Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Konečně se mi podařilo zazálohovat disk (dd if=/dev/sda | gzip | dd of=/media/disk/disk.sda.gz) nového stroje -- notebooku asus f3f, který jsem dostal do prázdnin zapůjčený jako "služební" . Jelikož tam byly nainstalované jen WinXP a MS Office, rozhodl jsem se pro instalaci nějakého operačního systému, jenže jsem při tom utrpěl menší šok.
Jen pro začátek ještě zmíním svůj názor na jistého "správce sítě" pro ty, kteří mě mohli ve středu slyšet na FI velmi sprostě nadávat, když jsem spolužákovi vysvětloval, co si o tom člověku, který na ten notebook instaloval WinXP, myslím. Již jsem trochu vychladl, takže jen podotknu, že tento člověk potvrzuje, že instalátor WinXP je natolik jednoduchý, že ho zvládne ovládat i podprůměrný primát. Jak jinak si vysvětlit, že ten "člověk" nainstaloval jen systém, MS Office, Firefox a AVG a ponechal si administrátorská práva, ačkoliv věděl, že notebook má sloužit k vývoji systému v PHP, takže bude nutný i jiný editor, než MS Word a Notepad, a také Apache, databáze a PHP. Perlou ovšem je fakt, že se neobtěžoval s instalací absolutně žádných driverů, čímž se vysvětlilo, proč nejel zvuk, webkamerka, wifi a samozřejmě ani podpora širokoúhlého displeje. No ještě, že máme takové schopné systémáky. Ať si nemyslí, že jim ten notebook vrátím s rozchozeným systémem. Pěkně jim tam vrátím to, co tam strčil ten "borec", ať vidí, že se na tom nedá dělat. Třeba mi ho pak nechají i přes léto .
No a teď konečně k té ďábelsky rychlé Fedoře. Po krátkém váhání jsem zvolil Fedoru. Nabootoval jsem tedy instalátor FC 6. Instalace jela, zbývalo 35 minut a tak jsem se šel vykoupat. Když jsem vylezl z vany, zbývalo "už jen 45 minut". Pomyslel jsem si něco nepěkného o početních dovednostech autora instalátoru a čekal asi další půl hodiny. Jelikož odhad zbývajícího času instalace evidentně konvergoval právě ke 45 minutám, byl konec v nedohlednu a navíc se instalátor sekl.
Na druhý pokus jsem instaloval už bez Fedora Extras a všechno jelo jako po drátku. Ze zvědavosti jsem přidal instalaci virtualizace -- Xenu. Když jsem pak nabootoval nový systém, zatočila se mi hlava. Rotující puntíky rotovaly rychlostí blízkou rychlosti světla, klávesnice psala hned několik písmenek na jeden stisk a systémové hodiny se za asi dvě minuty posunuly o celou půlhodinu. Koukal jsem, že už máme neděli ráno a pokoušel se nacvakat rootovské heslo bez opakujících se znaků. Nakonec se zdařilo a tak jsem Xen odinstaloval. Trochu mě zaskočilo, že odinstalováni xenovského jádra nezpůsobilo nainstalování normálního, které jsem musel přiinstalovat zvlášť, ale třeba se najde někdo, kdo nechce žádné jádro . Každopádně pokud chcete ďábelsky rychlý systém, nainstalujte si Xen a počítač vám poběží minimálně třikrát rychleji... Ještě teď z toho mám závrať.
Tiskni
Sdílej: