V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Přínaším vám přepis e-mailové komunikace mezi kolegou adminem a technickou podporou nejmenovaného informačního systému. Varování: nepokračujte ve čtení, pokud máte slabší bránici....
Admin: Prosim o kontrolu licencniho souboru - mame mit pet licenci, ale system povoli pouze ctyri paralelne prihlasene uzivatele.
A minulém týdny mi náhle začal zlobit slovníkový editor. Dámy z UJČ vyplašeně hlásily, že jim slovník sežral jejich hesla. Já zůstával v klidu, mám přece zálohy a journal v podobě podrobného logu, který bych v nejhorším případě přehrál.
Vypadalo to, že postgres nesouhlasí ze zásadní tezí, totiž že 'BŘEZIŇÁK' == 'BŘEZIŇÁK'
slovnik=> select '-'||heslove_slovo||'-' from entries where heslove_slovo='BŘEZIŇÁK'; ?column? ---------- (0 řádek) slovnik=> select '-'||heslove_slovo||'-' from entries where heslove_slovo like 'BŘEZIŇÁK'; ?column? ------------ -BŘEZIŇÁK- (1 řádka)
Zlobivý subversion, bezpečnostní záplaty v různých distribucích, ZFS over FUSE, rozmmm...ačkaný raid5, časopis Hakin9. To jsou některá temata, o která se s vámi podělím.
Nový VIM verze 7 slibuje zajímavé funkce, mimo jiné code completion pro řadu jazyků včetně RUBY. Implementace code completion není v případě RUBY nic snadného, tak jsem byl zvědavý, jak si s tím autor VIMu poradil. Dnes jsem si to vyzkoušel vlastníma rukama a nevěřil jsem vlastním očím...
Že je jabber výborný prostředek pro instant messaging, to potvrdila i firma Google se svým Google Talk. Ale jabber lze s výhodou použít jako rozhraní pro další aplikace.
Například pro:
Právě z té 3. kategorie je jabber rozhraní na program Ajka.
Dovoluji si čtenáře ABCLinuxu upozornit na zajímavou reakci pana Milana Slatinskeho z firmy Grisoft na můj poslední blogpost .
Zaměstnanec firmy prodávajíci antivirové řešení nás v ní informuje, že SQL injection je OK, když jsme na LAN a taky nás poučuje, že security by obscurity je v pohodě, protože normální uživatel na to nepříjde. Poučné čtení. To mi ve škole neřekli, ale doba se mění...
Slyšeli jste o AVG TCP serveru? Super věc, radost mít to na LANce, natož na VPN.
Podělím se s vámi o pár užitečných poznámek vycházejících ze snahy kolegy Máry přinutit tu věc pořádně fungovat.
Dnes se mi konecne dostala do ruky touzebne ocekavana nokia 77O, dovezl ji po anabazi s objednavkou z Rakouska kamarad. Tento blogpost bude porod, vubec na tom neumim psat ...
Sparovani s K7OOi a prvni pristup na internet, prehrani traileru k dobe ledove na naprosto perfektnim displayi 8OOx48O bodu jsem stihl v 1. 5 minutach.Pripojeni k domaci wifi siti bylo horsi, ale jenom proto, ze jsem nemohl najit mac adresu, byla schovaha pod akumulatorem.
Web browser, poslech interntoveho radia, rss ctecka, instalator .deb balicku, vsechno moc pekny. Postovni klient bude asi ponekud prostci, nevidim imap slozky. Jeste si instaluju terminal, bafne na me busybox.
Zkratka vypada to Vvybone, jen s graffity se peru.
Píšu takovou středně velkou aplikaci v Railsech. Teda backend je R-O-R a frontend je především XUL. Takže různé seznamy tlačím se serveru do Gecka ve formátu RDF, kdy nahrazuji různá ID hodnotami z číselníků.
Iritovalo mě, jak ActiveRecord na každý záznam v RDF šahá do databáze pro všechny číselníky. Tak jsem napsal následující modul: Acts::SimpleCache
, který jednoduše cachuje číselník v hashi v paměti.
Minulý týden se mi konečně podařilo vrátit se k projektu zrychlování přihlašování do cyrusu pomocí memcache.
Používáme cyrus pop3/imap server proti databázi uživatelů a skupin uložených v LDAPu. Na největších instalacích (hostingové servery) čelíme výzvě zvýšovat výkon.
Problém je v tom, že NSCD (name service caching daemon), který slouží na caching passwd
, group
a host
lookupů necachuje volání getgrent(3)
.