Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak jsem konečně dorenderoval i druhou verzi své zápočtové animace do PB009 – základy grafiky. Jelikož jsem nad tím seděl docela dlouho (jsem lama a tohle byla má první animace) a její součástí je i obligátní tučňák (pokud byste to nepoznali, tak je to ta tlustá tmavá potvůrka, co tam máchá křídly
), řekl jsem si, že sem hodím link, abyste mohli zkritizovat, jak se mi to nepovedlo...
Příznivce OSS zklamu, dělali jsme v Cinema 4D na WinXP, ale musím konstatovat, že Cinema je výrazně pohodlnější nástroj než Blender (z mých nepříliš bohatých zkušeností, pohledem začátečníka) i přes mou snahu blenderu trochu nadržovat za jeho trochu "vimařské ovládání".
Jinak zvědavci si mohou kliknout na video v MPEG4 640 na 480 (cca 3,7 MB), které je asi o třetinu zrychlené a i tak se mi renderovalo 15 hodin, 16 minut a 26 vteřin. Nebo na video v MPEG4 320 na 240 (cca 5 MB), které má sice menší rozměry, ale je v zamýšlené rychlosti. Renderovalo se 9 hodin, 59 minut a 16 vteřin. Děkuji pánům správcům z windowsové sekce našeho CVT, že mi dovolili zamknout počítač na celý víkend a dnešní noc, aniž bych měl blokaci účtu .
(Pokud má někdo problém s mpeg4, nechť si změní koncovku mpeg na avi a stáhne si to v avíčku, které je ovšem "trochu" větší )
Update: grrr, v anketě se vyfiltroval text v uvozovkách. Mělo tam být: chybí tam cedulka "powered by tučňák".
Tiskni
Sdílej: