3D software Blender byl vydán ve verzi 5.2 s prodlouženou podporou. Videopředstavení na YouTube.
SketchForge 3D (GitHub, reddit) je open source 3D editor / CAD běžící ve webovém prohlížeči bez nutnosti účtu nebo cloudového úložiště. Inspirovaný byl Tinkercadem. Doporučena je lokální instalace.
Byla vydána nová verze 11.9 webového prohlížeče Midori (Wikipedie, GitHub). S novým centrem ovládání, pokročilejším blokováním reklam, optimalizací výkonu…
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source čtečky elektronických knih Open Book Touch. Postavena je na ESP32-S3. Má 4,26palcový dotykový e-papírový displej s rozlišením 480×800 pixelů, podsvícení, slot na microSD kartu. Cena je 149 dolarů a poštovné 12 dolarů. Dodání je plánováno na duben 2027.
Na Humble Bundle běží akce Linux: All the Things by O'Reilly a Picos, HATs, and More by Raspberry Pi Press. Elektronické knihy lze koupit se slevou a současně podpořit organizace Code for America a Raspberry Pi Foundation.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, má nový vtipný a současně užitečný doplněk Banana For Scale (GitHub). Aktuálně umožňuje do výkresu vložit banán nebo plechovku pro porovnání a určení měřítka.
Blender Studio nedávno oznámilo plán vytvořit svůj první otevřený (open source) celovečerní film. Film by se měl jmenovat Overgrown (YouTube). Film vznikne, pokud se zajistí financování. Prvním krokem je získat 7 000 předplatitelů Blender Studia. Cena je od 11,50 eur měsíčně. Aktuálně počet předplatitelů je 5 289. Předplatné pokryje 20 % nákladů. Zbytek, 80 % nákladů, má být financován externími producenty nebo distributory.
Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »
Potreboval som kúpiť značkové PC (cca 15000sk) a poslať ho na slovenskú adresu, kde mám rodinu. Keďže sám bývam v ČR, počítal som s tým, že nebude problém objednávku zaplatit z českého účtu.
Možno to bola aj moja chyba ale na stránkach alza.cz som nenašiel ako možnosť poslať tovar na Slovensko, preto som logicky prešiel na stránky slovenskej pobočky a tam objednal tovar. Sám predajca odporúča kúpiť tovar, ktorý má byť doručený na SK adresu na alza.sk.
Po vystavení faktúry (ktorá bola mimochodom v češtine a vystavená v czk), kde som mal možnosť vybrať českú fakturačnú adresu som chcel hneď všetko uhradiť, ale pri zadávaní kódu banky pri inet platbe som zistil, že banka je slovenská. IBAN, ktoré poskytuje každý slušný obchodník v zahraničí, na stránkach nieje.
Tak som vytočil číslo na slovenskú pobočku, nikto nezdvíha. Skúsil som to na českú pobočku, zdvihol chlap, ktorý mal dosť naponáhlo, tak sa ho pýtam, či je možné objednávku zaplatiť na český účet. Nieje (bodka). Pýtam si preto IBAN, bez úspechu. Bol som odkázaný na českú účtareň, kde som mal poslať mail. Doteraz som nedostal odpoveď.
O týžden nato som sa dovolal na slovenskú pobočku, kde IBAN opäť nevedeli. Dal som im preto moje číslo s tým, že to zistia a určite sa mi ozvú, neozvali.
Po týždni som zavolal znova, že chcem stornovať objednávku. Na moje prekvapenie som sa dozvedel, že tá je už dávno stornovaná (zrejme kôli nezaplateniu).
Studená sprcha..
Tiskni
Sdílej:
a bohuzel je to tak, ze co nejde prodat jako standardni skatulku, tak nejde vubec. mozna az takovych pozadavku bude vic, zavedou iban. mezitim si to muzes koupit u deseti jinejch.
Mimochodem, Alza v něm celkem pohořel...Proč mě to nepřekvapuje...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
tomo
Alzasoft. Nakupoval, ale opravdu prisla doba, kdy bylo zbozi nedodano v poradku. Bohuzel to byl darek a vsimli jsme si toho az pri rozbaleni. Jednalo se o rozbity napajeci clen k autonavigaci Evolve. Stoji asi 150 Kc. Natvrdo odmitli reklamovat, jeste byli drzi, ze jsme jim ani nepribalili ten ulomeny kus. (Bohuzel jsme ho nemeli, kdyz uz jsme to dostali bez nej). Takze opravdu varuju, Alza reklamace, fuj! Pridavam reakci technika: Vážený pane Jonáš, já osobně si nemyslím že se jedná o výrobní vadu. U těchto výrobků se to zatím nikdy nestalo. Nicméně pokud vám soudní znalec potvrdí vaši doměnku, tak vám jej vyměníme. S pozdravem Roman Kováč ---------------------------------
reklamační technik
Alzasoft a.s.
Jateční 33a, 170 00 Praha 7 – Holešovice
Telefon: (+420) 225 340 171
Fax: (+420) 225 340 190
E-mail: kovac@alza.cz
E-shop: http://www.alza.cz