Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Loni touto dobou jsem zde napsal plamenný zápisek glorifikující varhany a odsuzující IT. Včera jsem se vrátil z dalšího ročníku Varhanického kurzu CČSH, který byl letos v Litomyšli. Vezl jsem s sebou notebook (kvůli práci, ale hlavně kvůli nahrávání), čímž jsem se asi připojil k postižené IT populaci, která se nedokáže od svého křemíkového kamaráda odloučit ani na dovolené, takže letos nebudu hanět IT, ale povedu plamenný proslov na jiné téma.
Než se do něj pustím, zmíním, že se mi podařilo připojit se přes Motorolu C450 a USB kablík na net, s čímž mi pomohla perfektní aplikace GPRS Easy connect. Tím považuji problematiku Linuxu a IT v tomto blogpostu za uzavřenou, takže pokud hledáte povídání o Linuxu, můžete přestat číst .
Dneska budu nadávat na Brno. Ano, jsem rodilý brňák, používám některá slova z hantecu, říkám "já su Lukáš", ale přesto mi leze Brno na nervy a nemám ho rád. Ke studiu tu nejsou úplně špatné podmínky, hlavně díky MZK, ale pokud chce člověk žít v pěkném a čistém prostředí, tak Brno není dobrá volba. Uvědomil jsem si to, když jsem jel z České Třebové vlakem. Úsek Litomyšl -- Česká Třebová jsem jel na kole a musel jsem si vzpomenout na film Vesničko má středisková. Ty rozhledy na upravená pole a kostelíky v dálce ve mně vzbuzovaly stejně "básnické emoce", jako v panu Hrušínském, než ho srazilo to nezabržděné auto . A pak jak jsme se blížili k Brnu, najednou už krajina nebyla tak upravená, lesy při trati byly zarostlé plevelem a plné nestaženého tlejícího dřeva a náletu. No toho se asi v lesnatějším prostředí hůř zbavuje, ale nasypané odpadky, staré matračky a jiné svinstvo se u trati povalovalo až kolem Adamova a pak především na trati před Maloměřicemi.
V Brně jsem vystoupil z vlaku, nadechl se a zakuckal. Po tom týdnu jsem si nějak navykl na vzduch, který tak nepáchl. A když si za mě v šalině sedl kuřák, mohl jsem se tím smradem udusit. Ono to MHD možná ušetří trochu času, ale za cenu čichání výfukových plynů na zastávce a nikotinového smradu v kombinaci s potem spolucestujících v dopravním prostředku.
Míjel jsem hospodu a kravál z "hudby", kterou tam pouštěli, mi rval uši, ačkoliv jsem šel jen po ulici. Dovnitř bych nevlezl, to raději strčit hlavu do motoru startujícího letadla. Dneska ráno jsem si kraválu užil dvojnásob. Hrál jsem bohoslužby v Černovicích a na křižovatce před kostelem rozbíjeli zbíječkou silnici. Zajímavé, že každé léto se v Brně něco opravuje, všude rozkopané silnice, ale stejně tu není nic opraveného a po silnicích jedině na horském kole, protože silničák by se na těch výmolech rozsypal po kilometru.
No a čeho jsem si užil nejvíc, tak byly ty "typické pohledy na město". V Litomyšli jsem obdivoval staré domy, zámecké zahrady a kostel Povýšení sv. Kříže. V Brně jsem musel koukat pod nohy, abych nešlápl do zvratků a psích výkalů. Je zajímavé, jak poblité to město máme. No a kde nejsou na chodníku zvratky, tak aspoň rozsypané popelnice, krabičky od cigaret, obaly od brambůrků nebo aspoň špačky.
No máme to ale nádherně poblité město. Asi si na to budu muset opět urychleně zvyknout a vyhýbat se na ulici odpadkům a zvratkům podvědomě. Asi jsem to za ten týden zapomněl... Ale což, Brno vzniklo na bažině, tak není divu, že je z něj smradlavá a špinavá stoka.
No a teď zase půjdu dohánět práci a učení .
Tiskni
Sdílej:
Jed se podivat do Londyna. Az tam si clovek uvedomi jak cista mame mesta ...