Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Keďže maturita sa nezadržateľne blíži, rozhodol som sa, že aspon trochu precvicim v tom, co preberame v skole. Na vyuku databaz sa u nas s oblubou pouziva probram s nazvom DBDesigner. Kedze sa v splashscreene pysi tym, ze existuje vo verzii ako pre windows tak aj pre linux, rozhodol som sa, ze si ho nainstalujem do svojho Gentoo. Nic zlozite, akurat ho bolo treba odmaskovat. Instalacia do /opt
ma neprekvapila az tak velmi ako uctyhodny zoznam linuxovych binarok, co si program taha so sebou. A taha si so sebou naozaj vsetko, vratane napr. libpng
si libqt
.
Po uspesnej instalacii nasledovalo slavnostne spustenie programu. Napisem teda do konzoly startdbd a.... nic. Vypise akurat
viktor@charon ~ $ startdbd Symbolic links exist Starting DBDesigner4 ......a to je vsetko. Ziadna chyba, ani naznak toho, co sa deje/je zle. No neva, skusim
--help
, mozno nieco po mne chce, ale hanbi sa to povedat. Nic. Absolutne nereaguje na hociake prepinace. Tak sa kuknem do dbdesigner.desktop
. Trebars v nom nieco najdem. A to bola chyba. V momente, ako som sa nan pozrel, vyprskol som obsah mojich ust na monitor. Ved aha:viktor@charon ~ $ cat /opt/DBDesigner4/startdbd.desktop [Desktop Entry] Comment=fabFORCE DBDesigner 4 Exec=/home/mike/../mike/DBDesigner4/startdbd Icon=/home/mike/../mike/DBDesigner4/Gfx/Icon48.xpm Name=DBDesigner4 Type=ApplicationV tomto momente padli vsetky moje dalsie snahy o rozbehanie tohoto programu, kedze vidim, ze jeho programator ma pomerne zaujimavy pristup k praci. Takze sa chcem opytat: Beha niekomu tento program vobec? Pripadne aku inu alternativu k nemu by ste mi odporucili?
Tiskni
Sdílej:
/home/mike/../mike
je, pravda, trochu nešikovná, ale na top ten The Daily WTF to zase není...
.desktop
nahradit svojim vlastnym a mohol vela veci dorobit. Ale sudiac podla ebuildu /home/mike/../mike
nie je jeho pracou.
startdbd
spustíš přímo přes DBDesigner4
, začne na tebe řvát, že mu chybí knihovna libborqt-6.9-qt2.3.so
(asi něco z Kylixu). Stáhnout http://ftp.fredan.se/pub/gentoo.org/distfiles/libborqt-6.9.0-qt2.3.so.tgz, rozbalit do /usr/lib/
a už by to mělo jet… Kdyby tak ještě měl lepší podporu pro PostgreSQL…
liborqt
som uz stiahol, no teraz mu pre zmenu chyba libxft.so.1
a v portage nenajdem verziu starsiu ako 2.*
. Vidim, ze to bude na dlho...