Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Začalo to ve čtvrtek nenápadným ublognutím Christabel, v pátek ráno vyšel na Pirátských novinách článek Nejpopulárnější poslanec v Česku zavádí cenzuru Internetu a někdy tou dobou (během psaní článku neustále vypadávající) Lupa publikovala článek Česko znovu chystá cenzuru internetu. Přílepkem loterijního zákona. A pak došlo k masivní mobilizaci internetového uživatelstva. Během několika hodin vznikla petice Internet bez cenzury a Česká televize připravila výbornou reportáž.
Na webu České spřitelny jsem narazil na anketu:
Přejete si v komunikaci s bankou využívat některý z následujících programů?
ICQ
Skype
GoogleTalk
web chat
žádný
Zatím hlasovalo nejvíc lidí (1 200) pro ICQ v těsném závěsu se Skypem. GTalk je na tom zatím ze všech možností nejhůř. Pokud chcete s ČS komunikovat přes vašeho Jabber klienta, tak hlasujte.
Hlubší znalosti Linuxu nemám a anglickou dokumentaci louskám s velkými obtížemi. Freerunner v základu skoro nic neumí a většina věcí se musí nastavit v příkazové řádce nebo doinstalovat. Můj kousek je zatím prakticky v defaultním nastavení. Pište sem kdyžtak, co (a jak) mám vyzkoušet. Aspoň se něco nového naučím a z mojí nové hračky udělám použitelný přístroj.
V 18:29 mi přišel tento e-mail:
Dobrý den, mám takový malý problém, dnes jsem přišel na svoje ICQ ale vůbec mě to nepustilo, vyskočilo mě okno ve kterém stálo o nové verzi a jestli ji chci, tak jsem dal zavřít ale vyplo se mi to, tak jsem odinstaloval ICQ a dal jsem QIP ale při přihlášení mi vyskočí: Nemate aktulani verzi programu, doporucujeme upgrade. Přitom jsem instaloval QIp 8060 i s českým jazykem, nevím co dělat, prosím poraďte. Děkuji.
Přibližně o minutu později podlehlo náporu uživatelů fórum qipim.cz a stejný osud postihl i oficiální web qipim.com. Kolem osmé hodiny se mi párkrát nenačetla ani stránky miranda.cz. Zatím se ale drží. Nápor uživatelů Mirandy zřejmě není tak vysoký.
Kamarád nedávno koupil stránku czicq.cz, věnující se oficiálním ICQ klientům, s denní návštěvností 1500 až 2000 lidí. Sekce Alternativní klienti by potřebovala kompletně předělat a rozšířit. Uvažoval jsem také o sekci Alternativní protokoly a o propojení s fórem na eicq.cz. Přivítal bych jakékoliv připomínky k těmto stránkám. Osvěta běžných uživatelů se hodí vždy a v jakémkoliv množství.
Jak bych začal. Narodil jsem se velmi mlád… ehm tak jinak. Doma pod stolem mám pět let starý šrot a již delší dobu jsem uvažovat o něčem lepším. Jednoho krásného dne jsem se praštil do hlavy a moje chorá mysl přišla s nápadem stavby pasivně chlazeného počítače. Asi nemá cenu podotýkat, že se mi nápad zalíbil. Začal jsem dávat dohromady seznam komponent. Jako člověk hardwaru neznalý jsem hodně googloval, ptal se, četl jsem recenze na všemožné železo a postupně se začínaly rýsovat plány stavby. Teď už mám většinu věcí doma, ale bez zdroje a základní desky se funkčnost chlazení testuje docela špatně, takže jsem se zaměřil na skříň Thermaltake Swing, kterou jsem si před pár dny koupil. Účelem operace je co nejlepší provzdušnění skříně kvůli lepšímu průtoku vzduchu v pasivně chlazeném počítači.