Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Našiel som celkom užitočný návod ako sa zbaviť otravných animácií v Gnome-shell. Môže sa to niekomu hodiť.
V poslednej dobe čítam na každom rohu články/diskusie o tom ako Linux nestačí držať krok, ako je všetko rozrobené a nedokončené a akosi mi uniká pointa toho všetkého (žeby začiatok kampane na win8?). Momentálne ma dostal výlev majstra Miguela de Icaza o tom, ako je ten Linux nerozšírený a čo by bolo treba zmeniť...
Pri tom ako som tu čítal blog o škodlivosti žiarenia z PC ma napadla jedna zaujímavá príhoda, ktorá sa mi stala pár týždňov dozadu, tak sa s ňou podelím.
Ministerstvo zemědělství udělí O2 na rozloučenou stamilionovou zakázku
TEF O2: ÚOHS: Zakázky ministerstva informatiky jsou v pořádku
Telefónica, ještě pod dřívějším názvem Český Telecom, vyhrála v létě tři tendry ministerstva informatiky v celkové hodnotě přes 950 milionů.
Bez stížností zůstaly jen soutěže na pronájem síťových prvků, kde byla Telefónica s cenou přes 150 milionů jediným uchazečem.
Ako tak čítam články o prepojení O2 a ministerstiev v ČR, tak mi z toho výchádza, že páni manažeri v O2 asi nebudú úplné trdlá. Alebo tu stále fungujú dobré vzťahy ministerstva a šéfov bývalého Ć. telekomu?
Vyhlásiť zákazku v hodnote pol miliardy za prepojenie dvoch webov, akokoľvek zložitých, to už chce riadnu dávku drzosti.
V poslednej dobe sa tu vystriedalo neuveritelne vela obrazkov desktopov od vymyslu sveta, ale nevidel som ani jeden, ktory by ma niecim nezvycajnym alebo novatorskym nadchol. Z mojho pohladu je to stale to iste to iste to iste to iste do kolecka.
Myslite, ze mam ja nejaky pokriveny usudok a patrim k mizivemu percentu tych co nevedia ohodnotit pekny desktop, alebo ludia, ktori sa radi chvalia svojim najnovsim desktopom (ktory "stoji" za to ukazat ho svetu) maju velmi maly zmysel pre design a estetiku?
ach        Tak som sa rozhodol po par prebdenych nociach, ze sa na moju 700mhz (256mb ram) masinku, ktoru mam poctivu ukrytu pod postelou bude instalovat Debian. Chcem ju vyuzit ako testovaci server, cize nijake X a pod, ale celkom som si zvykol na virtualizaciu operacneho systemu, kde sa potom vo virtualnom svete mozem dokonale vyblbnut a nic zasadne destruktivne neprivolat.