Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dalo by sa povedat, ze som mal svoje Gentoo takmer hotove. Uz som si ho len sperkoval srandickami typu framebuffer a podobne. Ale ako som si ho tak doladoval, zacalo mi ubudat miesto na particii /usr - skratka 10GiB bolo malo, tak som sa pustil do reorganizacie particii na hdd...
Doteraz som mal hdd rozdeleny takto:
/dev/sda1 /boot 100M /dev/sda2 /swap 2G /dev/sda5 /home 54G freespace 4G /dev/sda6 / 2G /dev/sda7 /usr 10G /dev/sda8 /var 4G...a chcel som ho prerozdelit takto:
/dev/sda1 /boot 100M /dev/sda2 /swap 2G /dev/sda5 /home 54G /dev/sda6 / 20G
Tak yo: Vyzeralo to jednoducho. Nabootoval som sa do Knoppixu a vytvoril novu particiu o velkosti 4G. Uz vtedy mi cfdisk napisal nieco v zmysle "tabulka particii bola zapisana, no jej znovunacitanie zlyhalo, prosim restartujte pocitac", no ja idiot som to ignoroval. Nasledovalo mkreiserfs /dev/sda6
. Aj ten mi slusne oznamil, ze po prevedeni fdisku by bolo vhodne rebootovat. Aj na to som sa vykaslal, ved predsa bezim z knopppixu a ziadnu partition nemam primountovanu, tak naco rebootovat, nie?
Nasledovalo mount /dev/sda6 /mnt/sda6 && mount /dev/sda7 /mnt/sda7
nasledovane cp -a /mnt/sda7 /mnt/sda6
. Po par minutach mi cp zacal vypisovat, ze nema dost miesta na /mnt/sda6. Uz som zacinal tusit, ze je tu nejaka zrada. Odmountoval som vsetky particie a rebootoval, a co som nezistil: filesystem som neytvoril na novej particii, ale na mojom povodnom / a nekopiroval som subory zo stareho roota na novy, ale z /usr na moj stary /.
Este stastie, ze mi ostal cely /usr... zase stahovat a kompilovat cele Xy, gnome a vsetko ostatne by som asi neprezil.
A preco to sem vlastne pisem? Kedysi som sem predsa napisal, ze si tu budem zapisovat svoje nadobudnute vedomosti... Takze tu su:
cfdisk
aj mkreiserfs
napisu, ze by si mal rebootovat, nieco na tom asi bude!!!PS: Ak by ma nahodou videl niekto este raz nieco take stvarat, prosim vrazte mi! Dakujem.
Tiskni
Sdílej:
ioctl
. Třeba tak, že se v fdisk
u dá znova zapsat tabulka oddílů. Někdy je ale pohodlnější ten reset.
Mimochodem, 2 GB na kořen a 10 GB na /usr je hodně, jak to, že se vám to tam nevešlo?