Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »... že chodit na poslední chívili se nevyplácí.
Každé úterý ráno mám tělocvik. Ráno... spíš ještě v noci, začíná v 6:30. Tento čas má své výhody i nevýhody. Mezi výhody patří, že ráno si tělák odbudu a pak mám čas do 12, kdy mi začíná přednáškam, a občas se dá stihnou i něco užitečného. Jedna z nevýhod je, že pokud jdu v pondělí trošku dýl spát, tak mám ráno problém vstát. Přesně tohle se mi tento týden stalo.
Ráno jsem krapet zaspal a vzbudil jsem se až 6:11. Vyřítil jsem se z postele a během chvilky jsem lětěl ze schodů ven na ulici. Když už jsem byl kousek od zastávky tramvaje, zvolnil jsem krok. A hle, už mi to jede. Trošku popoběhnu a ... !?^#@đđ!?! Na obrubníku mi ujede noha a kontník zkouší novou polohu. V tom okamžiku mne napadne nejít na tělák, ale nechuť z připadného nahrazování je horší. V tramvaji tiše trpím a spolucestující si zřejmě myslí, že jsem sjetej... S vypětím všech sil se dobelhám do haly. Přece to nemůže bolet furt, to se rozhejbe. Převlíknu se a absolvuju rozcvičku. Nevypadá to tak zle, to bude fajn, ale hrát fotbal se mi s tím fakt nechce, tak si stoupnu do branky, ale ani to není ono.
Přeskočím pár nudných kapitol...
Nakonec jsem se odhodlal jít k doktoru. ("jít" není to pravé slovo, taťka mne tam odvezl) Rentgen naštěstí nenašel nic zlomeného, přesto se nade mnou smilovali a dostal jsem berle, bez kterých bych nebyl schopen se samostatně pohybovat ani po bytě.
Ponaučení: chodit včas a radši dřív. Přece jenom je to lepší než bejt dočasně nepohyblivej.
Tiskni
Sdílej:
Druhá, pravděpodobnější, varianta je, že v autorově dialektu znamená dýl = později. Jak to dělá, když chce opravdu říct dýl, to nevím.
Q:Vodkundapapa ty ses? A:Zez Plzne...(ze, mibo
Člověk s vysokoškolským vzděláním, který nedokáže zachránit topícící se dítě, protože neumí plavat. Neunese svoje vlastní batohy, nebo nevyběhne ani schody - to už není moc vtipné.Ve vlastním zájmu přiznej, že to nemáš z vlastní hlavy!
Ja si na telocvik nemuzu stezovat. Sice je povinny, ale da se vybrat ze sportu od plavani, pres voleybal az po bowling. Takze si jdu ted proste jednou tydne s kamaradam placnout do balonu. Jak uz nekdo psal. Sport je jedna z mala moznosti kde potkat spoluzaky.
Navic pokud by to cleveka hodne trapilo, tak neni problem zaridit si uvolneni.
Cítím s tebou a vřele souhlasím s několika předřečníky, kteří soudí, že tělocvik na VŠ by rozhodně neměl být povinný. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že povinná tělesná výchova (nejen na VŠ) je čítanková, neředěná, laboratorně čistá buzerace (dámy prosím prominou).S buzerací si dovolim nesouhlasit. Je potřeba si uvědomit, že sport na týhle úrovni dělá člověk předevšim pro sebe. A ačkoliv se to teď spoustě lidí nezdá, je to potřebný a potvrdí vám to zřejmě každej doktor. Tělo prostě nějakou aktivitu potřebuje a i kdyby si člověk na tělocviku dvakrát za rok něco zlomil, což bejvá pravděpodobně nejčastější vážnější úraz (zejména u kolektivních sportů), je to pořád příjemnější zážitek, než o deset let pozdějc bolesti zad a kloubů (a jejich deformace) v důsledku jejich enormní námahy, která je způsobená ochablym svalstvem. To jsou narozdíl od běžnejch zlomenin těžko léčitelný a často trvalý následky, za který si v drtivý většině případů můžeme sami.
Argument, že i vysokoškolák by měl ovládat základní fyzické aktivity, je sice naprosto správný, ale tady jde o zcela jiný problém.Základní fyzický aktivity by se pravděpodobně měly učit na základní a střední škole. Neni jich tolik, pravděpodobně půjde o nějakou tu atletiku, trochu gymnastiky a akrobacie, patří tam nějaká ta koordinace pohybů a samozřejmě základy běžnejch kolektivních sportů, předevšim míčovejch her. Učit se to v prváku na VŠ je docela pozdě. Už na střední škole se nedostatky blbě doháněj.
Tady jde o to, že člověk je (měl by být) bytost nadaná rozumem a měl by dělat věci proto, že je považuje za správné. Ne proto, že jsou mu nařízeny. Každá takováto povinná pitomost (pitomá povinnost, chceme-li) je urážkou druhu Homo Sapiens.To je hezká idea, ale v praxi to nefunguje. Jinak bysme nikdy nepotřebovali žádný řády, nařízení, vyhlášky nebo zákony. Ale zpět ke sportu a tělocviku. Ještě jsem neslyšel, že by se nedal tělocvik nějak "pořešit" ke spokojenosti obou stran (nebo aspoň tak, aby tam člověk nechodil s větším odporem, než do práce). Mě třeba baví florbal a vybral jsem si hodinu, kde po nás profesor nechce žádný světový rekordy ani jiný šílený výkony, prostě jenom hrajem, od začátku do konce, jak kdo umí, může a chce (v rámci pravidel hry). Lidem, který sport nebaví, nezajímá je a na tělocvik choděj "z donucení", doporučuju posilovnu. Většinou se tam dá aspoň poslouchat hudba, takže to rychlejc uteče a člověk nemusí poslouchat jen vrzání strojů.
doporučuju posilovnu. Většinou se tam dá aspoň poslouchat hudba, takže to rychlejc uteče a člověk nemusí poslouchat jen vrzání strojů.On takový pobyt v posilovně taky není nic moc po psychické stránce, pokud člověk vidí, kolik ty vazby kolem uzvednou a on se trápí s osmi kilovou jednoručkou.
zhuntuje se hůř, než kdyby se válel na gaučiNa druhou stranu, existuje přísloví - Co bolí, to roste
Bohužel, smutná pravda je, že ty bolesti zad a kloubů čekají každéhoNo dobře, ale to není argument proti cvičení, ne? Ostatně vrcholový sport naopak vede k vyššímu opotřebení ...