrají bezesporu bratrovy studijní materiály z ISŠ Purkyňova, brněnské vydání Metra, které se mi dnes dostalo náhodou do rukou, mi také zvedlo žaludek.
Odjakživa jsem byl zastáncem Centrum.cz. Kolegům se schránkou na Seznamu jsem se smál a opěvoval dokonalost svého oblíbence včetně jeho úchvatné reklamy. Bohužel tak jako se s přibývajícím věkem mění lidé, u serverů tomu není jinak.
Hledal jsem nějaký šikovný simulátor logických obvodů a našel jsem. Je jím LogiSim — program napsaný v Javě Carlem Burchem, šířený pod GNU/GPL licencí.
Už to fakt nevydržím. Něco jiného je hovorová nebo obecná čeština a čeština przněná hrubými gramatickými a syntaktickými chybami. Diskusní fóra jsou plná vět typu "windowsy se sekli", za které se autoři nestydí. To je daň z dostupnosti internetu každému (analfabetovi). Ale proč jsou takové ohyzdnosti i v tištěných knihách? Cituji z knihy Martin Kysela: Linux, kapesní průvodce administrátora, strana 78: "Tento program za vás dokáže vybrat ty soubory, které by měli být zálohovány." Najít chybu ve shodě podmětu s přísudkem v publikaci o 191 stánce (včetně rejstříku) formátu A6 mi připadá jako horor. To se už opravují jen ty chyby, které nalezne spellchecker?
Neskutečně mě vytáčí hlášky typu "Příkazová řádka zemřela s DOSem" apod. Za prvé příkazová řádka DOSu bylo nedochůdče, které mělo naprosto dětinské nedostatky a za druhé na produktech jisté firmy M$ je vidět, že ač tvrdí jak je jejich systém klik-cvak super, příkazovou řádku stejně implementují a dokonce v novějších "systémech" přidali další (na unixu dávno zcela běžné) vlastnosti, jako třeba historii.
Hip hip hurá! Už je to tady! Po čtrnácti dnech neustálého kompilování jádra, zjišťování komponent a vyrábění initramdisků jsem konečně zjistil, proč ten krám na bedně jede a na notebooku ne.
Jsem velmi smutný. Tučňák mě asi přestal mít rád. Dostal jsem totiž košem od jádra a to hned od dvou různých verzí. Objevil jsem zajímavý projekt a tak jsem si říkal, že by stálo zato to rozchodit. Ačkoliv je to "jen pěkná hračka", na machrování by to bylo supr .
Když na Primě začali vysílat VyVolené, považoval jsem to za vrchol nestoudnosti. Ptal jsem se, co dělá Rada pro rozhlasové vysílání, když zakazují reklamu na Fidorku, nabádající okrajově k vandalismu, ale pornografii a voyerství v hlavním vysílacím čase jim nevadí. Historky o tom, která ze soutěžících byla včera v osm večer ve sprše mě nechávaly chladným, ačkoliv jsem s hrůzou sledoval, jak se děti (odhadem 5. třída) v autobuse baví o tom, kdo byl včera v televizi s kým v posteli a co se dělo ve výřivce. Diskuse o špatném vlivu internetu a počítačových her na vývoj dětí byly a jsou a je dobře, že o tom lidé přemýšlí. Otázkou zůstává, kolik lidí přemýšlí o vlivu reality show na vnímání etiky a sociální chování dětí i celé společnosti.
Nedávno jsem kdesi četl, že je lepší placený software, protože má helpline, která je spolehlivější než komunitní diskuzní fóra. Hahaha! Prdlajs!...
V souvislosti se sháněním použitelné distribuce pro svou 386ku (viz předchozí zápis v mém blogu) mě napadlo, že označení x86 je ve velkém množství prípadů neoprávněné. Velká část projektů, které označují své hardwareové nároky na procesor "x86", totiž lze spustit až na 486kách. Přitom Linuxové jádro lze zkompilovat i pro 386, čili autoři takovýchto projektů mlží, neboť lze očekávat, že za x by se dala dosadit i trojka. Koneckonců i některé balíčky označené jako i386 na třiosmšestce nelze spustit!
Že to asi nepojede na 286ce se dá očekávat, ale co právě ty chudinky třiosmšestky???
Mimochodem, věděli jste, že RH 6.22 požaduje při instalaci základního systému, základních balíčků pro XFree a prostředí pro programování v C/C++ celých 259 MB? Tím samozřejmě odpadl tento systém, jako varianta pro můj "stroj" :-(
Nedávno se mi podařilo získat "nový stroj". Mašinka s procesorem AMD 386 DX/DXL-40, harddiskem o velikosti 110 MB, 3 MB RAM, s dokonce barevnou grafikou (Trident), jejíž možnosti rozšiřuje odcházející monitor (vytvářející přímo duhové barevné přechody), a se dvěma disketovými mechanikami, z nichž jedna je 5,25", se usídlila na místě, kde původně stával další můj muzeální kousek -- prozměnu 286ka s rokem výroby v roce mého narození. Přímo nedočkavě jsem si stáhl několik disketových distribucí, které jsem vypálil spolu se Slackware 3.3, který jsem si chystal jako možnou alternativu. Nakonec se ukázalo, že jedinou možnou volbou bude Slackware 3.3, jelikož Floppix je určen k testování pouze z diskety a nemá podporu harddisků a AlfaLinux i TinyLinux nezvládají procesory 80386, neboť požadují alespoň 486ku.
Už je to tak. Těžko se to přiznává, ale jsem závislý na Síti a Tučňácích. Uvědomil jsem si to, když jsem po třech hodinách sezení ve škole v počítačové hale odcházel domů. Pár kroků před fakultou jsem se zastavil a uvědomil si, že jsem za poslední tři hodiny zírání do monitoru neudělal nic, co by mělo nějaký smysl. Říká se tomu "tupé zírání" nebo ještě lépe "čumění do blba". Horší bylo, že to co jsem potřeboval zařídit (stáhnout aktualizaci webu, na jehož tvorbě se podílím, zjistit, kdy mám angličtinu...) jsem neudělal. Tak jsem se samozřejmě vrátil a proseděl v hale další necelou hodinu.