Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Prepáčte mi hneď na úvod takýto bulvárny nadpis, ale som ešte stále mierne v šoku.
Stalo sa vám niekedy, že vám program bez opýtania prepíše dôležitý súbor? Mne dnes áno.
Keďže maturita sa nezadržateľne blíži, rozhodol som sa, že aspon trochu precvicim v tom, co preberame v skole. Na vyuku databaz sa u nas s oblubou pouziva probram s nazvom DBDesigner. Kedze sa v splashscreene pysi tym, ze existuje vo verzii ako pre windows tak aj pre linux, rozhodol som sa, ze si ho nainstalujem do svojho Gentoo. Nic zlozite, akurat ho bolo treba odmaskovat. Instalacia do /opt
ma neprekvapila az tak velmi ako uctyhodny zoznam linuxovych binarok, co si program taha so sebou. A taha si so sebou naozaj vsetko, vratane napr. libpng
si libqt
.
Nemôžem si pomôcť, ale toto ma naozaj pobavilo :-)
http://bill-gates-je.borec.cz/
Nasadiť takéhoto botíka do fóra a polovica "linuxákov" príde o robotu :-) Len by ešte bolo treba pomôcť rozšíriť databázu...
Keďže škola sa blíži, rozhodol som sa, že nejaký ten mp3 player by nebol na škodu.
Avšak nenapadlo ma, že by som mohol mať problém s výberom. Koniec-koncov, chcem naozaj až tak veľa?
Tie tlačítka ma mojej klávesnici ma už začali štvať. Tak som sa rozhodol, že s nimi niečo spravím. Netrvalo dlho a narazil som na tento a tento článok.
O BSA si myslím svoje, ale toto ma už fakt naštvalo!
Doteraz som si myslel, že školy sú tu na to, aby nám dali vedomosti potrebné na úspešné presadenie sa v pracovnom živote. Ale teraz vážne pochybujem... Veď posúďte sami...
Dalo by sa povedat, ze som mal svoje Gentoo takmer hotove. Uz som si ho len sperkoval srandickami typu framebuffer a podobne. Ale ako som si ho tak doladoval, zacalo mi ubudat miesto na particii /usr - skratka 10GiB bolo malo, tak som sa pustil do reorganizacie particii na hdd...
Fuha, tak uz aj ja mam svoj blog!
Nebudem sa v nom hrat na extroverta, skor mi bude sluzit ako sklad roznych configov, postupov a vedomosti, ktore som nadobudol pri svojej ceste svetom linuxu.