Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Konečně se mi podařilo zazálohovat disk (dd if=/dev/sda | gzip | dd of=/media/disk/disk.sda.gz) nového stroje -- notebooku asus f3f, který jsem dostal do prázdnin zapůjčený jako "služební" . Jelikož tam byly nainstalované jen WinXP a MS Office, rozhodl jsem se pro instalaci nějakého operačního systému, jenže jsem při tom utrpěl menší šok.
Jen pro začátek ještě zmíním svůj názor na jistého "správce sítě" pro ty, kteří mě mohli ve středu slyšet na FI velmi sprostě nadávat, když jsem spolužákovi vysvětloval, co si o tom člověku, který na ten notebook instaloval WinXP, myslím. Již jsem trochu vychladl, takže jen podotknu, že tento člověk potvrzuje, že instalátor WinXP je natolik jednoduchý, že ho zvládne ovládat i podprůměrný primát. Jak jinak si vysvětlit, že ten "člověk" nainstaloval jen systém, MS Office, Firefox a AVG a ponechal si administrátorská práva, ačkoliv věděl, že notebook má sloužit k vývoji systému v PHP, takže bude nutný i jiný editor, než MS Word a Notepad, a také Apache, databáze a PHP. Perlou ovšem je fakt, že se neobtěžoval s instalací absolutně žádných driverů, čímž se vysvětlilo, proč nejel zvuk, webkamerka, wifi a samozřejmě ani podpora širokoúhlého displeje. No ještě, že máme takové schopné systémáky. Ať si nemyslí, že jim ten notebook vrátím s rozchozeným systémem. Pěkně jim tam vrátím to, co tam strčil ten "borec", ať vidí, že se na tom nedá dělat. Třeba mi ho pak nechají i přes léto .
No a teď konečně k té ďábelsky rychlé Fedoře. Po krátkém váhání jsem zvolil Fedoru. Nabootoval jsem tedy instalátor FC 6. Instalace jela, zbývalo 35 minut a tak jsem se šel vykoupat. Když jsem vylezl z vany, zbývalo "už jen 45 minut". Pomyslel jsem si něco nepěkného o početních dovednostech autora instalátoru a čekal asi další půl hodiny. Jelikož odhad zbývajícího času instalace evidentně konvergoval právě ke 45 minutám, byl konec v nedohlednu a navíc se instalátor sekl.
Na druhý pokus jsem instaloval už bez Fedora Extras a všechno jelo jako po drátku. Ze zvědavosti jsem přidal instalaci virtualizace -- Xenu. Když jsem pak nabootoval nový systém, zatočila se mi hlava. Rotující puntíky rotovaly rychlostí blízkou rychlosti světla, klávesnice psala hned několik písmenek na jeden stisk a systémové hodiny se za asi dvě minuty posunuly o celou půlhodinu. Koukal jsem, že už máme neděli ráno a pokoušel se nacvakat rootovské heslo bez opakujících se znaků. Nakonec se zdařilo a tak jsem Xen odinstaloval. Trochu mě zaskočilo, že odinstalováni xenovského jádra nezpůsobilo nainstalování normálního, které jsem musel přiinstalovat zvlášť, ale třeba se najde někdo, kdo nechce žádné jádro . Každopádně pokud chcete ďábelsky rychlý systém, nainstalujte si Xen a počítač vám poběží minimálně třikrát rychleji... Ještě teď z toho mám závrať.
Tiskni
Sdílej: