Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Keďže maturita sa nezadržateľne blíži, rozhodol som sa, že aspon trochu precvicim v tom, co preberame v skole. Na vyuku databaz sa u nas s oblubou pouziva probram s nazvom DBDesigner. Kedze sa v splashscreene pysi tym, ze existuje vo verzii ako pre windows tak aj pre linux, rozhodol som sa, ze si ho nainstalujem do svojho Gentoo. Nic zlozite, akurat ho bolo treba odmaskovat. Instalacia do /opt ma neprekvapila az tak velmi ako uctyhodny zoznam linuxovych binarok, co si program taha so sebou. A taha si so sebou naozaj vsetko, vratane napr. libpng si libqt.
Po uspesnej instalacii nasledovalo slavnostne spustenie programu. Napisem teda do konzoly startdbd a.... nic. Vypise akurat
viktor@charon ~ $ startdbd Symbolic links exist Starting DBDesigner4 ......a to je vsetko. Ziadna chyba, ani naznak toho, co sa deje/je zle. No neva, skusim
--help, mozno nieco po mne chce, ale hanbi sa to povedat. Nic. Absolutne nereaguje na hociake prepinace. Tak sa kuknem do dbdesigner.desktop. Trebars v nom nieco najdem. A to bola chyba. V momente, ako som sa nan pozrel, vyprskol som obsah mojich ust na monitor. Ved aha:viktor@charon ~ $ cat /opt/DBDesigner4/startdbd.desktop [Desktop Entry] Comment=fabFORCE DBDesigner 4 Exec=/home/mike/../mike/DBDesigner4/startdbd Icon=/home/mike/../mike/DBDesigner4/Gfx/Icon48.xpm Name=DBDesigner4 Type=ApplicationV tomto momente padli vsetky moje dalsie snahy o rozbehanie tohoto programu, kedze vidim, ze jeho programator ma pomerne zaujimavy pristup k praci. Takze sa chcem opytat: Beha niekomu tento program vobec? Pripadne aku inu alternativu k nemu by ste mi odporucili?
Tiskni
Sdílej:
/home/mike/../mike je, pravda, trochu nešikovná, ale na top ten The Daily WTF to zase není...
BTW: Vidim, ze toto nie je jedina nestandardna vec na tomto programe... za ten cas, co obkukujem DBWrench, stihol som si vsimnut, ze autor s oblubou pouziva na ukladanie bitmap format .bmp...
Zacinam mat pocit, ze ta linuxova verzia vlastne nidky nefungovala a existuje len preto, aby sa sutor mohol bit do prs, ze mysli aj na ine OS.
Aha, ja přehlédl, že Tvůj login je jiný... jestli tam je při instalaci natvrdo 'mike', tak to je opravdu celkem síla.
.desktop nahradit svojim vlastnym a mohol vela veci dorobit. Ale sudiac podla ebuildu /home/mike/../mike nie je jeho pracou.
startdbd spustíš přímo přes DBDesigner4, začne na tebe řvát, že mu chybí knihovna libborqt-6.9-qt2.3.so (asi něco z Kylixu). Stáhnout http://ftp.fredan.se/pub/gentoo.org/distfiles/libborqt-6.9.0-qt2.3.so.tgz, rozbalit do /usr/lib/ a už by to mělo jet… Kdyby tak ještě měl lepší podporu pro PostgreSQL…
liborqt som uz stiahol, no teraz mu pre zmenu chyba libxft.so.1 a v portage nenajdem verziu starsiu ako 2.*. Vidim, ze to bude na dlho...
. Neumělo to zdaleka ani základ toho, co DBDesigner, ale snad je to důkaz toho, že to dělají opravdu od píky a lépe, protože DBDesigner sice není špatný, ale rychlost jeho odezvy a vykreslování mě přiváděla k šílenství. Taky měl imho špatně vymyšlené řešení cizích klíčů, které se různě přejmenovávaly jinak, než jsem chtěl. A je pravda, že instalace DBDesigneru (resp. řešení problémů s knihovnami) je značně neintuitivní až nepříjemná.
Každopádně dík za link na ten blogpost. Nějak mi unikl a rád se podívám i na ty další projekty...