abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:44 | Zajímavý článek

    Před 32 lety, 6. června 1993, byl spuštěn první český WWW server (ještě pod TLD .cs), pro potřeby fyziků zabývajících se problematikou vysokých energií.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 16:11 | Zajímavý software

    Střílečku Borderlands 2 lze v rámci výprodeje série Borderlands na Steamu získat zdarma napořád, když aktivaci provedete do 8. června 19:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.22 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.6. 15:00 | Komunita

    Canonical Launchpad vypíná systém správy verzí Bazaar. Vývojáři mohou své repozitáře do 1. září přemigrovat na Git.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    5.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.53.21 svobodného multiplatformního balíku internetových aplikací SeaMonkey (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    5.6. 12:33 | Komunita Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    5.6. 11:22 | Komunita

    Na Indiegogo byla spuštěna kampaň na podporu linuxového telefonu Liberux NEXX s osmijádrovým procesorem Rockchip RK3588S, 32 GB LPDDR4x RAM a 6.34″ 2400×1080 OLED displejem. Cena telefonu je 1 310 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    5.6. 11:11 | Komunita

    Miro Hrončok vyhrál volby do Fedora Council. Mezi sedmi kandidáty, kteří se ucházeli o dvě křesla, nakonec získal nejvíce hlasů - 1089. Česká komunita má tak po delší době opět zástupce v nejvyšším orgánu Fedory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 04:33 | Zajímavý software

    Redox OS (Wikipedie), tj. mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust, nově podporuje X11 a GTK 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 02:55 | IT novinky

    Dnes po celém světě startuje prodej herní konzole Nintendo Switch 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (54%)
     (33%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 219 hlasů
     Komentářů: 14, poslední 2.6. 08:30
    Rozcestník

    Neobjektivní reportáž z PostgreSQL Developers' Day 2010

    8.2.2010 00:03 | Přečteno: 1068× | OpenSource | poslední úprava: 8.2.2010 21:22

    Minulý týden jsem navštívil P2D2 v Praze. Jel jsem vlakem, to byla první chyba. Kvůli vlaku, respektive vlastní neochotě vstávat ve 4 hodiny, jsem musel oželet workshop Pavla Stěhuleho o psaní funkcí pro PostgreSQL v C, který byl určitě dobrý. Byl jsem na 2 školeních PostgreSQL, které pan Stěhuhe vedl, a vždy jsem měl pocit dobře investovaného času. Oprava: Workshop se pro nemoc nekonal, takze jsem o něj nepřišel!

    Vlak měl zpoždění, takže jsem přisel i o keynote a první polovinu přednášky Tomáše Vondry o Monitoringu výkonu PostgreSQL. Z té jsem si odnesl názvy "pgmonitor" a "staplr", jinak nic moc. Přednášku nemůžu hodnotit, jen jsem doletěl, zjistil, že jediná 2 volná místa jsou v první řadě, usadil se a byl konec.

    Další přednáska pana Tomáš Emresze mne dost otrávila. Takové plané filozofováni o něčem, čemu říkal optimalizace. Přišel mi dost mimo, asi jako články od pana Bednáře na root.cz. Jediné, co jsem si odnesl, bylo, že jsou lidé, kteří programují v Delphi proti PostgreSQL, což bylo ovšem zřejmé už z programu.

    Po obědově-bagetové přestávce, mimochodem moc dobré bagety a pěkný výběr, následovala prezentace pana Pavla Baroše. Přednes byl slabší, ale téma bylo velmi zajímavé -- implementace materializovaných views v různých databázích. Pan Baroš se chystá přidat nějakou základní podporu materializovaných pohledů do Postgresu. Super! Jen jsem nepochopil, proč nezmínil současný stav v PostgreSQL. Nestihl jsem se zeptat, protože organizátoři po předchozích zkušenostech (moc lidí se neptalo), otázky uřízli dřív, než jsem se vůbec přihlásil.

    Následoval kousek "Postavte si vlastní google a neb fulltext search v praxi" od pana Júliuse Štroffeka. Nezaujal mne. Kolo už vymyšleno bylo. Podle mne v přednášce neobhájil, proč vymýšlel další.

    Další přednáška: "Database development in Skype", kterou přednesl Kristo Kaiv byla jedna s těch nejlepších na konferenci. Kristo nemluvil sice moc o PostgreSQL, ale jeho tipy, jak by měl vývoj sw vypadat, podpořené jeho vlastní praxí team leadera ve skype byly inspirativní. Doufám, že se někde objeví slidy z jeho přednášky. Nedělal jsem si zápisky ;-)

    Sponzorský blok ELOS Technologies: Ok, je tady firma, která prodává RHEL, RHEV, EnterpriseDB a další produkty. Ale co mi přínáší ELOS, proč bych si měl něco koupit právě od nich? To jsem se nedozvěděl.

    Další přednáška: "Kam data chodí spát" pana Zdeňka Kotaly mi dala pěkný náhled do fungování PostgreSQL, byla z těch lepších a mohla být určitě delší.

    Následovala ukázka master-slave replikace nad novým PostgreSQL 8.5 předvedená panem Pavlem Hákem. To byla trochu nuda, ale to asi jen proto, že jsem prezentované informace nedávno četl zde a zde. Ukázka publikum minimálně přesvědčila, že to opravdu funguje, a musím ocenit přednášejícího za odvahu demonstrovat něco takhle naživo.

    Poslední, co jsem z konference viděl, než jsem se rozběhl na vlak, byla první polovina prezentace pana Karla Minaříka o CouchDB. Nebyla sice o PostgreSQL, ale byla podle mne nejlepší z celé konference. Zajímavé téma pojaté s potřebným pozadím velmi poutavou formou s ukázkami, odkazy, ... Prostě ten pán má charizma a věděl, co dělá. Doporučuji! Moc mne mrzelo, že jsem přednášku neviděl do konce. To bych se ale do Brna vrátil o půlnoci.

    Konference jako celek nebyla vyhozeným časem. Přednášky byly silnejší i slabší, organizace bez problémů. Díky patří všem, kdo se na ní podíleli.

    Závěrem ocením i dárečky sponzorů: 1) Slevová poukázka Akademie NIC: Nemyslím, že by školení NICu bylo nutné ještě zlevňovat, temata jsou velmi zajímavá, lektoři kvalifikovaní a cena je příznivá. Ale studenti mají hluboko do kapsy a pro ně byla poukázka určena. 2) Headset a USB kamerka od Skype ve stylovém balení: Co dodat? Díky za ty dary!        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    8.2.2010 09:17 hanoj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Neobjektivní reportáž z PostgreSQL Developers' Day 2010
    Podle informace z konf. pg-cz byla prednaska Pavla Stehuleho na P2D2 pro nemoc zrusena.
    8.2.2010 10:37 Martin Povolný | blog: Krev na widlich | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Neobjektivní reportáž z PostgreSQL Developers' Day 2010
    Diky za doplneni. To mi udelalo radost! Teda ne to, ze by byl pan Stehule nemocny, ale to, ze jsem o workshop neprisel. Treba budu mit prilezitost se ho zucastnit pri jine prilezitosti, az se pan Stehule uzdravi.
    msk avatar 8.2.2010 11:08 msk | skóre: 27 | blog: msk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Neobjektivní reportáž z PostgreSQL Developers' Day 2010
    Nejak sa mi nechce luskat tie uvedene odkazy, tak skusim jednoduchu otazku - funguje uz v postgres cluster nejak jednoducho, alebo sa to stale konfiguruje tak zlozito, ako to robili slony?
    8.2.2010 19:41 honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Neobjektivní reportáž z PostgreSQL Developers' Day 2010
    jj, je to jednodušší. :)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.