Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Je tomu zhruba přesně rok, co jsem psal zápisek s názvem První rok za mnou. Dnes je tu druhé pokračování. Po mnoho (ne zas tolika hodinách učení na zkoušky jsem dnes úspěšně složil zkoušku z umělé igelitence... eh tedy inteligence
a zakončil tak druhý rok studia informatiky na vysoké škole (FAV ZČU).
Existují umělci, kteří svým uměním baví masy a vydělávají tak miliony dolarů/korun/ojr... Existují také umělci, kteří nejsou davy oslavováni, přestože jejich tvorba vyvolává údiv.
Celkem zajímavý dokument ve stylu Michaela Moora o Radaru v Čechách. Názor si utvořte sami.
http://video.google.com/videoplay?docid=8988743492919612368&hl=en
Už dlouho jsem o tom uvažoval, ale dnes jsem se rozhodl. Ta klávasnice byla už tak špinavá, že jsem se jí štítil dotknout. Od té doby, kdy byla před dvěma lety s počítačem koupena, nebyla ani jednou čištěna, takže si jistě dokážete představit, jak na asi vypadala…
Tak už jsem úspěšně složil všechny zkoušky a zakončil tak
svůj první rok na vysoké škole. Podělím se s Vámi o své zážitky. Je to
trošku delší, tak to pls vydržte, ju?
Inu děti,to bylo tak: za devatero routery a devatero NATy žil byl jeden malý chlapec. Ten chlapec používal Windows XP a Internet Explorer. I jednoho dne se rozhodl vyzkoušet Firefox.
Dnešní den jsem oslavil již 10100 rok svého života. Nějaké dárky jsem dostal, ale nejvíc mne dostal hrníček.
Jak mnozí víte, na rootu každou sobotu vychází komiks s tématikou více či méně linuxovou. Kvalita těchto komiksů je často přetřásaná, ale občas se tam najde fakt něco vtipného. Ten dnešní díl není špatný, ale co mne fakt dostalo se ukrývalo v diskuzi. Odkaz na tuto parodii. Tak dobře jsem se už dlouho nenasmál: http://www.rpghry.cz/dds/VistaLOL.jpg
Dnes bych Vám chtěl představit svůj počítač, na kterém provozuju Linux. Jak možná titulek napoví hostname je pocitadlo .
Bez IE by byl webdesign nuda. Jak vás asi nepřekvapí, pokud se člověk pokouší udělat nějaký design pro nějaké stránky, tak jeden z největších problémů je, aby "to chodilo všude stejně". Většinou pokud něco zvládne Gecko, tak to bude vypadat téměř identicky v Opeře, ale pokud to má vypadat stejně i IEčku, to už je um.
Všeho moc škodí. I Linuxu. Pokud je člověk přepracovaný, může se stát téměř cokoliv. Onehdy se mi stalo, že když jsem se proubouzel, chtěl jsem pohnout rukou. Nic zvláštního - řeknete si. Ale jak sem byl rozespalej přemýšlel jsem, kde v /dev je ruka připojená. Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že neběžim na Linuxu :-). Totální schýza...
Nedávnou jsem si na notebook nainstaloval ArchLinux (super distro, doporučuju) a při té příležitosti jsem si rovnou zkompiloval jádro (kompilace jádra už je téměř součástí instalace ). Jelikož se mi doposavad při mých pokusech s kernelem nedařilo nastavit všechno tak, jak by to ideálně mělo být, musel jsem používat initrd. Tak jsem si řekl, takhle ne (původně jsem chtěl parafrázovat jistou reklamu, ale už jí mám plné zuby a rozmyslel jsem si to) a začal jsem schánět různé materiály v češtině (přece je to jenom můj defaultní jazyk
). Tak si je tu píšu, abych až je budu hledat našel a když se i vám budou hodit tím lépe.
Minule se v diskuzi, zmínilo: co takhle Linux like práci se schránkou? V jednom prispěvku byly zmíněny tyto aplikace
True X-Mouse Gizmo, není špatný, ale našel jsem, podle mne lepší trošku, applikaci. O ní později. Co se týče Ditto, nějak mi nechodilo (asi chyba mezi klávesnicí a myší), tak jsem si taky něco našelPodle mě je ArchLinux momentálně asi nejlepši Linuxová distribuce, jediné, co mi docela vadí, je správa runlevelů - téměř žádná. Dřív sem byl na RedHatu a posléze na Fedoře a tam mi to přišlo docela vychytaný, akorát se přidávaly linky do příslušných adresářů a připřechodu do jinýho runlevelu se vyply ty služby, které tam neměly běžet.
Možná jsem objevil Ameriku, ale nedá mi to . Objevil jsem to teda dřív, když jsem instalil ArchLinux na notebook, ale dneska jsem si na to vzpoměl, když jsem to psal do komentáře k anketě.
V diskuzi v
předchozím zápisu
o ClearLooks pro WinXP, se kdosi zmínil, že mu chybí virtuální plochy a přesouvání oken. To mi nedalo a započal sem googlit. A co se nestalo - našel jsem .
Jedna z výhoda Linuxu je, že si svůj desktop, ať je to Gnome, Kde, Fluxbox..., můžete snadno libovolně vytunit. Jak často se snaží uživatel přeměnit pomocí nějakého tématu svoje Gnome na Maca či Windows? Ale pokud jste nuceni pracovat ve "zlých ošklivých" Windows, proč je neupravit tak, aby alespoň ten feeling nebyl tak hrozný ? Pokud máte rádi Gnome a nesnášíte Windows a musíte v nich pracovat zkuste ClearLooks for Windows XP.
Kamarádka mě poprosila, abych jí pomohl s výběrem nového počítače. Jelikož je podle mne trošku hloupost kupovat si sestavu, rozodl jsem se, že by bylo vhodnější nechat počítač se stavit (přestože mám SPŠE, nechce se mi ho stavět - nemám "padesátku"). Na stránkách, nejmenovaného obchodu jsou již předpřipravené sestavy, které je možno dokonfigurovat. Implicitně tam je optiská myš MS WheelMouse a k tomu podložka. To mne "lehce" zarazilo :-). Používáte k optické myši podložku? (Já ne)