Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Důrazně upozorňuji, že tento zápisek bude obyčejným emocionálním výlevem, který navíc nebude ani tak zábavný jako egoistické výlevy P. T., nebude obsahovat žádnou zmínku o linuxu, která by měla informační hodnotu, a jeho pointa bude spočívat v tom, že jsem opět dostal košem, opět jsem naštvaný na ten "hnusný svět", zase si myslím, že jsem měl žít před cca dvěma sty lety, jediné, co mě z toho srabu dokáže vytáhnout jsou mé milované varhany a víra, no a hlavně jsem se konečně rozhoupal zkoncovat se svým dosavadním stylem života, takže končím s diskusními fóry, ábíčkem a dalšími portály, které mě odtahují od normálního života. Ať žije krásná hudba a příroda, smrt počítačové pseudorealitě a hlavně Javě, která mi sebrala celé prázdniny a hlavně zbytky nervů. I když ty prachy za to nebyly špatný a ve školství jich možná nedosáhnu ani s vysokoškolským titulem po 10 letech praxe .
Loni touto dobou jsem zde napsal plamenný zápisek glorifikující varhany a odsuzující IT. Včera jsem se vrátil z dalšího ročníku Varhanického kurzu CČSH, který byl letos v Litomyšli. Vezl jsem s sebou notebook (kvůli práci, ale hlavně kvůli nahrávání), čímž jsem se asi připojil k postižené IT populaci, která se nedokáže od svého křemíkového kamaráda odloučit ani na dovolené, takže letos nebudu hanět IT, ale povedu plamenný proslov na jiné téma.
Chudáci děti, jak k tomu přijdou, když už jim maminky ani nepošlou na tábor balíček se sladkým nebo buchtama... No je to smutné, ale podívejme se na to čistě prakticky. Dítě odjede na tábor. Ty teď trvají většinou 14 dní (ne 3 týdny, jak za mého mládí ). Pokud tedy chceme, aby dítě dostalo balíček ještě během pobytu na táboře, měli bychom začít péct ještě před odjezdem...
Dnes to bude opravdu hutné, silné kafe, protože sepíšu dohromady tři různé myšlenky dnešního rána. Jak je to opravdu s maturitou z matiky, jak se poučili z vichřice správci zeleně u nás v Řečkovicích a skandální odhalení, že ve skutečnosti neprasí cyklisti, ale... A jelikož spěchám na oběd, bude to rychlé .
Tento zápisek nebude asi příliš naučný, ale považuji za nutné vypustit do světa informaci, jací podvodníci pracují u Volného.
Už víc jak 2 roky si říkám, že by bylo na čase zajít k očařce. Každý semestr si sedám blíž a blíž ke katedře, abych viděl alespoň něco na tabuli/plátně, ale teď mi asi nic jiného (po těch asi 4 letech, co jsem tam nebyl) nezbude. Právě jsem se vrátil z Menzy, kde se mi mé brýlečky opět zamlžily a tak jsem vytáhl kapesník, že je přeleštím. Jenže ouha, šroubeček povolil a sklo vypadlo rovnou na ty krásné kamenné schody. Bohužel sklu se ty schody asi příliš nelíbily a tak mám teď dvě skla .
Začíná toho být spousta, co mi posledních několik dní připadá absurdní, směšné, nepochopitelné nebo prostě zveřejnění hodné a tak vám tu předvedu svůj myšlenkový průjem...
Uz pred 14 dny jsem zahledl na nasi fakulte zajimavy plakat lakajici na "Den Inovaci", ktery je dnes v Aule Q na Strojarne brnenskeho VUT. Nevahal jsem si privstat a v 10 jsem byl na Technicke 2, coz je ulice temer v polich za Krpolem. Tam sidli par fakult VUT a bnensky Technologicky park.
Na jedné z posledních přednášek o počítačových sítích probíral pan Dr. Jaroslav Pelikán samočasování při přenosech dat. Co to je? Jde o řešení problému se synchronizací vysílače a přijímače. Triviálně lze tento problém řešit tak, že "po jednom drátě" pošlu data a "na druhém drátě" budu mít hodinový signál. Jenže pak musím mít dva dráty pro přenos jedné informace. Proto chytří lidé vymysleli samočasovací kódy, které přenášenou informaci změní tak, že z ní lze rekonstruovat hodinový signál, resp. takový kód obsahuje synchronizační impulzy, které zaručí správné časování na straně příjemce. Výsledkem je, že k přenosu dat stačí jen "jeden drát".
Tak jsme se dočkali. Zpoza z******** zkouškového období na nás vykoukl nový semestr a už je tu první důvod k úsměvu. Dnešek je totiž na Masarykově univerzitě dnem přihlašování do skupin celouniverzitního tělocviku a tak většina studentské části akademické obce obsadila počítače, aby v 17.00, kdy "to" vypukne, zvolila kýženou skupinu dříve, než ostatní kolegové, kterým se jistě podaří vyčerpat kapacitu nejpozději do dvou minut od spuštění.
Už to fakt nevydržím. Něco jiného je hovorová nebo obecná čeština a čeština przněná hrubými gramatickými a syntaktickými chybami. Diskusní fóra jsou plná vět typu "windowsy se sekli", za které se autoři nestydí. To je daň z dostupnosti internetu každému (analfabetovi). Ale proč jsou takové ohyzdnosti i v tištěných knihách? Cituji z knihy Martin Kysela: Linux, kapesní průvodce administrátora, strana 78: "Tento program za vás dokáže vybrat ty soubory, které by měli být zálohovány." Najít chybu ve shodě podmětu s přísudkem v publikaci o 191 stánce (včetně rejstříku) formátu A6 mi připadá jako horor. To se už opravují jen ty chyby, které nalezne spellchecker?
Když na Primě začali vysílat VyVolené, považoval jsem to za vrchol nestoudnosti. Ptal jsem se, co dělá Rada pro rozhlasové vysílání, když zakazují reklamu na Fidorku, nabádající okrajově k vandalismu, ale pornografii a voyerství v hlavním vysílacím čase jim nevadí. Historky o tom, která ze soutěžících byla včera v osm večer ve sprše mě nechávaly chladným, ačkoliv jsem s hrůzou sledoval, jak se děti (odhadem 5. třída) v autobuse baví o tom, kdo byl včera v televizi s kým v posteli a co se dělo ve výřivce. Diskuse o špatném vlivu internetu a počítačových her na vývoj dětí byly a jsou a je dobře, že o tom lidé přemýšlí. Otázkou zůstává, kolik lidí přemýšlí o vlivu reality show na vnímání etiky a sociální chování dětí i celé společnosti.
Už je to tak. Těžko se to přiznává, ale jsem závislý na Síti a Tučňácích. Uvědomil jsem si to, když jsem po třech hodinách sezení ve škole v počítačové hale odcházel domů. Pár kroků před fakultou jsem se zastavil a uvědomil si, že jsem za poslední tři hodiny zírání do monitoru neudělal nic, co by mělo nějaký smysl. Říká se tomu "tupé zírání" nebo ještě lépe "čumění do blba". Horší bylo, že to co jsem potřeboval zařídit (stáhnout aktualizaci webu, na jehož tvorbě se podílím, zjistit, kdy mám angličtinu...) jsem neudělal. Tak jsem se samozřejmě vrátil a proseděl v hale další necelou hodinu.