Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Loni touto dobou jsem zde napsal plamenný zápisek glorifikující varhany a odsuzující IT. Včera jsem se vrátil z dalšího ročníku Varhanického kurzu CČSH, který byl letos v Litomyšli. Vezl jsem s sebou notebook (kvůli práci, ale hlavně kvůli nahrávání), čímž jsem se asi připojil k postižené IT populaci, která se nedokáže od svého křemíkového kamaráda odloučit ani na dovolené, takže letos nebudu hanět IT, ale povedu plamenný proslov na jiné téma.
Než se do něj pustím, zmíním, že se mi podařilo připojit se přes Motorolu C450 a USB kablík na net, s čímž mi pomohla perfektní aplikace GPRS Easy connect. Tím považuji problematiku Linuxu a IT v tomto blogpostu za uzavřenou, takže pokud hledáte povídání o Linuxu, můžete přestat číst .
Dneska budu nadávat na Brno. Ano, jsem rodilý brňák, používám některá slova z hantecu, říkám "já su Lukáš", ale přesto mi leze Brno na nervy a nemám ho rád. Ke studiu tu nejsou úplně špatné podmínky, hlavně díky MZK, ale pokud chce člověk žít v pěkném a čistém prostředí, tak Brno není dobrá volba. Uvědomil jsem si to, když jsem jel z České Třebové vlakem. Úsek Litomyšl -- Česká Třebová jsem jel na kole a musel jsem si vzpomenout na film Vesničko má středisková. Ty rozhledy na upravená pole a kostelíky v dálce ve mně vzbuzovaly stejně "básnické emoce", jako v panu Hrušínském, než ho srazilo to nezabržděné auto . A pak jak jsme se blížili k Brnu, najednou už krajina nebyla tak upravená, lesy při trati byly zarostlé plevelem a plné nestaženého tlejícího dřeva a náletu. No toho se asi v lesnatějším prostředí hůř zbavuje, ale nasypané odpadky, staré matračky a jiné svinstvo se u trati povalovalo až kolem Adamova a pak především na trati před Maloměřicemi.
V Brně jsem vystoupil z vlaku, nadechl se a zakuckal. Po tom týdnu jsem si nějak navykl na vzduch, který tak nepáchl. A když si za mě v šalině sedl kuřák, mohl jsem se tím smradem udusit. Ono to MHD možná ušetří trochu času, ale za cenu čichání výfukových plynů na zastávce a nikotinového smradu v kombinaci s potem spolucestujících v dopravním prostředku.
Míjel jsem hospodu a kravál z "hudby", kterou tam pouštěli, mi rval uši, ačkoliv jsem šel jen po ulici. Dovnitř bych nevlezl, to raději strčit hlavu do motoru startujícího letadla. Dneska ráno jsem si kraválu užil dvojnásob. Hrál jsem bohoslužby v Černovicích a na křižovatce před kostelem rozbíjeli zbíječkou silnici. Zajímavé, že každé léto se v Brně něco opravuje, všude rozkopané silnice, ale stejně tu není nic opraveného a po silnicích jedině na horském kole, protože silničák by se na těch výmolech rozsypal po kilometru.
No a čeho jsem si užil nejvíc, tak byly ty "typické pohledy na město". V Litomyšli jsem obdivoval staré domy, zámecké zahrady a kostel Povýšení sv. Kříže. V Brně jsem musel koukat pod nohy, abych nešlápl do zvratků a psích výkalů. Je zajímavé, jak poblité to město máme. No a kde nejsou na chodníku zvratky, tak aspoň rozsypané popelnice, krabičky od cigaret, obaly od brambůrků nebo aspoň špačky.
No máme to ale nádherně poblité město. Asi si na to budu muset opět urychleně zvyknout a vyhýbat se na ulici odpadkům a zvratkům podvědomě. Asi jsem to za ten týden zapomněl... Ale což, Brno vzniklo na bažině, tak není divu, že je z něj smradlavá a špinavá stoka.
No a teď zase půjdu dohánět práci a učení .
Tiskni
Sdílej:
Jed se podivat do Londyna. Az tam si clovek uvedomi jak cista mame mesta ...