Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Prepáčte mi hneď na úvod takýto bulvárny nadpis, ale som ešte stále mierne v šoku.
Stalo sa vám niekedy, že vám program bez opýtania prepíše dôležitý súbor? Mne dnes áno.
Keďže maturita sa nezadržateľne blíži, rozhodol som sa, že aspon trochu precvicim v tom, co preberame v skole. Na vyuku databaz sa u nas s oblubou pouziva probram s nazvom DBDesigner. Kedze sa v splashscreene pysi tym, ze existuje vo verzii ako pre windows tak aj pre linux, rozhodol som sa, ze si ho nainstalujem do svojho Gentoo. Nic zlozite, akurat ho bolo treba odmaskovat. Instalacia do /opt
ma neprekvapila az tak velmi ako uctyhodny zoznam linuxovych binarok, co si program taha so sebou. A taha si so sebou naozaj vsetko, vratane napr. libpng
si libqt
.
Nemôžem si pomôcť, ale toto ma naozaj pobavilo :-)
http://bill-gates-je.borec.cz/
Nasadiť takéhoto botíka do fóra a polovica "linuxákov" príde o robotu :-) Len by ešte bolo treba pomôcť rozšíriť databázu...
Keďže škola sa blíži, rozhodol som sa, že nejaký ten mp3 player by nebol na škodu.
Avšak nenapadlo ma, že by som mohol mať problém s výberom. Koniec-koncov, chcem naozaj až tak veľa?
Tie tlačítka ma mojej klávesnici ma už začali štvať. Tak som sa rozhodol, že s nimi niečo spravím. Netrvalo dlho a narazil som na tento a tento článok.
O BSA si myslím svoje, ale toto ma už fakt naštvalo!
Doteraz som si myslel, že školy sú tu na to, aby nám dali vedomosti potrebné na úspešné presadenie sa v pracovnom živote. Ale teraz vážne pochybujem... Veď posúďte sami...
Dalo by sa povedat, ze som mal svoje Gentoo takmer hotove. Uz som si ho len sperkoval srandickami typu framebuffer a podobne. Ale ako som si ho tak doladoval, zacalo mi ubudat miesto na particii /usr - skratka 10GiB bolo malo, tak som sa pustil do reorganizacie particii na hdd...
Fuha, tak uz aj ja mam svoj blog!
Nebudem sa v nom hrat na extroverta, skor mi bude sluzit ako sklad roznych configov, postupov a vedomosti, ktore som nadobudol pri svojej ceste svetom linuxu.