Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Začalo to ve čtvrtek nenápadným ublognutím Christabel, v pátek ráno vyšel na Pirátských novinách článek Nejpopulárnější poslanec v Česku zavádí cenzuru Internetu a někdy tou dobou (během psaní článku neustále vypadávající) Lupa publikovala článek Česko znovu chystá cenzuru internetu. Přílepkem loterijního zákona. A pak došlo k masivní mobilizaci internetového uživatelstva. Během několika hodin vznikla petice Internet bez cenzury a Česká televize připravila výbornou reportáž.
Jan Rakušan, expert na finanční regulace, v ní říká: „Ta novela má tři drobné problémy. Je to pravděpodobně v rozporu s evropským právem, pravděpodobně je to protiústavní a je to pravděpodobně nevymahatelné.“ František Malina, tiskový mluvčí UPC, pak k pokusu o cenzurování Internetu dodává: „Znamená to, že budeme muset také blokovat tisíce soukromých stránek, na nichž se objeví příslušné bannery. Vznikne absolutní chaos.“
Podle současného znění totiž budou zahraniční stránky s hazardem blokovány a budou zakázány i reklamy na ně, takže pokud si taková společnost zaplatí reklamu a objeví se na vaší stránce, tak se vám poněkud zhorší dostupnost. Reklamou se rozumí jakákoliv propagace, takže by se stránky zavíraly kvůli odkazu, fotce hráče Realu Madrid s reklamou na dresu, nesměly by se vysílat přímé přenosy ani záznamy nejen fotbalových a hokejových zápasů, ve sportovních zprávách a v internetových i tištěných novinách by se poněkud zredukovaly pohyblivé a nepohyblivé obrázky a v diskuzi vás určitě napadne spousta dalších absurdit, zasahujících do internetových vod i mimo ně.
Jak absurdní je nápad vyžadovat po providerech cenzuru nevhodných stránek a reklam na Internetu ukazuje přirovnání s reálným světem Zdeňka Štěpánka, který není se současným zněním návrhu spokojený a sepsal tento text, adresovaný tvůrcům přílepku: „Považujeme navrhovanou blokaci internetového sázení za nedostatečnou. Stejně jako na Internetu, tak i v reálném světě existuje celá řada ilegálních heren, kde se točí velké peníze, samozřejmě nezdaněné. A tak po vzoru regulace na Internetu zavedeme regulaci i v běžném světě. Každý provozovatel chodníku, cesty, silnice nebo dráhy bude mít za povinnost zabránit komukoliv cestovat do ilegální herny. Takového cestujícího bude povinen zastavit a vrátit. Provozovatel cesty se tak bude muset každého zeptat kam jde a v případě, že řekne že jde do ilegální herny, bude obrácen a vrácen odkud přišel. Pokud někdo do ilegální herny nakonec stejně dojde, tak vlastnící všech cest, po kterých dotyčný cestoval, dostanou pokutu až 10 000 000 Kč.“ Z jiného úhlu pohledu se pak na střet reálného a virtuálního světa dívá autor úvahy Velký český firewall přichází na Živě.cz.
Po reportáži se můžete podívat na následující debatu v Událostech, komentářích (17:36 až 30:54). Proti sobě si sedli Jan Farský (zpravodaj novely a mediální figurka, zaštiťující velkobratrský přílepek) a Vladimír Smejkal (právní expert a člen Legislativní rady vlády), na jehož argumenty pan Farský nenašel odpověď. Nevím jak vás, ale mě ten jeho přiblblej úsměv a přikyvování neskutečně iritovalo. Líp v televizi reaguji i na Ratha. Navíc mě při sledování skoro fyzicky bolela ta jeho nevím do jaké míry hraná blbost a moderátorkou pohotově odrážená snaha odvést téma hovoru jinam.
„Já nejsem IT specialista, ale sami jste slyšeli vyjádření zástupce ministerstva financí, který říká, že to bude složité, leč možné. A myslím si, že kdyby tady nebylo riziko toho, že to je skutečně uplatnitelný paragraf, tak kolem toho se nezvedne tak široká diskuze, jaká se zvedla.“ Riziko toho, že to je uplatnitelný návrh? Slyším dobře? To je přiznání viny? (25:20)
Ještě se vrátím k názvu článku na Pirátských novinách. Farský rozhodně není nejoblíbenějším českým politikem (většina lidí ho doteď nejspíš neznala), ale než začal chtít cenzurovat Internet, tak byl rozhodně nejoblíbenějším politikem pro Piráty, kteří ho prezentovali jako vzor a důkaz, že transparentní zadávání zakázek má smysl a ušetří se tím spousta peněz. Když se ale podíváte na odkazovanou debatu, tak vás nejspíš napadne, že jeho vystupování po zvolení do Parlamentu je pravděpodobně jen maškaráda, dělající dobré jméno TOP 09 jako „nové“ a naprosto „transparentní“ straně. Člověk nemůže být tak debilní, aby mu po předložení argumentů nedošlo, že je cosi shnilého v novele hazardní. Navíc Jan Farský vůbec nepůsobí hloupě. Prostě to je jen další charakter, který ke křeslu přišel. Škoda, že není elektrické.
Novela je těsně před třetím čtením a představa, že bez Christabel by nejspíš byla i s přílepkem bez povšimnutí schválena, je opravdu děsivá. Poslanci by v Parlamentu potřebovali chůvu, která by je hlídala, aby nerozbíjeli hodnoty nevyčíslitelné hodnoty jako japonský porcelán při manželské hádce.
Jak vznikl přílepek a jak se dostal do novely osvětluje anonymní Martin v komentáři na Lupě.
Navrhovaná cenzura bude neúčinná, bude přenášet zodpovědnost na třetí osobu, providery bude stát miliony (samozřejmě jen ty velké co na to budou mít, ostatní si hodí mašli) a novela k nám akorát zavleče atmosféru strachu, právní nejistoty a zvyšování počtu zákonů, které prakticky nelze dodržet. Zákonodárci tak budou mít další možnost, jak ze dne na den potopit nepohodlné osoby a subjekty. Porušení zákona bude trestáno pokutou ve výši až 10 000 000 Kč a i s tím kdo tolik peněz má taková pokuta nejspíš pořádně zacloumá. Náklady na efektivní (i když rozhodně ne neprůstřelnou) cenzuru ale nejspíš budou ještě vyšší a dlouhodobé.
Zpravodaj nese špatné zprávy s newspeakovým úsměvem na rtech a myšlenková policie nikdy nespí. Znelíbíte se Ministerstvu pravdy, dostanete se na Ministerstvo lásky a pak už vás díky tuzemským loterijním společnostem nečeká vůbec nic pěkného. Už nikdy.
Nešíření textu bude trestáno odnětím svobody do nejbližší revoluce. Uvedení autora není nutné.
Tiskni
Sdílej: