Svobodná historická realtimová strategie 0 A.D. (Wikipedie) byla vydána ve verzi 28 (0.28.0). Její kódový název je Boiorix. Představení novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení také na Flathubu a Snapcraftu.
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní byl vydán ve verzi 1.6.0 (Bluesky). Přehled novinek na GitLabu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.2 a 20.04 OTA-12.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.
Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.
Na základce spolužákům nechtěli na lyžáku prodat chlast, tak pili AlpuKed to bol lyziarsky tak mohli - ved to boli potom ti pravi skiALPINISTI
Hm, mně přijde jednodušší ji rozebrat, hodit do kýble s jarem, ten hořejšek, zbyde membrána a spodek se zapojením, hořejšek se odmočí nebo ho odrbu ručně, necham okapat, oschnout, složim, hotovo. Dělal jsem to zatim 2x úspěšně.
)
No, ten sloupec kláves mezi písmenkovou a numerickou části bych si pak představoval rozložený tak jako na téhle ajbíemce. Véčko jako máš na tvojí Microsoftce bych teda zachoval, ale místo zoomovacího tlačítka dal trackpoint. To by byl ideál
http://www.a4tech.com/en/product2.asp?CID=2&SCID=12&MNO=KB(S)-29
. Koupil jsem zase obycejnou za 250 Kc, hlavne aby mela velky Enter, jinak bych byl ztracen
.
). Upozrornuju, ze je uciny jen pro bezne typy znecisteni - pokud nad klavesnici jite, brindate kavu a podobne, budete asi muset pouzit Tomuv potup. Ten muj je nasledujici:
1) Klavesnici rozeberu - vysroubuju srouby a vyndam membranu a desku s elektronikou.
2) Proplachnu klavesnici (tedy, lastne jen tu cast, kde jsou klavesy) sprchou za soucaneho treseni - odstrani vetsinu hrubych necistot.
3) Namocim klasvenici do roztoku nejakeho cisticiho prostredku (Jar a pod.). Do stejneho roztoku dam i membranu.
4) Tak po pulhodince procistim klavesnici mekkym kartacem a znova proplachnu jako v bode 3. Tohle odstrani drtivou vetsinou zbyvajici spiny.
5) Klavesnici necham nejakou dobu stat v ciste vode (staci par minut) a pak znovu proplachnu (pokud je klavesnice cista, tenhle bod se muze preskocit). Zaroven oplachnu i membranu.
6) Necham klavesnici i membranu uchnout.
7) Po uschnuti slozim zpet do funkcniho celku.
Vyhoda je, ze veskera prace zabere jen par minut - nejnarocnejsi je vysroubovat a zas nasroubovat vsechny sroubky.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Nehledě teď na to, že by místo soustavného vyhazování by ten onen mohl mít dražší a kvalitnější klávesnici.
Nejsem proti byt enviroment friendly, ale nic se nesmi prehanet a enviroment friendly by melo byt vse, ne ze se neco bude dovadet do extremu a jinde se ani nepokusi o naznak snahy...
Já jsem čistil nedávno... Vyndal jsem z klávesnice 'elektroniku' a zbytek vysprchoval, vydrbal kartáčem a nakonec ještě umyl vodou s jarem. Klávesy skončily na pár hodin v kýbli s roztokem horké vody a nějakých chemických přípravků, co jsem tady našel (hlavně savo). Výsledek byl super, klávesnice jako nová... Jen to chce mít připravenou ještě jednu (dost dlouho trvá, než to všechno uschne), pokud během čištění chcete/potřebujete/musíte dělat něco na počítači.
A ještě tip - možná lépe než šroubovákem jdou klávesy vyndavat (obrácenou) lžičkou.
Pravda, sprcha a trochu chemie udělá s klávesnicí zázraky. Ani se nemusí rozdělávat, když se vysprchuje rychle.
To sušení je opravdu zdlouhavé. Jednou jsem to chtěl urychlit a tak jsem dal klávesnici ke kamnům a pořádně přiložil. Zapomněl jsem, že suším a když přišel po několika hodinách byla klávesnice naprosto suchá, jen některé klávesy byly pěkně propečené.
Pilníkem a nožem se to dalo zase dopořádku.
Taky se chystám na koupi nové klávesnice. Bohužel jsem zatím nenarazil na tu pravou.
Měla by splňovat:
Momentálně mám starší verzi klasiky a možná u ní nakonec zase skončím
Nejblíže ideálu má tahle, ale škoda toho enteru. Potřeboval bych ji vidět naživo, pak se rozhodnu.
A nebo vyperu tu starou, slouží spolehlivě již hodně let, mám dojem, že je to první a jediná klávesnice, kterou jsem za těch skoro deset let měl 
Ještě jsem narazil na tuhle podsvícenou. Podsvícení sice nevyužiji, ale když se podsvícení vypne, tak vypadá dobře. A má klasické rozložení, stejně jako moje stará dobrá Chiconi
jinak, co kotky před a po, to by chtělo dodat
IBM totiž používá "geniální" systém uchycení kláves, kdy je na vrácení klávesy na její místo třeba opravdu velké dávky trpělivosti. Na internetu je ale pár návodů, jak to urychlit cca na dobu 2-5 min/klávesa.
Z výše uvedeného důvodu čistím klávesnici jen vysavačem v kombinaci s mokrým haderm. Kdyby byla už fakt moc špinavá, tak se dá za cca $30 sehnat z eBaye nová.
vidět tu mojí tak se asi poblijete, slovo které jí vystihuje je "hnůůůůůůj", proto používám každýho půl roku novou "zakilovku" a mám po problému
Jinak při skládání klávesnice pozor na mezerník a velký Enter, zvlášť Enter jsem musel několikrát "opravovat" a trvalo nějakou dobu, než si znova "sednul".
Já to znam tak, že tam jsou pojistky, takové drátky a musí zapadnout dobře zpět. Tedy je vidět, že i taková blbost, jako je klávesnice, je celkem vymakaná věc.
čistenie klávesnice v umývačke riadu. Mne sa páči najmä časť návodu pre obyčajné klávesnice.
Pokud Vás blíže zajímá námi používaná technologie navštivte naše stránky http://www.jvala.cz/profylaxe.htm a pokud Vás zajímá cena za vyčištění jedné klávesnice podívejte se na: http://www.jvala.cz/profylaxe/cenik.html .Novým zákazníkům obvykle nabízíme bonus v podobě 50% slevy právě na čištění klávesnic, pokud nechjí čistit i PC, nebo tiskárny. Demo akce děláme u zákazníků z Prahy zdarma. A ještě Vám čtenářům tohoto příspěvku nabízím (po předchozí tel. domluvě)jednu možnost... Pro ty kdo mají blízko do naší dílny v Praze 10 Malešicích a domácí (soukromou) klávesnici si k nám přinesou, tak Vám ji na místě rovněž zdarma vyčistíme. S přátelským pozdravem Jindřich Vála tel.:602 772 654.
jako cetl jsem navodu dost... mam microsoft natural keyb. 4000 a zlil ji kafem... tak jsem ji hodil do vany a sprchoval asi 10 minut horkou vodou... nooo - a uz pul roku bezvadne funguje;)
hodne stesti
Super, díky. Teď se leskne jak psí koule :)
Tiskni
Sdílej: