V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Občané nemohou být ekonomickými experty ... Jen bych byl rád, aby u vlády byli skuteční odborníci a ne to co tam je teď.1) i experti se myli (zpravidla propaguji nazory jedne urcite vedecke skoly ci smeru, ktere se mezi sebou navzajem "potiraji") 2) obcan rozhoduje o svem zivote, proc by o tom mel rozhodovat nejaky "nezavisly expert" (ktery je nezavisly pouze na onom obcanovi, ale casto je zavisly treba na nekom, kdo chce "obcanovi" neco vyhodne prodat) 3) je problem "expertu", ze nedokazou svuj "skvely" zamer duveryhodne prezentovat "obcanum", kteri by jim k tomu dali svoji duveru - ostatne - a to je presne ukol politiku, na tohle maji byt politici odbornici, totiz na spravu verejnych veci tak, aby vedle pokud mozno k co nejlepsim podminkam pro obcany teto zeme (idealne) a v tomto smyslu pak "zaukolovat" odborniky v nejakem danem oboru, k cemuz patri i verohodna prezentace takovych reseni
Vzhledem k tomu, že celkem není s čím polemizovat, tak jsou i tvoje "výtky" poněkud plané.Dejme tomu, ze to jsou poznamky. Ale polemizovat se da s nazorem, ze "odbornici" vsechno spasi. Nespasi. Sebelepsi chirurg muze byt jako ministr zdravotnictvi nebo namestek nebo i reditel nemocnice (tj. manazer-urednik) katastrofou, sebelepsi hacker muze byt naproste tele, kdyz pujde o to, aby nekomu vysvetlil, co prave dela. Predstava, ze nejlepsim a nejprospesnejsim politikem ci manazerem je zakonite fachidiot v nejakem oboru, je obecne scestna a volani po "vlade odborniku" dan populismu... presne na tohle "lid" slysi stejne jako na ty sliby.
Těžko vyvracet fakt, že zatímco je velmi snadné "lid" přesvědčit, slibují-li se hory doly a právě teď, tak je dost obtížné či spíše nemožné přesvědčit "lid" o prospěšnosti úsporných opatření.Prospesnost jakychkoliv opatreni je vec diskuse, "usporne" opatreni nema zadnou apriorni platnost jako prospesne. Muzu hodne penez "usporit" tim, ze si nekoupim auto, ale zase se mi bude blbe jezdit do prace... cimz zase o penize prijdu... atakdale atakdale. Jen "uspory" jsou napr. podle me cesta do pekel, kdyz neni na druhe strane perspektiva rozvoje. Typicke treba byvaji "uspory" typu: musim do dvou dnu neco odevzdat, tak si "usporim" nekolik hodin tim, ze odbouram luxus spanku... nacez misto efektivni prace prave v dulezitem finisi clovek dela same chyby, ktere nakonec stoji vic casu, nez by zabral ten spanek. Leckdy jsou i uspory ve spolecenskem kontextu takto osidne. To jen jako priklad, ze i "uspory" je treba brat z globalniho pohledu, ale to prece vsichni vime...
Tak to je trochu nedorozumění. Pokud je oponent odborník, tak si jeho názor rád vyslechnu a případně změním svůj. V tom problém nemám. "Mamlasem" jsem nazval člověka, který o tom neví nic, ale do všeho se plete -- třeba jen proto, abyste vy nedosáhl svého.
yerry, pre tvoju informaciu, nic v zivote nie je zadarmo. ani ekonomicky rast. skus si pozriet napr taku cinu, akym sposobom rastie.
a to, ze niektori (30%, mozno viac) slovaci nie su schopni pohnut zadkom ci rozumom, to predsa nie je problem vlady
co tak skusit zacat trosku studovat a prestat si mysliet, ze ty si ten jediny clovek, ktory piska? co tak zacat rozmyslat v horizonte aspon 10-tich rokov? prestan hulit a zacni sa podielat na tvorbe hdp
ano, myslim ze tato vlada zacal ist dobrym smerom. zober si napriklad certifikat riadenia kvality pre ministerstvo financii, pre splnenie podmienok prepustili 30% ludi ako nadbytocnych. jeden povie, zbytocne vyhodene peniaze. iny povie, zrataj si to v obdobi x rokov.
mimochodom, pamatas si na ficov bilboard z minulych volieb, kde sa oznacil za slovenskeho cuvaca a nad svojim menom velke hovno? to je presne to, na co pocuvas aj ty. je prijemne pocuvat teple reci, ale ono treba aj zacat pracovat.
co sa tyka zdravotnictva, problem je inde. skus si napriklad navrhnut podnikatelsky plan nemocnice (pre jednoduchost specializovanej na jeden typ odvetvia, napr porodnica).
btw, dufam ze nie si ten isty yerry ako na sme.sk, to je teda je mamlas riadny )
btw, preraj me si to. napr ja za mesiac spotrebujem povedzme 50 litrov benzinu. cena narastla o tusim dve koruny za mesiac. to je mesacne miniem o 100 korun viac. oki, za ten jeden mesiac si teda dam o 4 piva menej (vlastne nedam, lebo pivo nepijem).
Nelíbí se ti, že musíš pracovat, aby jsi měl lepší život?Ale vzdyt to je hrozny, naprosto nesolidarni, asocialni. On se chce mit stejne jako ten co vic pracuje, ne vic pracovat...Za vse zle muzou ti odstatni, ti bohatsi, jeho neschopnost je preci zcela jasne jejich vinna.
Mám přesně opačný názor: Po státu chci takové podmínky, abych se o sebe mohl postarat sám (tj. minimum byrokracie, minimum ruzných poplatků, funkční právo, nízké daně (nejsem hloupý, nějaké daně jsou nutné)) a ve chvíly, kdy budu NUTNĚ potřebovat pomoc od státu, tak mi ji poskytne.To bych chtel taky. Jenze to ti zadni socialisti ani ekologisti neumozni, ani omylem, ani kdyby se spletli. Oni preci potrebuji vygenerovat nezamestnane pobirace davek, neschopne se zodpovedne postarat sami o sebe. Ti pak budou radi, kdyz za ne tata Skromach a mama Kuchtova bude rozhodovat co je dobro a co zlo a tuatam jim neco pusti, trebas pastelkovne, paralen zdarma a tak.
Larry Page, Bill Gates nebo Steve Jobs dali svym akcionarum vic socialnich jistot nez jim poblbli socialisti a komunisti kdy naslibovali...
Prestan si lhat do kapsy a zkus zacit neco delat.
Ale vzdyt to je hrozny, naprosto nesolidarni, asocialni. On se chce mit stejne jako ten co vic pracuje, ne vic pracovat...Za vse zle muzou ti odstatni, ti bohatsi, jeho neschopnost je preci zcela jasne jejich vinna.kolego, doufám, že tím smajlíkem fakt myslíš to, že to nepíšeš vážně, ale když tak sleduju, co píše např. Heron, je mi na blití, nemám chuť to dočítat, ač mě "názor lidu linuxáckého" na vývoj na Slovensku zajímá ... leč než to tu opustím, musím si ještě "plivnout": pokud by opravdu někdo výše uvedené o "neschopnosti těch chudých" chtěl brát vážně, nechť si ten kretén laskavě alespoň zkusí zapřemýšlet o tom, jestli je opravdu možné, aby každý dělal třeba senior programátora za 80 a více kKč nebo vedl vlastní firmu ... pokud je tak blbej, že ho i takovéto jednoduché myšlení bolí, tak já mu napovím, že by se mohl podívat např. na zaměstnání učitelské, jejich tabulkové platy, a co by se asi tak stalo, kdyby se na to všichni vybodli a šli pracovat za lepší peníze ...
Můžeme, prosím, polemizovat s jednotlivými mými názory? Napsat, že je ti z něčeho na blití je jednoduché.
ach jaj, zase agresivny nazor robotnika, co nema na to aby zarobil viac - PROSIM TA VYSVETLI MI JEDINY DOVOD _P R E C O_ mi chces moje usilie, moje hodiny a vecery stravene nad ucenim sa a zvysovanim svojej kvalifikacie aj po vys. skole a tym padom zvysenie mojej ceny na trhu prace TRESTAT vyssou danou?!?!??!Myslenka progresivni dane je zalozena na tom, ze jste zvyseni sve "ceny na trhu prace" nedosahl pouze diky vlastnimu usili, ale take diky podminkam a verejnym sluzbam, ktere zajistuje stat prave z vyberu dani. Coz se tyka i pripadneho podnikani... tedy, vychazi se z toho, ze pokud vydelavate vic, zaroven vyuzivate vetsi pomer fungovani spolecnosti i "verejnych sluzeb" nez clovek, co vydelava mene. Ona je to dokonce pravda... vsimnete si, ze cim bohatsi jste (cim vice penez muzete prokazat), tim de facto levnejsi jsou pro vas napr. bankovni konto, ruzne sluzby (rabaty)... tim snaze take muzete ziskat jeste vice penez. Aneb cesta od 0 k prvnim 100.000 je daleko tezsi nez cesta od 10 milionu ke 100.000.000. Tak tohle napr. zohlednuje progresivni sazba dane z prijmu. Dalsi myslenka, kterou by se dala progresivni dan zastit, je neco jako mira osobni spotreby. Zjednoduseno, kdyz je "rovna dan" a kazdy musi odevzdat dejme tomu 20 procent sveho "vydelku", tak ten, kdo si vydela jen na 1 jidlo denne, z nej odevzda 20 % a tim padem musi hladovet. Ten kdo si vydela na 100 jidel, tech 20 odevzda jako "dan", 1 sni, 9 vyhodne proda... zbytek proda za dumpingove ceny, cimz znici ty, kdo si vydelaji na 10 jidel, 2 odevzdaji, 1 snedi a chteli by tech 7 prodat, ale nemohou jaksi konkurovat tomu, co jich muze nabidnout 10x tolik. Pokud jich ten vice vydelavajici muze nabidnout diky progresivni dani uz jen 5x tolik (protoze prispel na fungovani spolecnosti, ve ktere se jeho jidla budou kupovat, nikoliv jen loupit, protoze by na ne nikdo nemel), zaroven tak zvysi sanci "stredni vrstvy" se jeste dustojne uzivit. Je samozrejme mozne diskutovat ruzne koncepty a mit ruzne nazory. Vykrikovat neco o "okradani" progresivni sazbou dane je ovsem demagogie hrubsiho zrna. Rovna dan sice mozna prisype neco penez do penezenky tech nejbohatsich, ale zaroven odejme podil jejich dani na stabilite spolecnosti, v niz ziji a tak uspesne podnikaji. De facto je to krok ke kastovni spolecnosti, zbohatlickym luxusnim ctvrtim obehnanym ostnatym dratem, pancerovym limuzinam a osobnim ochrankam pred "luzou", ktera nema co ztratit. Ve vysledku by pak mozna vyslo, ze to, co "usetri" bohaty na rovne dani, bude muset vydat na to, aby ochranil svuj takto ziskany majetek pred temi, kteri se diky rovne dani budou propadat o hodne hloubeji nez on.
ale no tak, to snad ani nemyslite vazne, cim prosim vas vyuzivam vacsiu cast verejnych sluzieb ked som si dnes cely den cital "Oracle DBA fundamentals"? to som teda skutocne zvedavy :)Kdyz se chytnete obecne definice a pokusite se ji vyvratit jednim jedinym neadekvatnim prikladem, dostaneme se snadno k absurditam, ale jak chcete. Krome toho jsem nepsal jen "verejne sluzby", ale take, coz je hlavni, fungovani spolecnosti. Konkretne na vasi otazku: Mohl jste si cist, protoze jste nemusel hlidat s puskou v ruce pred dvermi vaseho bytu, kdo se k vam prave chysta vloupat, vas zabit nebo vam ukrast auto. Take diky fungovani spolecnosti treba pracujete tam, kde nemusite od nevidim do nevidim delat za minimalni mzdu u pasu a proto mate jeste naladu cist si ve volnem case narocnou literaturu (cili i tim jste diky fungovani spolecnosti, totiz ze je v takove rozvinute spolecnosti vubec o vyrobky ci sluzby vasi firmy zajem a ze je schopne je nekdo zaplatit, jste vlastne "nerovne" zvyhodnen nad clovekem, co se zivi prodavac potravin, nerkuli nad tim, co umi jen myt nadobi). Nechcete doufam tvrdit, ze zijete na pousti a uplne vsechno k fungovani vas a vasi rodiny si obstaravate sam. A pokud mate k dispozici nadstandardni prijmy, zakonite participujete svym stylem zivota na fungovani vseho vic, nez delnik u pasu, co vydelane penize spotrebuje na proste prezivani. Troufal bych si tvrdit, ze nikoliv stejne procentualne jako on (tedy treba jen z 15%), ale asi by byly treba sociologicke pruzkumy, aby vas presvedcili. Srovnejte si vsak zivotni naroky a zivotni styl "bohatych" a tech "chudych", staci z toho, co vidite kolem sebe.
to, aby nemusel clovek s minimalno mzdou hladovat prave umoznuje institut odpocitatelnej nezdanitelnej polozkyCimz se institut "rovne" dane zaroven popira, je to de facto prizpusobeni abstraktniho principu "rovnosti" realite. stejne to ovsem pokracuje s rustem prijmu, ze "rovna dan" rozevira nuzky mezi chudym a bohatym zavratnejsim tempem nez progresivni dan, to doufam nehodlate popirat.
cize upratovacka co robi 4 hodiny denne neplati dane ziadne, ale naopak prave verejnych sluzieb vyuziva viac ako ja (dotovana verejna doprava), to je ale paradox, co? :)Nikoliv. Protoze ta vase uklizecka pouziva tu verejnou dopravu, nebot nema na auto. Kdyby nefungovala verejna doprava, ona by ztratila praci a vy byste ztratil uklizecku, resp. byla by pro vas daleko drazsi, nebot byste ji musel hradit i cestu do prace nedotovanou dopravou. To je ta vase participace na fungovani spolecnosti - ta vam totiz zajisti prijatelnou cenu sluzby a zaroven jeste dustojne zivotni podminky toho, kdo vam tu sluzbu poskytuje. Mozna se vam to zda "nespravedlive" - ale ano, presne takhle funguje lidska spolecnost, kde neplati zabij, abys nebyl zabit nebo clovek cloveku vlkem. Nespravedlive, ale diky te "nespravedlnosti" funguje.
ja naopak prave vyssie zdanovanie vlastnej nadpriemernej aktivity povazujem za hlboko nehumanne a ano, mate pravdu doslova okradanie... odhliadnuc od toho, ze je podobny pristup velmi, ale velmi demotivujuciVidite... a ja kdyz ctu rozhovory se skutecne bohatymi a skutecne uspesnymi lidmi, tak se jeden jako druhy shoduji v tom, ze jejich motivaci neni v prvni rade neco "trhnout" a ze povazuji svoje bohatstvi za prostredek, ktery jim umozne participovat na fungovani spolecnosti vice nez tem chudsim, a ... asi to bude pro vas sok, oni jsou na to dokonce hrdi. Bohuzel mam dojem, ze o "okradani" krici hlavne ti, kdo se pokouseji ziskat sami nejake vyhody na ukor (nebo aspon na ucet) spolecnosti, jeste jich tolik neziskali, ale zavidi tem uplne nejbohatsim, protoze take vetsinou podlehli jimi zastavane ideologii, ze za svoje bohatstvi je odpovedna jen vlastni tvrda a poctiva prace a vlastni schopnosti... Oni pak pracuji tvrde, pracuji na sobe... a ejhle... porad nejsou ti nejbohatsi. Co je jednodussiho, nez se zacit rozhlizet po tom, kdo tento zaruceny recept ke slave a bohatstvi kazi... a ejhle, je to stat, jsou to chudi, kteri "chudaka" schopneho drice drou z kuze, a proto se nemuze vyskrabat na Olymp. Zkuste nekdy reflektovat svoje nazory z tohoto hlediska. Neznam vas, takze vam nic nepodsunuji, pouze bych rad, aby i tohle bylo brano do uvahy.
prave lavicovy pristup zabranuje osobnej aktivite a nuti ludi nebyt "lepsi ako ostatni", co je pokial to neviete - zasadny faktor kazdeho rastu spolocnostiVite, mne osobne pripada princip "rovne dane" za demotivujici, hlavne pro ty, kteri si vydelavaji na zivobyti skutecne praci. Pak je stredni vrsta, ktera hodne pracuje a hlavne zapasi v konkurenci s temi nejmajetnejsimi a tem sice muze byt lito, ze davaji statu procentualne vic vic nez ten, kdo zije z ruky do huby, protoze oni si tak pripadaji take. Zrovna tak muze pro ne pusobit demotivujicim zpusobem, ze oni za celodenni drinu ve firme maji statisicovy ci milionovy rocni zisk, zatimco stejna nebo spis daleko mensi drina se diky rovne dani zhodnoti jeho majetnejsimu konkurentovi za stejnou dobu 10x nebo 100x vice (cimz se stane jeste neprijemnejsim konkurentem). Rovna dan bohuzel vychazi (tak mi to aspon pripada) z abstraktni ideje absolutniho a trvaleho rustu, z toho, ze kazdy si za vsechno muze sam. Z toho, ze budu-li tvrde pracovat kazdy den, budu zakonite po case velmi bohaty a budu si uzivat dobrodini rovne dane. Neco takoveho je napr. soucasti mnoha mystickych uceni a ma urcite dusledky v rustu a zrani osobnosti ... ale nevim, kolik zastancu "rovne dane" by se chtelo odvolavat na mysticke videni sveta. Obycejny clovek, ktery nenahlizi mysticke souvislosti sveta, naopak vidi, ze na tom, jestli ma nekdo v podnikani stesti ci ne, se podili spousta faktoru. Princip tzv. "rovne dane" nahrava hlavne tem, kteri stoji pri startu (a nejen diky vlastnimu usili, ale napr. diky dedictvi, diky vyhre ve sportce, diky bankovnim spekulacim) daleko vpredu. Tem umozni ziskat jeste daleko vetsi naskok, zatimco tem, kteri stoji na zacatku vzadu, sdeluje, ze pro ne je perspektiva divat se jen na stale vzdalujici se zada tech stastnejsich, nestane-li se zazrak (nebo nezacnou-li ve velkem krast). Proto se mi jevi pojem "rovna dan" jen jako zasterka pro rychlejsi prohlubovani existujicich nerovnosti. A to nema s "glajchsaltovanim" ci myslenkou, ze vsichni si musime byt rovni (vsimnete si BTW pojmu ROVNA dan) nic spolecneho. Tak jako si lide a podminky, v nichz ziji, nejsou od prirody (prirozenosti) rovni, tak je take scestna myslenka "rovne (procentni sazby) dane".
svojou teoriou ale vyslovujete dost drzu myslienku progresivnej dane takmer ako "vypalneho" socialne slabsim spoluobcanom aby som sa pred nimi nemusel branit s puskou v ruke a spokojne si citat narocnu literaturu... ach jaj :) inak sa to presne zhoduje s typickym lavicovym hrubianskym - "bohati at plati"...Asi jste nepochopil princip: "bohati at se podileji na chodu stabilni spolecnosti takovym dilem, ktery odpovida mire vyuzivani chodu spolecnosti k vlastnim ziskum". Mozna vam pomuze mala analogie, zejmena "pravicovi" politici se ohaneji tim, jak je "rodina zaklad statu". Myslite si, ze muze dobre fungovat rodina, v niz se nutne vydaje na jeji chod deli "rovnou" procentni sazbou mezi jeji ucastniky? Tj. napr. muz a zena. Muz vydela 15.000 a zena 30.000 (abych nebyl oznacen za sexistu ;)... protoze jsou "pravicaci", dohodnou se na tom, ze zavedou i doma rovnou dan. Kazdy bude odevzdavat do spolecne kasicky dejme tomu 50% vydelku, zbytek ma pro sebe. A tak muz ma pro vlastni vydaje 7.500, zatimco zena 15.000 a take se tak chovaji, co se tyka konzumu, spotreby, naroku. Kvizove otazky: Kdy to napeti mezi nimi praskne? Abyste se necitil zahanen do kouta, podoby danove sazby jsou veci diskuse a nazoru, vicemene ideologicke povahy. Kazdy system se da nejak "priohnout" (tj. upravit), aby prinasel to, co prinaset ma. Jen vam chci ukazat, ze stejne jako ma svoje "premisy" rovna dan, stejne tak je ma i progresivni sazba dane. "Rovna" dan je vdecne populisticke tema a navzdory popularnimu nazvu nema s rovnosti v realne spolecnosti mnoho spolecneho - snad jen na papire, kde to vsechno tak hezky jednoduse vypada. Viz zmineny priklad rodiny s rozdilnymi prijmy, ktera ale zije a CHCE zit pohromade. Myslim, ze vetsina se jiste shodne na tom, ze jiste ma ten ci ta vice vydelavajici eventuelne narok na jisty "nadstandard" (napr. jezdit tim lepsim autem), ale ze se zpravidla bude podilet na chodu rodiny tak, aby nedavali do spolecne kasy jen 50 procent, ale treba 70 procent ze sveho platu. Rikejte si tomu klidne "vypalne", kdyz chcete, ale nejdriv si zkuste model "rovne dane" zavest na delsi dobu ve vlastni rodine.
snad len tolkom ze myslienka, ze hodnoty vytvaraju a tazko pracuju len manualne pracujuci "ludia u pasu" a "pracujuca inteligencia" si vala sunky na stolickach je dalsie typicke lavicove pomylene kliseProto nechapu, proc ho do debaty zatahujete. Ja o tomhle rozhodne nemluvil.
- pracujem v znacne stresujucom prostrediA co ma byt? Proc si myslite, ze jini (i mene placeni nez vy, i vice placeni nez vy) pracuji v mene stresujicim prostredi? Nekteri mozna ano, nekteri si zase "valeji sunky" ve spravni rade - na mnozstvi odvedene prace se rozhodne nejaka "dan" nemeri, ta se meri pouze z vydelku za tu praci. A tam je vas osobni vklad jen jednim z faktoru. Nevyjadril jste se k one udajne "demotivaci" progresivni dani. Podle meho nazoru je demotivujici zejmena pro nizko a stredne vydelecne vrstvy, a to nikoliv "ze zavisti", jak se pohodlne soudi, ale v oddalovani perspektivy vypracovat se na vrchol (protoze ten je stale vys a vys). Hodne zjednoduseny priklad. Vydelek 10.000 - rovna dan 15%, tj. zbyde 8.500. Dalsi vydelek 10.000... za pul roku mam na vydaje k dispozici 51.000. Pak se diky extremni pili vysvihnu a mam druhy pulrok 20.000, takze si za rok vydelam 51.000 + (6 x 17.000) = 153.000. Prima. Co muj soused... co si vydelava ne 10, ale rovnou 50.000, a vubec se nesnazi, takze celej rok... tomu zustane v kapse 510.000. Potud vse v poradku, zdanlive stejny pomer vydelku jako me. Protoze si ale posilal do banky mesicne celej rok vic nez 15.000, mel to bez poplatku (viz jedna reklama ted v TV, pro zjednoduseni se chopim tohoto), zustalo mu tedy celych 510.000. Ja uz to stesti prvni pulrok nemel, a proto jsem byl nucen zaplatit za bankovni sluzby jeste celkem 5%, tj. za ten pulrok "nizkeho vydelku" o 3.000 vic nez muj bohaty soused. A to je dalsi "duvod" progresivni sazby dane - oni totiz penize smerem nahoru "delaji penize" taky progresivne, presne tak jak jsem to popsal vyse s tim "rabatem" na bankovni sluzby. Jak se spravne rika, nic neni drazsiho nez si porizovat "levne" veci. Ten pomer prostredku, ktery ma mene vydelavajici clovek k dispozici je realne mensi.
Heron: tvoja desifrovacia jednotka by mala zacat generovat nasledovny vystup: isty nemenovany obyvatel istej nemenovanej republiky zavidi susedovi.
na slovensku (a asi aj inde) je to totiz tak, ze ked clovek maka 16 hodin denne, viac si zarobi. ale na druhej strane, nechodi po robote na 7 hodin do krcmy, nenadava na vladu, ktora prestala poskytovat dotacie na pivo, nemlati zenu, ma lepsie auto, krajsi dom, je to podvodnik, zlodej a treba ho zavriet a znarodnit mu majetok.
yerry: financne skupiny? to je oblubeny ficov strasiak, ani mu nevadi, ze ho take subjekty sponzoruju. A co je vlastne zle na tom, ze niekto zaraba? to vzdy tak bolo a vzdy tak bude.
ale, dost bolo rozculovania sa na obmedzenostou voly-cov.
Nechapem, preco ma posielas niekam do horucich pekiel, ked som obyvatelom Bananstanu. Ono politicky najvyhodnejsie pre momentalnu vladu by asi bolo, aby jej vsetci oponenti emigrovaliTohle je zvlastni jev priznivcu tzv. "ceske" pravice (asi tedy i slovenske), ktere si ho povsimlo uz vice lidi, totiz oznacovani jakekoliv kritiky "jedine spravne ideologie" za komunistickou, bolsevickou, (eko)fasistickou... lhostejno, o co konkretne jde. Rekl bych, ze v tehle nenavisti kritickeho mysleni a ruznorodosti obcanske spolecnosti vubec je takova "pravice" (jak se oznacuje sama) paradoxne naopak vernym "konzervativnim" dedicem "nejlepsich" tradic bolsevicke ideologie z tech 40 let jeji vlady (kdo nejde s nami, jde proti nam).
komunizmus je dobre zriadenie, bohuzial/nastastie v ludskej spolocnosti nerealizovatelne.
mimochodom, na otazku "koho volit" je jednoducha odpoved. urcite nie toho, kto slubuje zlepsenie prostredia pre danove uniky (smer), urcite nie nabozesnkych ci nacionalnych fanatikov (kdh, sns). ostavaju tri, hzds, sdku, smk. meciar je meciar, takze ostalo sdku, smk. no a budem volit madarsku stranu? takze mi ostalo najmensie zlo
psychopat v čele ministerstva zdravotnictví straší tím, že přece nesmíme dovolit, aby nemocnice vydělávalyna verejnem zdravotnim pojisteni - zapominaji pravidelne vsichni "kritici" dodat. protoze tusim nikdo nikomu nebrani, aby si mimo tento system vydelaval co chce jak chce.
Aha, takže místo zisku budeme raději to veřejné zdravotní pojištění házet do černé díry blbě řízených nemocnic a zdravotních pojišťovenUcelem vynakladani verejnych financnich prostredku je zajistit co mozna nejlepsi a nejefektivnejsi fungovani nejake verejne sluzby, nikoliv nejaky "zisk", at uz komukoliv. Tudiz dokud existuje system (dokonce povinneho) verejneho pojisteni na solidarnim principu, ma pravo verejnost (prostrednictvim svych volenych zastupcu) pravo rozhodovat, jakym zpusobem se tyto verejne prostredky budou vynakladat. Bez ohledu na to, jaky kdo ma politicky nazor. At tedy vyhraje se svym nazorem ve volbach. Co se me osobne tyce, tak napr. se mi prilis nezda ten system povinneho pojisteni, kdy nema clovek zadny prehled, kolik a kam za neho pojistovna zaplati. Jako prvni krok ke zlepseni situace ve zdravotnictvi bych tedy privital naprostou transparentnost techto financnich toku pro pojistence, tedy jakousi "uctenku", kterou by lekar vystavil pojistovne, kterou by musel pojistenec potvrdit a jejiz kopii by obdrzel pro sve podklady stejne jako uctenku za kazdy jiny nakup. Popravde receno, nechapu, proc uz to takhle nefunguje, a kdo na tom ma zajem, ze to takto pruhledne nefunguje... (tipuju ze jak lekari, tak pojistovny... rozhodne ne pojistenci ani stat coby platci pojisteni).
kto by nemal zarabat, je verejna poistovna, ta by mala hospodarit neutralne. ale to je nieco uplne ine.
v tom pripade by si, aby bolo na vsetkych rovnako, musel znarodnit farmaceuticke firmy. tym je predsa na zdravotnicte dovolene zarabat. preco by teda nemali zarabat nemocnice?Ale pojistenci ani pojistovna si od nemocnice sluzby nekupuji. Nemocnice maji povinnost sluzbu poskytnout a take je predepsano, kolik jim za to bude uhrazeno. Ostatne... viz causa vyse marze v lekarenstvi: tam to presne tak funguje, ze na leky hrazene z verejneho zdravotniho pojisteni se vztahuje zvlastni rezim, totiz je stanovena nejvyssi mozna mira zisku. K tomu neni vubec treba operovat pojmem "znarodneni". Pokud sleduji, tak jak soukromi lekari, tak lekarnici o platby z verejneho zdravotniho pojisteni naopak velice stoji. Jako pomerne problematicke bych naopak videl, ze si lekar rekne o "trzni cenu", ale bude ji pozadovat uhradit z prostredku systemu verejneho zdravotniho pojisteni, coz neni vztah trzni, ale smluvni. A kdyz trzni prostredi, tak bez smluvnich jistot plateb. Verejne zdravotni pojisteni (tj. de facto stat) a jeho smluvni lekari jsou v takovem pripade konkurentem ciste soukromeho lekare.
a vies kolko stoja medicinske pristroje? tie sa nakupuju ... dame aj tym firmam povolenu marzu, pre zmenu, nech nas to moc nestoji, -50% ? a co v pripade, ze je to nejaka zahranicna firma? vlastne pardon, firmy nemaju v zdravotnictve co hladat.
to ze je zdravotna poistka povinna, to vadi, ale ze je zakonna poistka na auto tiez povinna, to nevadi?
chybou v zdravotnictve je to, ze existuje dominantna a navyse statna poistovna. zvysok systemu (podla mojho skromneho nazoru) je schopny fungovat, ale stat a financie, to bude vzdy cierna diera. stat by mal mat len kontrolu.
Tiskni
Sdílej: