Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Milej zlatej, se zrychlením pošty po posledním upgrade jseš vedle jak ta jedle.
Zrychlení je způsobeno tím, ze poštovní rozhraní je kompletně přepsané. Převzaný a upravený PHP kód byl nahrazený nesrovnatelně kvalitnější implementací v RUBY. Tím PHP kompletně vypadlo z konfigurace apache -- jsme nyní úplně PHPfríí (alespoň tam, kde si v tom něco neplácá zákazník).
Honza šel tak daleko, že optimalizoval IMAPovou knihovnu standardně dodávanou s RUBY -- když zagoogluješ, tak narazíš na moje snahy to tlačit do upstreamu.
Ad úpravy Cyrusu v posledních dvou blogpostech: ano, projeví se to hlavně na hostingu, ale i všude tam, kde zákazníci přistupují k pošte přes WebIS. Není to tvůj případ?
Ad čím se bavím -- do toho Ti nic není Ale vážně, víš, co jsou to hříhy mládí? Ne? Tak věz, že jsem někdy studoval postgraduál na informatice a že jsem se snažil dělat do slovníků. No a jedna nejmenovaná instituce tehdy žádala o grant na tvorbu nového slovníku a jak na sviňu jsem tam byl napsaný jako řešitel....
Jak to v životě chodí, ve chvíli, kdy jsem to na FI začal balit, tak vyšel ten grant a já se ocitl v situaci, kdy na mém software, kterým bych se už třeba ano moc nechtěl zabývat, běží tvorba slovníku, na které má po dobu 3 let dělat team cca 10 lidí...
Teď ještě k tvým prioritám:
1) dokumentový server: ve fázi plánování je ten full-text, další DMS features až později
Tiskni
Sdílej: