Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Hlubší znalosti Linuxu nemám a anglickou dokumentaci louskám s velkými obtížemi. Freerunner v základu skoro nic neumí a většina věcí se musí nastavit v příkazové řádce nebo doinstalovat. Můj kousek je zatím prakticky v defaultním nastavení. Pište sem kdyžtak, co (a jak) mám vyzkoušet. Aspoň se něco nového naučím a z mojí nové hračky udělám použitelný přístroj.
První dojmy: Vzhled se mi docela líbí (což je obrat tak o 110 stupňů). Stejně si ale asi u někoho nechám udělat kompaktnější kryt podle mých představ. Ovládání vypadá opravdu intuitivně a dvě tlačítka po straně přístroje zřejmě budou k ovládání stačit. U mobilu ale není žádný návod, takže jsem ze začátku trošku tápal. Vše je na openmoko.org wiki v angličtině a česky je zatím přeloženo jen pár věcí, na které za pět minut každý přijde sám. Zítra vyzkouším volání a psaní SMS. Stylus s propiskou, laserem a diodovým svítítkem je opravdu luxusní. V balení je nabíječka s redukcí na normální zásuvky a s příšerným kopytem zřejmě pro americké (Input 100 – 240 V / 0,3 A, 47 – 63 Hz). Jedinou velkou nevýhodou, kterou jsem zatím zaregistroval, je strašně dlouhé nabíhání systému. Baterka prý moc nevydrží, ale zatím se mi ji nepovedlo vybít.
Tolik z prvních dojmů během krátkého seznamování s mojí novou hračkou. Pokud máte nějaké dotazy, tak se ptejte. Jen netuším, jestli na ně dokážu odpovědět. Budu se snažit.
Tiskni
Sdílej:
Pište sem kdyžtak, co (a jak) mám vyzkoušet.zkus ho pustit ze dvou metrů na dlažky ... (vážně, tohle je podle mne docela důležitý kritérium)
zkus ho pustit ze dvou metrů na dlažky ... (vážně, tohle je podle mne docela důležitý kritérium)tak to máš blbý, dlažky by měl zvládnout jenom z metru btw, hned první večer jsem si ho poznačil, vylítnul mi na zahradě z kapsy na (chodníkovou, hrubou) dlaždici a lehce se odřel na spodním konci, ale jinak v pohodě (u jinejch mrch se mi stává, že se rozlítnou - přinejmenším baterka vypadne), a dál přežil už tři pády v autě z palubky, když jsem ho testoval jako GPS (měl bych si pořídit držák ...
Přinejhorším si v bazaru koupím další Nokii 3100.... kolik mas nahrano na beach rallye?
Pište sem kdyžtak, co (a jak) mám vyzkoušet.zatím nic, počkej do pátku na ASU
Stylus s propiskou, laserem a diodovým svítítkem je opravdu luxusní.bohužel silně nepraktický, pokud to chce člověk tahat po kapsách ...
Baterka prý moc nevydrží, ale zatím se mi ji nepovedlo vybít.tak to ani nezkoušej, umí se nabíjet jen při běžícím systému, a s úplně vybitou baterkou jaksi nenaběhne (ani na nabíječce; když nastartuje, tak ho nabíječka udrží a baterka se dá vyměnit, USB, ač teoreticky dává dostatečný proud, ho v chodu neudrží)
Jednoduše, když Freerunnera zapojíš, tak se ti objeví nové síťové zařízení /dev/usb{číslo}.... pokud má v jádře modul usbnet (resp. usb_net na některých distribucích) a pokud nemá tu smůlu, že FreeRunner není kompatibilní s jeho USB řadičem to zjistí z výpisu dmesg - bude tam něco o tom, že nemůže přiřadit adresu zařízení nebo tak, pokud je to ok, tak to může vypadat takto:
usb 5-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 62 usb 5-2: configuration #1 chosen from 2 choices usb0: register 'cdc_ether' at usb-0000:00:1d.3-2, CDC Ethernet Device, fe:2c:b9:44:85:cc usb 5-2: New USB device found, idVendor=1457, idProduct=5122 usb 5-2: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0 usb 5-2: Product: RNDIS/Ethernet Gadget usb 5-2: Manufacturer: Linux 2.6.24/s3c2410_udcpokud tu smůlu má, mělo by pomoci donutit řadič pracovat v režimu USB 1.1 další možný problém je špatné jádro na FR, např. s ASU ze včerejška USB síť nejede jinak občas se to nějak správně nezdetekuje, často se mi to stává když nechám FR zapojený v USB a restartuju ho - stačí pak vytáhnout a znova zastrčit USB kabel
Tomu normálně přiřadíš IP adresu atd.doporučuje se 192.168.0.200, FreeRunner má 192.168.0.202, takže (Michale Kubečku nekamenujte mě
# ifconfig usb0 192.168.0.200
Potom už se jenom k přiřazené IP připojíš pomocí ssh.... sluší se říci, že se připojí jako "root" a heslo že je prázdné, tj. stačí odentrovat