Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Píšu takovou středně velkou aplikaci v Railsech. Teda backend je R-O-R a frontend je především XUL. Takže různé seznamy tlačím se serveru do Gecka ve formátu RDF, kdy nahrazuji různá ID hodnotami z číselníků.
Iritovalo mě, jak ActiveRecord na každý záznam v RDF šahá do databáze pro všechny číselníky. Tak jsem napsal následující modul: Acts::SimpleCache, který jednoduše cachuje číselník v hashi v paměti.
module ActiveRecord
module Acts
module SimpleCache
def self.append_features(base)
super
base.extend(ClassMethods)
end
module ClassMethods
def acts_as_simple_cache(options = {})
class_eval do
after_save { @f_cache = {} }
def self.find(*args)
begin
if ( (args.length==1) or not args[1].has_key?(:conditions) )
logger.debug( "SimpleCache[" + table_name +
"]::find(" + args[0].to_s + ") - using cache" )
@f_cache ||= {}
return @f_cache[args[0]] ||= super
end
rescue => e
logger.error( "SimpleCache: exception #{e.class}: #{e.message}" )
end
super
end
end
end
end
end
end
end
ActiveRecord::Base.class_eval { include ActiveRecord::Acts::SimpleCache }
Použití je takhle snadné:
class Tvar < ActiveRecord::Base
has_many :cards
set_table_name "tvary"
acts_as_simple_cache
end
Řádek acts_as_simple_cache vložený do definice modelu způsobí, že všechny číselníkové lookupy do tohoto modelu, ktere ActiveRecord generuje půjdou přes cache.
Zasloužilo by si to učesat, ale jak to je to splňuje účel. Konkrétní akci - generování RDF na různých modelech s počtem číselníků kolem 8-12 jsem zrychlil o 40-60%.
Tiskni
Sdílej:
Milej zlatej, se zrychlením pošty po posledním upgrade jseš vedle jak ta jedle.
Zrychlení je způsobeno tím, ze poštovní rozhraní je kompletně přepsané. Převzaný a upravený PHP kód byl nahrazený nesrovnatelně kvalitnější implementací v RUBY. Tím PHP kompletně vypadlo z konfigurace apache -- jsme nyní úplně PHPfríí (alespoň tam, kde si v tom něco neplácá zákazník).
Honza šel tak daleko, že optimalizoval IMAPovou knihovnu standardně dodávanou s RUBY -- když zagoogluješ, tak narazíš na moje snahy to tlačit do upstreamu.
Ad úpravy Cyrusu v posledních dvou blogpostech: ano, projeví se to hlavně na hostingu, ale i všude tam, kde zákazníci přistupují k pošte přes WebIS. Není to tvůj případ?
Ad čím se bavím -- do toho Ti nic není
Ale vážně, víš, co jsou to hříhy mládí? Ne? Tak věz, že jsem někdy studoval postgraduál na informatice a že jsem se snažil dělat do slovníků. No a jedna nejmenovaná instituce tehdy žádala o grant na tvorbu nového slovníku a jak na sviňu jsem tam byl napsaný jako řešitel....
Jak to v životě chodí, ve chvíli, kdy jsem to na FI začal balit, tak vyšel ten grant a já se ocitl v situaci, kdy na mém software, kterým bych se už třeba ano moc nechtěl zabývat, běží tvorba slovníku, na které má po dobu 3 let dělat team cca 10 lidí...
Teď ještě k tvým prioritám:
1) dokumentový server: ve fázi plánování je ten full-text, další DMS features až později
4) rozhraní... - ano, v práci je management databází, klíčů do VPN, ve fázi plánování jsou další věci -- management DHCP, přístup k zálohám, ...
5) optimalizace rychlosti -- věčný problém, běh na dlouhou trať -- viz předchozí 2 blogposty...
Ja sám jsem takovej ironickej protivnej rejpal, taky možná trošku agresivněji reaguju, když mám pocit, že někdo rejpá do mě, byť jen v náznaku, prostě jsem takovej protiva.
Že toho máme troštu víc, to je pravda, přebíráme teď takovou větší záležitost... A druhou stranu, to je život, a je to lepší, než nemít do čeho píchnout.
Máme teď novýho kolegu -- znáš Jeníka? Tak toho. Pomalu se rozkoukává, ale jak pomine prvotní šok z toho, že má místo v PERLu programovat v RUBY a odsazovat na 4 mezery a zvykne si, že když na něj někdo vrrrrčí (třeba Mára), tak to neznamená nic zlého (ba naopak), zapracuje se, tak potom bude třeba zase volněji...
Stejně je to sranda. Když ještě frčela jenom válka mezi Perlem a PHP, tak jsem čekal, že i přes počáteční náskok PHP zvítězí nakonec Perl. Postavil jsem se na "správnou" stranu a čekal, co z toho vyleze. No a teď se tak dívám kolem sebe a vidím, že se směje třetí (Python) respektive čtvrtý (Ruby) a Perl nebo PHP? Skoro jsem se už několikrát chtěl podívat na Python, ale nakonec jsem si řekl, že mi Perl vlastně vyhovuje a co používají ostatní je mi celkem jedno.