Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
lovo história je gréckeho pôvodu. Ako snaha osvetliť minulosť prekonala história v starovekom Grécku najskôr cestu od mytologického k racionálno – kritickému nazeraniu na svet. Preto sa antické Grécko zvykne považovať za kolísku histórie a grécky historik Herodotos za otca histórie.
Pôvodný význam slova história znamenal doslovne vysledovanú znalosť toho, čo sa stalo, teda vedomosti o minulosti získané zámerne, dodatočným bádaním, skúmaním, vypytovaním sa, konfrontáciou svedkov a svedectiev. Až v druhom význame označovalo toto slovo rozprávanie alebo vedomosti o tom, čo sa stalo.
Prostredníctvom latinčiny sa grécke slovo história dostalo do mnohých európskych jazykov (history, histoire, Historie, istorija, storia) a dodnes sa používa najmä v dvoch významoch: v pôvodnom gréckom, na označenie odbornej snahy osvetliť minulosť, minulé deje, dejiny. Ale postupom času sa začalo používať aj na označenie dejov, dejín samotných. Teda – história ako objektívny proces historického vývoja a história ako odraz, reflexia tohoto procesu.
História ako res gestae a história ako historia rerum gestarum. Jednoduchšie vyjadrenie v slovenskom jazyku ako história ako dejiny a história ako dejepis.
Pred časom sa tu rozvinula živá diskusia nad potrebnosťou rôznych ubuntu verzii, konkrétne sa jednalo o kresťanskú mutáciu Ubuntu. Že zákon akcie a reakcie platí aj v tomto prípade, sa môžete presvedčiť tu: Ubuntu Satanic Edition Ale je dosť možné, že sa jedná iba o nejakú recesiu, dlhšie som nad tým nehĺbal...
Tak nakoniec mi tú živnosť priznali, musel som pristať na hru, ktorú hrá štát, ktorý zasa reprezentujú jedinci, ktorých si zvolila zúčastnená váčšina. Pred sebou som mal dve voľby, buď akceptujem rozsudok z dôb "jednej strany" (pred 1989) a podám žiadosť na výmaz trestu, čím je rozsudok pre mňa akceptovateľný, alebo k tejto hre nepristúpim. Myslím, že práve táto okolnosť je slabým článkom reťaze medzi mnou a štátom ako primárnymi entitami.
Je mozne aby CPU osciloval miesto v binarnom takte (0.1) v ternarnom (0,1,2 - 0, 0,5, 1)? Ak by to bolo teoreticky mozne, co by z toho vyplynulo? Narast vykonu hardveru a prehodnotenie sucasnej logiky?
Docela by ma zaujímalo, či môžu byť na reklamných predmetoch umiestnené názvy ako Linux, GNU/Linux, Emacs, Gimp, obrázky tuxa a pod.. U ochranných známok typu Mandriva, SUSE, Ubuntu je mi to jasné. Ale aj názov Linux je registrovaný trebárs na Linusa, ak sa teda nemýlim, tak ako je to teda? Môžu alebo nemôžu?
Paradoxy doby pokračujú. Pravica, ktorá deklaruje slobodu v podnikaní, ju dokáže v určitých prípadoch aj odoprieť. Že sa vám to nezdá? V Banánstane je to tak...
V svojom predchádzajucom poste som opísal svoje problémy pri založení živnosti a sľúbil som, že budem informovať o výsledku. Takže dnes sem môžem napísať, že moja žiadosť bola na základe udalostí z pred vyše 20. rokov zamietnutá. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, keďže sa môžem odvolať do 15. dní. Ilúzie si však nerobím.
Všetkým pravicovým teoretikom týmto odkazujem, nech naďalej hlásajú individuálnu, osobnú, občiansku a neviem akú slobodu, keď v záujme akýchkoľvek dôvodov ju obratom ruky dokážu poprieť. Tak po 20. rokoch som sa doplazil k poznaniu, že boľševizmus nemusí byť vôbec ľavicový, boľševizmus je proste stav vecí a pomerov...
U nás v Banánstane je to tak. Rozhodol som sa podnikať a tak som sa rozhodol zaregistrovať si živnosť. Chyba lávky. V mojom výpise z registru trestov sa nachádza trestný čin voči majetku z roku 1987 v súčinnosti s inými paragrafmi, ktoré pre založenie živnosti nie sú podstatné. Vysvetlím...
Bratia, prídte k nám do Banánstanu, tu je raj na zemi, rovná daň, vyriešená sociálna otázka (u nás v Banánstane už zbalili stany pre bezdomovcov a neproduktívne živly, naučili sme pracovať Románstancov - rozumej jednu z Banánstanských menšín vďaka obuškom a namiereným banánstanským zbraniam).
Kamarát rozbieha živnosť a nemá momentálne prístup k netu, preto ma požiadal, či by som mu nezohnal nejaké info.
Ako OS som mu poradil Ubuntu, s čím súhlasí, zostáva len výber vhodného hardwéru s ktorým by Ubuntu nemal problém. Mal by to byť bežný kanc. počítač a nejaké multifunkčné zariadenie (fax, skener, kopírka - najlepšie laserová, čierno/biela tlač postačuje), všetko by sa to malo zmestiť do sumy cca 40.000,- Sk bez DPH.
Ono na nete je ponuk dosť, len tá podpora linuxu sa akosi neudáva. Môžete sem teda napisať, s ktorými zostavami problém nemáte? Vopred dík...
Ešte poddotaz, aký soft na internet banking? Bude postačovať iba browser?
Chápte tento príspevok, ako poznámku na okraj. Nie som zástancom umiestňovania obrázkov do blogov, ale sú situácie, ktoré to vyžadujú. Dávam si pozor na veľkosť, aby nepresahovala únosnú mieru...
Myslíte že existuje v operačnom systéme GNU/Linux alternatíva k manažerom bežiacim pod iným operačným systémom? Ja si myslím, že ten čas sa nezadržatelne blíži, potvrdzuje to verziu od verzie zlepšujúci sa offline futbalový manažer Bygfoot, momentálne vo verzii 1.9. Prinášam Vám pár screenshotov.
Rád si zahrajem nejakú online hru, pri ktorej mi neodlietajú klávesy z klávesnice, ale pri ktorej si oddýchnem. Takéto hry, kde sa väčší dôraz kladie na logické a strategické myslenie sú športové manažery, väčšinou hokejové či futbalové. Niektoré sú kvalitné a niektoré zasa menej.
Viem, že je to taká prkotinka, ale nemohli by ste niekde tu na webe umiestniť kód oficiálnej ikonky alebo banneru pre Učebnicu Linuxu, ktorý by som si mohol umiestniť na svoju webovú stránku? Ten nápad s učebnicou sa mi veľmi páči a logo učebnice z abclinuxu by malo cveng.
Prosím, vyjadrite sa aj ostatní, či je to až taká blbosť. Ak to tu už niekto navrhoval, tak sorry...
Dostal sa mi do rúk starší počítač s označením Compaq Deskpro bez akejkoľvek dokumentácie o tom, o aký typ ide a aký hardvér obsahuje. Rozmýšľal som teda, čo s ním - či ho mám vyhodiť, alebo či by sa dal ešte nejako využiť.